Gisternacht Is te Haarlem inge broken by den beer G. A. A. Middelberg, in het Kenaupark. In eene bovenach terkamer zijn een echrUfleeaenaar en kasten openge broken. Ruim honderd gulden en eenige zilveren voorwerpen zyn ontvreemd. Men heeft zich toegang tot de woulng verschaft door overklimming van den tuinmuur. Van daar is de dief vermoedelyk langs eene trap naar boven gegaan en heeft met een centerboor een paneel uit de deur geboord om in de kamer te komen. Wegens vervaleching vaneen postwissel werd gisteren D. Barendse door de Amsterdamscbe rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zooals bekend is, werd de eerste klerk ten kantore van den ryksontvanger te Bolsward, vader van elf kinderen, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes maanden wegens het onder zich houden van gelden, aan den Staat behoorende. Sedert 31 jaren vervulde deze klerk zjjne betrekking met de meeete nauwkeurigheid, tegen een salaris van 600 gedurende de laatste jaren. De rijksontvanger Hora Siccama, te Zeist, heeft in „De Fiscus" voor dezen beklagens- waardigen man partij getrokken en thans heeft H. M. de Regentes aan den klerk kwijt schelding van straf voor den t(jd van drie maanden verleend. Waren tot heden steeds de inzen dingen op de jaarljjksche Paaschtentoonstelling van rijBtieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen te Alkmaar hoogst belangrijk, ditmaal is het cijfer der aangegeven dieren voor de Vrijdag a. 8., den 20sten, te houden tentoonstelling tot ruim 185 gestegen, een aantal, dat schier nog nooit word bereikt. Ook het rundvee zal dit jaar ruim worden vertegenwoordigd. In de vorige week overleed te Sloten eene bejaarde vrouw, door hare gierig heid bekend. Niettegenstaande haren hoogen ouderdom en do strenge koude der laatste maanden, kon zij maar niet besluiten z eh eene kachel aan te schaffen. Toch was die zuinigheid niet noodig, want zij liet een aardig kapitaaltje na. De diaconie der Hervormde gemeente te Sloten ontving daarvan ƒ4000, de kerkvoogdij 150, een heer uit Leiden 200, een familielid het door haar bewoonde huisje met inboedel, terwijl verschillende be hoeftige bloedverwanten een klein legaatje ontvingen. Met den trein van 3 u. 24 min. arriveerde gistermiddag te Groningen uit Leeuwarden een rijksveldwachter met den gevangene G. J. Teubon, die te Groningen in de strafgevangenis zijn straftijd van 3 jaren moest doorbrengen. Nabij den Eelderstraatweg wist T. evenwel zjjn geleider te ontkomen door uit het portier raam van den in gang zynden trein te sprin gen. Hij kwam, verwonderlijk genoeg, onge deerd terecht. Hoewel de rijksveldwachter onmiddellijk door den noodrem den trein deed stoppen, was T. reeds te ver voor, en hem in te halen was onmogelijk. Twee agenten, rechercheurs, der droning- sche gemeentepolitie waren echter toevallig in de buurt. Zy zagen het geval, trokken hunne jassen uit, leenden inderhaast een pols stok en zetten T. na door de weilanden. Geholpen door een burger, die mede aan deze jacht deelnam, mocht het den agenten gelukken den gevangene aan te houden. Deze wedloop had toen ongeveer een half uur ge duurd. Gisteravond te zeven uren ont stond een zware uitslaande brand in de cho coladefabriek van den heer Van Embden, te Breda. Te halfnegen woedde het vuur nog voort en daar deze fabriek in de onmiddellyke nabijheid .etaat van eene bergplaats voor hout en eene pepermuntfabriek, was het gevaar zeer dreigend. Omtrent dezen brand meldt men nader het volgende De brand ontstond te ongeveer 7 uren, na het vertrek der werklieden. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat ruim twee uren lang een groote vuurpoel met hoogop- gaande vlammen over eene lengte van 30 of 40 meter zich vertoonde. De oorzaak van het onheil is tot nog toe onbekend. De dicht bij de fabriek g9legen groote houtloodsen zijn gespaard gebleven; anders verbrandde alles. De fabriek was verzekerd op Rotterdam- sche beurspolis. Zondagnacht werd in de fabriek ingebroken. Van de „Nederiandsche grens'1 wordt aan de „Koln. Ztg." geschreven: De invoer van Hoilandach rundvee is, nadat de strenge winter tot de geschiedenis behoort, allengs toegenomen. Het toegezegde scherpere toezicht, dat het Ingevoerde vee ook werkelijk tot fokkerjj doeleinden, zooals de wet die bedoelt, gebruikt wordt, heeft nog niet plaats. Een matroos van eene uit Nieuw- Orleans te Lissabon aangekomen Itallaansche bark ia aldaar in een ziekenhuis aau de gele koorts bezweken. Ten gevolge van dit .sterf geval zijn strenge voorzichtigheidsmaatregelen genomen. Uit Sal zbergen, by Rheine, wordt gemeld dat de nieuwe wolspinnerij aldaar des nachts, met eea greoten voorraad wol, ten deele door brand is vernield. Vele machines geraakten door elkander. Weer ie een Parijsche bankier, Stéphane Foubert, uit de hoofdstad naar on bekende oorden vertrokken. Foubert had in de Rue de la Banque eene dergelijke bank als de beruchte, onlangs gefailleerde, Bank- Macé. De rechter van instructie Anquetil en de recbter-ccmmissaris Lailand legden beslag op den inventaris ten behoeve van de schuld- eischers, maar zij vonden in het kantoor niet meer dan 3 francs 3 sous. Hoe groot het passief is, ie nog niet bekend, maar men ge looft, dat dit zeer aanzienlijk zal zijn. Do afgeloopen week is zeer on gelukkig geweest voor de directeuren der Casino-bank te Monte-Carlo, en de nieuwe week begon al even slecht, want ZoDdag verloor de Bank 240,000 gulden. Dergelijke zware verliezen zyn in tijden niet door de Bank geleden. De stoomboot „Roxburgh Castle", uit Newcastle, is Vrijdag-avond by de Scilly- eilanden in botsing gekomen met de Engelsche stoomboot „British Peer." De „Roxburgh Castle" zonk terstond, zoodat het grootste gedeelte der opvarenden, ten getale van 22, omkwam. De gezagvoerder en een matroos, beiden uitmuntende zwemmers, waren de eenigen, die aan boord van de „British Peer" konden worden opgenomen. Ook dit scbip ontving zware schade, en moest door eene stoomboot, die voorbijvoer, naar Falmouth gesleept worden. INGEZONDEN. De Nicmve Zwei»- en Badfnrlclifing;. Reeds sedert eenige dagen had ik over dit plan geruchten vernomen, doch hedenavond lees ik in het Leidsch Dagblad van Woens dag 18 Maart: „Reeds geruimen tijd toch bezit Leiden „geene bad- en zweminrichting, waarvan het „water van dien aard is, dat zonder gevaar „voor de gezondheid daarvan gebruik kan „gemaakt worden." Hoe komt men aan eene dergeiyke bewe ring, waarvan, voor zooverre mjj bekend is, nooit iets is gebleken? Als men de geschiedeniB der gelegenheid om te Leiden te baden en te zwemmen nagaat, dan komt zfl hoofdzakelijk hierop neder: dat voor het allereerst, dus vry laat, in het jaar 1845 de gelegenheid daartoe is opengesteld door de toenmalige Kamer van Fabricatie uit den gemeenteraad in den Singel by de Heerenpoort, welke aanstonds door velen met ingenomenheid werd begroet en waarvan tot het jaar 1857 menigvuldig werd gebruik gemaakt. In het jaar 1857 werd door den directeur J. Rutgers daartoe ingericht de by alle inge zetenen bekende Zwem- en Badinrichting „Rhynzigt", gelegen aan het breede en ruime Galgewater, welke toen zoodanig in den smaak viel, dat de Singel by de Heerenpoort slechts door weinigen werd gebruikt en alle lief hebbers van zwemmen en baden daar eene verfrisschende en aangename gelegenheid von den om zich in de zwemkunst te oefenen en de meer geoefende zwemmers spoedig het bassin verlieten om in het ruime Galgewater hunne spieren te beproeven en hun lichaam te verfris8chen by warm en zonnig zomer weder. De diepte van het water en de versche aanvoer van frisch water by zomerwind lieten weinig te wenschen over, dan alleen dat het water af en toe op zonnige dagen oen on- aangenamen reuk van zich gaf, die maakte dat men er dan spaarzaam gebruik van maakte, omdat het water aan frischheid te wenschen overliet. Dit is echter in de laatste jaren door de betere spuiiog na de oprichting van het stoomgemaal te Katwijk verbeterd en bepaalt zich tot onkele dagen en belooft thans by de verbreediug van den Vliet nog beter te werden. By de verschillende zwemwedetryden, op „Rhynzigt" in de laatste jaren gehouden, waren, behalve eene enkele maal, toen het water eenigszins een onaangenamen reuk van zich gaf, alle vreemde zwemmers uit bundig in den lof, dat Leiden, in vergeiyking met Haarlem, Amsterdam, Delft en Gouda, zulk voortreffeiyk zwemwater had, en nu ia ditzelfde water opeens nadeelig voor de gezondheid en onbruikbaar geworden. Volgens het nieuwe plan moet men tot het stilstaande Singelwater terugkeeren en dat nog bovendien op eene plaats, waar de spuiing, zoo zy al bestaat, hoogst gering is. Als bewys voor de geringe epuiing voer ik aan, dat by vorBt juist die Singel hot eerst en het langst voor de schaatsenryders beryd- baar is, zonder gevaar van er door te zakken, en het ys aldaar het laatst verdwjj-nt, zoodat van sterke spuiing of aanvoer van versch water geen sprake kan zyn. Ik laat allo andere beschouwingen buiten bespreking en vraag alleenzal de nieuw op te richten zwem- en badinrichting niet ton gevolge hebben dat eene redelyk goede zwem- en badinrichting wordt vernietigd om plaats te maken voor eene andore, die, wat het water betreft, en dat is mjjns inziens het punt waar het op aankomt zal blijken veel min der goed te zyn, om niet te zeggenniet aan het dool, dat men zich voorstelt, beantwoor dende, en zal hier niet worden bewaarheid: Le mieux est l'ennemi du bien. Een liefhebber van baden en zwemmen. De. H. Boursse Wils. BUITENLAND. beweging, behoort tot de aanzienlijkste Inge zetenen van Nleaw-Orieans. Hy staat aan het hoofd van eene vereeniging van „jonge demo craten", welke eene groote rol speelt by d» verkiezingen. De leden van deze vereeniging werden door Parkerson nu opgeroepen en zy waren het, die het vonnis van „rechter Lynch" voltrokken. Naar men zegt, ontviog Parkereon een brief, geteekend „Hafra", waarin hem werd medegedeeld, dat hy met zijn geheele gezin zou worden gedood. Van de vermoorde Italianen hadden acht reeda twintig jaren te Nieuw-Orleane gewoond. Eén van hen, Macheca, was consul van Bolivia. Een der Italianen, die het leven redde door in de vrouwenzaal te vluchten en zich daar te verschuilen, is krankzinnig geworden van schrik. Alle Italiaansche schepen, die in de haven liggen, hebben de vlag ter halver stok. De slachtoffers werden ter aarde besteld zonder dat daarby ists byzonders voorviel. Te Nieuw-Orleans wonen 12,000 Itallapen. De geheele bevolking der stad bedraagt 246,000 zielen. Bulgarije. In regeeringskringen te Sofia hoopt men, dat Rusland naar aanleiding van het afloopen van het tractaat, in 1886 te Konstantinopel gesloten, den mogendheden zal verzoeken de Bulgaarsche quaestie voorgoed op te lossen. De onlangs afgetreden Bulgaarsche mi nister van oorlog, generaal Mutkuroff, die tot herstel van gezondheid te Napels vertoefde, is daar plotseling overleden. Generaal Mutkuroff stierf in het rytuig, toen hy uit den schouw burg naar zyn hotel terugkeerde. Het stofle- lyk overschot van den gewezen minister zal naar Sofia overgebracht en daar op staats kosten ter aarde besteld worden. l'raukrjjli. De heeren Mercet en Moreau, die door de Parysche handelsrechtbank zyn benoemd tct curatoren en voorloopige beheerders van de „Société des dépots et des Comptes courants", hebben tegen den 7den April eene algemeone vergadering der aandeelhouders belegd. Het eerste werk der curatoren was de 16,000,000 franken, welke het „Crédit foncier" had ge zonden. terug te geven. De Fransche senator, generaal Campenon, vroeger minister van oorlog, is overleden. Italië. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting beeft de heer Bonghi een voorstel ingediend, bepalende dat alle tractaten, welke nieuwe finantiëele lasten opleggen of waarby afstand van grondgebied is betrokken, vooraf aan het oordeel der wet gevende macht moeten onderworpen worden. De minister Di Rudini stemde in met do dryfveer, welke den heer Bonghi tot dit voor- stol leidde, maar verklaarde het niet te kun- non aannemen. De heer Bonghi trok d3arop zyn voorstel in. De minister Di Rudini bood verschillende krediet aanvragen aan ten behoeve van toe lagen aan vier inlandsche hoofden aan de Afiikaansche kust. Groot-Britunuiö. De heer Gladstone heeft te Hastings eene redevoering gobouden, waarin hy o. a. zeide, dat de liberalen slechts zeer weinig hebben af te dingen op de bultenlandsche politiek der regeering. Daarentegen gispte hy heftig de finantiöele politiek. Gelyk men weet, zal de commissie, die uitspraak moet doen over het geschil tus- schen Engeland en Frankryk, betreffende Newfoundland, bestaan uit twee vertegen woordigers van elk der beide regeeringen en drie vreemde rechtsgeleerden of deskundigen. Als zoodanig zyn door beide regeeringen aan gewezen de beeren Martens, hoogleeraar in het volkenrecht te St-Petersburg; Rivier, consul voor Zwitserland te Brussel en voorzitter van bet instituut voor internationaal recht, en Gram, oud-lid van het hoogste gerechtshof te Christiania. Tereenigdo Staten. De Italianen, die in de Vereenigde Staten gevestigd zyn, houden overal byeenkomsten, waarin geprotesteerd wordt tegen den moord van hunne landgenooten te Nieuw-Orleans. President Harrison ontving Donderdag Jl. van alle kanten zoovele telegrammen over deze aangelegenheid, dat hy van zyne ge woonte om 's Zondags niet te werken moest afwyken en don minister Blaine by zich ODh- bood, om te beraadslagen over hetgeen der regeering te doen stond. De advocaat Parkerson, de leider dar lynch. Telegrammen LONDEN, 17 Maart. De eerste officieels proefnemingen met de toiephonische gemeen schap tusschen ae postkantoren te Londen en te Parys zyn heden volkomen gelukt. Deze nieuwe telephoonverbinding i3 495 KM. lang. De vyftiende Kaoaalkabei gaat van Londen naar Maidstone Ashford Margaretha's baai Calais Parys. EDINBURG, 17 Maart. Sedert Zondag woedt hier een hevige storm uit het noordoosten. Vele schepen zoeken bescherming in de Forth. De Noorsche driemaster „Elisabeth" veronge lukte den vorigen nacht by St.-Andrews; de equipage werd gered. Een groot zeilschip, welks verbryzeling op de rotsen van Berwick eik oogenblik verwacht werd, kwam tot aller verwondering weer in volle zee. BERLIJN, 17 Maart. HC.) De Duitsche gedelegeerden te Weenen zyn gemachtigd eem handelsverdrag voor 12 jaren te sluiten. Een bevredigend resultaat wordt zeker verwacht, al leveren niet alleen de graanrechten moeie- lijkheden op. In elk geval komt het verdrag niet meer In deze zitting in den Ryksdag. De politie te Munchen heeft den apo thekers verboden, verder Tuberculin aan ge- neesheeren te leveren. ROME, 17 Maart. Prins Napoleon Bonaparte is hedenavond overleden. (Het testament van Jérómo Napoleon is by een notaris te Genëve. Hy laat ook mémoires na, zegt men, over het tweede Keizerryk, welke door Maseon bewaard worden.) GIBRALTAR, 18 Maart. De Engelsche stoomboot „Utopia," op weg van Triest, 1. v. Napels, naar Nieuw-York, met 700 Ita- liaaneche landverhuizers, is in botsing gekomen met twee Engelsche pantserschepen en is onmiddeliyk gezonken. Men gelooft dat 200 personen zjjn omgekomen. MADRID, 18 Maart. Het gouvernement heeft verklaard dat de conversie der schuld van Cuba te gelegener tyd zal geschieden. MONTEVIDEO, 18 Maart. Het gouverne ment vaü Uruguay heeft eene leening van een millioen pd. st. gesloten by de volksbank van Brazilië. LBWEX, 18 Haart. Iledennamiddag te twee uren aanvaardde de nieuwbenoemde hoogleeraar by de facul teit dor wie- en natuurkunde aan de univer siteit alhier, dr. H. P. Vfyeman, hel hoog- leeraaraambt in de artsenybereidkunde met het houden eener redevoering over „bot, ver band van de toxicologie met andere t duur- wetenschappen." Do rede waarin werd gewezen 'p het verschil van standpunt, dat de phar.- scep tische wetenschap tegenwoordig inneemt bii eene kwart-eeuw geleden, waardoor at nu ook by het universitair onderwijs is iugsceeld-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2