BOEI-, MUZIEK- en KUNSTHANDEL. BILLIJKE ENCADREMENTEN. iiii N°. 9521 Trijdag O Maart. A°. 1891. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. Vervolg der Aöverteiitiëii. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Tweede-Meid-Kindermeid, Zilversmeden Mare No. 58. Blllllk6ijlH<rf Mare No. 58. GROOTSTE SORTEERING IN Schilderijen, Staalgravures, Etsen, Photographieën, Photogravures, .Alhertotypie, enz. 1288 34 J. G. LANGEVELD's CHOCOLADE-HANDEL MARE 8 4, Te huur aangeboden DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer f 0.17 i. Grootere lettere naar plaatarnimte. Voor het in- caaaeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd dooi den heer C. Wegener Sleeswyk. Aanstaanden Zondag, 8 Maart, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. ge meente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. De te Zoetermeer Zegwaard gevestigde vereeniging „Onderling Genoegen" hield hare vfifde byoenkomst. Als spreker trad op do heer J. Moleman. Evenals vorige keeren leverden enkele hoeren hunne bijdragen. In de volgende maand zal nog eene verga dering worden gehouden, tot sluitiDg van het winterseizoen. Volgens de uitkomsten bedroeg het bevol kingscijfer te Zegwaard op 31 December 1890: 1486 zielen. Op 81 December 1889 was het volgens de uitkomsten der volkstelling 1508 zielen, zoo dat eene geringe vermindering in 1890 is waar te nemen. De zangvereeniging „Oefening baart kunst" te Benthuizen gaf verleden week weder hare jaarlyksche uitvoering in de openbare school. De nummers van het programma wer den vrij g°e<1 uitgevoerd. De entree was niet hoog gesteld, waardoor de beschikbare plaatsen allen bezet waren. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn gekozen tot rapporteurs voor het wets ontwerp tot uitvoering van de grondwettelijke bepalingen betrekkelijk den staat van oorlog en beleg, de heeren Huber, Rooseboom, De Beaufort, Schimmelpenninck v. d. Oye en v. d. Schrieck. Voorts zijn benoemd tot rapporteurs over de ontwerpen: houdende onteigening a. voor verbetering van den Ouden IJsel; b. voor de vergrooting van de algemeene begraafplaats te Zwolle, en voor den verkoop van heide enz. onder Oosterhout, de heeren v. d. Borch, v. d. Velde, Zijlker, Engelberts en Brantsen en over die, houdende overeenkomst met Haar lem tot ruiling van gebouwen en tot be krachtiging van eene heffing in Friesland, de heeren Boreel, Oppedijk, Zijlker, Van Lüben Seis en Lambrechts. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij yan Landbouw medegedeeld, dat i er vooralsnog geene termen zjjn om aan het verzoek der algemeene vergadering te voldoen t-om wettelijke bepalingen in het leven te roe pen, krachtens welke bij ontstaan der besmet telijke varkensziekte tot onteigening en af making van zieke en verdachte dieren kan worden overgegaan. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is besloten dat hare onderlinge brandwaarborg-maatschappij door het deponeeren der minuten by een no taris, zal worden opgericht, nadat toezegging van verzekering tot een bedrag van twee millioea gulden zal zijn ontvangen. By het legerbestuur bestaat het voor nemen, om de indeeling van de militie, meer dan tot nu toe het geval was, te locali- seeren. Vermoedelyk zal dan moeten afgeweken worden van de gestelde lengte voor de militie- plichtigen by de verschillende wapens. (U.D.) Op de te Amsterdam gehouden kunst veiling in de „Brakke Grond" van nagelaten schilderyen van de heeren Jansen en Altman bracht een schildery van Biset ƒ1425, Ferdi nand Bol ƒ1425, Brauzino 1525, Dou 680, Govert Flinck ƒ665, de zoogenaamde Rem brandt ƒ1550, en dito Ruysdael 700, Wy- nants ƒ1300 op. Aan de „Kblnische Zeitung" wordt, ge- ïyk we reeds berichtten, uit Arolsen gemeld dat de vorst van Waldeck en Pyrmont, de vader onzer Koningin Regentes, zich te Bücke- burg heeft verloofd met prinses Louise van Sleeswyk-Holstein-Sonderburg Glüksburg.Deze prinses is de zuster van hertog Frederik Ferdinand van Sleeswyk-Holstein-Sonderburg- Glücksburg en 33 jaren oud. Koning Christiaan van Deneraarken is haar oom. Vorst George Victor van Waldeck-Pyrmont is thans 60 jaar oud; zyne gemalin Helene, eene zuster van hertog Adolf van Nassau (thans groothertog van Luxemburg) en moe der van koningin Emma, is in October 1888 overleden. Prins Frederik Ferdinand, boven genoemd, is gehuwd met prinses Caroline van Sleeswyk- Holstein-Augustenburg, zuster van de Duitsche keizerin Augusta Victoria. Biykens by den minister van buiten- landsche zaken van den consul-generaal te Rio de Janeiro ontvangen bericht, zal ingevolge de nieuwe Grondwet lo. gedurende 5 jaren eon additioneel recht van 15 pet. op den invoer ten voordeele der Staten van Brazilië worden geheven, welke bepaling echter niet van toepassing is op den staat Rio Grande do Sul, en 2e. de kustvaart in Brazilië alleen door Braziliaansche schepen mogen worden uitgeoefend. >engd Nieuws, Velen zullen dezer dagen, ook in onze courant, eene advertentie van de „Nederlandsche Plantenboter-Maatschappy" te Amsterdam hebben opgemerkt. Het publiek wordt daarby een nieuw product der industrie aangeboden, dat gezegd wordt voor de toe bereiding van spüzen even bruikbaar te zyn als melkboter en daarbij goedkooper, vooreerst omdat de prys lager is en ten tweede omdat men van plantenboter, welke geen/Wjiter be vat en dus ryker is aan vetdeeleiy minder noodig heeft dan van melkboter. Het moge voor menigeen zonderling klin ken en men mag er iets tegon hebben, boter door een vet te vervangen, het is niettemin een feit, dat een zeer groot aantal inrichtingen in Duitschland reeds sedert geruimen tyd de plantenboter gebruiken, en dat wel met goed succes. Een aantal attesten, door de Amster- damsche fabrikanten tot een brochuretje byeen- gevoegd, leggen daarvan getuigenis af. En op grond van eigen ervaring omtrent de doel matigheid van dit plantaardig vet, zoowel by toebereiding van gekookte spyzen als by bak ken, meenen sommigen met vrymoedigheid althans tot het nemen van eene proef te mogen opwekken. De jaariyksche universiteits- roeiwedstryd op het Spaarne by Haarlem zal plaats hebben op Zondag 31 Mei a. s. Gistermiddag waren op de Bilt- straat, te Utrecht, twee dienstmeisjes al loo- pende in een druk gesprek. De een had een mandje met vleesch by zich; door onoplet tendheid viel eene groote karbonade er uit. Iemand, die achter haar liep, wilde het meisje waarschuwen, maar zyne goede bedoeling werd verydeld door een grooten hond, die begeerig op de verloren karbonade toesprong en zich daarmee vlug uit de voeten maakte, tot schrik der dienstbode, die zonder de kar bonade huiswaarts moest gaan. Di nsdag-avond had te Hoorn het volgende ongeluk plaats. Zekere N., die met eene hondenkar in de omstreken uit venten gaat, geraakte by het naar huis gaan op den overweg met de kar onder een aan komenden trein. Daar de weg behoorlyk was afgesloten, vermoedt men dat hy in de kar lag te slapen en dus den trein niet heeft opgemerkt. De ongelukkige was terstond dood. Gistermiddag is Hr. Ms. gaffe 1- schoener „Argus," welke het Nieuwediep verbet om ter reede te manoeuvreeren, door den stroom misleid, by Kaapboofd hoog op j de steenglooiing geraakt. Later door de sleep boot „Hercules" vlot gebracht, is het schip dadelijk na binnenkomst in het droogdok van 's Ryks werf te Nieuwediep opgenomen, om te worden onderzocht. Dinsdag- avond word het woon huis van H. Versluis in de nabijheid van Waarder door brand vernield. De hooiborg is blyven staan. Huis en inboedel waren ver zekerd. Men schrijft uit Mainz: Een Rus sisch cavalerie-officier en groot grondeigenaar, graaf Leonidas Ennatzky, die wegens eene weddenschap om 20,000 roebels aannam in tachtig dagen van Samara aan de Wolga door Middel-Europa per slede of rytuig naar Parys te ryden, oen afstand van ongeveer 750 mylen, fis met zyn driespan, eene troika, alhier aan gekomen en spoedig weer weggereden. Om naar Parys te komen, staan hem nog vyftien dagen ter beschikking, daar hy met Kerstmis van de Siberische grens vertrok. Als voor waarde is gesteld dat Ennatzky met minstens één der paarden in Frankryks hoofdstad aan komt. Aanvankelyk was het voertuig, dat tevens als slede dienst kan doen, met vier paarden bespannen, waarvan één op de Duitsch- Russische grens verkocht werd. Het zyn kleine Russische steppenpaarden, negen jaren oud, mager en er onbehaagiyk uitziende, maar vurig en zeer taai. Het is hun ternauwernood aan te zien dat zy zulke groote vermoeienis sen achter den rug hebben op deze reis, welke over Kiew-Breslau-Dresden-Chemnitz- Aschaffenburg gaat. Samen krygen de dieren per dag 50 pond haver, 10 pond brood en 30 pond hooi; slechts i-énmaal worden zy gevoederd en alleen des nachts werdt hun rust gegund. De circus-Salomonsky moet voor elk der drie paarden 12,000 roebels geboden hebben, maar de eigenaar wil ze per spoor naar Rusland terugzenden. DereedevanRevalis door de hulp van ysbrokers vry van ys gemaakt. Do Lilbecker stoomboot „Elita" is daarop als eerste vaartuig binnengeloopen. Aan do speelbank te Monte-Carlo was Zaterdag jl. een Engelschman zóó ge lukkig, dat hy veertien-malen achtereen den inzet van 12,000 fr. won. In het geheel ont ving de man 84,000. De bankier moest zyne toevlucht nemen tot den kassier om den speler zyne winst te kunnen betalen. Dit feit, bekend onder den naam van „springen van de bank" komt zóó zelden voor, dat alle spelers deze nederlaag van hun gemeenschappelyken vyand met luide toejuichingen begroetten. Van af 3 Maart wordt de verlenging van jtf den leverlngslljd door de Maatschappy voor goedoren over hare lynen vervoerd, op j 31 December aangekondigd, opgeheven. Utrecht, 3 Maart 1891. 1520 8 UOLLAlVn§CHE "5'ervoer von Bestelgocderen en van 1 Jlgoederen, welke met personen treinen mogen worden vervoerd. Het aannemen van bovengemelde goederen aan de stations en de bestelkantoren te Rot terdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden en Haarlem, dat gedurende de winterdrukte was beperkt, geschiedt van af 2 Maart weder even als vïodger, ook na zes uren des avonds. DE ADMINISTRATEUR. Amsterdam, 4 Maart 1891. 1524 17 van DE RUIJTER HARMSEN te Utrecht. De ondergeteekende verklaart dat het Haar- Extract, bereid door den heer DE RUIJTER, te Utrecht, proefondervindelyk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. 1054 11 (get.) H. J. BROM, Utrecht. Heel- en Vroedmeester. Prys ƒ2.5® en f 1.5© per flacon. Depot: N. K. S WE MER, Drogist, Leiden. Mevrouw VAN! GOKKCM, Buitenzorg", Witte Singel, vraagt tegen Mei a. s.eene bekwame by voorkeur R.-K. 1517 6 Bekwame Ciseleurs, Graveurs en Mon teurs kunnen vast werk tegen goed loon vinden by G. 11. BKOM, Utrecht. 1461 5 AlleD, die iets verschuldigd zyn aan- of te vorderen hebben van den Heer J. JAS- XETTE WALEV, vroeger Student in de Rechten te Leiden, worden verzocht, voor zoo ver zulks nog niet is geschied, daarvan schrif- telyk opgave te doen, uiteriyk 20 Maart a. s., ten kantore van Mr. D. E. VAN LENNEP, Advocaat en Procureur, Keizersgracht 643, te Amsterdam. 1523 12 LEIDEN. 1050 7 een Muls met Tuintje,bevattende: öKamors, Keuken, Kelder, Zolder en Meidenkamer, voor zien van Duinwater, staande cp den Hoogen Ryndyk, No. 102, in de onmiddellyke nabyheid der v.m. Hoogewoerdspoort. Te aanvaarden met Mei a. s. 1195 3

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5