Gemengd Nieuwe, Wat voor zomer zal 1891 geven? Vrij algemeen is het denkbeeld verspreid, dat een strenge winter door een warmen zomer gevolgd zal worden. Zoo'n echte ouderwetsche winter doet als vanzelf een ouderwetsch mooien zomer verwachten. Volgens een Duitsch blad steunt deze verwachting echter niet op de ondervinding. Het onderzoek over de laatste 60 jaren toont aan dat op een kouden winter nooit een zeer warme zomer is gevolgd, dat integendeel de zomer dan meestal koel is. Tot eene zelfde gevolgtrekking was de weer kundige Quetelet een 25 Jaren geleden al gekomen. Vooral de gemiddelde warmte in Juni en Juli schijnt na strenge winters lager te worden. Uit onderzoekingen te Brussel bleek, dat van de 15 zomers na strenge win ters op twee na alle eene hoeveelheid regen brachten hooger dan het gemiddelde. Ook waarnemingen, te Keulen gedaan, leidden tot dergelijke uitkomsten. Daaruit zou dus zijn af te leiden, dat de komende zomer koeler en vochtiger zal zijn dan gemiddeld. Aanvankelijk was door het be stuur van den Alg. Ned. Wielrijdersbond be sloten, de voorjaarswedstrijden te Scheveningen te houden, maar het bestuur van de Scheve- ningsche Wielerbaan bleek hier niet zeer ge negen toe te zijn. Daar de tegenwoordige baan te Nijmegen te slecht is, heeft het be stuur van den A. N. W.-B. besloten dit jaar geene voorjaarswedstrijden, maar een weg wedstrijd in Friesland te houden. Waar de groote bondswedstrijden zullen gehouden worden, is nog geheel onbekend. De eenige baan in ons land is thans die te Scheveningen. Arnhem krijgt eene baan, welke evenwel niet vóór Mei of Juni klaar zal zijn. Te Amsterdam z(jn de sportman ijverig in de weer om evenals voorgaande jaren eene baan te krijgen. Te Utrecht schijnen de onderhan delingen met het gemeentebestuur niet te vlotten. Nijmegen heeft den Bond aangeboden eene geheel nieuwe baan aan te leggen met kleedkamers enz., mits de kampioenschappen aldaar verreden worden. De winkels van „Eigen Hulp" te 's-Hage zullen electrisc'n worden verlicht. Gistermiddag omstreeks twee uren ontstond te Delft brand in de watten- fabriek van den heer Breetveld. Spoedig gaven drie spuiten water, en om kwartier vóór drieën was men gelukkig den brand meester. Oorzaak onbekend. De Utrechtsche studentenfeesten zullen waarschijnlijk plaats hebben van 29 Juni tot 5 Juli. Een felle brand heeft gisteren te Deutichem eene boerderij vernield. Vijf stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Te Kampen overleed op 78jarigen leeftijd de oud-strijder van 1830 C. Van Heerde, drager van het Meialen Kruis. In Durham is Maandag een groote tijger uit een beestenspel ontsnapt. Woensdag had men bem nog niet gevonden. Te Wieringorwaard (N.-H.) is, volgens het „N. v. d. D.", bij een voorge nomen huwelijk gebleken, dat de vrouw in de registers van den burgerlijken stand staat ingeschreven al3 te zijn van het mannelijk geslacht. Aan de voltrekking staan dienten gevolge natuurlijk moeilijkheden in den weg. Te B er g e n-o p-Z o o m is van een stafmuzikant, gelogeerd in de kazerne „Mar kiezenhof" aldaar, een gouden horloge met ketting ontvreemd. Aan de politie is het ge lukt, den ketting op te sporen en in beslag te nemen, terwijl een militair onder verden king is gearresteerd. De rechtbank te Groningen heeft J. J. M., assistent aan het postkantoor aldaar, veroordeeld tot ze3 maanden gevange nisstraf wegens verduistering. Het stoomschip „Westbury," van Rouaan naar Bristol, is Donderdag te Plymouth binnengeloopen met een gat in de zijde en het achterschip vol water, doordien het op 25 mijlen ZO. van Lizard in aanvaring was ge weest met het Duitsche stoomschip „Wand- rahm." De „Wandrahm" bleef na de aanvaring in de nabijheid, om eventueel assistente te verleenen, terwijl de bemanning van de „Westbury," ontsteld door de aanvaring met een stoomschip, dat ongeveer zevenmaal grooter was, hare toevlucht nam tot de booten. Nadat echter bleek dat de schade niet zoo groot was als men aanvankelijk vermoodde, keerden de booten naar het schip terug en besloot de kapitein zonder assistentie naar Plymouth te stoomen. Van schade aan de „Wandrahm" wordt niets gemeld. Bij het station te Breslau is eergistemacht een personentrein uit Stettin in botsing gekomen met een goederentrein. Ten gevolge van den schok ontplofte een waggon met spiritus en geraakte in brand. Dank zij tijdige hulp werd het vuur tot dezen wagen beperkt. Het personeel en de reizigers kwamen er met lichte wonden af. Tusschen de stations Vieting- hof en Morschansk, op de Russische lijn S'.ysran - Wjasma, zijn twee treinen, een goe derentrein en een personentioin, met elkaar in botsing gekomen. Behalve het personeel, werden meer dan v-yftig reizigers gewond. Beide locomotieven en acht wagens werden geheel vernield. De schuld wordt geweten aan gebrek aan waakzaamheid van den machi nist van den personentrein. De makelaar Schacht uit Wesen, in Hannover, die na verduistering van SO,000 Mk. naar Amerika was gevlucht, is bij zijne aankomst te Nieuw-York door de politie aan gehouden om naar Hamburg teruggezonden te worden. In een trein van Dublin naar Casttere?, heeft verleden Dinsdag iemand, dien men voor krankzinnig houdt, een vijftal medereizigers met een zakmes, zonder eenige aanleiding, deerlijk gewond. Met zulk eene woede viel hij hen aan, dat de twee lemmers van het mes braken. De man is in hechtenis. De Engelsche beeldhouwer Ed gar Boehm vermaakte aan zijne dochters Georgians en Florence ieder 10,000 pd. st. Door oone vergissing werd echter in het testament tweemaal van Georgiana en niet van Florence gesproken. Men verzocht aan de rechtbank de vergissing te verbeteren, maar de rechters verdaagden de beslissing om te onderzoeken of zij daartoe het recht hebben. Het groote slachthuis te Press- burg, gelegen in de voorstad Blumenthal, is door brand vernield. Aartshertog Frederik leidde zelf het bluschwerk, dat na groote inspanning met goeden uitslag bekroond werd. De geheelo voorstad liep groot gevaar, maar de brand bleef tot het gebouw beperkt. De Parijsche dames de la Halle zijn in verlegenheid. Zy hadden eene harer tot koningin gekozen, die in een optocht op een versierden wagen zou prijken. En nu is de man dier koningin opgepakt wegens dadelijkheden, gepleegd in een „licht aan geschoten" toestand. De koningin wil dienten gevolge abdiceeren. In de omstreken van Adrianopel is gedurende de laatste dagen zeer veel sneeuw gevallen. De gemeenschap tusschen Sofia en Konstantinopel is, gelijk uit Sofia wordt ge meld, daardoor reeds gedurende vijf dagen geheel verbroken. BUITENLAND. Frankrijk. In de laatste zittingen van de „Académie de Médecine" te Parijs deelde dr. Olivier waar nemingen mede betreffende het voorkomen van 6 sterfgevallen van tering onder jonge meisjes op hetzelfde pensionaat, snel achter elkander, ten gevolge van besmetting door melk, afkomstig van eene aan tuberculose (parelziekte) lijdende koe. Alle overleden meisjes waren tot voor kor ten tjjd volkomen gezond geweest en van ge zonde ouders. Dr. Nacard voegde daar eene dergelijke waarneming aan toe. Hl) vond tuberculose bij eene koe, die als een pracht-exemplaar gold en meermalen was bekroond, en wier melk zeker niemand verdacht voorgekomen zou zijn. Voorheen had h(j gezegd dat men de melk altijd moest koken, tenzij men van den zuiveren oorsprong zeker is, thans stemde hjj dr. Olivier toe, dat men onder alle omstan digheden de melk koken moet. Te Parijs blijven geruchten in omloop, dat de „bookmakers" en hunne vrienden zich zullen verzetten tegen het verbieden van het wedden by de wedrennen, welke morgen, Zondag, te Auteuil zullen worden gehouden. De prefect van politie, die het besluit der regeering moet uitvoeren, heeft echter zijne maatregelen reeds genomen. Op zijn verzoek heeft de commandant van Parijs een paar eskadrons cavalerie ter beschikking gesteld, om de orde by de wedrennen te helpen hand haven. De halfvasten is Donderdag te Parijs met veel vroolijkheid gevierd, waarbij het 's avonds en 's nachts aan veel schandelijks niet ontbroken schijnt te hebben. Er waren 's namiddags veel kostumes op de boulevards, o. a. kinderen als Russische en Fransche soldaten en Eizasser meisjes gekleed. De op tocht der waschvrouwen werd zeer toegejuicht. Op het Plein der Republiek, waar de prijzen voor de fraaiste wagens werden uitgedeeld, was groot gedrang en ging het ruw toe, zoo dat de gardes te paard tusschenbeide moesten komen, niet zonder te worden uitgejouwd. Gedurende den nacht was eene zekere soort vrouwen op straat meester, zoodat het gewone publiek der koffiehuizen op de boulevards zeer vroeg een goed heenkomen zocht. Geene politie vertoonde zich. Duitschland. De Duitsche keizer-manoeuvres zullen dit jaar in Hessen worden gehouden en wel tus schen het 4de en Tde legercorps. Elk corps zal uit 12 regimenten infanterie, 3 artillerie en 7 eskadrons cavalerie bestaan. Dit zal de grootste concentratie van troepen zijn, die ooit bij Duitsche manoeuvres voorkwam. In den zomer zullen ook artillerie-manoeuvres by Motz worden gehouden. Het 10de congres voor Inwendige ge neeskunde zal van 6-9 April a. s. te 'Wies- biden worden gehouden. De hoofdthemata zullen ingeleid worden door de heeren hoogloeraren Naunyn, uit Straats burg, en Fiirbringer, uit Berlyn, en de hoog leeraren Frimkel, uit Berlyn, en Kerordt, uit H-udelberg. Bovendien zyn nog een twintigtal sprekers ingeschreven, waaronder prof. Rosen- stein, uit Leiden, over de diagnose van hyper- trophische levercirrhose. Met het congres zal eene tentoonstelling van genees- en heelkundige instrumenten en praeparaten gepaard gaan. Secretaris van het congres is dr. Etuil Pfeiffer, Frielrichstrasse, te Wiesbaden. In den Ryksdag zyn gisteren de kre dieten in behandeling gekomen, welke de regeering aanvraagt voor den aanbouw van vyf pantserschepen en die, naar men weet, door de begrootingscommissie zyn geweigerd. Eene beslissing werd nog niet genomen. Be halve de liberalen verklaarde zich ook het centrum tegen het voorstel der regeering. De rykskanselier Von Caprivi verklaarde echter beslist dat de regaering geen plan heeft aan de vloot eene zoo groote uitbreiding te geven, als men uit de onlangs gehouden redevoering van den minister van marine Hollman heeft opgemaakt. In zoover werd das de minister door den kanselier in den steek gelaten. De kanselier verzocht echter dringend, dat ten minste de twee oevlogs- schepen zonden toegestaan worden, welke bestemd zyn tot verdediging van het Noord- C'jstzee kanaal. Vermoedelyk zullen nu, ook al geschiedt dit eerst by de derde lezing, deze twee sche pen in elk geval worden toegestaan. De Poolsche afgevaardigde Koscielski, die als rapporteur der commissie de bewilliging der kredieten voor de vyf pantserschepen verdedigde, ontving van den keizer een schil- dery ten geschenke, waarop de vloot van den grooten keurvorst is afgebeeld, met het onderschrift: „Aan den heer Von Koscielski, voor zyn moedig optreden voor myne vloot. Van zyn dankbaren keizer." Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Zanzibar gemeld dat majoor Von Wis3mann de weerspannige Kibosko's heeft getuchtigd. De Duitsche troepen maakten 6000 stuks vee buit, benevens een grooten voorraad krygs- behoeften en ivoor. By dezen stryd sneuvel den 200 Kibosko's, terwyl 60 hunner gewond en 50 gevangengenomen werden. Van de Duitsche legermacht sneuvelden 2 inboorlin gen en werden 15 soldaten gewond. Volgens den heer Stücker zyn er te Ber lyn jaariyks gemiddeld 1000 echtscheidingen en 1200 zelfmoorden. De stokers on kolenwerkers in de haven van Hamburg hebben in hunne vergadering met meerderheid van stemmen besloten, de werkstaking te eindigen, en alleen diegenen, welke niet dadel yk weder werk kunnen vin den. nog veertien dagen te ondersteunen. De prins-regent van Beieren heeft zyne goedkeuring er op verleend, dat het bedrag van 25,000 mark, hetwelk naar aanleiding van zyn 70sten verjaardag in den Paltz uit vrywillige bydragen is byeengebracht, besteed zal worden voor eene naar hem te noemen weldadige stichting aldaar. België. De Belgische regeering heeft den burge meester van Brussel doen weten dat zy voortaan gebruik zal maken van haar recht om betoogingen in de straten te verbieden. De heer Buis antwoordde dat do politie staat onder toezicht van den gemeenteraad. Volgens den burgemeester heeft de rfgeering alles het recht zich met de handhaving van ore op de openbare straat in te laten, Indien i politie niet in staat is gebleken hiervoor i zorgen. Volgens de „Etoile Beige" is genera Boulanger in onderhandeling over het hure van eene villa in de avenue Legrand by hi Bois de la Cambre. Het schynt reed3 zeke dat Boulanger te Brussel blyft- Volgens da „Éclair" moeten de Beige: zich in den Congo-Staat aan allerlei leeiytL dingen hebben schuldig gemaakthandel drj 1 ven in negers, slaven koopen en ruilen tege: ivoor, enz, Ooitenr.-Hong.-Monarch Ie. De Oud-Czechen te Praag zyn zóó ontl moedigd door de nederlaag, welke zy by dl vorkiezingen hebben geleden, dat zy in een party vergadering, in de hoofdstad van Bc hemen gehouden, hebben besloten geen des meer te nemen aan de herstemmingen. Zeil werd de eenige candidaat der Oud-Czechen die te Praag werd gekozen, uitgenoodigd zyi mandaat neer te leggen. De Oud-Czechei laten dus voortaan het veld geheel over aai de Jong-Czechen. Intusschen zyn ook de verkiezingen ti Weenen begonnen. Reeds zyn daar drie anti semieten en twee Duitsch-liberalen gekozen Prins Liechtenstein, de gewezen leider dei anti-liberale party, die nu in de voorstad Hernals als candidaat der anti semieten op trad, komt in herstemming met den democraat Kronawetter. Voreenigde Staten. Op den eersten Maart hadden in Pennsyl- vanië 28,000 man het werk gestaakt; daar van waren 13,000 kolenmijnwerkers en 15,000 die in verband staan met de kolenindustrie. Tal van fabrieken moesten daardoor ophou den te werken en het loonverlies wordt be rekend op 1,125,000 dollars. Vooral de glas industrie lydt groote schade, want twee en dertig factoryen zyn er gesloten. Van beide zyden beproefde men tot een vergelyk te komen, maar tevergeefsde werkstakers nemen geen genoegen met de aangeboden lagere loonen. Te Cincinnati hebben twee Israélie- tische studenten, die druk aan hypnotisme deden, zich met eene revolver gedood. Men beweert dat de jongste student door den ander was gehypnotiseerd. Zy lieten een brief achter, door beiden geteekend, waarin zy slechts ver zochten hunne familie van hun dood kemists geven. Vier groote smeed-yzerfabriekon in Chi cago, Toledo, Cleveland en Indianapolis zyn vereenigd onder eene directie als de Natio nale Smeed- en Gietyzermaatschappy, met een kapitaal van 3,000,000 dollars. Ugypte. De Franscho gezant te Konstantinopel, graaf De Montebello, heeft ook by den sultan, namens do Fransche regeering, een protest ingediend tegen de benoeming van den Engel- achen rechter Scott tot voorzitter van da commissie tot reorganisatie van de inland- sche rechtspleging in Egypte. De gezant ver klaarde dat Frankryk dit besluit beschouwde als eene inbreuk op de rechten van den Khedive en den sultan en als een nieuw bewys, dat de Engelschen voorgoed in Egypte willen blyven. A rgentinië. De finantitele paniek duurt voort. De regee ring heeft een decreet uitgevaardigd, waarby alle zaken op de beurs, tolkantoren en de Bank voor twee dagen zyn geschorst. Ten gevolge van het terugnemen van de deposito's uit de provinciale Bank, zullen beden 120 kooplieden eene byeenkomst hou den, ten einde eene leening van 20,000,000 dollars voor de regeering hyeen te brengen. Nieuwe uitgifte van papieren-geld zal niet plaats hebben. LICHTSTERKTE. Datum. Uur. Aantal. Gom. Eng. Stand k. 22 Febr. 6. 8.15 7 16.2 23 6. 8.15 8 16 0 24 6. 8.30 7 1 f 4 25 6. 8.15 8 l(i 'i 26 6. 8.15 7 16 i 27 6. 8.30 8 16 0 28 C. 8.15 8 11 0 Dit beteekent: Wanneer men 5 onbi feet 141.6 liters per uur van zulk gaa verbrandt in eeD Sugg'a London-Argaud-Standard burner No. 1, met 24 nvatjea, vrordt een licht verkregen, dat in sterkte gel: -Iaat met 16.2, 16.0 enz. Standasrdkaarsen, naarv-.u elke kaara 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrand'..

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10