H«. 9533 "Vrijdag; SO Maart A". 1891. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dii neaimer bestaat uit TWEE Bladen. 1831—19 Maart—1891. Leiden, 19 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Von 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 4 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het. lu caaeoeron buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Nederlanasche regeering verbood den Belgen, toen zij van scheiding begonnen te spreken, de vaart op de "VVesterschelde of de naburige binnenwateren. Tot dezen maatregel, waarvan de Belgische visschers veel nadeel ondervonden, was z\j overgegaan, omdat zij in hen verspieders zag. Niet geheel ten onrechte, want de Belgen poogden de bevol king van Staats-Vlaanderen in den maalstroom der revolutie mede te sloepen. Zy vergaten, dat sedert Prins Maurits haar van den overlast der Spanjaarden bevrijdde, dit deel van Zee land met de Republiek vereenigd was. De banden, welke haar aan het Vaderland en het huis van Oratijo-Nassau strengelden, ble ken hechter te ziin dan die, waarmee de Zuidelijke Nederlanden slechts een luttel tal jaren met Noord-Nederland waren verbonden. Onderscheidene aanslagen hebben de Belgen gesmeed, maar ze werden alle door de trouw der bevolking verijdeld. Inzonderheid hadden zij het op Oostburg (eene open stad in het land van Kadzand) gemunt. Vandaar dat de burgemeester Callenfels den raad te zamen riep, om middelen van tegenweer te beramen, 't Scheen, of de meeste raadsleden flauw hartig waren. Mr. Egbert Risseeuw sprak hun moed in en spoorde tot eene krachtige ver dediging aan. Hjj werd hierin flink gesteund door het oudste iid, den bijna 80-jarigen Pieter Jansen, die hierop het woord nam en zeide: „Advocaat! g(j hebt gelijk, mijn besluit is genomen. Wil de raad (de andere leden hadden zich nog niet verklaard) aan 60 of 70 Vlamingen de stad overgeven, dan zal ik ieder van hen, die op mijnen hof komt, eene hooivork in 't ljjf steken. Ik kan slechts eenige maanden vroeger ten grave dalen." Deze kloeke taal van den eerwaardigen grijsaard verwon de vrees: de overige raads leden wilden het vaderland evenzeer getrouw blijven. "Weinig tyds later geraakte Oostburg in een neteligen toestand. Drie duizend man, onder wie zich 1200 Franschen bevondeD, trokken op de stad aan, welke slechts door 300 Hollandsche krijgslieden, ondersteund door de burgerij, verdedigd werd. Ze hebben nabij de geslechte borstwering der stad de Brabantsche vlag geplant en twijfelen door hunne overmacht niet aan de overwinning. Nu beveelt de overste, luitenant Lebei, een stuk geschut m batterij te brengen, en het schrootvuur doet de vijanden in verwar ring op de vlucht slaan. Zij hebben Ponlé coulant, don bevelhebber der Fransche krijgs benden, en verscheldenen zyner officieren ver loren en durven geene tweede kans wagen, maar verlaten Staats-Ylaanderen, tot groote vreugde van de inwoners dier streken, die voor zoo wonderdadige redding den Ailer hoogste dankten Ondanks het nadrukkeiyk verbod onzer re- goering, gingen de Belgische visschers voort zich van t(jd tot tyd op verboden water te vertooneD. Zoo ontdekten de onzen heden vóór 60 jaren (den 19den Maart '31) verschei dene hunner vischschuiten in den zoogenaam- den Braakman, bij Biervliet. Zjj bevalen hun bjj te draaien, en als zij hieraan geen gehoor wilden geveD, werden zo door eene gewa pende Hollandsche sloep naar het strand ge- Bij hunne vervolging viel de ehbo in en geraakte de sloep aan lager wal. Nu stond zo uit het naburige Belgische fort eene hagelbui van kogels ten mikpunt H- kou Z(j tegenstand bieden? Zij was gestr nd, wes halve onze z- elui wel verplicht waren het vaartuig hals-over-kop te verlaten. Doch wel haast herinnerden zij zich, dat zij de vlag in de sloep hadden achtergelaten. De vre9s be kroop hun, dat zij in de handen der vijanden zou vallen. Van Speyk heeft ze gered ten koste van zijn leven. Zal door hunne overhaaste vlucht de roemrijke vlag eene prooi der vijan den worden? Zal niemand zijn leven wagen, althans eene krachtige poging aanwenden om haar te behouden De moedige matroos Jacob Hobein beraadt zich niet lang. Hij wil Neer- lands vlag redden, al zou het ook zijn leven kosten. Ijlings springt hg in den vloed, zwemt naar de verlaten sloep en bereikt haar ge lukkig. Hoewel de Belgen hem van het strand met geweervuur bestoken, blijft hij ongedeerd. Fluks grijpt h(j de vlag, zwaait haar, ten aanschouwen van zijne kameraden en van zijne belagers, in zegepraal rond, werpt zich ander maal, met het dierbare dundoek, in den vloed, 60 komt langs denzelfden weg bij de zijnen terug, die blijde zijn dat hü er heelhuids is afgekomen en de eer van de roemrijke vlag der vaderen heeft gered. In waarheid mocht de dichter zeggen „Zoo lang 't gezag, op zee of kust, Bij helden als Van Speyk berust, Is geen gevaar te vreezen. Zoo lang matrozen, als Hobein, De zenuw van den Staat mag zijn, Zal Holland veilig wezen." Zijne kloeke daad werd terecht uitbundig geprezen. De Koning erkende zijn moedbe- toon door hem tot ridder der Militaire "Willems orde te benoemen. Sedert verliepen er tal van jaren, en Hobein was en bleef de lieveling zijns volks, dat zijn moedig feit nooit heeft vergeten. Toen hy vóór eenige jaren in Vlissingen overleed, liet Koning Willem III zich bij zjjne begrafenis vertegenwoordigen. Een talrijke stoet, onder welken zich vele aanzienlijken bevonden, be geleidde zijn lyk grafwaarts, en het dankbare nakroost richtte te zijner eere een monument op. Op den dag van heden herdenken wij nog zijn kloeke gedrag, vóór 60 jaren betoond, en zijn er zeker van, dat zoo lang een dus danige geest als Van Speyk en Hobein ken merkten, Neerlands land- en zeemacht bezielt, de fiere Hollandsche leeuw de onafhankelijk heid van den dierbaren geboortegrond zal be waken, als die ooit mocht worden bedreigd Het lokaal van den schouwburg alhier bood gisteravond een eigenaardig schouwspel aan. Alle rangen, waaronder dus ook loges en baignoires, waren bezet door bezoekers en bezoeksters van de Volksbtjeenkomsten, die nu, tot besluit van dit winterseizoen, werden onthaald op eene voorstelling door het ge zelschap van den salon des Variétés te Am sterdam, onder directie van de heeren Kreuk niet, Bigot, Poolman en Blaaser. Ten einde deze voorstelling te kubnen bijwonen, hadden de bezoekers vooraf hunne kaarten tegen betaling van 25 cents mogen inruilen voor toegangsbewijzen voor dezen avond. Alvorens het genoemde tooneelgezelschap zich van zijne taak zou gaan kwijten, ver scheen de heer G. Japikse, president der Commissie voor de Volksbijeenkomsten, ten tooneele. Hij veronderstelde dat zijne ver schijning te dier plaatse velen bovreesd zou maken dat dé voorstelling niet zou doorgaan of dat een ander stuk dan het aangekondigde zou moeten gegeven worden. Hy kon niette min de geruststellende verzekering geven dat alles zou geschieden zooals bepaald was. Zijne verschoning had echter ten doel om allen een hartelyk welkom toe te roepen en hun dank te zeggen voor het talrijke bezoek, dat Z(j in het verschenen seizoen aan de by'eenkomsten in het Nut hadden gebracht, waarby steeds zulk eene goede orde heerschte, en welk bezoek zoo belangrijk afstak by dat van den winter te voren. Spreker hoopte dat dit als oen gunstig teeken mag aangemerkt worden voor volgende jaren en wenschte den aanwezigen thans eeri genoeglijken avond. En het publiek had inderdaad ook veel genoegen. De keuze van het op te voeren stuk, Justus Van Maurik's oorepronkeiyk blijspel „Janus Tulp", bleek eene gelukkige te zyn, al kan bet werk geenszins meer op nieuwheid bogen. Het is hier reeds zoo me nigmaal vertoond, maar toch hebben velen het nog met gezien. Bovendien is het een stuk, waarmede men de kennismaking wel weer eens wil hernieuwen. Dank zij het spel der optredenden, van wie velen herhaaldelijk werden toegejuicht en teruggeroepen, in welke eer niet het minst de heer Bigot deelde -- was het onder deze omstandigheden een gezellige avond en daverde door de zaal menigmaal de gulle, hartelijke lach, welke er eveneens getuigenis van aflegde hoe goed de commissie had ge zien om den bezoekers der Volksbyeenkom- sten zulk een avond te bereiden. Zy heeft ook daarvoor aanspraak op aller dank, evenals voor de goede zorgen, aan de gewone samenkomsten besteed. De overgangsexamens van de leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" zullen in het gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgracht als volgt gehouden worden Wintereursus 1890 1891. Maandag 23 Maart, des avonds te 7 uren: le kl. A en B Geschiedenis van 7 7'/,u. Ie A en B Cyferkunde 7'/,—8 u. ■la A en B Beschr. Meetk. 8 8'/, u. 4e A en B Natuur-enSc-heik. 8*/2 9 u. Dinsdag 24 Maart: 2e A on B Stel- en Meetk. van 7 7 '/2 li. 2e A en B TaalkuDde 7'/, 8 u. 2e A en B Aardrijkskunde 8 -8'/,u. 5e en 6e kl. Bouwkunde 8'/2 - 9 u. Woensdag 25 Maart: 3e kl. A en B Stel- en Meetk. van 7 7'/2u. 3e A en B Natuurkunde 7'/2-8 u. 4e A en B Werktuigkunde 8 -8'/,u. 5e en 6e kl. Bsschr. Meetk. en Perspectief S'/2 9 u. De mondelinge eindexamens zullen worden afgenomen Maandag 6 en Dinsdag 7 April, des avonds te 8 uren. Door de Leidsche coöperatieve winkel- vereeniging „Door Volharding verkregen" zal Maandag 23 dezer de gewone half.jaar- Ijjksche vergadering worden gehouden. Voor nadere by'zonderbeden verwgzen wij naar achterstaande advertentie. Op de prijsvraag, uitgeschreven door het bestuur van het Leidsche Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix": „Hetmaken van een ontwerp van een hotel met restau ratie voor eene provinciestad, z(jn ingekomen zes antwoorden, onder de motto's1. Driehoek en passer, in een cirkel (de bekende figuur); 2. Streven; 3. Ster; 4. Bonaventura; 5. Raptitn; en 6. Herinnering aan M. S. G. (in een Monogram). b» uitslag van het gisteren te Utrecht gehouden examen in de nuttige handwerken is als volgt: Geëx. 8 cand. Geslaagd de dames J. "W. "Wesselo, van Utrecht; M. J. G. C. Van "Wyk, van Zeist; A. "W. Willms, van Amsterdam, en G. J. "Wissenburgh, van Leiden. De uitslag van de herstemming te Zeg waard tusschen de heeren P. M. Lammens en A. Van "Wyk, ter verkieziDg van een lid van den gemeenteraad, is geweest dat van 103 geldige stemmen verkregen zpn door den heer P. M. Lammens 58 en door den heor A. Van "Wijk 45 stemmen, zoodat gekozen is de heer P. M. Lammens De heer J. Nierstrasz, predikant te Lei derdorp, zal aanstaanden Zondag, 22 Maart, des namiddags te twee uren, de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoog- made waarnemen. Door den Raad der gemeente Warmond is in zyne vergadering van heden het kohier van don hooffieiyken omslag voor het jaar 1891 vastgesteld op 1289.10. Ned.-Ger. Kerk. BeroepenTe Koudekerk- Hazerswoude, do heer J. Strfjks, te Rhoon. Voor de vacature in den gemeenteraad te Voorhout, ontstaan door het overlijden van den heer J. Jansse, is tot candidaat gesteld de heer C. Westerbeek. Tweede Kamer. By het verder debat over de Postwot is nog bepaald dat het maximum-gewicht van brieven by koninkiyk besluit zal worden geregeld. Ongefrankearde brieven worden met dubbel port belast. By niet-aanneming of verderzending wordt geen byport geheven, tenzij het een brief geldt met stadsport belast, die buiten het rayon wordt vervoerd. Verworpen is het amendement tot invoering van een aanteekenrecht van 5 cents voor aan- geteekende stukken, waarvoor geen schade vergoeding wordt verlangd. Aangenomen is een amend. Hintzen, om verplichte aantoekoning te eischen van bank- en muntpapier, niet van alle geldswaardig papier aan toonder. Ean eigenaardig verloop had het voorstel van den heer Van Velzen c. s. om het recht voor de verzending van postwissels in plaats van op 5 cents voor olko f 12.50 of gedeelten daarvaD, te brengen op 2'/a cent voor elke f 10 of gedeelten van f 10. De Regeering had er niet veel zin in uit een finantiöel oogpunt, en de Commissie van Rapporteurs trachtte de zaak zoowat te schikken door er op te wijzen, dat het in de wet genoemde recht een maximum is, en de Regeering dus tot verlaging de meest mogeiyke bevoegdheid heeft. Te meer klemde dit, nu de minister eene ernstige overweging tot vermindering van het recht voor kleine postwissels heeft Naar aanleiding dezer opmerkingen beperkte de heer Van Velzen zyn amendement tot postwissels van 5 of daar beneden, welke voor 2'/j cent zouden worden verzonden, ter- wyi overigens geene verandering in het Regee- ring3voorstel zou worden gebracht. In den verderen loop der beraadslagingen werd het voorstel vervolgens ingetrokon. Hiermede was evenwel de heer Van Houten niet tevreden, die lievor zekerheid had van verlaging in do W6t, dan eene belofte om die verlaging te overwegen van de zyde der Regeering. Deze afgevaardigde herstelde daarom het amende ment Van Velzen c. s in zyne laatste editie, hetwelk daarop door de Kamer met 49 tegen 39 stemmen is aangenomen. De aanneming van het amendement komt zeker aan den kleinen man ten goede, die aan een goe i- koopen posttoisaeZ meer heeft dan aan eau postbeicifs van f 5, dat altijd in een brief most worden ingesloten, en daardoor weer duurder komt. Met de briefkaarten is de zaak nu ook in het reine. Er is beslist dat de Regeering de voorwaarden moet stellen, waai aan de formu lieren moeten voldoen. Het is thans uitge maakt dat die formulieren niet uitsluitend van Staatswege worden verstrekt, maar, onder bedoelde voorwaarden, door particulieren kun nen worden uitgegeven. Hiermede is de Postwet afgehandeld, w ar- van heden de eindstemming zal plaats hebben. Het overleg tusschen de Regeering en de commissie uit de Tweede Kamer voor de legerwet is afgeloopen. Zgn wy wél ingelicht, dan zoude Regeering van geene toenadering, in hoofdzaken, hebben blyk gegeven. Het verslag wordt nu afgedrukt. (Dbl.) Tot lid van de Pror. Staten van Noord- Brabant is in het district 's-Herrogenbosch gekozen mr. Alphons Van Rfjokovorsel, met 854 stemmen. De hoer Van de Mortel bekwam 379, de heer Borret 66 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1