dit gevoelen, dat by in zyn „L'obstacle" heeft wjllen verdedigen. Of hom dit workeiyk gelukt is, of h(j hierin inderdaad ie geslaagd, is eene vraag, wolke ik niet terstond bevestigend zou durven be antwoorden. De beroemde Fransche auteur, de geest igo biograaf van den grooten Tartarin De Tarae- cod, brengt ons in kennia met een jongmensch, den markies Didier d'Alein, verloofd met Ma deleine De Remondy. Het huwelflk zal weldra voltrokken wordengeluk, weelde en rykdom zullen hun deel zijn, toen op»eas aan at deze blfjde verwachtingen de bodem Wi.rdl ingeslagen, Myuhoer De Castillon, de voogd van de lieftallige, nog minderjarige bruid, heeft ver nomen dat de vader van den aanstaande reeds gedurende oen vyftiental jaren aan krank zinnigheid lydendo is. Ziedaar den hinderpaal, welk? dit huwelijk önnlogelyk maakt, zooals De Castillon voor geeft; in werkelykbeid bestaat er echtereen; andere reden, welke hem noopt z(jne toestem ming voor deze verbintenis te weigeren. Weduwnaar en belust op den ryken bruids schat van het jonge meisje, is liet zyn vurigste wensch om zelf haar naar het altaar te geleiden. Tovergcefs verklaren mevrouw d'Alein, de moeder van den bruigom, en doheerHomus. de leeraar van den jongen man, dat eerst twee jaren na de geboorte van het kind de markies d'Alein in eene expeditie te Senegal door een zonnosteek is getroffen en dien tengevolge krankzinnig is geworden. Tevorgeofs trachten zy hem te ontvouwen dat er derhalve van overerving geen sprake kan zyn. Do Castillon biyft onverbiddeiykhet zaad der krankzinnigheid droeg de markies in zich, beweert by steeds; anders bad die zonnesteek niet zulke gevolgen kunDen hebbenderhalve ook de zoon heeft die kiemen in zich. Op het verzoek dor moeder zal hy dit go heim den zoon niet mededeelen, voor wion de toestand dos vaders steeds zorgvuldig ver borgen is gehouden. Hy kan dns de reden niet doorgronden welke zyno bruid genoopt heeft de verbinte nis plotseling af te breken; by wil haar die zelf vragon, uit haren eigen mond wil hy ver nemen dat zp bem niet meer liefheeft. Te dien einde begeeft hy zich naar het klooster, waarin het meisje hare toevlucht hoeft ge zocht, en hier legt zy die püniyke, onware bekentenis af, hier zegt zy hom„ik heb u niet moer lief"; maar cok hier vernam by de oorzaak van allee. De Castillon breekt zyn woord en antwoordt den woedenden jongeling, als deze hem dreigend toevoegt: „zy is nu vryiedereen mag zyne oogen naar haar opslaan, behalve gy, dat verbied ik u," met het gezegde: „met u duelleert men niet; men dient u een stortbad toe, want gy zyt gek evenals uw vader." De laatste acte brengt alles weder in liet reine: Madeleine he9ft slechts de woorden „ik heb u niet meer lief" geuit, uit vreeze dat haar voogd haar by eono andero ver klaring zoude wegzenden naar verre oorden, waar elke vérzóènlng 6li Verklaring haar onmogeiyk zoude gemaakt wordenmaal* heden, op don dag harer meerderjarigheid, heeft zy hare vrijheid herwonnen, en zy komt hier om haren aanstaande te zeggen: „ik heb je nog altyd even harLelyk, even innig lief als vroeger." Aldus is do inhoud van „De Hinderpaal gisteren door de Vereenigde Rotterdamsche Toonoelieten hier voor het voetlicht gebracht. Het stuk zelf is vol onwaarschynlykhedor, of liever nog: vol onmogelykhedeD. Als byv. de bruid workeiyk vrees koesterde dat haar voogd het huwoiyk met den man, dien zy beminde, zou verydelen, indien zy deze de bekentenis aflegde, dat zy hem nog altyd liefhad, dan kon zy hem immers haar plan nu reeds blootleggen, dan was het niet noodig geweest den jongen man, van wien zy zoo innig veel hield, zoo diep, zoo ramp zalig ongelukkig te maken, en zoo zou ook ongetwyfold elke vrouw gehandeld hebben, maar dan ontbrak de vierde p.cte. In de laatste acte wil de moeder eiken twy fel van overerving by haren zoon wegnemen, en tot wolk middel neorat zy dan haro toe vlucht? Zy tracht hem diets te maken dat zij iu hare jeugd eens een misstap heeft begaan Dat zou ongetwyfeld zyn oon remêde piro que ie mal, een beweren, in staat om don ga zonden jongen man tot krankzinnigheid to brc-ngon. Dat is buitendien eon Btap, waarloo gocne enkele onschuldige moeder overgaat. En ten slotte: heeft Daudet zyn gevoelen der niet-overerving bewezen? Ongetwyfeld niet. Zooals hyzeif schrijft, heeft de vader het verstand verloren, ten gevolge van een toeval en dit, toer. zyn kind reeds twee jaren oud was. Van eene kiem, van een zaad by de geboorte kan due geen sprake zyn. Het gehee! werd gespeeld op eene wyze, die boven onzen lof is verhevenhet was een ware triomf voor den heer Tartaud, ale do markies d'Alein, en voor mevrouw Van Kerck- hoven—Jonkera, als de bruid Madeleine De Rémondy. Er lag gloed, waarheid, diep en innig ge voelde hartstocht in hunne woorden en geba ren hun samenspel was verrukfeeiyk schoon, hun dialoog in de derde acte meesterlyk van opvatting en uitvoering en het tot driemalen terugroepen, hetwelk hun by het einde van dit bedryf ten deel viel, wae eeno hulde, waarop zy ten volle aanspraak hadden, Ook mevrouw Cath. Eeöfetoans, als dn maikiezin d'Aloin, en de heer Rosier Faassen, als Hornus, haren vertrouwde, vormden een waardig, sympathiek paar. De kleine rol van den veldwachter strooper Sauie coeur werd door den heer Van Kerck- hoven aardig getypeerd; alleen die eeuwige „boofdschuddelmanie" hinderde ons nog altyd. Het minst beviel ons de heer De Vries in do marquérol van De Castillon; deze was oni te cynisch, te wreed; zyn baatzucht en egoïsme was te gemakkeiyk te doorgronden; wy begrepen dan ook reeds ten volle de waaiheld van h6t „Tartuffe", hem door den heer Hornus in de eorste acte nageroepen. JVy herhalen echter: het geheel was uit stekend en heeft zich dan ook mogen ver heugen in een uitbundig succes. De zaal was goed bezet. Mr. L. H. Cl ciueugd Nieuwe. Zatordag 21 Maart zal het 30 jaar geleden zyn, dat do korporaal-hoefsmid L. J. Pierlot, den dag herdenkt, dat hy by het 3de regiment huzaren als zoodanig geplaatst werd en thans nog by datzelfde regiment dienende is. Den 28sten Februari van dit jaar ontving een inwoner van Gorkum een brief van zekeren J. 3., ie Leiden, wolke hem zeker wel Gen paar onaangename nachten zal bezorgd hebben, geiyk uit een paar zinsneden zal blyken. Beklaagde J. S., die met don vader van den geadresseerde onaangenaam heden scheen gehad te hebben, 6chreef nl. „dat hy den vader een zoo gruweiijkon dood had willen doen sterven, dat de wereld er van zou gesidderd hebben. Daar de vader hom evenwel ontgaan wae, zou hij zich thans op eer. ander familielid „vergasten" en in zyn of haar bloed zyne handen doopen. En eerst dan, wanneer zyne handen van dat bloed door trokken waren, zou hij tevreden zjjö." Mon ziet, wel een briefje om «mand uit den 6laap te houden. Intusschen bleef er voor de doodsbenauwde familie nog tén weg open om de verschrik- keiyke wraakoefening te ontgaan, nl. door binnen acht dagen hem het bagatelletje van ƒ20,000 te zenden aap den afzender van hot schrijven. Daaraan Werd echter niot vo'daaD, doch de justitie in de zaak gemengd en dienton gevolge etond J. S. gisteren voor de Haag- sclie rechtbank terecht. Hy bleek een oude bekende op dit gebied van diefstal en bedrei ging to zyn, want reeds herhaalde malen werd hy veroordeeld, eenmaal in 1867 zelfs tot tien jaren tuchthuisstraf wegens be dreiging met brandstichting en moord. De subst.-off. van justitie, mr. Pieyte, bet verleden van bekl. releveerende, het wensche- lyk achtende dat beklaagde zoo lang mogelyk der maatschappy onttrokken werd en het be treurende dat de wet de recidive voor derge- lyk misdryf uitsluit, vorderde de hoogste straf, welke de tegenwoordige wet toelaat, n. 1., gelyk we gisteren roede meldden, vier jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Limburg, meende dat de bedreiging van den bekl. niet zoo ernstig gemeond was en deze alleen de bedoeling had om weer in de gevangenis te komen. Te 's-Gravonhage is gisternacht aan de Stille Veerkade oen man, vergulder van beroep, in beschonken toestand in het water geraakt. Hy werd daaruit door politie agenten met behulp van dreggen met veel moeite gered en naar zyno woning vervoerd, waar hy des ochtends is overleden. PI et heeft alien schijn dat de influenza zich ook weer te Roelof Arondsveen gaat vertoonen. Men hoort ten minste eiken dag van personen, die zich „niet goed" ge voelen, by wie zich verschynselen voordoen, vrywel gelyk aan die tydens de epidemie van verloden jaar. Ook vele kinderen zyn onge steld; hoofdpyn en pyn in de ledematen is de algemeens klacht. Te Haarlemmermeer is 'smor- gene te halfacht afgebrand het woonhuis van de erven Ludon, bewoond door N. Van Exter, aan den Aalsmeerderweg. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Eén der tes ponypaardjes, die Koningin Wilhelmina indertyd van den Koning ten geschenke ontving, is dezer dagen ge storven. Te Dodowaard is de weduwe van J. Eiands levenloos uit eene sloot op het droge gebracht. Zy laat i kleine kinderen onverzorgd achter. De ongeiukkigo is door een noodlottig toeval te water geraakt. De hevige brand, waardoor de stad Syracuse, in den staat Nieuw-York, go deelteiyk werd vernield, is ontstaan ir. eene sigarenfabriek. Door don hevigen wind W6rd het vuur spoedig naar allo kanten verspreid. Uit de naburige plaatsen werd terstond hulp ontboden, maar het werk der brandweer werd zeer belemmerd door het net van telegraaf- en tolephoondraden boven de brandende huizen. Tot overmaat van ramp brak, toen de brand op zyn hevigst was, in een ander deel der stad nog een brand uit, maar deze wae van geene beteeker.ie en werd Bpoedig gebluscbt. In het geheel zyn in de West-Fayette- en Franklin-straten vyf e:i dertig kuizen vernield, waaronder de kantoren van het „Syracuse Journal," twee hotels, voie winkels en fa brieken en aanzienlijke woonhuizen. Meer dan honderd gezinnen zyn zonder dak en de schade wordt op 2,000,000 doll, geraamd. BUITENLAND. Franhi'jjk. De wedrennen te Auteuil zijn Zondag weer zeer kalm afgeloopen. Er was wesr eene vrij talryke macht politie-agenten en soldaten op het terrein, maar toch niot in die mate als don vorigen Zondag. De politie had nu echter ten minste iets te doen, want vier bookmakers poogden weddenschappen ts slui ten en werden, ondanks hun verzet, in hech tenis genomen en weggevoerd. Do wedrennen waren, vermoedelyk omdat het weor minder ongunstig was, drukker bezocht dan den vorigen keer. Duitü-chland. De vcreeniging van Paryache architecten heeft bedankt voor de uitnooaiging van het Beriynsche „Architecten Verein" om aan de Beriynsche Kunsttentoonstelling deeltenemen. De „Eörsenzeitung" blijft volhouden dat er tusachon den Keizer en prins Von Bismarck porsoonlyk in do laatste weken weder vriend- schappeiyko betrekkingen zyn aangeknoopt. Volgens ditzelfde blad zouden er ook veran deringen in het ministerie ophanden zijn. De staatssecretaris Von Bütticher zou aftreden, en de minister van financiön Miquel zou tot Pruisisch minister-president welk ambt tot dusver Caprivi met dat van Rijkskanselier 'véreenigt - benoemd worden. Iinliii. Men meldt uit Rome: Do Paus heeft de goloovigen voor de maand Maart ontheven van het stronge vasten, daar de influenza alhier weder met vernieuwde kracht schynt op te treden. Naar uit Rome gemeld wordt, moet do toestand van prins Napoleon hopeloos zyD. Men hoort, zoo luidt het bericht, zyne kreten op straat en vier mannen kunnen hem niet dan met de grootste moeite in bed houden. Groot-Hi-it" nu De officieels tek6t van de Fransch-Engel- sche overeenkomst betreffende New-Foundland, welke den llden dezer te Londen ondertee kend is, behelst dat de scheidsrechterlyke commissie zal oordeelen en beslissen over allo beginselvragen, welke aan haar oordeol onder worpen zullen worden door de beide regeo- ringen, dio zich verbinden hare uitspraken na te kome.r. De modus vicendi is verlengd voor het visch-seizoen van 1891. Zuid-AfriUü - Het wordt bevestigd dat de Eng. stoomboot „Countess Carnarvon," welke van de Algoa- baai kwam en de rivior Limpopo opvoer met geweren en ammunitie, in opdracht van de Engelsche Zuid-Afrikaanscho Compagnie, door eeno Portugeesche kanonneerboot is genomen en, als prijs, naar de Delagoa-baai is gebracht. De Londenscho „Times" betoogt in een hoofdartikel, dat deze inbeslagneming van het Engelsche schip eene beleediging is, waarvoor de Portugeesche regeering ter verantwoording moet geroepen worden. De Limpopo zal in andere handen moeten overgaan. Het ie de vraag, of de Delagoa-baai niet kan gesteld worden onder toezicht der Zuid-Afrik aansche republiek, voor welke deze baai de natuurlijke weg naar zee is. Ongeregeldheden Ie Meun- Or leans. Den 131en Maart werd het proces tegen do Italianen te Nieuw-Orleans, die beschuldigd werden van den moord, op den commandant der politie Hennessey gepleegd, afgesloten. Naar men meende, was de heer Hennessey op liet epoor gekomen van eene uitgebreide samenzwering onder de Italiaansche landver huizers te Nieuw-Orleans en derhalve bestond het vermoeden, dat de politie commandant uit wraak door een der Italianen was ver moord. Het geheelo proces word met groote belangstelling gevolgd en eindigde met de vrjjspraak van zes der beschuldigden, terwyl do schuld der overigen in het midden werd gelaten. De jury kwam betreffende deze zes tot geene beslissing en besloot hen later voor eene tweede jury terecht te laten staan. Deze uitspraak bracht groote beweging onder de bevolking teweeg. Reeds lang hadden er allerlei geruchten geloopen over de Itaii- aansche „Mafia," de geheimzinnige vereemging, welke allerlei misdaden pleegde, en zoo werd den volgenden dag eene openbare byeer.komst belogd, waarin tegen do uitspraak der jury werd geprotesteerd. Na afloop der bijeen komst trok de menigle naar de gevangenis, waar de Italianen in hechtenis werden ge houden. De traliopoort werd verbrijzeld en weldra drong hot volk tot in de cellen dei- gevangenen door. Elf der Italianen worden in hunne cellen doodgeschoten. De moordenaars waren niet gemaskerd. Hunne wapens hadden zy zich met geweld verschaft door een paar geweer- winkels te plunderen. Aan de voorzyde was de gevangenis bewaakt en daarom richtte de bende zich naar don achterkant, waar zij zich zonder moeite toegang verschafte. In elke cel werden eenige salvo's gelost, zoodat sommigen dar Italianen letterlyk met kogels doorboord waren. Na deze moorden gepleegd te hebben, trok de troep door de straten. In de geheels stad heerscht natuurlijk groote ontsteltenis, maar verder werden geene ongeregeldheden gepleegd. Het volk beweert dat de chef der geheime politie, Meiley, die de instructie tegen de Italianen heeft geleid, door de beschuldigden is omgekocht, en zelfs werd hetzelfde beweerd van eenige leden der jury. Het geld biervoor zou door te Nieuw- Orieans wonende Italianen verstrekt zyn. De chef der geheime politie, Meiley, wieha leven ook bedroigd werd, is onmïddeiiyk uit de stad gevlucht. Telegrammen ROME, 16 Maart. In de Kamer Ib de re geering geïnterpelleerd over den moord, te Nieuw-Orleane op do ItaliaanBche gevangenen gepleegd. De minister president Di Rudini ar.twooiddo dat president Harrison de verzekering had gegeven, dat maatregelen zyn genomen, ten einde do rechten der Italianen in de Ver eenigde Staten lo waarborgen. De minister- sprak de verwachting uit, dat de gouverneur- van Louisiana de Italianen zou beschermen, en de moorder,aars aan den rechter zal over leveren. LONDEN, 16 Maart. In de hc-den door het Lagerhuis gehouden zitting zeide Bir James Fergusson, dat het eenige by de Regeoring ontvangen bericht aangaande het in beslag nemen van het stoomschip „Countess Car narvon" door do Poitugeezen op de rivier Limpopo de mededeeling inhoudt, dat het schip is aangehouden onder de beschuldiging van sluikery. Indien deze mededeeling juist is, zal de gerechtelyke vervolging haren gewonen loop moeten hebbeD, want geeno enkele con ventie machtigt de Engelsche onderdanen om oorlogswapenen langs die rivier in te vo9ren. ROME, 17 Maart. Volgens de „Fanfulla" zyn gisteren te Ltvomo 60 personen in hech tenis genomen, ten gevolge van een twist tussohen de politie en een troep anarchisten. Hedenochtend zyn nog eenigo andere perso nen in hechtenis genomen. Allen waren ge wapend. NIEüW-ORLEANS, 17 Maart. De officer van justitie heeft esn onderzoek ingesteld

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2