Leeuw de heer E. A. Von Kriea, kapitein luitenant ter zee (Corvetten-Capitkn) by de Duitache marine. Met ingang van 1 Mei a. s. aan den schout- by-nachi jhr. J. A. Roëll, eervol ontslag ver leend als adjudant van nu wijlen Z. M. den Koning, en is hy met dien datum benoemd- tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Aan mr. 51. baron Mackay, minister van koloniën, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidingsteeken van het groot- kruit der orde van de Eikekroon, hem door Z. K. H. don groothertog van Luxemburg, herlng van Nassau, geschonken. - meiin*1 Nieuws. Wy vestigen de aandacht, inzon derheid van hen, die met de scheepvaart in betrekking staan, op eone in dit blad voor komende advertentie van den Raad van Administratie der H.IJ.-Spoorwegmaatschappy betreffende vaartstremming in verband met de verbouwing der Vink-brug. De aandeolen in de Leideche schroefstoomboot-maatscb. „De Volharding" geven steeds goede rente. Trots concurrentie, hoogeren prys der steenkolen en niettegen staande de dienst in December wegens het ys byna de geheele maand gestaakt was, keert zy over 1890 toch nog een dividend uit van 18 pCt. Het O. M. by de ar ro n d.-rechtbank te 'a-Gravenhage vorderde heden: voor G. v. d. V., arbeider te Rynsburg, die uit een kuil op een stuk land naby genoemd dorp vyf roode kooien had ontvreemd, en medegenomen 7 dagenJ. F. v. G., te Leiden, die op het atationaterrein te Oogstgeest een vat petro leum wegnam met het oogmerk zich dat toe te eigenen, 3 maanden, en voor F. A. N. en T. J. R., te Leiden, die zich alhier schuldig maakten aan diefstal van daklood, 2 maanden. Tevens stonden heden te 's-Hage nog terecht de gebroeders J. d. G., te Leiden, die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan diefstal van zinken afvoerbuizen, sigaren en een paar melkkannetjes. Het O. M. vorderde voor Joh. De G. (die als militair reeds door den krijgsraad was veroordeeld tot 2 jaren wegens desertie en diefstal, sedert welke veroordeeling nog geen 5 jaren waren verloopen), 1 jaar; voor Jer. De G. 5 maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over acht dagen. Te Amsterdam z jjn een zestal slachtoffers van de Russische joden-vervolging aangekomen. Hun plan is naar Amerika over te steken. Voorloopig zyn zy op kosten van het Israelietisch ondersteuningsfonds in een logement opgenomen, in afwachting van het geen verder voor hen zal worden gedaan. Te Amsterdam is gisternacht op de Prinsengracht over de Noordermarkt eer.e 22-jarige schippersvrouw te water ge raakt en verdronken. De schipper werd wakker door het schreeuwen van zyn kind van 9 dagen en miste toen zyne vrouw, wier lyk later door de politie opgedregd werd. Een ander boricht meldt dat de jonge kraamvrouw in eene vlaag van koorts over boord was ge sprongen. Een Duitscher aldaar, die Zaterdag naar Amerika zou vertrekken, heeft aangifte gedaan dat by in een bierhuis aan het Schippern- grachtje aan onbekende personen, vermoedelyk kwartjesvinders, f 250 met kaartspelen heeft verloren. Volgens bericht, is het Rynschip „General Von Werder," van Rotterdam naar Ruhrort met eeno lading yzererts, by Gorkum gezonken. De kermis te Groningen zal dit jaar gehouden worden van 9 tot 20 Mei. Het getal aanvragen voor standplaatsen is byzonder groot. De gebroeders V., t e W a a 1 w Jj k, zun weder op vrye voeten gesteld. By be schikking der arr.-rechtbank te 's-Bosch zyn zy in staat van faillissement verklaard. Te He n d r i k-I d o-Am b a c h t brak gieteravond een hevige brand uit, waardoor de geheele woning van den heer J. Noorlander werd vernield. Huis en inboedel waren ver zekerd. Het personeel der centrale werk plaatsen en een deel van het treinporsoneel van den voormaligen N. R.S., dat nog geen afstand van rechten heeft gedaan, oordeelende dat de Exploitatie-Maatschappy art. 0 van de overeenkomst, gesioten tusschen den N. R.-S. en den Staat, niet s.'ipt navolgt, zal nu de Ex ploitatie Maatschappij gerechtelijk vervolgen. Reeds is f 800 voor dat doel byeenge- bracht. (Echo.) Van 't Bildt komen gunstige berichten. De werkstakers vervoegen zich weder by de boeren zonder overdreven eischen en bieden hunne diensten aan. Het was te voorzien, dat het met deze door socialisten opgezette werkstakery zou afloopen als in de venen. Het zyn alweder de stakers, die de groote schade beloopen. Voor de bezoldigde hoofden is het staken van de werkstaking niet productief. Men meldt uit Deventer het byna ongelooflyke bericht, dat daar Vrydag al kievits eieren werden aangevoerd. Op de rivier de Waal, onder Rossum, ter hoogte van „de Schans", zonk plotseling eene volgeladen schuit, met het ongelukkig gevolg, dat een der opvarenden verdronk, terwyi een ander niet dan met de grootste moeite kon gered worden. Zaterdag-avond is te Nieuwer- sluis een arbeider onder een trein geraakt, en zóódanig verwond, dat overbrenging naar het Ziekenhuis te Utrecht noodig was. Te Monster is een 26-jarig meisje aan bloedvergiftiging plotseling over leden. Te B10a is door onbekende oor- zaak eene schuur afgebrand, waarin vlas werd bewaard. Eene koe en twee schapen kwamen in de vlammen om. Alle3 was ver zekerd. De leider d er social i sten in de veendery te Jubbega (Schoterland), de arbeider E., is door de rechtbank te Heerenveen ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 21 dagen, wegens mishandeling van den evangelist Gut teling, die in de afdeeling van „Patrimonium" aldaar als spreker was opgetreden en op de terugreis door E. was aangevallen. De bruine beer, waar de Twent- sclie courant melding van maakte en die te Almeloo was gezien, moet zich thans by den Lonnekerberg onder de gemeente Lonneker ophouden. Merkwaardige redding. Een Engelsch echtpaar, James genaamd, op hun jacht „de Lancashire Witch" eene pleizierrois doende in West-Indié, heeft het voorrecht gehad tusschen Barbados en Trinidad zes zeelieden te redden, die veertien dagen lang in eene half zinkende boot hadden rondge zwalkt. Zy waren geheel uitgeput en ver klaarden behoord te hebben tot de bemanning der „Carribon," van Brazilië naar Liverpool, den 20sten Januari gezonken. De bemanning van veertien koppen was in twee booten ge vlucht, welke na vyf dagen van elkaar ware.i geraakt. De geredden, die twee dagen te voren hunne laatste beschuit doelden, hadden reeds alle hoop opgegeven, en den dag te voren was een neger, dien zy by zich hadden, in wanhoop over boord gesprongen. Aanvankelyk hadden zy zich gevoed met vliegende visschen, welke 's nachts door het schynsel van hunne lamp werden aangetrokken. Onder het zestal bevond zich ook de kapitein. Deze verklaarde dat zy al dien tyd geen enkel zeil hadden gezien. BUITENLAND. JLHiitsohlandL De Wagner-opvoeringen te Bayreuth zullen dit jaar plaats hebben van 19 Juli tot 19 Augustus, en zullen bestaan uit tien opvoe ringen van „Parsival," zeven van „Tannhau- ser" en drie van „Tristan und Isolde." De te Beriyn vergaderde gedelegeerden van Duitsche kolenmynen hebben eenparig de nieuwe eischen der werklieden afgewezen, als eene verwerpelyke poging om eene nieuwe algemeene werkstaking voor te bereiden. Met toenemende beslistheid wordt te Beriyn beweerd dat de Russische gezant al daar, de heer Schuwaloff, op dit oogenblik te St.-Petersburg vertoevende, verzocht heeft van Beriyn teruggeroepen te worden, daar hy zich als voormalige vriend van Von Bis marck in de veranderde omstandigheden te Beriyn niet behaaglyk meer voelt. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de beraadslaging over het ontwerp van den minister van financiën Miquel tot her vorming der oude „Klassensteuer" in eene in komstenbelasting ten einde gebracht. Na de bekende wyzigingen is het ontwerp met 308 tegen 36 stemmen aangenomen. Ivalië. Prins Jórome Napoleon is te Rome weder ingestort en zyn toestand is nu hopeloos. Gelyk men weet, is de prins lydende aan eene ernstige nierontsteking. Nadat een bericht, dat de koning afstand heeft gedaan van vier millioen op de civiele lyst, allerwegen de ronde had gedaan, vernee t men thans dat het onjuist is. Reeds hadden sommige bladen er aan herinnerd, dat, 's konings vader evenzoo gehandeld heeft, toen hy de noodzakelykbeid van bezuinigingen in zag. Hy had namelyk in 1867 een brief aan den toenmaligen minister-president Ratazzi geschreven, waarin by verklaarde do civiele lyst met vier millioen verminderd te wil len zien. De republikeinsche afgevaardigde Imbriam bracht die zaak te berde in de Kamer. Nadat de heer Luzzatti den finantiëelen toestand uiteengezet en daarby gewezen had op de bezuinigingen, welke het ministerie op ver schillende hoofdstukken der begrooting hoeft gebracht, nam Imbriani het woord om zyne bevreemding te kennen te geven, dat het kabinet den koning niet voorgesteld had do civiele lyst te verminderen. De ministerpresident antwoordde dat d" Kroon den raad noch van dien spreker, noch van do ministers noodig had, om met de be hoeften des lands bekend te worden. Ieder ziet en weet hoezeer de koning zyne hooge roeping vervult. (Levendige en langdurige byval.) De voorzitter der Kamer voegde vervolgens eenige woorden aan Imbriani toe. „Gy weet," sprak hy, „dat de civiole lyst machtig gedund wordt door de onuitputtelyke liefdadigheid des konings. Maar daarvan hebt gy gezwegen." Alweer volgden warme toejuichingen en er werd geroepen: „Leve de koning!" Volgens de „Riforma" zullen 46 Ita- liaansche regeeringsscholen in het Oosten worden opgeheven en zullen er slecht3 36 blyven bsstaan. Groot-Britanuiö. Uit het verslag der Engelsche vereeniginv voor lijkverbranding blykt dat in het afge- loopen jaar 54 lyken te St.-John, Surrey, zyn verbrand. In het verslag wordt dank gebracht aan don hertog van Bedford, die sinds hef drukken van het verslag zelfmoord pleegde en wiens lyk ook is verbrand, voor zyn mach tigen steun. In het geheel heeft de horton' 4000 pd. st. aan de voreeniging geschonken. Ook de hertog van Westminster behoort tot de krachtigste voorstanders. De hertog van Somerset liet ruim 3'/„ millioen gld. aan onroerende goederen na. Het parlementslid Cobb interpelleerde den minister van oorlog over het kaartspel schandaal van kolonel sir William Gordon Cummmg en vroeg, of de minister de daarby betrokken officieren niet voor een krygsraa 1 zou dagen. De heer Stanhopeantwoordded.it hy, aangezien de quaostie voor den burger- lyken rechter zou komen, thans niet over de zaak wilde spreken. Aan de universiteit te Melbourne is een blind meisje van nog geen zeventien jaren na afgelegd examen toegelaten. Zij wordt als schoon en byzonder verstandig geroemd en moet ook eene uitstekende beoefenaarster der toonkunst zyn. Ooistenr.-Honfr.-Mioiiaz-clilo. Prins Liechtenstein is tot lidvandenRyks raad verkozen met 4320 stemmen. Zyn tegen stander (een socialist) verkreeg 3179 stemmen. Uit Praag wordt gemeld dat de groote grondeigenaars 17 conservatieven en 6 libera len hebben gekozen. Keizer Wilhelm van Duitschland is, vol gens mededeeling uit de hofkringen, voor nemens 3 September a. s. te Weenen te komen tot bywoning van de legeroefeningen van twee legercorpsen in het Wiener Wald, waaraan ook reserviston zullen deelnemen. Ituslaud. De correspondent van de „Küln. Zeitung" te St.-Petersburg bevestigt dat de Russische gezant te 's-Gravenhage, graaf Kapnist, tor vervanging van den heer Scnowieff, zal op treden als directeur der Aziatische afdeeling aan het ministerie van buitenlandsche zaken te St.-Petersburg. De heer Scnowieff wordt gezant te Stokholm Ier vervanging van den heer Schiskin, die, sedert 1884 gezant aan het Zweedsche hof, nu tot chef van het depar tement van buitenlari' scl,e zaken en assistent van den minister Voi Giurs is benoemd. Tot dusver werd deze pos vervuld door den heer Vlangali, die nu als Russisch gezant naar Rome zal vertrekken. Telegrammea. NIEUW-YORK, 8 M:,irt. Blykens een hier uit Iquiquo ontvanger telegram, hebben do troepen van het Chileen scbe Congres het leger van presidont Balmacc-da by Pasa Almonte, niot ver van Iquique, geslagen. D[(- geheele provincie Tarapaca staat nu onder bestuur van hot Congres. Te Iquique is de rust h rsteld. BUENOS AYRES, 9 Maart. De regaering heeft besloten tot het creüoren van eene na tionale leening, ten bedrage van 100.000,000 piasters. De aandeelen zulten wordtn uitge geven tegen dan koers van 75 'pet. en eene rente van 6 pet. De regeering hoeft een decreet uitgevaar digd, waarby bepaald wordt dat de betalin gen zullen geschorst worden op de drie dagen, gedurende welke de ir.schryving voor de nieuwe leening zal worden opengesteld. Men gelooft dat de finantiëele crisis op gunstige wyze zal worden opgelost. OTTAWA, 9 Maart. Do volledige uitslag der verkiezingen voor het Parlement in Ca nada is nu bekend. Do meerderheid der re geering bedraagt 33 stemmen. NIEUW-YORK, S Maart. De invoer bedroeg verleden week 10.8S6 053 dollars, waarvan 2,654,894 voor geweven goederen. LONDEN, 9 Maart. Het stoomschip „Salient", van Rotterdam naar Sunderland, is by Tiley gostrand. Volk gered. Uit Soerabaia wordt geseind dat het stoomschip „Strathendrick", van Penarth naar Soerabaia, in aanvaring is geweest met de „Devonhurst" en dientengevolge is gezonken. De „Devonhurst" bekwam zware schade. MADRID, 9 Maart. De rogeering zal 6870 manschappen naar Cuba zenden, ten einde de Spaanscho strydkrachten op dit eiland te versterken. BELLÏNZONA, 9 Maart. Het ontwerp der herziene grondwet in het kanton Tessino is met oene meerderheid van 350 stemmen aan genomen. SAINT-LOÜIS (Senegambië), 9 Maart. Den 24st en Februari heeft te Diena aan den Niger tusschen de Fransche troepen en de weer spannige inboorlingen eon hevig gevecht plaats gehad. De vyandelyke stellingen werden dooi de Fransche troepen bestormd en ingenomen. Zeshonderd inboorlingen, mot inbegrip van hUD opperhoofd, sneuvelden. Do Franschen verloren elf tirailleurs aan dooden en daarby werden nog velen gewond. ROME, 9 Maart.. In oen telegram uit Soeakim wordt gemeld dat generaal Grenfel), de be velhebber der Engelsche troepen, in eene byeen- komst der Sjeiks een telegram heeft voorge lezen van den Khedive, waarin eene algemeene amnestie wordt afgekondigd. De proclamatie werd met geestdrift toegejuicht. PARIJS, 9 Maart. Te Rouaan en te Per- pignan zyn by de aanvullingsverkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden twee republikeinen gekozen. Uit Bellinzona wordt aan de „Agence Havas" gemeld dat de kiezers in het kanton Tessino tegen heden zyn opgeroepen om te stemmen over het ontwerp tot wyzigiug der grondwet, dat door den herzieningsraad is opgesteld. LONDEN, 9 Maart. De regeering heeft een- telegram ontvangen, waarin wordt gemeld dat de gele koorts in Brazilië zich uitbreidt. KOLONIËN. BATAVIA, 2 6 Februari. De heer B. H. Repelius, assistent-resident van Djember, heeft het verzoek gedaan om wegens gezondheidsredenen overgeplaatst te worden naar Ledok of naar eene andere afdee ling met hen koel klimaat. Uit een particulier schryven van Soera baia ontleent het „Bat. Nbl." dat de heer Schiff, agent der Nieuw-York Life Insurance Coy aldaar, eergisteren plotseling overleden is. Zyn leven was by de Maatschappy verzekerd voor f 50,000. In verband met de door den resident van Amboina voorgestelde reorganisatie van het eiland Ceram is hem medegedeeld dat met het oog op 's lands schatkist voorloopig niet tot den voorgestelden maatregel kan worden overgegaan. De „Java-Bode" verneemt dat de toestand van den heer Schaap, te Batavia, die onlangs door het instorten van de voorgalery van het door hem op Sawah-Besar bewoonde pavil joen zoo zwaar verwond werd, naar omstan digheden vry goed is en er alle reden bestaat om genezing van de bekomen kneuzingen te verwachten.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2