feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ïni uo miner bestaat uit TWLi Bladen. Leiden, 9 Maart. 9524 Dinsdag Ï.O blaart. A°. 1891. LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS PEZER COURAJST: Tmt L#idea ft 3 uuuidea.;.7. f 1.10. Mao» ft po<t1.40. jüMDd«rijjiM Noninin....o.oi. PRU» MR APVBRTEMTlgy: Vab 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer öreetere lettere lur plaatsmiifite, T«r M iiCMiHrw betten de it&l werdt ƒ0.10 berekesC Officieel© Ken n 1 sgerlngen. Burgemeester en Wethouders yan Leiden, Gezien het adres van JAC. BONTING, houdende vtrzoek om vergunning tot het oprichten van eeno varkenselachteni en rookery in het perceel aan de Haven No. 38 Gelet op de artt. 6 en 7 dor "Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95j; 'Geven bij deze kennis aan hot publiek dat ge doemd verzoek, met de bijlagen, op de Socretarie dezer gemeemo ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 23ston Maart a. e., 's voonniddags -;e elf uren, op het Baadhuia, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Maart 1831. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeens kennis dat door hen vergunning is verleend aan M. J. "VAN WENT, J.W. ▼AN BOR8ELEN en de firma DE VRIES STEVENS en. rechtverkrijgenden, tot het oprichten van smederijen, respectievelijk in het perceel Hooigracht Na. 1, Haar lemmerstraat No. 241 en Oude Singel No; 196. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. '9 Maart 1891. E. KIST, Secretaris. De studenten-afdeeling van het ■Willems fonds stelde ons en onze dames gisteravond in de gelegenheid de kennis te maken met een der meest bekende Vlaamsche dichters uit don togenwoordigen tyd, met don heer Pol de Mont, professor aan het Atheraeum to Antwerpen. Spreker leidde zyn e r ede in met een overzicht te geven der Vlaamsche -letterkunde en van hare beoefenaars dezer eeuw. Hy schetste ons het werken en stroven van den zangerigon, gevoelvollen Dautsen- berg ten onrechte door spreker „in ons land bijna onbekend" genoemd; de meesten onzer zullen diens prachtig, aandoenlijk schoon „Weduwe en kind" gelezen hebben van den smaakvollen Ledeganck, van don over- vruchtbaren Van Duyse en meer anderen, om vervolgens ons te wijzen hoe de jongeren de taak der ouderen hebben voortgezet en hij gaf hierbij een warm, welsprekend pleidooi ton beate voor do jongste richting in de let terkunde. Zij vindt talrijke en machtige be strijders, waaronder o. a. ook behoort sprekers vriend, de bekende Antw erpscho archivaris Max Roozos. Deze noemt de immer verwerkte stof al zeer onbeduidend. Een ronddwarrelend blaadje, een in de teek vallend zonnestraaltje, ziedaar de onderw rpan, welko zoo menig maal die:st moeten doen als bouwstof hunner verzen, schrijft deze o. a Spreker kan mot deze verklaring volstrekt niet meegaan. Elk onderwerp, hoe klein, hoe gering ook of onbeduidend, levert stof op voor poëzie; evenmin kan bij instemmen met het „weest didactisch, d. tv. z. verheft en ver edelt het volk door uwe verzen"; neen, enkel en alleen het schoone mag in poëzie behan deld worden; op het gebied der Kunat be staat geene zedelijkheid of onzedelijkheid. Nog minder mag het idéa „het volk zal u lezen" d9n dichter den weg wijzenhet kunstgevoel is slechts weinigen gegeven. Ten deze opzichte gaat hij volkomen mede met den Franschen auteur, die de woorden schreef: „quelafoule s'intéresse ou l'écoute n'importe, ie poète n'a qu'a regarder devant lui." Dat is de leer der nieuwere School. De dichters der nieuwe richting hebben ge broken met de conventioneels rijmwoorden, zij hebben gezocht naar nieuwe vormen, naar eenvoudigere uitdrukkingen, en do toekpmst zal ongetwijfeld eenmaal hulde brengen aan deze wakkere voorvechters. Evenals in Frankrijk mannen als Théopliile de Gauthier, Leconte de Lisle, in Duitsch- land Friedrich Martin Bodenstedt geacht en vireerd worden, zoo zal ook eenmaal ons nageslacht recht laten wedervaren aan deze voorvechters der nieuwere School; het zal inzien en leeren begrijpen, dat z(j onze taal buigzamer en weeker hebben weten te maken, dit z(j nieuwe vormen in het leven hebben geroepen en aan minder gebruikelijke het burgerrecht hebben gegoven, dat zij aan de toederete en reinste gevoelens van het hart uiting hebben geschonken. Is dat alles zoo kwaad? vroeg spreker. De meeste recensenten keuren hun werk af, maar ze doen dit zonder zeiven den vorm op grondige wijze bestudeerd te hebben. Als enkele voorbeelden dezer lieftallige poëzie, door de jonge School voorgestaan, droeg spreker voor „De fontein" van 'Wink ler Prins, eene symbolische voorstelling dar muziekwerking en „De bron" van Helens Swarth. Spreker hoopte na het ten beste geven dezer versregelen zijne toehoorders overtuigd te heb ben, dat de woorden, door Multatuli geuit, na het lezen van het vier-en-twintigregels lange gedicht „Herdenking" van Staring „Er bestaat eene Nederlandsche letterkunde" ook thans wederom herhaald kunnen worden. Na de pauze bracht de heer Pol de Mont enkele zijner gedichten ten gehoore, als „De Slang, de dans de Nahajas", eenige strophen uit een nog onuitgegeven cyclus derJeschua Ben Jozef-legende enz. Het was zeker ook het nieuwe, het onbe kende met de moderne richting, het niet vol doende kennen der vormen, dat oorzaak was, dat het publiek nog niet tot de overtuiging kwam, welke spreker door zijne bezielende woorden en boeiende redenen trachtte te schenken. Wy ontvingen hedennamiddag per En- gelsche mail de Bataviasche bladen van 2 tot en met 6 Februa» en de „Deli-Crt." van 4 en 7 Februari. B(j de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzenf 29, f den f 3. Ds. Vlug, predikant bij de Ned.-Ger. gemeente te Leiderdorp, heeft voor het beroep naar Voorthuizen bedankt. De bevolking te Zoetermeer, welke vol gens de uitkomsten der volkstelling op 31 December 1S89 bedroeg 1166 zielen, is in het jaar 1890 eenigszins vermeerderd, en be- d oog op 31 December 1890: 1195 zielen. De som dor verlangde schadeloosstelling voor te onteigenen perceelen te Boskoop, ten behoeve eener verbreeding van do Gouwe, waarvan do eigenaars ter secretarie opgave hebben moeten doen, bedraagt in zijn geheel f 460,000. Het zijn 123 huizen met circa 500 inwoners. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Oud-Alblas door ds. H. G. Van Endt, predikant te Woerden. H. M. de Regentes schonk f 100 aan het damescomité voor de oprichting van eene kookschool te Haarlem. Onder dankbetuiging voor het steeds in hem gestelde vertrouwen, heeft dr. G. P. Van Tienhoven aan den Gemeenteraad te 's-Hage ontslag gevraagd uit zijne betrekking van geneesheer-directeur van het gemeente zie kenhuis aldaar, met ingang van 1 Juli 1891. In een vroeger en nog in het laatste jaar verslag der commissie van bijstand in het beheer van het ziekenhuis moe3t b(j er op wijzen, hoe, bij jaarlijks regelmatige toeneming, het getal verpleegden, dat in 1879 1123 be droeg, in 1890 tot 2202 gestegen was, waar door de in het ziekenhuis aanwezige ruimte veel te gering was geworden; en nu is hij meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat belangrijke uitbreiding dier ruimte en wij ziging der inrichting niet langer zullen kunnen worden uitgesteld en dat die in hot belang der zaak het best zullen geschieden in over leg met een geneesheer-directeur, die, be schikkende ever jeugdiger krachten en met langere toekomst vóór zich, ook later met de leiding der naar z(jne inzichten uitgebreide en gewijzigde inrichting Z3l worden belast. Het uitvoerend comité der Internationale Spoittontoonstelling te Schoveningon, naar aanleiding van een ingekomen advies van don architect dier tentoonstelling, den heer W. B. Van Liefland, in de noodzakelijkheid gebracht te besluiten, dit jaar de tentoonstelling r.iet te houden, maar te verdagen tot 1892 een uitstel, dat het welslagen dor tentoonstelling slechts ton goede kan komen; en met het oog waarop dan ook al dadelijk besloten is de afdeeling „Visschery" eene aanmerkelijke uitbreiding te doen ondergaan heeft den Gemeenteraad van Den Haag verzacht van de b(j Raadsbesluit van 13 Dec. 1890 ver leende vergunningon (gebruik van terrein en f 5000 subsidie), in stede van in 1891, in 1892 gebruik te mogen maken. Volgens een telegraphisch bericht van den correspondent der „N. R. C." te Batavia, is de Russische grootvorst-troonopvolger daar aangekomen en voornemens eene week te vertoeven. Blijkens de joDgste mailboricbfen is de grootvorst vergezeld van prins George van Griekenland. De heer L. Desuiten, thans nog directeur van den Franschen schouwburg te 's-Hage, heeft zich tot den Raad gewend, met het verzoek hem te willen toestaan eene sub sidie van f 3500 met de bepaalde bestem ming, om daaruit te betalen de appointe- menten over eene maand van het koor en van do kleine emplooien. De adressant grondt dit verzoek op de teleurstellingen, welke hij door verschillende omstandigheden onder vonden heeft. De 1ste luit. der inf. M. J. L. Ouds hoorn, van het 2de reg., thans godetacheerd byj het Koloniaal Werfdepot, en dis is aan gewezen om in den loop van dit jaar voor 5 jaar gedetacheerd te worden by het In dische leger, zal, te rekenen van 1 April a. s., beschikbaar moeten zyn ter uitzending naar Indlë. Te Haarlem is, 49 jaar oud, overlodon do heer D. G. Eacher, van 1884-1889 pre dikant by de Ned.-Herv. gemeente aldaar. Ter secretarie van Amsterdam ligt ter lezing eeno voordracht van B. en Ws., ten geleide eener missive van curatoren der Ste- delyke Universiteit aldaar, waarby, ter ver vulling dor vacaturen, opengevallen door het oierlyden van mr. A. Beaujon en bet eervol ontslag, verleend aan dr. C. Kerbert, den gemeenteraad worden aanbevolen lo. voor do betrekking van gewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde en de sta tistiek de heeren prof. P. W. A. Cort Van der Linden, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen, en mr. A. J. Cohen Stuart, civiel-ingenieur en advocaat en procureur te Amsterdam 2o. voor de betrekking van lector in de zoölogie, de heeren dr. C. Pb. Sluiter, leeraar aan het gymnasium te Batavia, directeur van het Zoölogisch Station aldaar, en van het Museum der Koninklyke Natuurkundige Vereeniging in Nederiandsch-Indié, en dr. J. F. Oudemans, assistent by het zoölogisch onderwys te Amsterdam. B. en Ws. stellen tevens voor, in overeen stemming met de voordracht van curatoren en van de faculteit der wis- en natuurkunde, over te gaan tot het opmaken van een nieuwen leerstoel voor een buitengewoon hoogleeraarschap in geologie, palaeontologio, mineralogie en christhallographie, ten einde den hoogleeraar dr. J. H. Van 't Hoff tor zjjde te staan, en om aan die betrekking te verbinden eene jaarwedde van f 1000, be nevens het aandeel in do lesgelden, bedoeld by de laatste alinea van art. 19 der verorde ning tot regeling van de universiteit, Te Rotterdam is overladen de heer J. C. Van Wyk, die zich op zoo velerlei wyze, vooral jegens die stad, verdiensteiyk heeft gemaakt. De overledene was een man van initiatief, en een moedig en werkzaam man; menige belangryke bouwonderneming heeft hy in het leven weten te roepen. De Passage werd naar zyn ontwerp gebouwd, en hy was ook de ontwerper van het Koningin-Emmapiein, dat op den grond der gesloopte buitenplaats van nu wijlen den heer Anthony werd aange legd. Van meer beteekenis nog zijn de uit gestrekte handelsinrichtingen, welke naar de plannen van den heer Van Wyk en onder zyne leiding aan het spoorwegterrein buiten de Delftsche poort tot stand gebracht werden. Ook buiten Rotterdam heeft de heer Van Wyk zyn naam gunstig bekend gemaakt, o. a. door het aanleggen van vele water leidingen. Dr. W. Posthumus Meyjes, gemeente geneesheer, belast met de inwendige behan deling van behoeftige zieken buiten de gast huizen te Amsterdam, heeft als zoodanig met ingang van 1 April a. s. een eervol ontslag aangevraagd. De Kamer van Koophandel te Gronin gen heeft het verzoek van de Kamer te 's-Gra- venhage, om deel te nemen aan eene natio nale beweging ten gunste van het protectio nisme, voor konnisgeving aangenomen. De Kamer meent steeds voldoende blijk te hebben gegeven geen voorstandster te zyn van bescher mende rechten. Van „Stanley in Afrika's Donkere Wil dernissen" (uitgave van de heeren Gebr. Cohen te Arnhem en te Nymegen) zyn de afleve ringen 26 en 27 verschenen. Men leest in „Het Huisgezin"; Golyk men weet, besloot de Tweede Kamer mot 33 tegen 31 stemmen het adres van den gepasporteerden wachtmeester van het 3de reg. huzaren te Amsterdam, neer te leggen ter griffie, maar Hendriks heeft zich thans tot H. M. de Koningin gewend en in oen adres betoogd, dat hy den militairen dienst verlaten heeft, omdat hy „ten diepste gegriefd is in zijn gevoel als soldaat en man van eer, en op de m9est gevoel'ge wyze teleurgesteld is in de opvatting en toepassing van hot recht voor militairen, dienende bonedon den rang van officier, omdat by zich r.iet wilde laten belee- digen op eeno menschonteorer.de wyze", zonder tegen don beleediger rechtsingang te kunnen verkrygen, alleen omdat deze hooger geplaatst was op de ladder der militaire hieraichie. Nu zijn beleediger, de kapitein van den generalen staf Sodeokamp, ongestraft blijft, verklaard hy, niet te kunnen berusten in dergelijk feit, „en zulks niet alleen voor hem, maar ook omdat het gansche militarisme in deze wordt aangetast, en alle lust tot vry- willige dienstneming door dergelyke feiten wordt verlamd." Hy richt thans tot H. M. het verzoek, hem nog de genoegdoening te willen verschaffen, welke hy in deze, nog onderworpen aan de militaire wetten, onbevoegd is op andere wyze van den beleediger te oischen. Het stoomschip „Cenrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 7 Maart van Suez; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, is 7 Maart te Marseille aangekomende „Drente", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Maart van Marseille; de „Amsterdam" vertrok 7 Maart van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 8 Maart St.-VinceDt; de „Prins Willem II," van W.-Indië naar Amsterdam, arriveerde 9 Maart te Havre; de „Rotterdam," var. Amsterdam naar Nieuw-York, vertrok 8 Maart van Boologne-sur Mor. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 12 dezer niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is benoemd tot commandeur der ordo van den Nederlandschen

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1