iMi-i nuonyd Nieuw». G i s t e r n» in i d d a g omstreeks zes uren ontstond brand in de werkplaatB van den goud- en zilversmid K, Vilders, te Haarlem mermeer, naby Aalsmeer, welke brand nog bytydr is gebluscht. Door V. wordt beweerd dat hg voor ƒ400 schade aan goud en zilver heeft. Men meldt uit Katwyk aan Zee, dd. 13 Maart: Heden is hier slechts ééne schuit aangekomen van don reeder Dubbeldam, welke ƒ112.60 beeomde. Prys der visch: bin- nenlekschol ƒ4.65 tot ƒ5.55; braad ƒ3.85 per mand; mand schol bracht ƒ2.70 op. Alle schuiten zyn op het oogenblik in zee. Te 's-Gravenhage zullen ook proeven met asphalt worden genomen. Een gedeelte der Spuistraat wordt van het nieuwe plaveisel voorzien. In het asyl voor mannolyke drankzuchtigen „Hooghullen", te Eelde, zyn thans acht patiënten geplaatst. De commissaris van politieto Scheveningen vestigt de aandacht op Van Zandwyk, circa 50 jaren, tameiyk lang, haar, knevel en baard gryzend, kleur bleek; loopt eenigszins gebrekkig, gekleed met grysachtige demi saison. Hy bezoekt lieden, die hy kent, en ook predikanten, geeft voor aan een heraldiek bureau te 's-Hage als klork te zijn verbonden op een salaris van f 1000, geen geld te hebben om eene maand kostgeld vooruit te betalen, een proces te voeren met eene spoorwegmaatschappy, door wier nalatig heid hy beide beenen heeft gebroken, enz., enz., en eindigt met geld ter leen te vragen, dat hy wel belooft torug te zullen geven, doch welke belofte niet wordt nagekomen. De beruchte Leunissen heeft in de gevangenis te Maastricht tweemaal ge tracht zich van het leven te berooven, eens door verstikking (het openzetten oener gas kraan) en eens door ophanging. Beide pogin gen werden echter verydeld. Thans weigert hy voedsel te gebruiken. De proeven, waarvan de „Haar'. Crt." spreekt en welke de ryks-telegraaf bezig is te nemen, betreffen de phonopore van Lang don— Davies, waarvan reeds vroeger was mel ding gemaakt. Te Arnhem brachtin1890 het vergunningsrecht circa 27,100 op. Sinds do invoering van de drankwet is het aantal huizen en gelegenheden, waar in 't klein sterke drank wordt verkocht, verminderd van 347 tot 271. Te Venloo is de aldaar wonende Duitsche herbergier J. B. aangehouden, als zijnde verdacht tot eene bende valsche-geld- munters te behooren, waarvan reeds eenigen in Pruisen zyn gevat. Hy is naar Roermond overgebracht. Behalve de onlangste Roermond in arrest genomen 5 veld artilleristen, wegens diefstal in de cantine van het garnizoen aldaar, zün nu nog 2 man in voorloopig arrest ge steld. Allen worden beschuldigd zich door middel van een valschen sleutel toegang tot de cantine te hebben verschaft en daar je never te hebben ontvreemd. Naar men uit Madrid seint, is in een der wagens van een trein te Cordova het lyk eener vermoorde vrouw gevonden, eene Parysche modiste, Henrion genaamd. Een oude bedelaar, Pucciarelli genaamd, is Donderdag te Parys uit een dak venster gesprongen, om zich het leven te benemen. Een commissaris van politie, die daarop in de woning een onderzoek instelde, vond in eene oude kast de som van 80,000 fr. aan geld en geldwaardige papieren. Eene krachtige natuur. Wat een boer uit Stiermarken zooal verdragen kan, maakt de volgende rechtszaak duidelyk, welke voor eenige dagen te Graz is behandeld. In eene herberg te Greisdorf had een zekere Frans Fuchs by gelegenheid eener dansparty den boer Mathias Klug door een messteek zwaar verwond. Mathias Klug, een man met een haast reusachtigen lichaamsbouw, legde nu voor de rechtbank de volgende verklaring af: Toen Fuchs daar zoo aan 'trondhouwen wa3, kwam het rny voor, dat ik iets voelde, en toen ik daarop aan iemand vroeg, of hy ook iets byzonders aan my zag, sprak hy: „Wel, kerel! daar steekt nog een mes in je buik!" Ik zeg tegen hem: trek het er dan asjeblieft eens uit. Goed, hy trekt, maar kan er het mes niet uit krijgen. Daarop ging ik naar den waard, en vroeg hem of hy eens probeeren wou om hst er uit te trekken, ,~aar hoe liij ook trok, er weed uitkomen deed u_8* 11108 niet- Toen 8ii;S ik uaa," Maier, die misschien sterkste van allemaal is, en zei dat hy toeb wel niet voor dat werkje zou blijven st6ken. Nou, nadat hy dan ook zoo'n beetje heen en weer gedaan had met het mes, kreeg hy hot er ook uit; het was een groot broodmes, en was nogal een beetje diep in een been gedrongen; daarom ging het dan ook zoo moeilyk om het er weer uit to krygen. Zoo'n dqg of acht heeft het my een beetje pyü gedaan, maar nu is allee weer in orde. Ik denk, mynheer 1 dat die Fuchs me zoo'n beetje heeft willen kietelen 1" De rechtbank vond het noodig, de zaak wat ernstiger op te nemen en Fuchs zyn lust tot „kietelen" te verloeren door hem dertien maanden zware kerkerstraf op te leggen, waarby hy elke veertien dagen een Dacht op eon „hard bed" moet doorbrengen. Te Camignone, eenplaatsjeinltalië is door do politie de hand gelegd op een ge wezen militair, die achttien jaar geleden, wegens insubordinatie en daarop gevolgd herhaaldelyk verzet tegen de politie, tot ongo veer zeven en twintig jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, doch al dio jaren do politie wist te verschalken, daar hy, door het land- volk bemind en door do eigenaars om zyn uitstekend werk gezocht, steeds intijds ge waarschuwd word en in zyne vlucht geholpen. Waarschyniyk meenende dat de straf verjaard was, verzuimde hy in don laatsten tyd du noodige voorzorgen te nemen. BÜJTENLAND. Frankrijk. De minister van landbouw, do heer Develle, heeft gisteren by de Kamer zijn ontwerp be treffende de wedrennen ingediend. Geen ren- vereenigingen mogen opgericht worden zonder toestemming der regeering, en deze toestem ming wordt alleen gegeven aan vereenigingen, welke zich verbinden de opbrengsten uitslui tend tot veredeling van het paardenras to besteden. Indien de vereenigingen politie noo dig hebben om de verbodsbepalingen tegen het wedden te handhaven, dan zal de regee ring een voldoeDde macht te barer beschik king stellen. Op voorstel van den heer Develle ver klaarde de Kamer het ontwerp voor dringend, zoodat het terstond in behandeling zal worden genomen. Do wedrennen, Donderdag te Auteuil ge houden, zyn weer kalm afgeloopen. Weer waiea 200 politie agenten, 175 soldaten der republikeinsche garde te voet en 75 te paard op het terrein. Een bookmaker werd gear resteerd op het oogenblik dat hy stond af te rekenen met iemand, die by hem eone wed dingschap had gosloten. Overigens gebeurde er niets byzonders. De rechtbank van Koophandel te Parys heeft de „Industrieels en commercieels Maat- schappy voor hout en houtplaveisel" failliet verklaard; passief 3 millioen, actief enkele duizend fr. De „Figaro" houdt voortaan eiken Woensdag in haar gebouw „Five o'clock tea", waarvoor een lokaal is ingericht een soort van vrije club zonder ballotage, waar jour nalisten, letterkundigen en kunstenaars ko men praten, rooken, zingen, muziek maken. Do „thee" schynt echter in werkelijkheid champagne te zyn. t >ni De „Hamburger Nachrichten" deelt mede, dat graaf Waldersee, de gewezen chef van den generalen staf, nu commandant van de Duitsche troepen te Altona, prins Von Bismarck een bezoek heeft gebracht. Prins Von Bismarck ontving den generaal, die voorheen voor zyn ergsten tegenstander werd gehouden, aan het station en geleidde hem naar zijne woning. Daarna maakte de gewezen kanselier met zijn gast, die voorheen ten onrechte als zijn op volger werd beschouwd, een rytoer door het Sachsenwald. Graaf Waldersee bleef den ge- heelen dag te Friedrichsruhe en keerde eerst 's avonds naar Altona terug. Luidens nadere berichten was dit bezoek een beleefdheidsbezoek, dat onvermydeiyk was, nu graaf Waldersee het commando over het legercorps te Altona heeft aanvaard. Alvorans daartoe over te gaan, heeft Waldersee eerst te Berlijn inlichtingen ingewonnen, dat zyn bezoek in toongevende kringen hem niet ten kwade zou worden geduid. De toestand van den heer Windthorst is niet ongunstiger geworden. De heer Windt horst, ofschoon nog steeds door hevige koorts gekweld, blijft bij krachten en by zyn be- wustzyn. Niet alleen do particuliere, maar ook do politieke vrienden, van dsn heer Windthorst volgen den loop der ziekte met groote be langstelling. Indien Windthorst, juist nu het Centrum zulke vorderingen maakt, kwam te vallen, zou er onder de leiders van het Cen trum geen man te vinden zyn, die, gelyk Windthorst, do zoo uiteenloopende bestand- dealen dezer party tot één vast bestaan byoen kan houden. Vandaar dan ook dat de „Germania", het hoofdorgaan zyner party in Pruisen, schxyft: „Wy loopen gevaar den man te verliezen, zander wien wy ons de leiding van de katholieke party en ons ge heels openbare leven niet kannen voorstellen." Volgens de laatste berichten bestaat er nog hoop op horstel. Zondag, 22 dezer, zullen er in het kolen- gebied van de Ruhr vergaderingen van myn- werkers plaats hebben, om te beraadslagen over de vraag eener algemeene werkstaking. Naar het heet, zal de vroegere minister Von Puttkammer, als Opperpresident van do provincie Pommeren, opnieuw in den staats dienst treden. Ivalië. De toestand van prins Napoleon is zeer ernstig. Het einde wordt spoedig verwacht. Koning Humbert bracht gisterochtend twee uren by den prins door. Toen de koorts zich weder mot kracht ver hief, is prins Victor bij zijn vader gebracht, die door koning Humbert daarop was voor bereid. De jonge man, tot tranen toe bewo gen, omhelsde den zieke, die hem nu de hand drukte, zoggende: „Dank, dank!" Na eenige woorden gewisseld le hebbeD, keerde prins Victor naar de kamer terug, waarzyno moeder en prinses Mathilde hem verbeidden. De heer Crispi, de gewezen minister, heeft in de Kamer hevigon twist gekregen met den radicalen afgevaardigde Imbriani. De hoer Crispi weigerde eene beleodiging, welko hij Imbriani in de hitte van den stryd toe voegde, te herroepen, en voegde hem toe: „Als minister heb ik Imbriani moeten ont zien, maar nu ben ik vry man. Ik bedank er voor iets te herroepen. Ik heb eene revolver in myn zak; laat mijnheer Imbriani dus op passen!" Voorloopig had de twist geene verdere g. - volgen. België. De beraadslagingen der centrale sectie uit de Kamer over de grondwetsherziening zyn tegen verwachting gunstig afgeloopen. De heer De Smet de Naeyor, de anti-liberale afgevaardigde voor Gent, die tot rapporteur der commissie is benoemd, heeft voorgesteld het kiesrecht, behoudens aan hen, die een zekeren census betaleD, ook te verleenen aan alle gehuwde burgers, die ten minste twee kamers bewonen. Tevens stelde hy voor dit stelsel onmiddellijk in toepassing te brengen by de verkiezingen voor do gemeenteraden en do Provinciale Staten, terwyl hy zich voorts aansloot by het plan, dat door don heer Frêre-Orban is ontwikkeld. Behoudens den radicalen afgevaardigde Janson, vereenigde de liberale party zich met dit plan, waarmede ook de regeering genoe gen nam. Derhalve werd door haar toegezegd dat in de volgende zitting, welke Woensdag zal worden gehouden, een wetsontwerp in dezen geest ter tafel zal worden gebracht. Alsdan zal gevraagd worden, of do regoe- ring, indien twee derden der tegenwoordige Kamerleden zich er voor verklaarden, bereid is over te gaan tot herziening der grondwet, welko noodig is als grondslag voor het nieuwe artikel 47 der grondwet. De „Moniteur" deelt den tekst der wat mede, krachtens welke de tweede dag van Paschen en Pinksteren als officieels feest dagen worden erkend. De influenza vertoont zich in de Kem pen en Maasstreken, met hare vorige hevig heid. De lyders klagen in het algemeen over gebrek aan eetlust, groote vermoeidheid, pyn in 't hoofd enz. De „Independance" deelt mede dat de begrooting van den Congo-Staat voor 1891 is vastgesteld op eene uitgaaf en inkomst beide van 4,554,931.87 fr. De inkomsten zyn tot dat bedrag geraamd kunnen worden: lo. door de jaarlyksche bydrage uit de Belgische schatkist van -2 millioen fr. gedurende 10 jaren; 2o. door een nog niet besteed overschot dier bydrage over 1890 van 374,741.10 fr., en 3o. door eene storting des Konings ten bedrage van 1 millioen fr. De werkelyke inkomsten van den staat, voortspruitende uit do ver schillende heffingen en de rechten van invoer, in de tweede helft des jaars te heffen, „indien het werk der anti-slaverny conferentie tot uit voering komt," voegt de „Indépendance" er by, vertegenwoordigen dus slechts een totaal cijfer van 1,180,460.57 fr. Eenige kapitalisten hebben teBrussoleen# maatschappü opgericht tot ontginning van Katanga, een vruchtbaar gedeelte van den Congo-Staat, gelegen in het zuidoosten tus- schen de meren Moero en Benguilo. De Belgische violoncellist Adolf Fischer, kapelmeester aan de St.-Gudulakerk te Brussel, is overleden. Hy was in 1847 geboren. Groot>Britanulö. De koningin is Donderdagmiddag van Windsor in Londen gekomen en heeft haren intrek genomen op het Buckingham-paleis, waar hare majesteit hof houden en tot Zater dag vertoeven zal. Voor het aanstaand verblyf van de Koningin in de Riviera zyn reeds twee landauers en- een pony-karretje verzonden naar het Grand Hotel te Grasse. Naar men verneemt, verklaart het de partement van oorlog zich tegen het plan van sir Edward Reid om een kokerspoorweg aan te leggen in het kanaal tusschen de EDgel- 8che en Fransche ku3t. Het dagblad dor Parnellisten „Freeman's Journal" laat sedert drie dagen in den vroege* ochtend van Dublin naar Cork een extra-trein loepen, zoodat in de zoogenaamde zuidelijke hoofdstad van Ierland het Parnellistische orgaan verscheidene uren vroeger kan worden gelezen dan het pas begonnen nieuwe dagblad „Tho National Press," dat om den invloed van „Freeman's Journal" en andere Parnellis tische organen te bestryden, werd opgericht. Naar men verneemt, zal de „National Press" nu maatregelen nemen om deze concurrentie hot hoofd te bieden. Op die wyza zal heel wat geld kunnen verspild word6n. Chili. Uit een brief aan do „New-York Herald" uit Santiago van don llden dezer blykt dat de Regeering alles, wat de Congres-party steunt, blijft vervolgen. De gevangenissen zyn overvol, tal van Engelsche en Duitsche koop lieden, o. a. de Oostenryksche consul te Val paraiso, zyn verbannen. Te Coronex had een vreeselyke ramp plaats. Do kruiser „Esmeralda" bombardeorde de stad, waarop de inwoners naar het station vluchtten. Een bom raakte echter het station, het dak en do muren zakten in, 200 menscben onder de puinhoopen bedelvend. Er zyn reeds 67 lyken opgegraven. 'yp/- SCHAAK-PROBLEE» 1. Wit: K b 2, D a 6, Tf4, Rg3, Rg 8, Pa3, f3, f 5. Zwart: K e 5, Tg4, Ra2, Rf6, Pbl, b 7, d 7, e 7. Wit begint en geeft in twee zet ten mat. Oplossing over acht dagen. a b c U e f w

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6