Op lie door burgemeester en wethouders van Voorhout In hunne jt. vergadering vast gestelde kiezerslijsten voor hot loopende jaar komen voor 103 namen van kiezers, zoowel voor de Tweede Kamer, als voor de Provin ciale Staten en den gemeenteraad. Op do op 12 Maart jl. vastgestelde kiezers lijsten dor gemeente Warmond komen voor 161 namen van kiezers voor de Tweede Kamer en 159 voor de Provinciale Staten en den gemeenteraad. De leden van den Raad van State zijn aanstaanden Maandag bij H. M. de Koningin- Regentes ton maaltijd genoodigd. Naar men verneemt, hebben de prins en prinse8 Von Wied het voornemen dezen zomer zeer geruimen tyd te 's-Hage en te Sehevoningen door te brengen. In den vroegzomer worden zy reeds in de residentie verwacht, terwjjl zij te Sehevonin gen bot „Paviljoen" zullen betrekken, dat voor hunDe ontvangst in gereedheid wordt gebracht. De nieuwe gehoorzaal of Aula van de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, het geschenk van den heer Rudolf Lehmann, is Donderdagnamiddag te 3 uren plechtig ingewjid door professor J. C. Matthes, voorzitter der Aula commissie, en aan den academischon Senaat, door den burgemoester daartoe ge machtigd, overgedragen met oene rede, waarin hij kort de oude Aula van het Athenaeum herinnerde en vervolgens warmen danlc bracht aan den schenker, die, door ziekte verhinderd, niet tegenwoordig was, en voor wiens herstel hjj hartelijke wenschen uitte. Een gedenksteen vereeuwigt den schenker aldus: „In memoriam viri clarissimiLeopoldi Lehmann, hoe auditorium de suo aedificari volnit frater Roldolphus Lehmann, anno 1891," [dat is: „Ter nagedachtenis van den hoog leeraar Leopold Lehmann heeft Zijn brooder Rudolph Lehmann deze Gehoorzaal doen bou wen m het jaar 1S91 Professor G. A. Van Hamel, rector-magni- fieus, aanvaardde do Aula, verzekerde dat zij zal zijn eono eerezaal voor plechtighodon en promoties en dat zy steeds hoog in eere zal gehouden worden. Daarna sprak professor Asser. Hij bood den Senaat daarbij aan sen prachtig gebeeld houwd spreekgestoelte met lustres, uit do opbrengst der gelden voor den avondcursus. Muziek luisterde de plechtigheid op en tegenwoordig waren de leden van het ge meentebestuur, curatoren en hoogieeraren der gemeentelijke universiteit van Amsterdam en een aantal genoodigden en studenten. Tot do genoodigden bohoorden de dames mevr. do wed. A. Baar en mevr. Miiseler, dochters van nu wijlen den hoogleeraar dr. L. Lehmann. De redevoeringen lokten by herhaling luide toejuichingen uit. Na afloop van de plechtigheid werd tegen halfvijf eene receptie gehouden in de Senaats kamer. Een feeetmaal bij Zomerdjjk-Bussink en eene ontvangst bij den burgemoester be sloten de feestelijke inwijding, ter eere waar van bovendien des avonds door de Amstor- damsche studenten eene serenade met fakkel licht werd gebracht aan de professoren dor Amsterdamsche universiteit, toen zij met hunne gasten ten huize Zomerdijk-Bussink ter maaltyd waren vergaderd. De stoot werd voor de studenten-sociëteit „N. I. A." opgesteld en trok o. a. door do Warmoesstraat, ten einde eene ovatie te bren gen aan den heer R. Lehmann. Natuurlijk was, door het goede weder uit gelokt, eene talrjjko menigte op de been, die den optocht volgde. Als altijd was het schouw spel langs de Amsterdamsche grachten zeer fraai. De heer Kierdorff, onze landgenoot, leeraar in de Fransche taal, mede-lid der „Alliance francaise" in Nederland, thans te Algiers, is door de Fransche regeering benoemd tot officier d'Acadëmie. De „Nederlaridsche Hotolhoudersbond", te Amsterdam, is erkend volgens de wet van 22 April 1855- Zy heeft ten doel de stoffelijke en zedelijke belangen harer leden en van hun personeel te bevorderen. Zjj streeft naar dat doel door: a. wedtffzüdsche aanbevoling; 6. onderlinge bespreking -fan vraagstukken, him vak betreffende, op jaanjiksehe algemeens vergaderingen van leden; c. de uitgave van haar orgaanhet maand- of w'iekblad, het welk geheel voor rekening van den directeur zal worden uitgegeven; d. het oivltrsteunen van hulpbehoevende vakgenooten, die zulks "lln; en c. het uitreiken van dip'o- waardig -. ma's, medailles ^7 aan verdienstelijk per- soneel. De jaarlijksche Mixage is 10. Hare statuten zijn opgenomen in de Staatscourant van 13 dezer. Gemengd Nleawa A. A. M. en E. L., colporteurs te 's-Hage, waren door de firma M., uitgeefster van het Advertentieblad der Staatsloterij aldaar, belast geweest met het colporteeren van advertentiën. In Nov. 1890 werden boven genoemde mannen ontslagen en na dien datum maakten z(j zich schuldig aan het op valsche- Hjk ondorteekeDde quitantiën innen van gel den, ten nadeele van do firma, omdat hen naar hun beweren hot colportaga-loon niet was uitbetaald, dat hun toekwam. Ter zake van valschheid in geschrifte had den zjj zich Donderdag voor de Haagscbe recht bank te verantwoorden, en zij deden dit met een woordenvloed, welke pleitte voor de ge schiktheid voor hun vak, maar hen niet kon vrijpleiten van het ten laste gelegde. Hot O. M. vorderde voor A. A. M. 6 maan den en voor E. L. (die verleden jaar reeds wegenB een soortgelijk misdrijf werd veroor deeld) 1 jaar gevangenisstraf- De toegevoegde verdediger, mr. N. Cramer, pleitte eenigo verzachtende omstandigheden en requireerüe voor beide beklaagden eene lichtere straf. Voor drie mannen, in dienst van de ver- eeniging „Eigen Hulp", afd. brandstoffen, H. G., P. J. en J. W., die, belast met het rond brengen van brandstoffen aan de leden, dri j halve hectoliters steenkolen achterhielden en ten eigen bate verkochten een feit, dat vol gens een der beklaagden dikwyia werd ge ploegd door do bedienden van „Eigen Hulp", vorderde hot O. M. voor ieder 5 maanden ge vangenisstraf. Voor C. J. M., horlogemaker te Sehevonin gen, die hem ter reparatie toevertrouwde horloges verpandde of verkocht, vorderde het O. M. 5 maanden gevangenisstraf. Beklaagd in den loop van het jaar 1SOO als gevangenbewaarder in het „huis van be waring" te 's-Gravonhago, in den vorm van kistjes sigaren en geld, giften te hebben aan genomen en daarvoor zyne tusschenkomst to hebben verleend voor geheime briefwisseling, en het overbrongen van eetwaren aan gevan geien in ovengenoemd huis van bewaring, stond tevens voor dezelfde rechtbank terecht E. v. L., ontslagen gevangenbewaarder, thans in hechtenis. De subst.-oft'. van justitie, mr. Van But- tingha Wickers, eischte 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. Van Rossom, betoogde o. a. dat hebzucht niet de drjjfveer is geweest van het misdrijf, want beklaagde heeft zich niet door beloften laten overhalen om in strijd met zjjn plicht te han delen, maar eenvoudig een fooitje aangenomen voor diensten, welke hy den gevangenen bewees. Noch de justitie, noch de politie, noch een privaat persoon hebben door dio diensten schade geledon; hy concludeerde lo. tot niet ontvankelyk-verklaring van het O. M., waar dit in de dagvaarding heeft gesteld, dat bekl. gehandeld heeft in stryd met den door hem afgelegden eed; 2o. niet-toopasselyk- heid van art. 363 strafrecht. Uitspraak in deze zaken Donderdag a. s. Veroordeeld werden: R. G., ter zake van diefstal van een hond, tot 7 dagen; de ge broeders Van der H., wegens mishandeling, te zamen en in vereeniging, resp. tot 14 en 3 dagen; W. v. d. L., wegens eenvoudige be- leediging van zijne vrouw, van wie hy ge scheiden leefde, tot 1 maand gevangenisstraf. Uit het water aan don Trekweg te 's-Hage is het lyk opgehaald van een man, naar gissing 50 jaren oud. Uit het zoogenaamde Waaigat te Amsterdam is het lyk opgehaald van eene onbekende vrouw, naar gissing ongeveer zestig jaren oud. Het verkeerde reeds in vergevor derden staat van ontbinding. Tot de vermakelijke brieven, welke eene redactie kan ontvangen, mag zoer zeker onderstaande gerekend worden, welken het „N. v. N." ontving: Amsterdam, 11 Maart 1S91. „Ven Heer de Redacteur zoo Ik in u krant van het huwelijk van het bruidschat' van 3 Mihoen gelezen heb zoo wens ik door u in kennis ik te komen met de ouders van tie jonge dame die dat huwe- ïyk vragen. Men Heer ik diff zulk« vraagt ben van nette huize zoo noem ik mÜ in verkorting MSP Ik verwagt antwoord iff fl krent van den 13 Maart 1891. Velen meen en dat hot wisselen der maan verandering van weer zal geven. In Berlijn heeft men alle gegevens omtrent de weersveranderingen van honderd jaarnagegaan en het volgende gevonden. B(j nieuwe maan veranderde het weer 461-maal en bleef 674- maal hetzelfde; by eerste kwartior veranderde het slechts 409-maal en bleef 921-maal on veranderd; by volle maan kwam 475-maal wol, doch 756-maal geene verandering, en by 't laatste kwartier 398-maal wel en 838-maal geene verandering in 't weer. Over eentyds- verloop van honderd jaar kwam er dus by wisseling van de maan 1743 maal verandering in het weer, en bleef dit 3189-maal hetzelfde. Zeker geen sterk bewijs van den invloed der maanswisseling op weersverandering. Te San-Francisco is de tyding ontvangen, dat in de laatste dagen van het Chineesche jaar in de provincie Kuang-Tung 300 zeeroovers en bandieten werden onthoofd. Wanneer men de verpon dings- regiaters aanziet, dan kan men daaruit een denkbeeld krygen van den ontzettenden ryk- dom der Chineezen. Op Java zjjn aan vaste oigondommen voor 135 millioen in hunne handen, terwyi de Europeanen het ternauwer nood tot 30 millioen kunDen brongen. Het zielental der Chineezen op Java en Madura bedraagt thans reeds ongeveer 225,000, dat is het dubbele van vóór 40 jaren geleden. (Bat. Hbl.) Thee van hondord zeven-en-twintig en een halven gulden 't pond. In de Londenscho Theebeurs (Commercial Tea Sale Rooms), in MinciDg-lar.e, werd eergisteren in publieke auctie bij opbod oen partytje zeldzame tbeo van Ceylon verkocht tegen den ongehooraen prps van 10 pond sterling, 12 shillings en een sixpence het Engelsche pond (ongeveer een half kilo.) Hoeveel ponden hot partytje groot was, wordt niet vermeld, maar de tboe zóu bestaan uit da fijne uitspruitsels van plan ten, welke, met veol zorg gekweekt en uitge zocht, er goudkleurig uitzien. D9 „Monarch" heeft don telephoou- kafcal, welke dezer dagen Frankrijk en Engeland moest verbinden, ten slotte in den steek moeten laten cm voor den storm te vluchten. Mm hoopte den kabel weer op te visschen, zooö. de zoo wat kalmer zou geworden zijn. Het dooiwodor met veolregen en sneeuw heeft in de laatste dagen a.i;,- merkelyke verandering gebracht in den water stand der Duitsche rivieren. De scheepvaart op den Rp'n kon diontongevolge weder in vollen gang komen, doch op andere rivieren, b.v. de Wesor in het Westen en do Oder in In t Oosten, heeft de snelle was overstroomingen veroorzaakt en men vreest erge schade. Oo.; m Oostenrijk eii Hongarye dreigt gevaar. Een man, die zyne vrouw schaakt. By het uitgaan van de kerk te Clitherje, Engeland, word Zondagmorgen mevrouw Jack son door twee heeron opgenomen, in een rij tuig gezet en naar het huis van haren man vervoerd. In 1887 was Jackson, een zoon van een kolonel, in stilte met de ryke, jonge miss Fial getrouwd. Zyne liefde was echter niet bestendig van duur, want den dag na het huweiyk verliet hy zyne bruid en ondernam eene reis naar Australië. Sedert was mevrouw Jackson hare familie en weigerde zy tot haren man terug te koeren, ook toen zy daartoe door den rechter werd veroordeeld. Ten einde raad, heeft daarop de heer Jackson met twee vrienden zyne vrouw geschaakt. Het volk trok party voor de vrouw en bedreigde Jackson's huis, zoodat dit voortdurend door do politie wordt bewaakt. Een later bericht meldt echter, dat de vrede tusschen man en vrouw hersteld is en mevrouw Jackson in do echtelyke wo ning zal biyven. Groote vroolykhoid onderhet publiek en de balie te Parys verwekt een proces tusschen twee advocaten. Zekere mr. Isaure Toulouse had namelyk in eene door hem uitgegeven handleiding van practische rechtsvordering onder voorbeelden van in te vullen formulieren er een opgenomen, waarby het onder curateele stellen van een krank zinnige werd aangevraagd. In plaats van den onderstelden krankzinnige daarby met eene letter of een verzonnen naam aan te duiden, gebruikte hy den naam van een collega, den heer Signovino, die zich, zoo leest men in het formulier, „nu eens voor den grooten Ber- ryer, dan weer voor L chaud, of voor den deken der orde van ao ocaten houdt". De heer Signovino, woe md, vervolgt den heer Toulouse voor de ri- itbank der Seine. By iit rechtsgeleerd two- revecht, hetwelk aan het dezer dagen very^eld duel tusschen twee Parysche schermmeesteis doet denken, zal het zeker aan „exceptiön", vernuftige pleidooien, hoogore beroepen en voorzieningen in cassatie niet ontbroken. Vreeseiyke terechtstelling. Uit San-Autonio (Texas) wordt van 9 Maart gemeld Zekere Joe Savage werd door het gerecht gezocht wegens moord op oen pachter. H;1 was reeds driemaal van moord be schuldigd geweest, tweemaal wegens schrift- vorvalsching veroordeeld, zostienmaal voor vechten, aanranding, enz. Zondag-nacht vernam men dat Savage in eene herberg was van eene der voorsteden osn politieagent, geholpen door twee moedige burgers, ging hem aanhouden. Tot ieders ver wondering scheen Savage de zaak licht op te nem6n. Hy noodigde zelfs den agent uit een glas met hem te drinken. Do beleefdheid werd aangenomen, maar op het oogenblik, dat de agent het glas aan den mond bracht, haalde Savage oene revolver uit en schoot hem dood. Van de algemeene ontsteltenis gebiuik makende, nam de moordenaar da vlucht. Een aantal verontwaardigde burgers ver volgden hem en vonden hem in eene schuur. Men sleepte hem onder een boom; maakte een koord vast aan een tak en deed hem don strop om den hals. Op dat oogenblik echter kreeg een der lynchers een inval. Hy lmd op de binnenplaats der pachthoeve eene kruik petroleum gezien en stelde voor Savage to verbranden. Het denkbeeld werd met vreugde ontvangen. Niettegenstaande de kreten van den onge lukkige, overgoot men hem met petroleum en stak hem in brand. Na zich eenigen tyd in het schouwspel verlustigd te hebben, hingen de beulen hun slachtoffer op en gingen heen. Het brandend lijk verlichtte den omtrek met een somberen gloed. Op het gebied dor dramatische kunst in Japan is eono groote en gewichtigs verandering gekomen, welke vooral den schouwburg-bezoekers in hooge mate zal inte- ressc-eren. Van rm aan toch mogen Japan- sche acteurs en actrices gelyktjjdig op de planken verschynen. Tot dusver was oene samenkomst van leden der beide geslachten verboden, en men kon liefdes-scènes bewon- Jan-'i als volgt: Hy (alleen op 't tooneel): „O, innig geliefde Lip- Ya- Fo- Pan- Lu 1 :nng ik u dan eindelyk de oorzaak van al mijn lijdon doen kennen Ik bemin ut" (gaat rechts af)- Zy (van links komende) ,,Ook ik, mijn zoo geliefde Tseu- To- Perry! ook ik bemin u!" (zij verdwijnt). Hy(weer te voorschyn komende): „O, duizendmaal dank 1 maar zult gy my nu ook vrijuit ant woorden, als ik u iets vraag, als ik u om iets smeek?" Zy (nadat zij zich vooraf goed overtuigd heeft, dat er niemand meer op 't tooneel is): „O, zeker, dat beloof ik u!" (tr9kt zich terug). Hy (opnieuw het souf fleurshokje naderende)„Zoudt gij my dan sen klein bewys uwer liefde, zoudt gy my een enkelen kus weigeren?" (vliegthaastig weer weg). Zy (op een stoel toetredende)„Welnu, daar hebt gy hem!" (vlucht henen). Hy (met hartstocht weer op 't tooneel komende) „O, myne geliefde!" breidt de armen uit en onaimt.... de lucht). Nn heeft de spanning van 't publiek haar hoogste punt bereiktoud en jong geven teakenen van ontroering. In het Arehitectenhaus te Berlyn heeft op den llden Maart jl. de beoordeeling plaats gehad van de 164 ontwerpen, welke waron ingezonden als antwoord op het tweed# gedeelte van don wedstryd, uitgeschreven dooi den heer E. Brandsma, le Amsterdam. Behalve den historieschilder -prof. Gezelschap, die nog in Italië verblyfc, waren alle jury leden, dragers van de meest bekende namen in de kunste naarswereld, te Berlyn tegenwoordig. De heer Molkenboor, uit Amstordam, nam als lid der jury deel aan de beraadslagingen. De eerste prys van 830 mark (ƒ500.) is toe gekend aan don heer M. A. J. Bauer, kunst schilder te 's-Gravenhage; de tweede prys van 500 mark 1/300.) is toegekend aan den hoer Max Seliger, kunstschilder te Berlyn. Van deze inzendingen kwamen uit Berlyn 22, Miinchon 19, Keulen 16, Nederland 18, Oosten- ryk 3, België 3, Zwitserland 3, Rumenië 1 en Zweden 1. Na afloop der beoordeeling is door den heer Brandsma, evenals in Amsterdam geschiedde op 19 Febr., der jury een luisterryk diner aangeboden, ditmaal in het „Hotel Kaiserhof" te Berlyn. Vermoedelyk zullen in de volgende week een honderdtal der beste werken uit dez# beide wodstryden te Berlijn syn tentoongesteld.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10