8518 X>ins<Ia, Maart. A°. 1S81. feze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Maart. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y-oor Leiden per 3 mtanden.7 Franco per post..'..T7 Afzonderlijke Nommers.: t: ï.io. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÏN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel neer ƒ0.1?}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inc&sseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofllcieeie üennifiajevm^eit. ZEEMILITIE. Burgemeester cn Wethouders van Leiden, Gelet op art. 150 dor Wet op do Nationale Militie, van don 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die ver langen bij de Zeemilitie te dienen, ui-, zich daartoe aan te melden vóór den laten April aanstaande, op een der wt-rkdagOD, tusschen des voormiddags tien"en dee namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het overbodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voort aan buiten besohikking zullen worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bf de Zeemilitie te worden geplaatst, uitsluitend op de boven, aangegeven wijze behooren te doen blijkon. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Lei dos, DE KANTEB, Burgemeester. 2 Maart 1891. E. KIST, Secreten». Vergadering van den Gemeenteraad van Lelden, -^p Donderdag 5 Maart, des namiddag» te twee uren. Punten ter behandeling: 1*. Benoeming van sene regentee van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhus. (49) 2®. Voorstel betrekkelijk do opheffing van do Ge meentelijke Instelling tot opleiding van Ooat- Indischo Ambtenaren. (37) 3°. Verzoek van J. J. Planjer, om oene stoep te leggen v6ór perceel Lange Mare No. 31. (43) 4*. Voorstel betrekkelijk eone verlenging van den IJselstoomtramweg tot in het Noordeinde. (44) 5*. Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arae Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (45) 6®. Voorstel tot regeling van de jaarwedden van de inspecteurs van politie. (47) 7*. Verzoek van mej. M. 8. AHmann, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school 3de kL No. 1. (48) 8°. Idem alavoren van A. Vroom, als derde onder wijzer, (55) 9°. Idem van don directeur der AlbumiDefabriek, om eene af.oerboia te leggen naar de Bijnsbur- gersiDgelgraeht. (50) 10®. Idem van de weduwe J. J. Abspool om conti nuatie van de huur van het porceel aan do Nieuwatraat No. 24. (51) 11®. Idem van F. L. Cadenau, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld-Gymnasium. (54) 12®. Voorstel tot verhooging van den post voor de levering van het veralag der handelingen van den Gemeenteraad met ƒ100. (56) 13®. .Rekening ran de Plaatselijke Schoolcommissie O^er 1690. (42) Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats Tan het leve ren en doen drukken van een stenographisch verslag van bet verhandelde in de zittingen van den Gemeenteraad en het doen drukken van alle stukken, welke daarvoor worden aangewezen. Hiorvoor was één inschryvingsbiljet ingekomen voor de som van ƒ1600 'sjaars. Burgemeester en "Wethouders besloten de gunning aan te houden. De Leidsche onderofficiers-vereeniging „Door Vriendschap veroenigd" gaf alhier in de rijk met friech groen getooide zaal van het café „Vondelhoven", aan don Stationsweg, Zaterdag-avond eeno uitvoering, welko door zeer velen, onder wie tal van dames, werd bijgewoond. Een opwekkende marsch, „Heimaths- Klünge", en eene flink uitgevoerde Feeat- ouverture gingen de goed geslaagde opvoe ring van „De Vuurdood", kluchtspel in één be drijf, naar het Duitsch van E. Jacobson, vooraf. Twee voordrachten„De spoorwegconduc teur" en „Zoo loopt de een na den ander er in" vormden met nog eenige muziekstuk ken het einde van de eerste afdeeling van het programma. Vooral deze .voordrachten vielen in den smaak der aanwezigen. Na de pauze was aan de orde eene voor dracht, getiteld „De kreupele man", en ver volgens eene serenade voor fluit en horen, welke uitgevoerd werd door de hoeren Noest en Schink en dat wel zéé verdienstelijk en met zóóveel talent, dat er b(jna geen einde kwam aan de toejuichingen en bijvalsbetui gingen, welke den beiden heeren noodzaakten ds voordracht te herhalen. Dit was dan ook een schoon, voor voler oor het schoonste nummer van den genoeglijken avond. „Solllciteeren", oorspronkelijk blijspel in één bedrijf, was bi) uitstek geschikt om de feeste lijke stemming te verhoogen en de lachspieren in bewsging te brengen en te houden. Zij, die in dit stuk medewerkten, deden dit op uitetekendo wijze; het waren typen, welke men te zien kreeg. Allen, in het bijzonderde tn te nauvre en korte kloeren gestoken Zoetjee, alsmede Zeeveld, die zich de verlangde betrekking toebedeeld zag, zagen hunne studie der rollen naar waarde bekroond. Muziek en eene voordracht, „Begrepen", zeer in den geeet vallende, vormden het slot van het programma vóór het bal, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. ZO, die in „Vondelhoven" bjjeen waren, brachten alleszins genoeglijke uren door. BO de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, In partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzenf 57, f 29, 6 en 3. Beroepen is by de Herv. gem. te Zand- voort, ds. L. Smit, te Nieuw-Vennep; te Mynsheerenland, ds. J. C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen. Zaterdag-middag vergaderde de wis- en natuurkundige afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschappen. Tot de ingekomen stukken behoorden een paar missives van den minister van binnen- landsche zaken, waarbij deze op verzoek van zijn ambtgenoot van koloniën de voorlichting der Academie vraagt voor de wijze van onder zoek van eenige door prof. Martin aangewezen versteeningen, van Java herkomstig. Met het oog op den gevraagden spoed had de voor zitter dr. Van de Sande Bakhuyzen de heeren Hoffmann, Behrens en Webor uitgenoodigd daarover rapport uit te brengen. Betreffende do in de vorige zitting besproken vertegenwoordiging onzer Regeering op het ornithologisch congres te Buda-Pesth was bericht ingekomen van den heer Van Bem- melen, directeur van den dierentuin te Rot terdam, dat het geldelijk bezwaar, dat by de Regeering zoo zwaar weegt, in nog grooter mate voor een ornitholoog weegt, zoodat hy op eigen koeten geene opdracht kan aannemen. De heer Büttikofer, conservator aan het Museum van Natuuriyke Historie te Leiden, daarentegen was bereid, zoo de Regeering de reiskoeten betaalt, zelf de verblijfkosten te dragen. De afdeeling besloot der Regeering te adviseeren dit voorstel aan te nemen. Op een Ingekomen verzoek om steun voor eene „Helmboltz-Stif- tung," waarvoor den beroemden geleerde op zijn 70sten verjaardag, 81 Aug. a. s., de stichtingsoorkonde zal worden aangeboden, bonevens een marmeren borstbeeld, kon de Academie zelve niet gunstig beschikken. De voorzitter vestigde echter de aandacht der leden op de o. a. door den hoogleeraar Van 't Hoff onderteekende circulaire. Wel zal door do Academie op den feestdag een adres van hulde aan den jubilaris worden aangeboden. De heer Van Bemmelen vertoonde by de rondvraag twee nieuwe zouten, die de heer C. Hensgen, assistent aan het anorganisch scheikundig laboratorium te Leiden, uit kwikoxyde en zwavelzuur heeft verkregen, by gelegenheid van zyn onderzoek over het scheikundig evenwicht tusschen beide stoffen en water. Verder deelde hy eene waarneming mede van den heer Hensgen omtrent de scheiding in twee lagen van antimonium- chloruur in verdund zwavelzuur. De heer Korteweg deelde nog eenige bijzon derheden mede over de theorie der plooipun- ten by tegels. In tegenwoordigheid van leden van den Raad van Voogdij sn van de Commissie voor de nalatenschap van Koning Willem III ia in de laatste dagen de inboedel van het „Huis ten Bosch" geschat. De rederykerskamer „De Vriendschap," te Waddingsveen, gaf verleden week eene uit voering van eeu viertal blyspelen („Een warm uurtje," „De verzegelde Burgemeester," „Hans Dussel op 't gemeentehuis" en „Jocrisse de Vondeling") voor hare donateurs. Een volgenden avond werden dozelfde stukken tegen entréo opgevoerd. Op beide avonden mocht de Ver eeniging, die zich flink van hare taak kweet, zich verheugen in een talryk belangstellend auditorium. Dirk Haakman is met ingang van 15 Februari jl. eervol ontslagen ala rijksveld wachter der derde klasse, ter standplaats Haarlem, en met dienzelfden datum benoemd tot gemeente-Teldwachtor te Noerdwfjkerhout. H. M. de Regentes heeft namens Koningin Wilhelmina aan de Koninklijke Militairs Kapel van de grenadiers en jagers eenejaar- lykeche toelage van f 1000 verleend. H. M. de Regentes heeft aan het regiment grenadiers en jagers ten geschenke gegeven de unifor men, welke Z. M. als officier in de verschil lende rangen van dat corps heeft gedragen. De uniformen zullen eene plaats erlangen in het museum van het corps. De „Liberale Unie" hield Zaterdag te Amsterdam hare algemeens vergadering ter bespreking van de logerwet. Na breedvoerig- debat word ten slotte met 76 tegen 10 stem men eene motie van het bestuur aangenomen van den volgenden inhoud „De Liberale Unie, zich vereenigende met de strekking van het praeadvies, van meening, dat de ingrypende wyziging van Hoofdstuk 8 der Grondwet den wetgever de verplich ting oplegt afdoende verbetering te brengen in de levende strydkrachten en dat daarbij toepassing behoort te erlangen het beginsel van persoonlyken dienstplicht, spreekt den wensch uit, dat thans op dan grondslag van het aanhangig wetsontwerp eene regeling van dat onderwerp tot stand kome." Voorts waren op voorstel van mr. Levy in het slot de woorden „en wel zonder eenig verwyi" bygevoegd. Gomongd Nieuws. Zaterdag 1.1. werd op last van hooger hand een op het dorp te Waddingsveen geplaatst tolhek verwijderd. Zekere K., die vermeende recht te hbbben op een gedeelte grond van den publieken weg, had het daar gezet tot groot ongerief van de rytuigen. Hoe vorder de afloop dezer zaak zal zyn, ligt voorshands in 't duister. Denzolfden dag werd va» den landbouwer DE TWEE NEVEN. Novelle vak W, Hll.DEUIttVB. 72) Peter had ondertusschen geen oogenblik het gezicht, dat hy gezien had, uit het oog verloren. Die vele geruchten vielen hem in, welke in don laatsten tjjd onder het dienst personeel In omloop waren. De een had des nachts orgeltonen vernomen, een ander had ■eeno witte vrouwengestalte gezien, een derde had weer andere dingen gehoord of gezien. Doch ondanks al die geesten, welke men meende bespeurd te hebben, zon Peter op middelen en voorwendsels om binnen by den graaf te komon. Eindelijk loopt by eenige malen onhoor baar de kamerdeur voorby, mompelde wat binnensmonds, doch scheen ten laatste een besluit genomen te hebben. „Een leugentje meer of minder doet er nu toch weinig toe", sprak hy. In hot volgende oogenblik greep hy' don deurknop en trad binnen. „Wat is er?" vroeg graaf Hendrik. „Ik kwam u gehoorzaam melder, dat ik zand over hot verbrande papier gestrooid heb, uwe genade!" „Goed. Je kunt gaan; morgenochtend zal ik het nazien. De graaf keerde hem weder den rug toe en scheen zich te verlustigen in het ruwe weder daarbuiten. Peter stond nog steeds aan de deur en beschouwde het gordyn der slaapkamer. De graaf lette niet op hem. Eensklaps bewoog het gordijn. Peter schrikte, maar bleef strak op het voorhangsel staren. Het gordyn ging onhoorbaar open en Peter herkende Marie, die hem hulpvragend aan zag, maar geen woord sprak. Daarna sloot zich het gordyn weder. Even daarna keerde de graaf zich om en zag Peter nog staan. „Wat wil je nog?" vroeg hij. „Ik dacht.ik goloofde.stamelde Peter onthutst. „Marsch, de deur uit!" commandeerde de graaf, „ik heb aan je gezicht al genoeg, als ik je noodig heb; ik kan geen luieren en spion- neeven verdragen." Peter verliet treurig de kamer, maar bleef j buiten aan de deur staan, i „Lieve hemel!" mompelde hy. „Hoe is dat nu mogeiyk? Het was toch werkelyk Marie, die hy gezien had? Maar hoe kwam zy nu in de slaapkamer?..." Peter had toch eerst goed in de kamer rondgezien en niemand daarin gezien, maar in de slaapkamer had hy juist niet gekeken, omdat hy geen van beiden daarin vermoedde. Was freule Sofie er misschien ook nog? Hem was dit alles te wyten. De goede Peter had echter geen rust. Hy liep het geheele kasteel door, immer pein zende op een geschikt voorwendsel om den graaf uit zyne kamer te lokken. Eene laatste poging wilde hy nog wagen.Hij trad weder binnen. „Voor den drommel, wat moet je dan nu weer?" voer de graaf heftig uit, toen hy de deur zag opengaan. „Ik wilde.ik wenschte u te vragen of u hedenavond beneden wilt soupeeren?" Toornig antwoordde de graaf, terwyi hy de vuist balde: „Brutale kerel, wat gaat dat jou aan? Wacht tot ik je beveel. Ik behoef vandaag niet te soupeeren. Ga nu heen en laat my met rust, anders zal ik je tot gehoorzaam heid dwingen." Eene duidolyke handbeweging toonde Peter wat met dit laatste gezegde bedoeld werd. Hy ging heen, hy had weder eene kleine beweging aan het gordyn bemerkt. Graaf Hendrik ging met groote etappen do kamer op en neer. „Nu zal ik eerst volledig heer en meester in dit kasteel worden", sprak hy by zich- zelven; „dan zal ik eene andere tucht hier invoeren. De bedienden in het kasteel en do boeren in het dorp zyn allen door de zwakke en goedhartige Leo en zyne moeder ver wond geworden. Maar het blaadje zal om- keeren. Men zal Leo hier niet moer welkom heeten; daar heb ik voor gezorgd. En die oude gryskop wilde my het land uitzenden en in bet tuchthuis een plaatsje geven. Een enkel goedgemikt schot en de vent was onschadelyk.En daar komt my die boeren- aluDgel, die Frans, ook toevallig in den mond loopen. De graaf ging naar het venster en greep achter het zware damasten gordyn. Hy bracht oen oud geweer te voorschijn. Van uit haren schuilhoek zag Marie hoe de graaf het wapen met welgevallen be schouwd^ O, hoe gaarne had zy het hem ontrukt, on haren verloofde weergegeven [Wordt vervolgt)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1