water, en toen de Teerknecht, die eerst met veel moeite naar Tiel geroerd was, eindelijk met twee andere mannen de pont opgespoord had, was zij reeds in de diepte verdwenen. De metselaar had zich nog In een mast ge red, doch de rijksveldwachter van Wamel is verdronken. Ht) laat eene weduwe met acht kinderen na. Maandag-ochtend viel op de Zui derzee, b(j Harderwijk, in 't gezicht van het strand, eene ontzettende gebeurtenis voor. Twee visschers, C. Klaassen en W. Brui ning, benevens een zoontje van laatstgenoemde, gingen in eene boot hunne netten ophalen. Bij het ophalen der schakels is waarschijnlijk de boot gekanteld en alle drie hebben hun graf in de golven gevonden. Te Almeloo is Maandag-morgen een gevangene, terwijl hij op do binnenplaats verscbe lucht genoot, aan de waakzaamheid van den oppasser ontsnapt, op het dak ge klommen en heeft met behulp van een touw, dat hj) bij zich had, de straat bereikt. Hij vluchtte toen in de richting van Wierden, doch werd zeer spoedig vervolgd door een bewaarder en den kok der gevangenis. Zy vermisten hem evenwel dicht bij een boeren huis. Toen zi) daar kwamen, werd hun eerst te kennen gegeven dat er niemand was, doch nadat de gevangenbewaarder eenigszins krach tig optrad, stond de boer toe, dat zij het huis doorzochten, hetwelk ten gevolge had, dat zfl den persoon in eene bedstede vonden en hem weder in arrest namen. Bij de eerBte opvoering van Sardou's „Thermidor", in het Lessing-Theater te Berlijn, heeft dit stak gisteravond oen demonstratieven biival gevonden, welke de letterkundige waarde er van verre te boven ging, zoodat de geheele gunstige ontvangst van het stuk den aard kreeg van eene poli tieke betooging. Reeds in het eerste bedrijf barstten er, bij opgehaald gordijn, stormach tige toejuichingen loa, toen de held van het stuk met sterken nadruk den zin de zaal in slingerde„Wie verlost ons van de tyrannie van het canaille?" Ook aan het slot van hot eerste bedrijf, waar de acteur, die de hoofdro' speelt, het joelende Parijsche straatgepeupel toeroept: „Adieu canailles!" ging ereenveel- beteekenend gejuich op. Na het tweede be drijf moest het gordijn viermalen omhooggaan. De opgewondenheid bereikte haar toppunt bh het einde van het vierde bedrijf. Aan bet bravo-geroep en handgeklap kwam geen einde, vooraleer de directeur, Oscar Blumenthal, voor het voetlicht getreden, ongeveer het volgende sprak: „Mij is opgedragen, uit naam van don afwezigen schrijver, die in de grootste span ning den uitslag tegemoet ziet van de opvoe ring van zijn stuk te Berlijn, den warmsten dank te betuigen voor de hartelijke, vriend schappelijke wijze, waarop gij zijn werk ont vangen hebt." Deze woorden werden door het talrijke publiek met oorverdoovend applaus begroet. Tegen het slot van het vierde bedvyf hoorde men eenig gesis, omdat het uit een letterkundig oogpunt weinig bevredigt. Ten slotte overwon ook toen echter de demonstra tieve bijval, welke intusschen zekerlijk minder den dichter dan wel den Franschman Sardoti gold, aan wien men juist onder de bestaande omstandigheden een blijk van Berlijnsche hoffelijkheid wilde geven. NR. G.) Eene daad van het afschuwelijk- ste wandalisme is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Antwerpen gepleegd. Het ge- denkteeken van den overleden Antwerpschen schepen Evariste Allewaert, die te Antwerpen de stichter is geweest van het gemeentelijk volksonderwijs, wolk gedenkteeken opgericht en bekostigd is o. a. door de bijdragen van omstreeks '22,000 kinderen, is op de vreese- lykste wyze verminkt. Het marmeren borst beeld draagt de zichtbare sporen van slagen met een hard voorwerpeen gegoten palm tak heeft men blykbaar willen afrukken, want die is geheel verbogen, en van de beelden in de allegorische groepen op het voetstuk is er geen enkel, dat niet op de ergerlykste wyze is beschadigd. De daders dezer barbaarsche geweldpleging waren gisteren nog niet bekend. De Fransche socialist Jules Gueede hield te Brussel Zaterdag eene voor dracht in een hoofdzakeiyk uit conservatieve elementen bestaand gezelschap, waarin hy zyne socialistische plannen uiteenzette. Gis teren zou Guesde hetzelfde doen in het ge bouw der sociaal democraten. De anti-liberale „Courrier de Brux9lles" verlangde echter dat de Eegeering, oth ongeregeldheden te voor komen, dit zou verhinderen on den Franschen socialist het v-rblyf in België zou ontzeggen. De Regeering bepaaide er zich echter toe den heer Guesde, wien reedg eenmaal het verbiyf In België is ontzegd, te waarschuwen en tot gematigdheid aan te sporen. Zondag-avond is een dieren temmer in het Hippodrome te Parys, Seets genaamd, die bezig was zyne leeuwen te dreeseeren, door een van deze aangevallen en deeriyk in de dy en de kuit gebeten. Zonder de hulp van een der bedienden, die door slagen den leeuw dwong los te laten, zou de man verloren zyn geweest. Men is trouwens niet zonder zorg over zyn toestand. Een Engelsche dokterspee1de dezer dagen te Monte-Carlo en was buiten gewoon gelukkig. Toen hy met zyn gewonnen schat de speelzaal wilde verlaten, kreeg hy ten gevolge van zenuwoverspanning eene be roerte en bleef dood. By Havana, in den Amerikaan- schen staat Illinois, is weer een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. Een sneltrein liep op do Atchison Topeka and Santa-fé-railway, wegens eene tot dusver niet bekende oorzaak, uit de rails en leed groote schade. Terstond vatten de overblyfsolen vuur, waardoor de stoker omkwam en acht reizigers ernstige brandwonden ontvlngeD. Da reizigers moesten toen te voet een uur afleggen in een hevigeD sneeuwstorm, voordat zy een onderkomen konden vinden. Uit Monaco wordt het overlyden gemeld van vorstin Marie Cantacuzene. De gelukkige Engelschman, die onlangs te Monte-Carlo veertienmaal achtereen won, heeft later die geheele winst weder ver loren en f 180,000 bovendien. Een jonge Engelsche graaf, die den 2den dezer f 82,500 won, verloor die som eveneens weer en ette lijke duizenden daarby. Een Itaüaansche hertog schoot er verleden week een half millioen gulden by in. 't Is om ryk worden te doen! Aan den weg tusschen Clermont en Thiers (Frankryk) ia oen deurwaarder, Pintrond genaamd, vermoord gevonden. De misdaad moet Vrydag-avond omstreeks 9 uren gepleegd zyn. Pintrond had gelden geind te Maringues. Zyn paard en rytuig werden op eenigen afstand gevonden. Ook het geitenbloed of de geiten bloedswei schynt ten slotte tegen tuberculose krachteloos te zyn. Volgens de „Figaro" ten minste zyn reed3 vier van dr. Bernheims patiënten, wien men geitenbloed in de aderen gebracht had, te Parys overleden en is er zelfs sprake van een proces wegens de toe passing van het middel. Dr. Bernheim zelf komt echter tegen de beweringen van het blad op. Er is, zegt hy, één jong mensch in den laatsten graad dor ziekte in zyne kliniek overleden, op wien de operatie nog niet was toegepast. Al degenen, die deze hebben ondergaan, verzoeken eene herhaling, zóóveel beter gevoelen zy zich. Reeds heeft hy meer dan 80 teringlyders op deze wyze behandeld en hy stelt zich voor een breedvoerig rapport aan de Académie de Médecine te doen toekomen. BÜITENLAND. Frankrjj 1c. Ook de „Temps" sluit zich aan by het „Journal des Débats" en vestigt de aandacht op de crisis, welke de invoerrechten op maïs by de alcohol-stokeryen in Frankryk teweeg gebracht hebben, terwyl hetzelfde ook te ver wachten is by de olieslageryen, indien de voorgestelde invoerrechten op de hiervoor noodige grondstoffen worden aangenomen. De „Temps" doet een beroep op de regeering om zich niet verder door de protectionisten te laten meevoeren, maar tusschenbeide te komen, voordat het te laat is. De begrootingscomraissie heeft den heer Casimir Périer weer tot haren voorzitter en de heeren Antonin Proust en Camille Pelleton tot onder-voorzitters gekozen. Behoudens de rapporteurs voor de verschillende sub-com- missiën voor de afzonderlyke begrootingen, werd de heer Henri Brisson tot algemeen rapporteur der commissie benoemd. De heer Tirman, gouverneur van Algerië, heeft den minister Constans verzocht, op pensioen gesteld te worden. Te Commentry is Zondag-avond onder de deur van een koffiehuis eene dynamiet- patroon gesprongen, waardoor vrywat schade werd aangericht. Er waren gelukkig geene bezoekers. De zaak verwekte groote op schudding. In September zullen 20,000 Katholieke werklieden uit Frankryk een pelgrimstocht naar Rome maken. In 1S96 zullen alle Fransche bisschoppen te Reims het 14de eeuwfeest vieren van den doop van Clovis. Gounod zou voor dat feest eene mis componeeren. Den 12den April zal de vyfjaariyksche volkstelling plaats hebben. Ditmaal zullen de vreemdelingen afzonderlyk worden geclas sificeerd. iiiitsohland. Het centrale comité der nationaal-liberale party verklaart nu officiéél, dat de leiders dezer party bunne machtiging niet hebben verleend tot het candidaat-stelleri van prins Von Bismarck voor den Eyksdag. De nationaal- liberalen te Geestemünde hebben dit dus ge heel op eigen verantwoordelykheid gedaan. Ten einde de studie der vreemde talen te bevorderen, heeft de Pruisische minister van onderwys besloten eene zekere som ter beschikking te stellen voor hen, die zich op de studie van vreemde talen toeleggen en hiervoor andere landen moeten bezoeken. Yoorioopig zullen ieder jaar zen reisbeurzen, elk ten bedrage van 1000 mark, worden uitgereikt. Het graf van keizer Wilhelm I was Maan dag, den dag, waarop Z. M. voor drie jaren overleed, overladen met bloemen, palmen en kransen, aldaar door de keizerlyke familie, officieren, ambtenaren en een groot aantal particulieren nedergelegd. In gezelschap van de aan het hof vertoe vende leden der kor.inklyke familie en groot hertogelijke gasten uit Baden, begaf de keizer z ch te 12 uren naar het mausoleum te Char - lottenburg, om den sterfdag te gedenken. De keizerin kon by deze plechtigheid niet tegen woordig zyn. Haar gezondheidstoestand is echter den laatsten tyd weder voortreffelyk, hoewel zy zich toch altyd nog wat ont zien moet. Zwitserland. Luitenant Livraghi, de commandant der Italiaansche politie te Massowah, tegen wien zoo ernstige beschuldigingen zyn ingebracht, is te Lugano in hst kanton Tessir.e in hech lenis genomen. Reeds sedert eenige dagen vertoefde Livraghi daar met medeweten van de Italiaansche politi9, die hem steeds door eenige gehc-ime politie-ager.ten in het oog liet houden. Livraghi begon echter lont te ruiken er verschool zich in het hotel, waar hij zyn in trok had genomen. De eigenares verklaarde echter dat hy niet in het hotel was, maar uiot behulp van de Zreitsersche politie onder zochten de detectives het geheele hotel en vonden, na drie uren zoeken, hun man in den kelder. Ü9 deur was echter op slot en moes! eerst worden opengebroken, voordat de agen ten Livraghi in handen hadden. Natuurlyk werd de Italiaan in hechtenis genomen, maar hy protesteerde daartegen, omdat hy zich op Zwitser3Ch grondgebied bevond. Volgens zyne verklaring is by niet schuldig aan de gepleegde moorden, daar hy uitsluitend handelde op bevel van den toen- maligen commandant der Italiaansche troepen te Massowab, generaal Baldighera. De Itali aansche regeering heeft onmiddeliyk de uit levering verzocht van den gevangene. België. Gistermiddag hield de centrale sectie der Kamer, welke belast is met het onderzoek van het voorstel tot grondwetsherziening, de onlangs uitgestelde byeenkomst. De minister president Beernaert deed toen de beloofde mededeelingen betreffende de plannen der regeering. De minister erkende de noodzakeiykheid van de herziening der Grondwet. Hot aantal der tegenwoordige kiezers, 150,000, is te gering voor eene be volking van 6,000,000. Niettemin is het noodig, dat eerst eene overeenkomst worde getroffen tusschen de partyen over de toekomstige regeling van het kiesrecht. De regeering ver klaart zich tegen de invoering van het alge meen stemrecht-, omdat het land nog Diet voldoende is voorbereid voor een zoo grooten overgang. De regeering geeft de voorkeur aan het verleenen van kiesrecht aan de hoofden van gezinnen. Daardoor zou het aantal kiezers vermeerderd worden tot 600,000, hetgeen de helft is van het aantal burgers, dat by de invoering van het algemeen stemrecht het kiesrecht zou verkrygen. Eene dergelyke her vorming zou dan te goeder trouw, zonder te letten op partybelangen, ten uitvoer moeten gebracht worden. De heer Beernaert verklaarde zich tevens beroid het kiesrecht, behalv9 aan huisbewo ners, ook te V9rleenen aan burgers, die eene bepaalde som in de belasting betalen en aan allen, die op grond van een verworven, diploma zonder twyfel aanspraak hebben op het kies- recht. Dezelfde kiezers zouden bet kiesrecht uitoefenen zoo voor de Kamer, als voor de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Deze uitbreiding van het kiesrecht zou tevens ge paard gaan met eene evenredige vertegen woordiging van de partyen. De Senaat moot blyven de vertegenwoor diging der belangen, zoodat voor de verkies baarheid tot lid van den Senaat een zekere census noodig is, behoudens voor hen, die door hunne ambten of bekwaamheden op eer© plaats in den Senaat aanspraak kunnen makeD. Daar het wellicht moeilyk zal zyn tusschen de partyen eene schikking hierover te treffer, zou men den Senaat kunnen laten kiezen b. v. door de Provinciale Staten, gelijk in Nederland, of door getrapte verkiezingen. Volgens de Grondwet is het noodig voor de herziening, dat er overeenstemming worde getroffen met den koning. De koning zou gaarne zien, dat hem het recht werd verleend om de kiezers te raadplegen over een begin sel, eene quaestie, welke nog niet aan het oordeel der Kamer is onderworpen of over een wetsontwerp, dat nog niet wet is ge worden. Evenwel zou dit slechts eene voor lichting zijn, maar geen eigeniyk referendum. Tevens wenecht de koning ook door de Grondwet bepaald to zien, dat de toestemming des konings noodig i3 voor het sluiten van huwelyken van leden van het Koninklyk Huis. Ten slotte zou de koning ook gaarne in de Grondwet eene bepaliDg zien opgeno men, waarby do toekomstige inly ving van den Congo-Staat by België wordt vastgesteld. De heer Fiëre-Orban, de leider der liberale party, verklaarde zich tegen de meening der regeering, dat eerst eene overeenkomst tusschen de partyen noodig is. Evenwel wilde hy zyne wenschen niet namens de linkerzyde formu- leeren, omdat onder do liberalen in dit opzicht geene eenstemmigheid heerscht. De heer Janson, de leider der radicalen, verklaarde het in dit opzicht eens te zyn met den heer Frèro-Orban. De verklaringen van den hoer Beernaert beantwoorden in hoofdzaak aan de verwach ting, maar de voorstellen van den koning komen geheel onverwacht. Te oordeelen echter naar de wederzydsche verhoudingen tusschen de leiders der verschillende partijen, is het te vreezen, dat geene overeenstemming zal worden verkregen, zoodat de met zooveel moeite voorbereide herziening misschien nog zal mislukken. Servië. De gewezen Servische minister-president Garaschanine heeft geantwoord op de beschul diging, door koning Milan tegen hem inge bracht betreffende het heimelyk ombrengen van twee vrouwen in do gevangenis. De ge wezen minister antwoordt op niet zeer eer biedigen toon en beweert dat koning Milan schuldig is aan beide moorden. De Servische Skoepsjtina heeft eene wet op de drukpers aangenomen nadat zy er een amendement in had gebracht, volgens hetwelk niet alleen aanvallen op de koninkiyke familie en op de regeering, maar ook op de Skoepsjtina strafbaar zullen zyn. Een journalist, die dus de besluiten der Servische Kamer wat scherp hekelt, zal blootstaan aan één of twee jaar gevangenisstraf. Het te Belgrado loopende gerucht van eene in October voorgenomen reis van den jeugdigen koning Alexander naar Rusland berust, naar van vertrouwbare zyde verzekerd wordt, op een verzinsel. Telegrammen, BUENOS-AYRES, 10 Maart. De crisis duurt voort. De betaling van commerciéele wissels is tot Donderdag uitgesteld. In eene hier uit Chili ontvangen depeche wordt gemeld dat Claudio Vicuna canaidaat is gesteld voor het presidentschap van Chili door de conventie, die te Santiago zetelt. FESTH, 10 Maart. Het Huis van Afgevaar digden heeft het ontwerp veer de aanschaffing van 35,000 repeteergeweren voor de Honveds aangenomen. De geweerfabriek Steyr levert in April 60,000 dergelyke vuurwapenen voor de cavalerie. ROME, 11 Maart. In den toestand van prins Jérömo Napoleon is eenige verbetering gekomen. ALGIERS, 11 Maart. By het vertri k van Haï-Phong doed zich een geval van i rotera voor aan boord van de „Colombo". Geen onkel ander geval is echter gelukk g nog geconstateerd. Alle voorzorgsmaatregelen zyn intijds gsr.omey.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2