DAGBLAD Te koop: Itlip se Fraaie Mwfirta, Finale Uitverkoop VELDZICHT". Kufeke's Kindermeel. 5. HOOGSTRAAT 5. De Gracieuse. N°. 9524. A0. 1891. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiëa. J. Christiaan.se, W. H. BR0ESTERHU1ZEN, Cacaopoeder Van Houten, Cacaopoeder Driessen, Cacaopoeder Blooker, Cacaopoeder Grootes J. H. Dijkhuis. Dinsdag lO Maart. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letter» naar plaateruimte. Voor het in- oaseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuwe. Dezer dagen ontving iemand te Gorkum een brandbrief. De voorwaarden, in den brief gesteld, om van alle vreeseiyke zaken verschoond te kunnen blyven, was, dat de ontvanger van den brief binnen acht dagen de som van vyf-en-twintig duizend gulden aan een opgegeven adres zou be zorgen voldeed hy daaraan niet, dan zouden de gevolgen onberekenbaar zyn. De f 25,000 zyn evenwel niet gezonden, maar wel is van het geval kennis gegeven aan de politie, ten einde met den schrijver af te rekenen, met het gunstig gevolg, dat de vermoedelyke dader, zekere S., thans te Leiden woonachtig, reeds gevangengenomen en naar Dordrecht getransporteerd is. De brandbriefschryver is reeds meermalen met de justitie in kennis geweest, en woonde vroeger ook te Gorkum. Een Duitscher, op weg naar Amerika, nam Zaterdag-avond te Amsterdam zyn intrek in het logement „Du Nord", op den hoek van de Prins-Hendrikkade en de Martelaarsgracht, en begaf zich, na de waarde, welke hy by zich had, aan den eigenaar ter bewaring te hebben gegeven, vroegtydig naar z(jne slaapkamer. Omstreeks drie uren in den nacht bemerkte de schoonvader van den hotel houder, die op eene kamer naast die van den Duitscher logeerde, dat het houten beschot tusschen beide kamertjes brandde. Terstond maakte hy de huisgenooten wak ker en snelde naar de kamer van zyn buur man, die door den schrik zóó ontsteld bleek, dat hy, in plaats van den brand te blusschen, de binnentredenden met zyn mes te lyfging, en eenigen hunner, gelukkig niet ernstig, verwondde. Ook eenige politie-agenten en een commandeur der stadsreiniging schoten toe, tegen wien de Duitscher zóó te keer ging, dat de agenten verplicht waren hunne sabels te gebruiken, waardoor de woesteling eenige verwondingen kreeg. De gekwetsten zyn in het Binnen-Gasthuis verbonden en de Duitscher is ter beschikking van de justitie gesteld. Aanvankeiyk meende men dat de man in eene vlaag van krankzinnigheid het bed in brand had gestoken, maar gistermorgen was zyn toestand zoodanig, dat dit vermoeden verviel. Aangaande do oorzaak van den brand bleek niets zekers; sommige aanwyzingen doen evenwel vermoeden, dat de logeergast in bed heeft liggen rooken. Het brandje i3 gelukkig zóó snel gebluscht, dat de schade zeer klein is. Te Zwolle zal 7 Juni een zeil-en roeiwedstryd gehouden worden. Het stationspersoneel van den voormaligen Rynspoorweg zal met de a. s. zomerdienstregeling in Staatsspoorweg-uniform gekleed worden. De rechtbank t e Verviers heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van Joseph Meyers, gewoond hebbende te Maas tricht, en vier andere personen, beschuldigd van frauduleuzen' invoer van gedistilleerd. De beklaagden zyn veroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van een jaar, tot betaling van 681,663.56 fr. aan verschuldigde rechten, tot eene boete van 6,816,635.60 fr. en in de kosten; boete en kosten by lpfsdwang voor den tyd van 9 maanden te verhalen. By Gross-Eeifling, in Opper- Oostenryk, ontspoorde een trein, daar een stuk rots, dat josgeraakt was, een der rails had versperd. De locomotief stortte in de Enns. De machinist zwom naar den oever, maar de stoker verdronk. Bovendien werden twee conducteurs en drie reizigers gewond. Onaangename wittebroodswe ken zpn een jong echtpaar bezorgd in den omtrek van Triönte. In de laatste dagen van Februari heeft, tusschen Triënte en Bozen, een deserteur, met geen ander doel dan om zich kleeren en geld voor eene gemakkelpker vlucht te verschaffen, een daar wandelend pas gehuwd echtpaar op den openbaren weg over vallen, beiden jongen menschen door steken en houwen met zpn bajonet doodeiyke won don toegebracht en daarop met het geroofde geld en de kleeren de vlucht genomen. De beide zwaar gewonden werden bewusteloos gevon den, naar een hospitaal overgebracht en van de genademiddelen der stervenden voorzien. De dader is nog denzelfden avond in het station San-Michele door de gendarmerie aan gehouden. Land ontdekt langs administra tieven weg. Eene merkwaardige ontdekking werd dezer dagen gedaan in de administratie-boeken van de Russische regeering. Men kwam namelyk tot de verrassende ontdekking, dat op de bo- volkingslpst een steppendorp in het district Askabad (Aziatisch Rusland), met eene bevol king van 25,000 zielen, heel eenvoudig was vergeten, zoodat de bewoners voor geen halven cent belasting werden lastig gevallen. Dadeiyk werd voor dit zonderlinge geval eene buitengewone belasting uitgeschreven van 6 roebel per hoofd en per jaar. Om deze reden vinden die steppenbewonors hunne ontdekking weinig aangenaam. Te Berlpn en in de omstreken der stad heeft gedurende drie dagen een hevige storm gewoed, welke nu en dan gepaard ging met hagel en hevige regens, waardoor groote schade werd veroorzaakt aan huizen, boomen en telegraafdraden. Ook te Maagdenburg en Dresden was het weer gedurende de laatste dagen zeer onstui mig en te Hambnrg werd ten gevolge van den hevigen wind een gedeelte van de haven onder water gezet. Volgens particuliere depeches uit Chili betrapte de regeering den Oosten- rykschen consul op geheime correspondentie met de party der opstandelingen, waarop de president der republiek den consul terstond zpn exequatur toezond. Volgens depeches uit Buenos- Ayres werden verscheidene directeuren van particuliere banken in de gevangenis gezet. De reden daarvan is onbekend. In de muzikale kringen in België i6 een nieuw muziekinstrument het voorwerp van veler belangstelling. De naam, daaraan gegeven, ispianophoon. By dit speeltuig, van een geheel nieuw mechanisme, wordt de klank verwekt door het slaan van hamers op stalen schyven, welke, evenals bij eene piano, op een metalen raam aangebracht zyn. Door de methode van het verwekken der tonen door aanslaande hamers verkrygt de pianophoon een eigenaardigen klank, welke in de hoogere tonen aan de viool, in de middelparty aan den hoorn en in de zware tonen aan de piano doet denken. In het samenspel vormt dit een voortreffeiyk ensemble van geheel onverwachte uitwerking, te meer nog verrassend, daar, door een vernuftig aangebracht mechanismus, de gang van het spel naar goedvinden kan gewyzigd worden en men nu eens pianis simo met trillers, dan weder crescendo en forto, juist als by de orkest-instrumentatie, te hooren krygt. Door het aanbrengen van muziekrollen, welke uit met gaten doorboorde linneD rollen bestaan, kan men de langste en moeilykste muzikale meesterwerken ten ge- hoore brengen. Driemaal gedoopt. Do Russi sche Regeering loopt er met hare belooning voor alle Joden, die Christenen worden, soms leelyk in. Shlema Schwartzkopf van Elisa- bethgrad liet zich op drie verschillende plaat sen doopen en ontving als Alexander, Kon- stantljn en Jan telkens 15 roebels. Maar nu is Alexander Konstantyn Jan er zelf inge- loopen en gevangengenomen wegens bedrog. Eene vreemdsoortige familie,— Onder de passagiers, die in de vorige maand uit Hamburg te Nieuw-York aankwamen, be vond zich, volgens de „New-York Herald", een vreemd huishouden, bestaande uit man, vrouw, twee kinderen en de ouders der vrouw. De man, bekend onder den naam van Matu Nashi (staande beer), is een 28-jarig Ogalala-Indiaan, die voor eenige jaren met don troep van Buffalo Bill naar Europa vertrok. TeWeenen maakte hy kennis met de nu 24-jarige Louise Rieneck, eene aardige blondine, die er in toe stemde zyne vrouw te worden. De man had als conversatietaal die der Sioux-Indianen in zyn huis ingevoerd, waarin hy, zoowel als zyne vrouw en de twee kinderen (meisjes van 3'/2 en 2'/i jaar) zich zeer goed kunnen uit drukken. De kinderen, aan wie men niet zien kan, dat ze Indianenbloed in de aderen heb ben, verstaan ook zeer goed deDuitschetaal. De ouders van de jonge vrouw zyn zoo maar eens voor pleizier meegegaan en hebben het voornemen weer naar Europa terug te keeren, wanneer zy zien dat het hun dochter goed gaat. Over de werking van het rooken zyn de geleerden het nog altyd niet eens de een beweert dat het geen kwaad kan, een ander veroordeelt het onvoorwaardelyk, een derde eindeiyk beveelt het aan, mits het niet te veel geschiede. De volgende geschiedenis levert eene niet onaardige illustratie by die verschillende op vattingen. De held hiervan is zekere Grau, houtvester te Kirchditwald, die reeds 80 jaren oud was en zich nog even kras toonde als ware hy pas 60. Op zekeren dag werd hy ontboden by keur vorst Wilhelm I van Hessen, die hem onder vroeg omtrent zyne levenswyze, waarby hy zoo oud geworden en zoo kras gebleven was. De eenvoudige man antwoordde den vorst: „Om vyf uren 's morgens sta ik op en steek eene pijp aandan drink ik myne zwarte koffie, steek vervolgens weer eene pyp aan en ga in het bosch; tegen acht uren kom ik terug, drink een „schnaps," eet roggebrood met boter en worst, en dan steek ik wederom eene pyp aan. Bij die dorde pyp verloor de keurvorst, die een beslist vyand van het rooken was, het ongeduld en riep uit: „Die vervloekte pyp; de kerel schynt niets anders te doen dan te rooken 1" Maar de houtvester bleef rookende keurvorst doet het nog steeds niet. Allen, die iets te vorderen bebben van wylen den Heer P. A. OETGENS VAN WATEREN PAN CR AS CLIFFORD, worden verzocht daarvan rekening in te zenden vóór 1 April a. s. by den Heer Mr. p. J. VAN WIJNGAARDEN, Advocaat, Zuid- blaak 24, te Rotterdam. 1606 8 Onderwijs in de voor examen en praktyk, ten huize van M. SPARN AAÏ, leerares aan de Kweekschool. 1 April aanvang der lessen voor de nieuwe cursussen. Adres: Oude Singel 234a. 1602 10 van «las, Porselein, Aardewerk en Galanterieën, A CONTANT, tegen veel verminderde pryzen. NIEUWE RIJN 83. 903 8 Ieder, die iets verschul digd is aan of te vorderen heeft van wylen den Heer CORNEL1& VAN DEN BROEK, in leven Medicinae Doctorandus, wonende aan de Steenstraat No. 19, te Leiden, wordt ver zocht daarvan zoo spoedig mogeiyk opgave te doen aan Mevrouw de Weduwe VAN DEN BROEK Dkrcksen, wonende aan de Tuin straat te Zutfen. 1630 10 PRACTISCHE Inschrijving van nieuwe Leerlingen tot den 15den Maart 1891, eiken werk dag van 9-2 en l'/2-4 uren, in de school Sionsteeg 15. De Directeur, 1407 10 ADR. J. VAN ACHTERBERG. 5? Van heden af verkrygbaar 1ste quallteit BOTER, a ƒ0.70 per half kilo. 1627 7 M. SPRUYT. VLIET 35, bekroond Amsterdam 1887, beveelt zich min zaam aan tot het leveren en repareeren van MEUBELEN. 1454 10 Voorradig eenige Heeren-Cylinder-Bureaux en een prachtig Bureau-Ministro, vieux chêne. Verhuizingen binnen en buiten do stad. Informatiën van aanbeveling te verkrygen. Eenig onzijdig Kindervoedsel. Voor Leiden alieen verkrijgbaar by .1. T. Terburgh, APOTHEKER. 1269 8 Een nieuw, in aanbouw zynd Paviljoen- Scheepje, groot plm. 33 ton, en een over dekten Paviljoen-Bok, oud 11 jaar, groot 30 ton. 1642 9 Aan hetzelfde adres te koopeene groote party droog elkenmot. Te bevragen by den heer J. BOOT, scheepmaker te Woubrugge. zyn In verschillende prijzen vcrkrljg- 857 14 baar bij munt; i immuun TE KOOPee.ne party van omstreeks 150 Mud extra mooie Zecnwsche Poters (blauwe), zuiver en vorstvry. Te bevragen en verkrygbaar by 1572 10 J. PEEREBOOM, Levendaal; en PAIJLs. PEEBEBOOM, Heerengracht. Prys per kwartaal fl.llj.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5