r\ ICikeriki. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Maart. fio< 8523 Maandag Maait. Aa. lo31. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 nmxinJtnf 1.10. Ttm&oo per post.1.40. Afcotritarlgke Noninier0.05. Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit Dommer verzenden No. 24 van Kikeriki. Ofilcieele Henaisgevlnfen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der Sde en 4dr9 kl. zal plaats hebben Yan den 2den tot en met den 14den Maart e. k., in de schoollokalen in de 'Jlijnstraat, in de Brandewijnstceg, op do Binnenvest- gracht aan het Plantsoen, in de Van-dcr-Werfstraat, &£D de Korte Mare en aan de Langebrug, des voor- middags van halfnegea tot negen uren en dos namiddags van Lalftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Febr. 1891. E. KIST, Secretaris. Aan den hoogleeraar by de ryks-univer- siteit alhier dr. W. Nolen is deze week door eene commissie, namens zyne voormalige patiënten te Rotterdam, als blyk van waar deering rijner groots verdiensten, eene boeken kast aangeboden. Die Jtast, in eenvoudige maar scboone vor men, Tersierd met eenige emblemata, op de wetenschap betrekking hebbende, is ontwor pen door den beer Henri Evers, hoofdleeraar aan de Academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren den ingezetenen dezer gemeente aan hunne verplichting tot het doen beryken van aile reeds in gebruik zynde maten en gewichten, onder «aededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den yk sn het gebouw 's-Graven- stein, aan liet Gerecht, en wel: voor de gewichten voor lijne weging, in gebruik by medicynbereiders, goud- en zilver smeden, speciebandetaars en verdere in goud en zilver handeieDde personen voor Wijken I, II, III, IV en V, op 24, 25 en 26 Haart; voor Wyken VI, VII, VIII en de buitenwijk, op 31 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des na middags S «ren. Gedursnde den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zal voorts zitting binnen deze gemeente worden gehouden op 25 en 27 April, 9 en 11 Mei, 30 Mei en 1 Juni, 19 en 20 Juni, 10, 11 en 31 Juli en 1 Augustus, van des morgens 9 tot des Da- middags 3 uren, en wyders na den 7den Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Vervolgens wordt ter kennis gebracht, dat de letter b, in den gewonea schryfvorm, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel by yk als by den heryk der maten en gewichten, en by den yk van gasmeters de Komnkiyke kroon, terwyi het kantoormerk voor d9 ge meente Leiden is het cyfer 7. Prof. G. Heymans, te Groningen, vroeger privaat-docent in de wyebegeerte aan de Leidsche universiteit, heeft aan het Leidsche Universiteitsfonds ten geschenke gegeven de groote gouden medaille, welke hij onlangs heeft verworven als bekroning van zyn ant woord op de prysvraag van het Stolpiaansch Legaat betreffende het Causaliteite-begrip. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans geantwoord op het verslag der Tweede Kamer betrekkeiyk de wyziging van art. 96 der wet van 4 Juli 1850 (Stbi. No. 37) betreffende de benoembaarheid tot lid der Eerste Kamer. Hy houdt vol dat bet niet rationeel ie om, wanneer het radicaal, waar aan een hoogstaangeslagene zyne verkiesbaar heid en tevens de bevoegdheid om zitting te blyven nemen ontleent, is vervallen, hom r^esondants, zonder nieuwe verkiezing, zyn '^etel te laten behouden, enkel omdat hij nu eenmaal gekozen is. Wel verre van to stryden met de Grondwet, beantwoordt het ontwerp aan de bedoeling van deze. Het is volkomen juist dat eene speciale wet geen geval mag aanwyzen, waarin een lid der Eerste Kamer, aan de gestelde grondwettelyke vereischten beantwoordende, Toor afloop van den termijn, waarvoor hy gekozen is, zou ophouden lid te zyn, maar het ie juist de vraag of in het by dit wetsontwerp ondersteld geval zulk een lid aan die grondwettelyke vereischten beantwoordt. De Grondwet heeft tweeërlei grondslag voor de benoembaarheid tot lid der Eerste Kamer aangenomen. De Regeering is van oordeel, dat de zelfstandigheid der beide waarborgen niet geheel kan worden ter zyde gesteld; doch dat ook onderscheid zou moeten worden gemaakt tusschen de verschillende betrekkingen, welke men bekleedt of bekleed heeft daartoe geeft noch de letter der Grondwet noch hare geschiedenis of toe lichting eenige aanleiding. Van reactie tegen art. 96 der Kieswet is geen sprake, slechts van eene nieuwe regeling ten gevolge van het opnemen van het Eerste-Kamer-lidmaat- schap onder de „hooge en gewichtige betrek kingen." De minister geeft toe dat VolgenB dit ontwerp ook hoogstaangeslagenen, leden der Eerste Kamer, na verkiezing tot burge meester van eene gemeente van m6er dan 20,000 zielen, zich aan eene verkiezing zullen hebben te onderwerpen, indien zj Kamerlid wenschen te blyven. In het eenig artikel is eene kleine wijziging gebracht. Onze correspondent van Het Loo meldt ons Onmiddellyk na het vertrek van H. M. de Koningin-Regentes en H. M. de Koningin naar 's-Gravenhage, is hot paleis Het Loo, dat tijdens het 3-jarig verbiyf der vorstelyke familie niet „schoongemaakt" was, duchtig onderhanden genomen. Vele vertrekken worden van nieuwe tapyten voorzien en opnieuw gerestaureerd. Ruim 160 personen, als: behangers, schil ders, metselaars, timmerlieden enz., enz., zyn dagelyks reeds gedurende 2 maanden aan het paleis werkzaam, ten einde zorg te dragen dat alles den 15den April gereed zy. De te 'e-Hage gehouden bazaar, ten voor- deele van de zending op Nieuw-Guinea, Alma- heira, Boeroe en andere Indische streken, heeft ruim f 4000 opgebracht en dank zy de van alle ayden ondervonden hulp waren de onkosten zeer gering. Het museum met voor werpen van Nieuw-Guinea eDz. trok 61". zeer de aandacht. Het Paaschverlof der adelborsten aan het Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord vangt aan 27 Maart a. s. en ein digt 31 Maart d. a. v. De geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam heeft bevorderd tot arts den heer J. Van der Spek, en toegelaten tot het 1ste gedeelte den heer J. A. B. Colso Belmonte. Te Groningen is met goed gevolg het eer ste gedeelte van het arts-examen 2fgelegd door den heer F. H. Van Setton, docts., ge boren te Godlinze. Van het geïllustreerde maandblad „Zon- neschyn," gewyd aan het verzekeringswezen, is No. 2 verschenen. Het blad verschynt by den heer W. Gosler, te Amsterdam, en bevat populaire bijdragen tot bevordering van het verzekeren. Het blad wil niet propaganda maken voor eene bepaalde maatscbappy, maar voor alle goede maatscliappyen. Het Pebr.- nummer bevat o. a. een portret van prof. Koch. Naar wy vernemen, worden de mschry- vingen op de 4 pet. obligatie-leening der „Rotterdamsehe Lloyd" ten volle toege wezen. (.V. R. C.) Het thans in druk verschenen Derde PKIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regale 1.OS. Iedere regel meer/0.174- Groütere lettere neer jlaatemimte. Voor het ir.- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Jaarverslag der Yereeniging „Nederland en Oranje" te Berlyn doet zien, dat zy met den aanvang van haar vierde jaar telde: 3 eere leden, 35 gewone leden, 6 buitenleden en 33 donateurs en donatrices. Aan ondersteuningen van behoeftige Nederlanders te Berlyn gaf do Yereeniging in het vorig jaar 509.62 mark uit en, aangezien het aantal van hen, die in de Duiteche hoofdstad werk zoekeü, maar niet altyd vinden, steeds toeneemt, rekent de Vereeniging op medewerking uit Nederland, om haar in dat opzicht te helpen. Het be stuur bestaat nu uit de heeren mr. P. A. Jansma van der Ploeg (voorzitter), M. Catz, O. Lutzow (secretaris), R. Geniets, H. Van Dorp (penningmeester), Smeddhig Sr. en G. A. Rady. Behalve het adres van mr. H. Ph. De Kanter e. s., houdende ver/.oek tot wyziging van de jachtwet enz., zyn tot dusver 123 meest gelykluidende adressen van gelyke strekking en 17 houdende adhaesie aan het verzoek by de Tweede Kamer ingekomen. Bovendien zyn er nog 9 ingediend met ver zoek tot herziening der wet op de jacht en visechery, onder welke een van de kerkeraad der Hervormde gemeente Tubbergen. In het geheel zyn iet heden reeds 164 adressen by de Tweede Kamer ingekomen. - De met het Indisch Bestuur gevoerde gedachtenwisseling omtrent bet denkbeeld van toleenheid tusschen Nederland en Nederlandsch- Indië heeft tot de conclusie geleid, dat daaraan voorshands geene uitvoering Van worden ge geven, alleen reede op grond dat zulks een verlies voor de Indische geldmiddelen zou ■veroorzaken, dat deze, in de tegenwoordige omstandigheden, niet kunnen dragen. De heer J. Gravesteyn, onderwyzer te Gouda, ie ais zoodanig benoemd aan de Christel, burgerschool (Pocke-Simonsz-straat) te 's-Hage. In Warendorf's „Novellen-bibliotheek" is thans verschenen eene vertelling van den heer Willem Van Leer, getiteld: „Uit het leven van een tuchthuisboef". Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Maart te Padang; de Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 0 Maart van Port Said; de „Edam", van La Plata naar P.otter- dam, vertrok 6 Maart van Las Palmas; do „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Maart Kaap Carvoeiro; de „Drente", van Rotterdam naar Java, is 6 dezer te Marseille aangekomen. Fexoilleton. EENE WAKE P00LSCHE GESCHIEDENIS V. A. HEIVHERL. „En die geschiedenis is werkelyk waar, ■die gebeurtenis heeft dus bepaald plaats gehad Mjjne tante streek de banden van hare m«ts gelyk en wierp eenigszins ongeloovig het hoofd in den net. „Watuurlyk is die geschiedenis waar; zei ik bet dan al niet? Je zult hoeren, dat ik het van iemand weet, die er nog iemand van gekend heeft. Waar was ik ook weer ge bleven? O ja, ik stond en keek naar de Bchilderyen." „ik zou we! eens willen weten, wat je daar in dien donkeren hoek ontdekt hebt, dat je myn herhaald geklop niet gehoord hebt!" zeide myne vriendin, die ongemerkt was bin nengekomen en my juist de hand op den schouder legde. Ik ontwaakte uit mijne overpeinzing, waarin ik by de beschouwing der beide schilder stukken, welke boven eikaar hingen, ver keerde en wees haar dis, zonder te ant woorden. Dat zy oud waren, behoefde men niet te betwyfelen, evenmin dat zy niet waren onderhouden. Zy droegen de duidelykste sporen van eene jarenlange verbanning in deze kamer, waarin het licht slechts spaar zaam door eene kleine vensteropening heen drong. De eenmaal vergulde lysten waren zwart, de verf was gebarsten. Ik had ge tracht, de stoflaag te verwyderen, om ze beter te kunnen beschouwen. Dit was my by het hocger hangende vrouwenportret slechts gedeeiteiyk gelukt en terstond staarden my een paar donkere oogen aan. Mflne vriendin zy was een weinig kort zichtig en hield er van daarmede te coquet- teeren itaaide haar lorgnet voor den dag en zette dit op haar fijn neusje, dat haar allerliefst 8tend. „Merkwaardig", zeide zij na eene poos„die dingen hangen daar zeker sedert de dagen van Olim, en nooit heeft iemand er nog iets andere in gezien dan met verf bestreken linnen. Jy echter hebt nog uauwolyks bezit van die malle kamer genomen, of je hebt je regelrecht in dit stof begeven, waarin je, zoover ik weet, niets te zoeken hebt, en daarin ga je zien iets op te sporen en ver wonderde oogen op te zetten." „Ik geioof dat e." reden voor isWie mag die zwartoogigo scboone in haar leven ge weest zyn? Want dit moet een welgelykend portret wezen. Misschien iemand uit je familie, eene stammoeder van jou of je man?" „Iets, dat ik niet weet. Als je echter ge zegd hadt dat het op eene weenende vrouw geleek, zou ik je dadeiyk gelooven, want die dame ziet er uit alsof haar in haar leven het schreien nader heeft gestaan dan bet lachen." Inderdaad, bet portret maakte een melan- choli8chen indruk. Er lag een droevige trek in, waaruit men kon opmaken, dat het origi neel door harde slagen van het noodlot ge troffen was. Wellicht verhoogde dit de schoon heid van de schildery. „Ten slotte zyn het niets anders dan de stof en de spinnewebben, welke er als rouw floers overheen hangen, waardoor die por tretten zoo interessant in je oogen zyn", meende myne vriendin. „Ik kan er nog maar niets byzonders aan opmerken. Intusschon wil ik ze later afnemen en reinigen en dan mag je naar genoegen bekyken en bewon deren, als je nu maar aan tafel wilt komen. Mijn man heeft een honger als een beer, en j als die Jiiot spoedig wordt gestild, komt er ook geen einde aan hst gebrom.' Evenals met hare kortzichtigheid, coquet teerde Isa mot de verliefde onderdanigheid van haren echtgenoot, wien het niet in de gedachten kwam, verdrietig of gemelyk tegen zijne jonge vrouw te wezen. Mocht hy door zyn grootte en donker- baardig ulteriyk uit kortswyi hy een beer worden vergeleken, hy was voor zyne vrouw altyd even goed en vriendelyk en zy be hoefde geene enkele poging aan te wenden om haren gemaal in goede luim te brengen, aangezien slechtgeluimdheid by hem een onbekend iets was. Ik had hbt hem, toen hy nog bruidegom was, geprofeteerd, dat hy onder de sierlykste pantoffel zou geraken, en lachend had hy my geantwoord, dat by dat ook geloofde, maar ook niets anders verlangde. Toen zyne vrouw onder de uitgezochtete verontschuldigingen over one lang weg'oiy ven, vergezeld van de meest roerend angstige blikken, -my in de eetzaal binnenloodste, stak hy naar hot andere einde der tafel, waaraan hy reeds had post gevat, over, maakte enkele kluchtige grimassen en keek mij aan. alsof hij zeggen wilde: „Moet ik mij dat nu maar laten uelge- valler.? Wordt vervol'gi

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9