(Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dll nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 Maart. N<> 9527. T vijday, 13 Maart. A0. 1891. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ8 DEZER COURANT: ▼oer Leiden per 3 meenden.7;.... ƒ1.10. Frenco per poet...M*HO. Afzonderlek# Nommers..0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÊN ▼en 16 regele ƒ1.05. Iedere regel meeT ffrootere lettere neer pleetarnimte. Teor het iaoesseere» bniten de eted wordt ƒ0.10 berekend. Officieel. KenBi.gerlngea. Aflossing deldlecnlng. Burgvmseakr ea Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat bij de op hedon plaats gehad hebbende uitloting vaa acht obligation, elk groot dén duizend gulden, behoorende tot de 3 i/,-pereente-geldleening van ƒ600,000, aangegaan krachten, raadsbesluit van 10 November 1888, zijn uitgeloot de nummers 1, 118, 188, 157, 190, 209, 270 en 297, welke op don lsten Juli e. k. aflosbaar zijn gesteld, op welk tijdstip die obligation ophou den rente te dragen. Burgemoester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemoeoter. 12 M-art 1891. E. KIST, 8ecretaris. Herhal Ingsonderwjjs. Burgemeester en Wethouders van Leidea, Geziea art, 3 der Verordening van den 12den Januari 1882, tot regeling van het herhatingsonderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad No. 4); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor het Horhalings- onderwijs zal plaats hebben van 16 tot en met 21 Maart. a. e-, voor meisjes in het Schoollokaal in de Van-dor-Werfstraat, voor jongens in dat aan do korte Mare, telken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het Herhatingsonderwijs kunnen worden toe gelaten: lo. de leerlingen van de scholen dor 8de on 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, be doeld bij art. 18 2 der Verordoning van 11 Nov. 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). 2o. sij, die hij een af to loggon examen blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten to kun nen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Maart 1891. E. KIST, Secretaris. Vergadering wan KIJvei'hCid en Bouwkunst. Gisteravond werd in de groote Nut3zaal alhier de reeds lang verwachte vergadering gehouden van het departement Leiden der Nijverheids-Maatschappij en de afdeoling Leiden van Bouwkunst. Een vrij groot aantal leden van beide maatschappijen, een honderdtal ongeveer, was opgekomen om de voordracht van dr. N. P. Kapteyn, van Amsterdam, te ïiooren en tevens kennis te maken met de nieuwste phonograaf van Edison. Na eene korte inleiding van den voorzitter van Nijverheid, dr. De Loos, deelde dr. Kapteyn mede dat hij eerst in populairen vorm het een en ander over geluid zou ten beste geven, om vervolgens door lichtbeelden het gesprokene toe te lichten en ten slotte do phonograaf voor zichzelve te doen spreken. Wat ie geluid? dus begon spreker; eon schietwerktuig, ons uit de jongensjaren nog vertrouwd, een proppenschieter, moest daar van de toelichting geren; de kurk wordt door de saamgeperste lucht in den cylinder door middel van den opstuwenden zuiger er uit gedreven en we nemen een knal waar; men kan het zich voorstellen of een bol van deze samengeperste lucht by het verlaten van de buis als mot tusschenpoozende horten de naastbyzynde luchtdeelen voortstoot, deze weer aan de volgenden, totdat zü het oor van den waarnemor bereiken, geheel op de zelfde wpze als G9D steen, welke in het water geworpen is, kringen verspreidt en golvingen veroorzaakt. Hoe verder van het centrum der beweging gelegen, hoe grooter de kringen, doch hoe zwakker de golvingen worden. Eene gekleurde graphische voorstelling, door do afmetingen voor het geheels auditorium waar neembaar, beeldde de golviDgen af. De kromme lyn, welke door op- en neergaan de golvingen voorstelt, wordt als basis voor de volgende schetsen aangenomen. Eene op zeer groote schaal geteekonde anatomische doorsnede van het oor, met ge hoorgang, Trommelvlies, gehoorbeentjes, welke door het veroorzaakte geluid in boweging komen en ten slotte door fijne zenuwen, die aan de hersenen als een telegraphisch sein geven van het veroorzaakte en waargenomen gs'.nid, heldert ons op hoe we tot het bewust- zyn van het geluid komen, en ofachoon de definitie daarvan, evenals die van het gezicht, nog niet verklaard ie, zou men kunnen zeg gen dat geluid het gevolg is van bewegiDg. Eene stemvork, door een stryketok in tril ling gebracht, brengt een toon voort. Die trilling te meten is mogeiyk en overal waar deze stemvork denzelfden toon heeft, hier C, zullen overal 264 trillingen gemeten worden, het octaaf daarvan dubbel zooveel, dus 528. Hoe deze trillingen gemeten kunnen wor den, werd op zeer vergroota schaal duidelyk gemaakt, door eene koperen staaf in trilling te brengen, daaraan een met inkt gedrenkt penseel te bevestigen en achter dat door de trilling der staaf in beweging gebracht penseel een stuk papier voorby te trekken. B(j ster ken toon zyn de schommelingen hooger en dalen veel uitgebreider dan by zwakkeren toon. De hoogte van een toon wordt bepaald door het aantal trillingen, zooals hierboven gezegd is. Hoe meer trillingen hoe hooger de toon; de klank (of het timbre) van den toon wordt ver oorzaakt door bytrillingen, welke voor eiken toon zeer verschillend zynde C van een stemvork, viool, blaasinstrument van dezelfde hoogte zal een gelyik aantal hoofdtrillingen hebben, maar do bijtrillingen, welke voor alle menschenstemmen, muziekinstrumenten en alles wat geluid geeft, verschillend gegroepeerd zyn, geven aan deze het kenmerkend onder scheiddoor hot opwekken van de bytonen van de stemvork werd dit proefondervindelijk aangetoond. Eene volgende voorstelling geeft ons te aanschouwen hoe de menschelyke stem ge vormd wordt; in eono dwarsdoorsnede van het strottenhoofd zien we de stembanden, welke door de lucht der longen langs de lucht- pyp in trilling worden gebracht, by diepere tonen in mindere, en by hoogere tonen door sterker spannen der stembanden in meerdere trillingen. Eene glazen buis, waar onderaan twee caoutchouc kleppen zyn aangebracht, brengt by uittrekking en spanning der kleppen een koogeren toon voort dan toen de kleppen slapper gehouden werden. Weer andere gra phische voorstellingen doen ons zien hoe de verschillende klinkers, als oe, e, a, en o, hunne trillingen zeiven hebben opgeteekendook woorden als k a r en p i zyn in trillenden toe stand aanwezig, do a in kar is voor iedereen duidelyk waar te nemen. Zyn we nu eenigszins vertrouwd met de wyze, waarop we geluid waarnemen, en de oorzaken, welke ons dit doen waarnemen, en de wyze, waarop we geluid produceeren als we spreken of zingen, dan worden we nu na eene korte pauze in kenni9 gebracht met door kalklicht op een scherm getooverde photographieën van de toepassingen van de phonograaf, op handels pers-, oratorisch en ander gebied. We zien de fabriek van Edison, we wonen een concert by ten huize van diens vertegenwoordiger in Londen en zien dezelfde musici zich later op hun eigen concert door middel van de phonograaf vergasten, en krygen ten slotte zeer vergroote af beeldingen van den bewaarder zei ven van het gespro ken woord. De phonograaf is een toestel, dat gevat is in een kistje ter grootte van eene naaimachine, 't Is in twee compartimenten afgedeeld, waar van een den electrischen motor bevat, die den toestel in beweging brengt. De electriciteit wordt geleverd door eene galvanische bat tery van niet veel omvang; hot tweede com partiment bevat eene as, door den motor rondgedraaid, waarop eene micrometischo schroef gesneden is (uiterst fijn en delicaat van bewerking), op de as een koperen cylinder, waarop de voor hst opnemen der inkervingen holle cylinders van was geschoven worden. De wasrol wordt vóór dat daarop klanken worden verzameld zuiver afgedraaid. De recipient der klanken bestaat uit een metalen ring, waarin glazen plaatje, waaraan een fijn, hol mesje bevestigd is, de glazen plaat komt door het voortgebrachte geluid in trilling, deelt deze aan het mesje mede, dat op de met grooten spoed ronddraaiende wasrol rust, en maakt dan in de rol inker vingen, welke voor het bloote oog niot zyn waar te nemen, doch volgens vergroote mi croscopische photographieën het aanzien heb ben van heuvelen en dalen, en, hoe krach tiger het geluid, des te geprononceerder. Is nu do rol vol goaprokon, vol gezongen of vo) gemusiceerd, dan wordt de hierboven bedoelde metalen riDg vervangen door 69n anderen, waarby eene met ronden kop voor ziene naald de plaats van het mesje inneemt. Deze kop heeft dezelfde dikte als het holle mesje, zoodat h(j juist past in de door het mes gosneden gangen; daarby is do naald zeer precies gebalanceerd, zoodat zy juist in evenwicht is. De kop van de naald wordt nu, air men de phonograaf doet werken, door eene geoefende hand gesteld en tegen de wasrol aangedrukt, daalt en ryst volgens de zich in de rol bevindende inkervingen en deelt aan de glasplaat dezelfde trillingen mede, als welke door het vroeger iDgebrachte geluid op de rol waren overgeplant, en, daar de zelfde trillingen en dezelfde bytrillingen steeds hetzelfde klankeffect veroorzaken, hooren we juist, doch iets minder sterk, hetzolfdo geluid, dat we moeten hooren. De proef werd op de som geDomeneen hier ter stede bekend pistonnist plaatst zich voor oene phonograaf en blaast uit zyn instru ment door den trechter eerst het bekende jachtkoor uit Freischiitz en later het Wilhel mus. Deze melodieën zyn nu in de wasrol gesneden en hooren we, toen het mes door de r.aaid vervangen was, de blikken trechter op den toestel geplaatet is, tot in het achter ste der zaal deze muziekstukken opnieuw en voor de tweede maal. Achtereenvolgens hoo ren we brokstukken uit verschillende opera's, door verschillende instrumenten gespeeld; eene reproductie van den Schotschen doedelzak en die van een xylophoon of hout- en stroo- instrument, voor allen in de zaal duidelyk waar te nemen - daarom sterke records genaamd. Zee aan zes hooren we toen later de zwak kere records als solo-stem en voordragen. De solo stem, die van den bekenden bariton Van Duinen, van Amsterdamby zong ons voor los Rameaux van den beroemden Faure, en het voordragen van een gedicht des school meesters, „de boterham", gedeclameerd door den assistent van dr. K. Onverdeeld was ieders lof en bewondering, zoo voor het uit de phonograaf gehoorde als door de toelich ting van dr. Kapteyn. Eene betrekkelyk kleine schare was nog byeen toen dr. De Loos dezen heer dank zeide voor zyne inte ressante voordracht. Jammer dat dit bartelyk woord niet in de phonograaf gebracht werd. De reeds vertrokken leden hadden de gele genheid gehad zich te vergewissen of deze dankbetuiging ook hun uit het hart gespro ken was; 't was evenwel reeds vry laat ge worden toen de laatsten vertrokken. 12 Maart '91. V. v. W. Verplaatst worden: met 28 dezer, de rijks veldwachters 2de kl. H. Steinz (brigadier majoor-titulair) van Leiden naar Purmerend, en L. Van der Wal (brigadier) van Goor naar Leiden. De afloop vah de beden gehouden aan besteding van kunstwerken aan den nieuwen Vlietweg, onder Zoeterwoude, is als volgt: Perceel 1, rasterwerk, Van Renswou, tim merman aldaar, voor ƒ2.45 per meter; per ceel 2, scheringen, voor 66 cents per meter, en eenige landhekken en schuttingen voor ƒ419.30, door A. Paardekooper, timmerman aldaar. Van perceelen 3 en 4, waterschoeiingen, is door burgemeester en wethouders de gunning 3aDgehouden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemoene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Ryks Yoeartsonjjechool te ülrecht te worden toegelaten, zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli a. e., en dat belanghebbenden zich scbrifteiyk, mits portvry, vóór 1 Juni a. s. by den direc teur der school moeten aanmelden. Aan de gemeente Putte, prov. Noord- Brabant, is door de Koningin-Regentes vry- stelling van schoolgeldheffing verleend. Verscheidene onderwyzers te Deventer zullen zich tot don gemeenteraad aldaar won den, met hot verzoek hunne jaarwedden te verhoogon. Naar wjj vernemen, moet de Koningin- Regentes het voornemen hebben te kennen gegeven, namens de Koningin, voortaan weer jaarlyks eene gouden zweep als prys uit te loven voor de te Leeuwarden te houden liard- dravery van Friesche paarden. Vad De 1ste luitenants F. L. Van den Hoff, van het 3de, en J. P. Weitzel, van het 4de reg. inf., beiden tot dusverre gedetacheerd by de Kon. Mil. Academie te Breda, zyn defi nitief by die inrichting werkzaam gesteld en in verhand daarmede overgeplaatst by den staf der infanterie. Naar do „N. R. C." verneemt, zullen de traktemenisverhoogingen voor de post- en telegraafambtenaren op 1 April a. s. bepaald ingaan, gelyk trouwens van den beginne af het vooinemen was. Men schryft uit Maassluis: Naar een gerucht wil, zal toch de spoorweg Rotterdam Maassluis reeds met den aanstaanden zomer dienst in exploitatie worden gebracht. Zoo lang nl. de onderhandelingen met de Holl. Spoorweg-Maatschappy tot overdracht der lyn duren, zal de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen in de behoeften door middel van een tijdeiyken locaaldienst voorzien. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam zijn benoemd tot gemeente-architect de heer A. W. Weiss- man, aldaar; tot hoogleeraar in de staathuis houdkunde prof. mr. P. W. A. Cort van der Linden, te Groningentot lector in de zoölogie dr. L. Ph. Sluiter, te Batavia, en tot buiten gewoon hoogleeraar in de geologie enz. dr. G. A. T. Molengraaff, te Amsterdam. Het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de z. g. Stedenwet is verschenen. Daar uit blykt dat in de talryk bezochte afdeelin- gen do meeningen uiteenliepen. Vele ledon hadden tegen de voordracht overwegend be zwaar. Andere waren in meerdere of mindgre mate met haar ingenomen. Sommige wenS?h- ten hun eindoordeel over de aannemelykheid op te schorten, totdat de Regeering zich nader zal hebben verklaard. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is de Rykstelegraaf bezig met een toestel van de laatste vinding proeven .to nomen, waarvan de resultaten moeten zyn, dat op één draad met twee telegraaftoestellen van verschillende constructie tegelyk berichten kunnen worden overgebracht. Omtrent de verkregen resultaten kan met zekerheid nog niets worden medegedeeld. Het christelyk nationaal zendingsfeest zal Woensdag 1 Juli gehouden worden aan de Steeg, by Arnhem, op het schoone landgoed „Middachten," daartoe bereidvaardig door graaf Bentinck afgestaan. Men schryft uit Den Haag aan de „Zwol- sehe Crt."Die „N. Gron." roerde dezer dagen een punt aan, waarop ik ook een en ander maal wees, de toenemende onwaarschijnlijk heid van de behandeling der Legerwet. Trots de onlangs gedane officieuze medodeoling der behandeling van do wet tegen de helft van April, blijf ik twijfelen. Hot zal zoker nog een 14 daag duren eer de verslagen en het

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1