No, 9531 TVoen cla 3.S jVffaart. A°. 1831. {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Maart. feuilleton. Westerland-Sylt. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENTEEN Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Orootero letters naar plaatsruimte. Voor het in casseoron buiten do stad wordt 0.10 berekend. Ofilcieole Kennlsgevlngon. Vergadering vau den Gemeenteraad van Lei den, op Donderdag 19 Maart, des namiddags te 2 uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de Jongensschool late LI. (58) 2°. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjes school 2do kl. (50) 8°. Idem van een derden onderwijzer aan de school 4de kl. No. 1. (64) 45. Idem van eene derdo onderwijzeres aan de school 3de kl. No. 1. (67) 5°. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3de kl. No. 1. (67) C°. Verzoek van E. J. Van F.aav om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (60) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1890 der Kamer van Koophandel en Fabrieken. (63) 8°. Yeizoek van J. Lntgens om afschrijving of terug betaling van schoolgeld, middelbaar onderwijs. (66) £c'. Idem van A. E. J. W. Juta om terugbetaling van echoolgeld, lager onderwijs. (69) 10*: Benoeming van eene leerares in de handwerken aan do Hoogero Burgerechool voor Meisjes. (53) 11°. PiekéDing, dienst 1890, van de dienstdoende Schutterij. (62) 129. Verzoek van W. Bloemendaal om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. Burgemeestor en Wethouders van Leiden: Gezien art. 10 der Wet van 4 Juli 1850, 8taatsblad No. 37 (zooals die is gewijzigd bij het VII additioneelo artikel der Niouwe Grondwet); Brengen ter algemeene kennis, dat de lijsten der personen, die tot hot verkiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden zijn vastgesteld en gedurende de eerst komende veertien dagen voor een iedor ter inzage zijn nedergelegd op de Plaatselijke Secretarie, terwijl een exemplaar van elk der lijsten is aangeplakt op cle kleine pers van het Raadhuis en ieder persooD, bevoegd tot uitoefening van het kiesrecht, gerechtigd is bij ongczogeld verzoekschrift togen die lij-ten be zwaren in te dienen binnen den tijd van veertien dagen. Voorte wordt bekend gemaakt dat eene opgave van de personen, die van die lgat&n zijn geschrapt, mede op de kleine pers van het Raadhuis is aangeplakt met vermolding van do oorzaken, waarom zij daarop niet meer voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Maart 1891. E. KIST, Secretaris. De Burgemeestor van Leidon herinnert bij dezen den Geostelijken en Studenten in de Godgeloerdheid, die reeds bij de Nationale Militie z^n ingelijfd, alsmede hun, die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zg tot het bekomen der ontheffing van den werkelijken dienst, bedoeld bij de eerste zinsnede van art. 127 dor wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), verplicht zija tusschen den 20sten Maart en den Is ten April dezes jaara, hunne aanvragen, met het daarbg behoorend bewijsstuk, bij hem, Burge meester, in te dienen. L e i d e d, Do Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1891. DE KANTER. Geiyk wy dezer dagen meldden, bestaat by eanige ingezetenen het voornemen hier ter stede eone nieuwe zwom- en badinrichting op te richten. Zy hebben zich daartoe thans tot hunne stadgenooten gewend met een circulaire, waarin zij voor deze goede zaak een beroep op hun finanticelen steun doen. Reeds geruimen tijd toch bezit Leiden geene bad- en zweminrichting, waarvan het water van dien aard is, dat zonder gevaar voor de gezondheid, daarvan gebruik kan gemaakt worden. Uit een hygië nisch oogpunt beschouwd, mag "eene dergelijke inrichting niet ontbreken en de ontwerpers hou den zich daarom overtuigd, dat eene goede gelegenheid tot zwemmen en baden hier ter stede niet alieen door velen mot groote inge nomenheid en sympathie zal worden begroet, maar ook dat eene dusdanige onderneming zeer zekor finantiëete voordeelen zal opleveren. Zy hebben daarom besloten eene maat- schappy op te richten ter exploitatie van de nieuwe zwem- en badinrichting. Eene geschikte plaats met helder water is gevonden naby „Musis Sacrum", voor welker gebruik de noo- digo toestemming aan den Raad is gevraagd. De uitnemende ligging zoo naby het centrum der stad, do heerlyke wandeling daarheen, voorspellen zeer zeker een groot leden aantal. Ten einde te doen zien, welke finantiëete voordeelen eene dergelyke inrichting kan op leveren, is bij de circulaire eene berekening gevoegd, zoo ongunstig mogelyk genomen wat het leden aantal betreft. Moge dit aanleiding geven dat het aange boden biljet tot deelnoming zeer ruim worde ingevuld en van vele handteekenir.gen worde voorzien Het benoodïgd kapitaal wordt op ƒ20,000 berekend, verdeeld in aandeelen van ƒ250. De bedoelde commissie bestaat uit de heeren C. A. Bader, prof. mr. H. L. Drucker, D. Hartevelt HCzn., W. C. Mulder, mr. H. L. A. Obreon, A. L. De Sturler, G. Henri Sythoff, C. C. Tieleman, H. W. Tieleman, prof. dr. H. Treub, prof. mr. W. Van der Vlugt en prof. dr. A. C. Vreede. By den boekhandelaar IJtsma, op do Broestraat alhier, is geëxposeerd eene schiidery van J. G. Vogel: „Vreeland." Aan de Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeni- ging is gelegateerd door wyien ds. Dekkers, te Apeldoorn, een honderdste deel van diens nalatenschap, alsmede door wyien mejuffrouw M. J. C. De Chaufepié, te 's-Gravenhage, eene som van vyfhonderd guldon. Gisteren werd door de Holl. IJzeren- Spoorweg-Maalschappy aanbesteed het leveren van oen ijzeren bovenbouw voor de spoorweg brug over den Ryn, by „de Vink", nabij Leidenbegrooting 47,500. Ingekomen waren 6 biljetten. Minsto inschryfster was de „Soc. Ann. l'Industrie", te Leuven, voor 41,200. Aanstaanden Zondag, des voormiddags, zal te Voorschoten in do Ked.-Herv. kerk optreden de hoogieeraar Gunning, uit Leiden terwijl ds. Hoog, uit Voorschoten, alsdan den dienst te Noordwijkerhout zal vervullen. "Werd onlangs aan prof. Huet alhier, namens de leerlingen, nu zyne gezondheid hom tot aftraden noopte, een buldeblyk ver eerd, thans is den oud hoogieeraar een door byna 300 oud leerlingen onderteekend adres aangeboden, om hem te danken voor hetgeen hy voor do Leidsche universiteit en voor zyne leerlingen verricht heeft. Omtrent het gisteren ton Hove gegeven diner voor de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer en den Hoogen Raad, vernemen w(J het volgende: De gasten werden ontvangen door den opper hofmaarschalk en den kamerheer baron Taets van Amerongen van Natewisch. Te halfzeven kwam H. M. de Koningin- Regentes binnen, vergezeld van vier dames Harer hofhouding, onder wie mevrouw Hartsen, mevrouw Van Lynden van Sandenburg en freule Rengers. Aan tafel was de Koningin gezeten tus schen den vice-president van den Raad van State en den president van den Hoogen Raad, terwyl tegenover Ilare Majesteit eene plaats was gereserveerd voor den president dor Al- gemoone Rekenkamer, die echter wegens ziekto verhinderd was aan het diner deel te nemen. Tot de genoodigden behoorde ook do generaal Vorspyck. Na afloop van den maaltijd heeft de Koningin zich ruim l'/> uur mot al de gasten op zeer minzame wyze onderhouden, terwyl Zy vóór bet diner met onderscheidene hunner enkelo woorden'wisseldo. De minzaamheid der Koningin-Regentes en de vryo toon, welke ook na bet diner heerschte, maakten op de aanwezigen een aangenamen indruk. De Commissaris dos Konings in Zuid- Holland, de heer Fock, is voornemens gedu rende de maand April a. s. met verlof buitens lands te gaan. H. M. de Koningin-Regentes beeft a. s. Donderdag de hooge militaire autoriteiten in de residentie aan de koninklyke tafel genoodigd. Dit zal het laatste zijn van de reeks diners, welke H. M. zich voorgenomen heeft te geven. De gemeenteraad van Harlingen be noemde tot gemeente-controlour, tevens binnen- havenmeester, den heer M. J. E. Kriens, oud- konstabel majoor bij de Kon. Ned. Marine te Amsterdam, met wien op de voordracht stond de heer J. E. Carstairs Seller, West-Indisch ambtonaar te Utrecht. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seir.r, dat do onlusten in hot land schap Endeb, eiland Flores, onderdrukt zijp, en hot hoofd der onruststokers, Baranoeri, gevangengenomen is. Deze Baranoeri hield, zooals reods gemeld werd, verbiyf in de kampong Manoe Ngoüb, een uur gaans van de baai van Ipi, welke kampong de landingsdivisie van Hr. Ms. stoomschip „Java", onder bevel van den luite nant tor zee Hennequin, versterkt door hulp troepen onder den posthouder Brugman, den 9ien Januari jl. vruchteloos getracht heeft te bereiken. Met verlies van vyf gewonden, waaronder do divisie-commandant, moesten da onzen terugtrekken. Daarna is de „Java", met den president van Timor aan boord, in de baai van Ipi gesta- tionneerd gebleven, en versterkt door Hr. Ms. stoomschip „Van Spoyk," dat den 89ten Febr. ji. van Soerabaia vertrokken is. Aan de ver- eenigde scheepsmacht schijnt het nu gelukt te zyn, Baranoeri en de kamponghoofden, die zijne zyde hielden, ten onder te brengen. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Maart van Fort Slid; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Ba'.ivia, is 16 Maart Gibraltar gepas seerd; do „Zeeland, van Java naar Rotter dam, is 16 Maart Ouessant gepasseerd; de „Edatn," van La-Plata naar Rotterdam, arri veerde 14 Maart te Boulogne-sur-Mer; de „Drente," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 14 Maart van Suez; de „Prins Willem I," van Amsterdam naar Paramaribo, is 14 Maart Ouessant gepasseerd Het licldsche Tooneel. Do mensch draagt reeds by zyne geboorte door overerving de kiemen van hot zaad in zich, dat by latere ontwikkeling de ziekto, de kwaal zal vormen, welke hem zal doen iyden. Dit is de theorie der sombere moderne wetenschap, Waarvan de Noor Ibsen en Emile Zola zich als ijverige verdodigers hebben doen kennen. Alphonse Daudet daarentegen is eene andere meening toegedaan; volgens zyn beweren be zit elk individu de physischo kracht in zich om zelf zyn bestaan te vormenen het is Novelle van Nathalie Von Eschtruth. DOOB JOHANXA. 11) „Neem haar toch, wat ik u bidden mag, zij zal zoo sierlijk tusschen uw heidekruid staan." Zy bad haar aangenomen, maar toen zy hare oogen opsloeg om hem te bedanken, zag zij dat zyne oogen veelbeteekenend op haar gorieht waren. Den volgenden dag bracht hy haar eene roede roos, haar tevens een aangenamen voor middag wenschende. Maar dit deed by op zulk een vriendelyken toon, dat het bloed Lisa naar de wangen vloog. Zy waagde het hem aan te zien. „Mag ik u iets verzoeken, mynheer?" „Als hot in myn vermogen is, uw ver zoek in te willigen, met genoegen, lieve juffrouw. Lisa lachte, maar niet zoo ongedwongen als anders. „Nu, schrik maar niet", zside zy, „ik ban altors nogal bescheiden, ja, wel een weinig te bescheiden, doch ik wilde alleen maar te kennen geven, dat het my heel onpleizierig voorkomt, wanneer heeren my overdreven attentie bewijzen. Wat boteekent byv. deze roode roos? Als wy op eene heide of in de duinen bloemen plukken, heb ik heel gaarne dat gy voor my ook een ruiker verzamelt, maar om my met eene roede roos te ver rassen, welke een tuinman gekweekt en afgebroken heeft, moet ik zeggen dat die voor my geene waarde heefi. Daarom wilde ik u verzoeken dat niet weer te doen, maar wy biyven daarom even goede vrienden." Dit zeggende reikte zy hem trouwhartig do hand. „Zeker, juffrouw Lisa, zooals ge wilt", antwoordde Ercksdorff, de kleine hand aan zyne lippen drukkende, en.terwijl by dit deed, drukte hij er een kus op. Lisa trok bevend haar handje terug. Toen de beide vrienden des avonds in de strandstoelen naast elkaar zaten te praten, en de dames afwezig waren, wilde Ercksdorff zyn vriend eens onderhanden r.emon. „Vertel eens, oude jongen", zoo begon by, „wat beteekende dat met die rozen? Gy moet toch in het oog houden dat go een eerwaardig huisvader zyt, want weet ge wat er gebeurde? Alsof het zoo zijn moest, pas seerde oude tante Julia u juist, toen gy die rozen overhandigde en nu weet ik zeer goed dat die oude babbelkous reeds met de pen in de hand zit om myne vrouw te schrijven en haar verhaalt, dat we Lisa's verjaardag aan het strand gevierd habbon en dat ik haar een bouquet heb vereerd. Myne vrouw zal niet weten, wat zy er van denken moet, want een weinig jalocrscb is zy wel. Houd u dus goed, bega niet zulke dwaasheden meer, want Lisa ziot u voor een getrouwd man aan." Rectow zag zwijgend voor zich heen en teekende met zijn stok figuren in hot zand. „■Waarom ben ik ook zoo dwaas geweest den naam van myn vriend aan te nemen?" zeide hy in zichzelven. „Doch zou ik haar anders wel ooit hebben lee:en kennen? Had zy mij voor een vrygezel aangezien, zij zou gewis niet zoo eenvoudig en oprecht geweest zyn als nu." En weer haalde Rectow diep adem, terwijl hij zeido „De dag zal wel komen, waarop deze comedie een gelukkig einde zal nemen." Eenige minuten later kwam plotseling mejuffrouw Lisa naar Rectow en zeide, byna buiten adem van hot loopen „Och, mijnheer, wees zoo goed my hot adres van mevrouw Ercksdoiff op te geven, ik heb van middag zulk eone schoone roo8 van den heer Ercksdorff gekregen en wilde die gaarne als een groet van het strand aan zyne zieke vrouw zenden." Lisa zeide dit een weinig gejaagd, maar Ercksdorff liet haar niet uitspreken, hy sproDg op en riep uit: „Volstrekt niet, juffrouw, dat moet geniet doen, het zou heel verkeerd zyn, mevrouw Ercksdorff eene roode roos te zenden, nu er reeds van scheidiDg sprake is. Ik verzoek u dringend de roos zelve te behouden", zeide by bijna smeekend. Op dit oogenblik kwam mejuffrouw Sidonie voorbywandeien. „Och, och", fluisterde zy, „trouw verwacht men tevergeefs van de heeren, maar het zyn allen slechts vlinders. In hot Kurhaua straalden de kaarsen en klonk do muziek, ja, hedenavond zou er een bal gegeven worden; alle3 jubelde en juichte, ais wilde men met het orkost instemmen. „Schep vreugde in 't leven!" weerklonk het ieder toe. De dame3 Sidonie en Lisa waren naluuriyk ook tegenwoordig, vooral Lisa zag er in haar eenvoudig kleedje allerliefst uit. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1