By suppletoirs bogrootmg van hoofdstuk IX voor 1891 is door deu minister van water staat een crediet van 50,000 by de Tweede Kamer aangevraagd als eerste termyn der verbouwing van hot Departement van Bin nenlandsche Zaken, welke met inbegrip van de wyziging van eenlge aangrenzende lokalen in het Dep. van 'Waterstaat, volgens raming ongeveer f 360.000 zal kosten. Het plan is opgemaakt in overleg met den Minister van Binnenlandsche Zaken, die in aansluiting daar mede zyn voorstel heeft gedaan tot aankoop van eene tydelyke woning voor zyn Departe ment en zal in alle opzichten aan de eiechen van den dienst voldoen. Wordt dit jaar met do verbouwing aange vangen, dan kan in den loop van 1893 het nieuwe gebouw voltooid zijn en zal bet thans in de Ridderzaal geborgen archief daarheen worden overgebracht, waarom tot de restauratie van deze zaal, welke als historisch monument zulk eene groote waarde heeft, zal kunnen worden overgegaan. Het plan prejudicieert. in geenen deele de verdere restauratie van het Binnenhof, waaromtrent de Vertegenwoordiging in elk geval te zyner tyd haar oordeel zal kunnen uitspreken. De toestand der fundeering van het be staande gebouw van Binnenlandsche Zaken maakt gebeele amotie noodig, terwijl het sous-terrain van hot nieuwe gebouw, bestemd tot archiefberging, zoodanig zal zijn ingericht dat opstijging van vocht geheel wordt voor komen. De som ven ƒ360,000 wordt dan ook in verband daarmede niet hoog geacht. Er is soberheid tetracht, zonder te schaden aan hechtheid en uiteriyk aanzien. De gevels zullen worden opgetrokken geheel in over eenstemming met de reeds uitgevoerde aari Binnenhof en Vyverberg. Postwet. Door de heeren Van Asch Van wyck, Cremers, Gildemeester, Schimmel- penninck. Heemskerk en Travaglino is een rieuw artikel in de aanhangige Postwet voor gesteld, strekkende om de bepaling op te nemen dat by bestuursmaatregel kan worden bepaald dat des Zondags alleen die brieven, gedrukte stukken, nieuwsbladen, monsters of andere stukken verzonden of bezorgd wot den, waarvoor by vooruitbetaling het dubbel be drag van het volgens deze wet verschuldigde port is voldaan. Door de heeren Van Velzen, De Geer, Van de Velde, Van Kempen, Van Nunen en Smeenge is een amendement voorgesteld om het recht voor postwissels en postbowyzen te verminderen van 5 cents per f 12.50 of gedeelten daarvan tot 2'/, cents per f 10 of gedeelten daarvan. De aanstaande aftreding, op eigen ver langen, van den directeur van het Kabinet dee Konings, jhr. mr. Alewyn, kan als zeker beschouwd worden. Als zyn opvolger zou be stemd zyn de oudste referendaris by het Ka binet, jhr. mr. P. A. Gevers Deynoot. Men wil weten dat de Tweede Kamer tot den 19den dezer byeen zal blijven, om Tervolgens in de helft van April weder te vergaderen. (D. v. Z.-H.) De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam bevorderde gisteren tot arts den heer P. M. Dikkenberg en liet tot bet 1ste gedeelte toe de heeren A. W. Dryver en A. v. d. Maen. De vorige week konden wy berichten dat de plannen voor het nieuwe universiteits gebouw te Utrecht in handen der reireering waren. Thans zyn zevan Binnenlandscbe Zaken aan 't college van curatoren gezonden en door dezen in handen gesteld van den Academischen Senaat om advies. Naar wy vernemen, heeft de Senaat op eene Donderdag 5 Maart gefiou den vergadering besloten gunstig te advisoeren. Wy kunnen hier nog aan toevoegen, dat de geveltsekening met een toren prykt, nog mooter dan die van „Sic Semper." Op twee dagen dezer week waren de hoog leeraren der Utrechtsche universiteit aan een diner de gasten van den president-curator, mr. H. Royaards van Scherpenzeel. (Min.) Een zeer gunstig verslag wordt in de Müncbener bladen gegeven van de Hollandsche afdeeling op de tentoonstelling van sebilderyen aldaar. B. on W3. van Groningen hebben by den Raad een plan voorden bouw der i ieuwe vee markt ingediend.De kosten bedragen f 180,000. De dies der Utrechtsche academie zal niet op 26, doch op 20 Maart gevierd worden wegens do Paaschvacantie; een datum, welke ook door den academischen senaat hiervoor ia gekozen. Daar voor de opengestelde 3'/a-pCts.- leening, door de gemoento Tiel uitgeschreven, geene enkele inschry ving is ingekomen, is door den gemeenteraad aldaar besloten eene 4-pCts.- leening uit te schryven van f 19,000, met dien verstande, dat inschryvingen beneden pari niet worden aangenomen. De jongste sneeuwstormen geven den buitenlandschen bladen aanleiding groote ver slagen te leveren van den gewoed hehbenden storm en op den voorgrond treedt daar de vertraging, welke de maildiensten van en naar Engeland hebben ondervonden. De Calais-Dover-booten, welke den overtocht doen in een paar uren, gebruikten thans daar voor 8 tot 14 uren; de Ostende-Dover-booten kwamen in het geheel niet aan en men zag zich genoodzaakt uit Ostende te melden, dat de geheels maildienst in de war was. Men verzuimt echter te vermelden dat onze Nederlandsche mailbooten Vlissingen Queen- boro (en die booten alléén) den overtocht in den gewonen tyd volbrachten en hierdoor wederom het bewys geleverd hebben, dat geen betere scbepep het Kanaal bevaren. Ongetwyfeld is rm-n bevreesd dat het rei zend publiek meer en meer er mede bekend raakt, dat de weg naar Engeland over Vlis- singen-Queenboro de beste en veiligste is en zich daarom meer en meer slechts aan de grootste en beate schepen zal toevertrouwen waarom anders, waar men van alle andere lynen de grootste vertragingen moet melden, gewoonlyk verzwegen dat de Nederland sche mailbooten den overtocht binnen den bepaalden tyd volbrachten? Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Maart van Port Said de „Voorwaarts," van Batavia naar Amster dam, vertrok 13 Maart van Adon. Gemengd Nieuwe Niettegenstaande nog kort ge leden een Amsterdamsche jongen, als ver dacht van oneerlyke bedoelingen, alhier aan gehouden en ter beschikking van de justitie was gesteld, werd onze stad dezer dagen weder bezocht door een 3-tal dergeiyke kna pen, die den rechercheurs in de hoofdstad genoeg werk geven. Bytyds ontdekt, zyn zy onder geleide der ryksveldwacht naar hunne woonplaats terug gebracht. De politie alhier heeft ook aangehouden een niet alhier wonenden man en de bij hem zynde „dame", die, ofschoon In het „Politieblad" op gegeven, zich geruimen tyd aan de hun opgelegde straffen hadden weten te onttrekken. De heer Helling, wynkooper op de Hooigracht alhier, is aan de telephoon aangesloten met No. 99. Hedennamiddag omstreeks half- drie had een buitenbewoner op de Heerenstraat de onvoorzichtigheid om met rijtuig in aan- aanraking te komen met een met steenkolen beladen wagen, welke hy in zyne vaart een eind meesleepte, waardoor dit voertuig geheel ten oDderste-boren werd gekeerd en de in- boud natuurlyk op den grond terechtkwam, tot groot ongerief van den man, met de be zorging belast. Een kapper in Den Haag heeft by circulaire aan zyne mede-residentiebewoners bekend gemaakt, dat by, by genoegzame deel neming, daar ter stede een cursus zal openen, tot vorming van barbiers, kappers en haar- bewerkers en tot opleiding van jongelieden, die haarkunstenaars by uitnemendheid wen- schen te worden. In een dorp in een onzer noorde- lyke provincieo, aan bet spoor gelegen, kwam gisteren het volgende vermakelyke geval voor, dat een treurig staaltje geeft van de expeditie gedurende den winter. Een handelsreiziger uit Amsterdam vertoefde by een zyner klanten in dat dorp om commissies op te doen, toen aldaar een pakket bezorgd werd. Het bloek hetzelfde pak te z(jn, dat de reiziger in No vember van het vorige jaar uit Amsterdam verzonden had Dus 100 dagen reisl De officier van justitie te Arn hem maakt in het „Alg. Pol.-blad" bekend, dat te Arnhem is ontdekt een v.ilsch bank biliet van honderd gulden, hetwelk blykbaar reeds eenigen tyd in omloop is geweest en dan ook zóó goed is nagebootst, dat men er gemakkelijk mede bedrogen kan worden. Het draagt den datum 29 Nov. 1880enisgeriotnmerd B. L. 1935. Kenteekenen dor valschheid zijn 1°. dat het papier iets dikker is en veljjn- achtiger aanvoelt; 2". dat het iets donkerder is gedrukt, hetgeen vooral opvalt in de vi-r hoeken, waarin het cyfor 100; 3". dat op de keerzyde by vermelding der wet gedrukt ataac Staaleblab in plaats van Staatsblad; 4°. dat het watermerk eenigszins donker is n plaats van licht; 5®. dat de randen scherp afgesneden zyn. Het biljet, dat vooral op de keerzyde volkomen op een echt biljet gelykt, is hoog twaarscbyniyk langs photographischen weg vervaardigd, waarop ook wyst de om standigheid, dat, volgens bericht van de Bank, in Mei 1890 ook reeds de hand is gelegd op een dergelyk biljet met dezelfde letters en nummers. Het wordt niet onwaarschynlyk geacht dat deze biljetten in DuitschlaDd wor den vervaardigd, waarom in het byzonder voorzichtigheid wordt aanbevolen by betalin gen uit Duitschland of door vreemdelingen. Uit Enschedee werd van gister- avond gemeld dat te Gronau de stoomkatoen- spinnery van den heer G. Van Delden in brand stond. De fabriek was bij andere gelegen Uit Enschedee waren brandspuiten gevraagd. De fabriek is verzekerd by verschillende maatschappijen. In eene vlaag van krankzinnig- heid sprong eergisteravond in de Conrad- straat te Amsterdam een persoon uit de tweede verdieping en was na weinige oogen- blikken een ïyk. Te IJzendyke gaat een adres rond om voor den brievenbode V. gratie te ver krijgen. Bij het schoonmaken van eene revol ver ging een schot af en drong de kogel in het hoofd zyDer schoonmoeder, die eenige dagen later overleed. Hy werd deswege ver oordeeld tot eene maand hechtenis. Te Maastricht is overleden: de heer Henri Van Beethoven, vermoedeiyk een verre bloedverwant van den grooten Duit- schen toondichter, wiens naam tevens aan zyne Nederlandsche afkomst herinnert. Als eene byzonderheid wordt gemeld, dat reeds nu aan eene woUing te Doornspyk een nest met jonge spreeuwen wordt aangetroffen. Eene bende van 27 werkstakers heeft Dinsdag in eene mantelfabriek te Jamaica, Long Island, kostbare machines met bylen en knuppels vernield, vitriool over al de goe deren gegoten, welke zy vinden kon, enz. Een deel der oproerlingen drong in de huis kamer des eigenaars door en besproeide een klein kind in de armen zyner moeder met vitriool. Met elf anderen, meest Polen, is zekere Rheingold in hechtenis genomen, van dit duivelsch bedryf beschuldigd. De aanval op de fabriek was in eene Zater dag gehouden byeenkomst van werkstakende mantelmakers besloteD, omdat de firma (Billett en Grünbaum) lieden in dienst had genomen, die niet tot de Unie behoorden. Aangaande de zonderlinge scha- king te Clitheroe, in Lancashire, waarvan wy elders in dit nummer melding maken, valt nader te berichten, dat de geschaakte vrouw door de telephoon aan de politie heeft te ken nen gegeven, dat zy tevreden was te blyven, waar zy zich bevond, en dat zy verlangde, dat men haren echtgenoot met vrede liet. Daarop bezocht de boofdconstabel het huis en ontving van de drie heeren, die gedagvaard waren, de belofte, dat zy vrywillig voor den rechter zouden verschijnen. De politie, die het huis omringde, is toen heengegaan onder toejuiching van het publiek, dat ten slotte blijkt de party van den man te hebben ge kozen. Naar men verneemt, moet de vrouw verklaard hebben, dat zy slechts ODder den invloed van hare familie zich tegen haren echt genoot had verzet. De stad Taganrog, in Zuid-Rus land, is langer dan drie weken onder sneeuw begraven en van elk verkeer met de buiten wereld afgesloten geweest. Tien duizend arbei ders moesten dag en nacht werken alleen om de hoofdstraten der stad weer begaanbaar te maken. De sneeuwstormen van Januari vooral hadden een kolossalen sneeuwmuur opgewor pen, en wanneer het niet gelukt wns, eene verbinding te maken met de toegevroren Zee van Azoff, om zoo mot sleden de stad van levensmiddelen te voorzien, dan zou het groot ste deel der inwoners van honger zyn omge komen, daar de voorraad, die in de stad was, slechts voor eenige dagen kon duren en alleen ten bate der gegoede burgers kwam. Eergisteren was het vyfentwin- tig jaren geleden dat de prins van Wales met prinses Alexandra van Denemarken in den echt trad. Ter viering van deze gebeur tenis werd op Marlborough-House, het Lon- densch paleis van het kroonprinselyk paar, een familie-maaltyd gehouden. Behalve de koningin, de zonen van het hooge echtpaar en de oudste dochter, de hertogin van File, waren alle prinsen en prinsessen van den bloede, zwagers en schoonzusters, en alle „bloedver wanten der koningin," voor zooverre zij op dit oogenblik in Engeland zyn, aan den disch vireenigd. Gedurende den maaltyd bracht een dames-orkest zestien muziekstukken ten gehoore. De jonge hertog van Aoata is van zyn paard gevallen en heeft zich den schouder ontwricht, maar de toestand is niet zorgeiyk. De I 7-jarige Leatherdale, die zyn 79 jarigen grootvader vermoordde, is door het hof van Chelmsford ter dood veroordeeld. De jongen toonde geeD berouw en bleef zeer kalm by de uitspraak. Omtrent het gebeurde met de „Société de Dépót et des Comptes courants" deelt de Paryzer correspondent der „Voss. Ztg." thans de volgende byzonderhoden mede. Op geruchten, dat de toestand der instelling minder gunstig was, werden door hen, die haar hun geld hadden toevertrouwd, meer en meer de deposito's opgevraagd, waaraan niet ten volle kon worden voldaan, daar van de 80 millioen franken slechts 20 millioen voor handen was. Daar de aandeeler. op Dasm zyn, konden echter de ontbrekende 60 .-ëiüioen van de aandeelhouders worden opgevraagd en met het oog daarop werd aan de directie der Fransche Bank een voorschot van 60 millioen gevraagd. Eerst werd dit geweigerd, doch toen de minister van financién de bedreigde instelling te hulp kwam en zich met de zaak bemoeide, gelukte het aan diens invloed de directie der bank gunstiger te stemmen. De Fransche Bank zal het verlangde voor schot geven tegen eene schuldbekentenis van de directeuren der „Société des Depóts et des Comptes courants", eene garantie van andere crediet-instellingen tot een gezameniyk be drag van 15 millioen franken, de actava dei- instelling zelve en eene storting van 375 fr. op de 160,000 aandeelen. De minder gunstige toestand zou volgens de mededeeling van een der directeuren het gevolg zyn van de crisis der Argentynsche Republiek. Onverantwoordelyk lichtzinnig, zegt de „Voss. Ztg.", werden de middelen tot geld verspilling aan Argentinië verschaft. Men kon weten, dat de regeering des lands in handen was van oneerlyke lieden; men zag, dat zy zich verrykten, maar zoolang de Europeesche banken meenden nog voordeel te kunnen be halen, werden lichtgeloovige kapitalisten ver leid, hun geld in dien afgrond te storten. Thans nog wordt bestreden, dat Argentinië reddoloo3 bankroet is en wordt gepoogd eene nieuwe leening te Bluiten. Maar alle fraaie belof ten, zegt de „Voss. Ztg.", kunnen niets veran deren aan bet feit, dat Argentinië niet kan en niet wil betalen. De lieden, die aan de regeering zyn, zullen weder hunne zakken vullenzy zullen weder beleven, wat zy niet voornemens zyn na te komen, en verbinte nissen teekenen, zoolang het papier geduldig is; maar de schuldeischers kunnen zeker zyn, dat zy Argentynsche effecten zullen kunnen gebruiken om hunne kamers te behangen. Dat het staatsbankroet der Argentynsche republiek indertyd reeds den ondergang heeft veroorzaakt van het wereldberoemde Engel- sche Huis Bahring was dus nog niet voldoende. In een telegram uit Rome heet bet dat generaal Baldieerra moet hebben ver klaard dat de moorden te Massowah, waar van Livragbi melding maakte, eenvoudig ver zonnen zyn. In 9 jaren waren slecht 3 dood vonnissen voltrokken. Maar Livraghi heeft zich door allerlei knoeierijen zeer gecompro mitteerd. De Zwitsersche Bondsraad heeft het ver zoek der Italiaaneche regeering tot uitlevering van den politie-commandant van Massowah, Livraghi, toegestaan, maar de regeering van het kanton Tessino, op wier gebied de Ita liaan in hechtenis is genomen, weigert hem aan de Italiaaneche politie uit te leveren. De wedrennen teColombeszun Woensdag even kalm afgeloopen als die te Auteuil. Andermaal waren 150 politie-agen- ten, benevens een honderdtal soldaten der republikeinsche garde, te voet en te paard, op het terrein, ten einde pogingen tot ver zet tegen het verbod van het wedden te bedwingen, maar er gebeurde niets byzonders. Er waren, gedeelteiyk ook al ten gevolge van het ongunstige weer, niet meer dan 400 personen aanwezig. Wel was er weer een aantal „bookmakers", maar er werd niet gewed en de talryke politiemacht kon weer huiswaarts koeren, zonder diensten bewezen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2