K". 9511 BXaanclag S3 A". 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nit DRIE Bladen. Leiden, 21 Februari. Feuilleton. LEIDSCH Égi DAGBLAD. maanden gedetacheerd bi) het corps ponton niers te Dordrecht. Al deze detaoheeringen gaan in met 1 April a. s. Kaar de „N. R. C." bericht, is de on derneming van den heer Saalborn, directeur der Duitsche Opera te Rotterdam, gevallen. De hear Saalborn heeft aan de leden van het gezelechap aangeboden, van de achter stallige gages 50 percent uit te koeren en tegen gelflke vermindering der salarissen de onderneming tot het einde van het seizoen voort te zetten. Een gedeelte van het perso neel was bereid, met deze schikking genoegen te nemen, maar het meerendeel heeft de voor stellen van den directeur afgewezen. Dienten gevolge heeft de heer Saalborn de leiding der Opera neergelegd. De voorstelling, welke gisteravond in Den Haag zou. plaats hebben, is niet doorgegaan. In een ingezonden stuk zegt de heer Saalborn dat deze mededeeling volle waarheid bevat, en verder schrijft hy het volgende: „Mijne soli en bet koorpersoneel zouden in eene schikking getreden zyn, maar de absolute weigering van het orkest maakte de voort zetting onmogelijk, waardoor thans vooral de koristen in een treurigen toestand zijn geraakt. „In December konden de ontvangsten de uitgaven niet meer dekken en had ik het recht, de onderneming te ontbinden, krachtens mjjn contract. Ik heb toen zooveel steun onder vonden, dat ik tot 15 Januari '91 mijne uit gaven kon bestrijden. „Wat ik bezat heb ik te gelde gemaakt om mijne verplichtingen na te komendoch niets mocht mij baten. Tegen den nationalen rouw en het ijsvermaak kon ik niet strijden. De recettes hier waren laag, buiten de stad was het nog treuriger gesteld. „Toen kwamen de voorstellingen met den heer d'Andrade. Daarop hadden zich al mijne illusion gevestigd. De recettes hadden voor mi) circa 14,000 moeten bedragen. Dat cijfer is echter niet bereikt, en hierdeor heeft de catastrophe plaats gehad. „Nadat ik alles had opgeofferd; nadat ik rusteloos tegen hot noodlot had gestreden; nadat ik aan geen der leden van mijn perso neel één cent gage ooit schuldig was gebleven, had ik op eene algemeene medewerking gere kend. Dit is nu anders. De geringste mijner ondergeschikten heeft moer uit de exploitatie genoten dan ik. Met een gerust geweten kan ik op- mijne loopbaan terugzien. Ik deed wat ik doen kon, en doen moest. „Nog wanhoop ik niet, met algemeene mede werking nog in staat te worden gesteld dit seizoen ten einde te spelen, en daardoor het minder goed gesalariflord personeel togen gebrek te behoeden." In de jl. Dinsdag gehouden vergadering der leden van het Utrechtsch Studentencorps kwam o. a. een voorstel der maskerade com missie in behandeling, om in het plan ue „deelnemers aan den slag by St.-Quentin',be legers voor te stellen by aanvang of na afloop van den slag. De heer Van Yredenburcb. praeses der maskerade-commissie, lichtte dit voorstel toe. Er was onzekerheid en verschil van meening. Moest men zich enkel houden aan het ontwerp St.-Quentin, of moest men zich streng honden aan het voorstel-Besier Om aan die onzekerheid een einde temaken, diende het bedoelde voorstel. De commissie- wilde de middengroep, die van burgers van St. Quentin, laten vervallen: lo. daar deze niet historisch is;2o. daar de maskerade daar door te omvangryk zou worden3o. daar de tyd ontbreekt om die groep goed voor te be reiden en te vormen. Op de vraag van den heer Van A6ch van Wyck, of nu ook Filips II er by zal zj]n, antwoordde de heer Van Vredenburch ont kennend, daar deze pas twee dagen naafloop van den slag in het legerkamp is gekomen. Het voorstel der maskerade commissie werd nu met acclamatie aangenomen, evenals mat acclamatie dispensatie was verleend van het artikel, volgons hetwelk het voorstel zekeren tyd op de agenda vermeld had moeten staan. Aan het einde der vergadering kwam de vader van het plan-St. Quentin, de heer Besier, op dit voorstel terug; hy heeft in het begin er zich niet tegen verzet, al was hy er sterk tegeD, maar wenscht er thans enkel op te wyzen, dat het nu niet meer zijn plan ie, zoodat hy zich thans van die verantwoordeiykheid vry rekent. (17. D.) De heer B. J. A. Rehl, de begaafde componist en solo-violoncellist, te Utrecht, heeft zyne betrekking als directeur van de Utrecht- sche Mannenzang-Vereeniging neergelegd. Naar men verneemt, heoft de heor W. A. Van Moock, eervol ontslagen commandant der brandweer, zich met een adres tot den Raad van Amsterdam gewend om hem alsnog pen sioen te verleenen in verhouding met z'jna dienstjaren. Uit hot jaarverslag der Ned. Coöperatieve afd. der Vereeniging „Eigen Hulp" ton be hoeve van zee- en landmacht blykt dat het nadeelig saldo in 1890 van 3361 is ver minderd tot f 3059. De verkoop verminderde met 2200. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post..71.40. Afzonderlijke Nommers0.05. In de maand September van het vorig jaar ie door het bestuur van het genootechap „Mathesis Scientiarum Genitrix" alhier uit geschreven de buitengewone, nieuw ingestelde vyfjaarlykecbe pigs vraag„het maken van een ontwerp van een hotel met restauratie voor eene provinciestad", waarvan de mede dinging werd opengesteld alleen voor oud leerlingen van de school van genoemd Genoot schap, die na 17 September 1S85 het onder wijs hebben gevolgd. Eerst was bepaald dat de antwoorden werden ingewacht vóór of op 1 Maart 1891, doch thane heeft het bestuur besloten den termya van inzending te ver lengen tot en m6t 15 Maart a. s. In de zaal in het Noordeinde alhier werd gisteravond, in tegenwoordigheid van eene vrg talryke schare, de gewone jaarlykscbe dank- en bedestond, uitgeschreven door de „Vereeniging voor Christeiyk onderwys ten behoeve van on- en minvermogenden te leiden", gehouden. Ds. De Wolff opende de byeenkomst met gebed, waarna ds. Briët, mede lid van het bestuur, eene opwekkende rede hield naar aanleiding van Psalm 784 - 8, in hoofdzaak aantoonende het belang, dat ouders en Staat hebben by het Christeiyk onderwys. Vervolgens deed ds. De Wolff eenige mede- deelingen, waaronder ook die, den finantièelen toestand der Vereeniging betreffende. Hieruit bleek o. m. dat de ontvangsten der school Midaelstegrachc in het afgeloopen vereenigings- jzar bedragen hebben f 7035.45' en de ontvang sten der school Pieterskerkgracht 3163.36; te samen alzoo 10198.81s; dat de uitgaven der school Middelstegracht hebben bedragen f 8910.23s en de uitgaven der school Pieters kerkgracht ƒ3728.26te zamen dus 12638.49s. De uitgaven hebben de inkomsten dus over troffen met ƒ2439.68. De Vereeniging stond das eigesiyk voor dat tekort. Reeds waren echter vóór het openbaar maken van dit nadeelig saldo ingekomen giften van respectieveiyk 1000 (van een „onbekende", dien men echter meent te kunnen noemen en dan zelfs zeer bekend is), 4.73 (van verkochte platen), 8 en 0.25; samen 1012.98, waardoor het tekort nog bedraagt ƒ1426.70. De Vereeniging eD de Hoofden der betrok ken scholen houden zich natuuriyk gaarne r>E ÏWEK NEVEN. Novelle van W. IILDEBRVND. 68) „Eigeniyk was ik van plan hedenmiddag eenige iukoopen te gaan doen; maar dat aan evengoed morgen. Ga gy dus gerust uit en kom met uw vTociyk gelaat van vroeger terug. Met dat treurige gezicht kan ik uniet goed aanzien. Het stemt ook my droevig, hief kind, hebt ge ai om de koffie gescheld?" Sofie voldeed aan dit verzoek. Omtrent derizelfden tyd tikte de kamer dienaar van den hertog zyn soeverein op den schouder. De vorst deed de oogen open, geeuwde en strekte de armen nit. „Is het al acht uren. Willem?" „Om u te dienen, Hoogheid f Het is net geslagen." „Wat is er voor nieuws in de stad?" vroeg de hertog onde> het aankleeden. „Den koopman E- lman heeft men gis teren in aeer intiem gezelschap met een dienstmeisje gezien." bereid tot het ontvangen van meerdere giften. De collecte, gisteravond in de zaal gehouden, bracht ruim 70 op. De heer J. Drost, emeritus-predikant alhier, sloot het samenzyn met dankzegging, na alvorens een terugblik geslagen te hebben op den weg der Christeiyke school, haai-ont staan, hare oudste en verdere geschiedenis enz. De Ryniandsche Stoomtram vervoerde in de maand Dec. 11. tusschen Leiden en Katwyk 20,443 personen, met eene opbrengst van ƒ2962.13; het goederenvervoer en diversen bracht f 838.06'/ï optotaal f 3800.19'/j. Van af 1 Januari tot en met uit0. Dec. 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 319,116, met eene opbrengst- van ■4S,125.S31/Ïhet goederenver voer en diversen bracht ƒ5965.691/, op, totaal f 54,091.53, zynde per dagkilometer 16.46'/j. Van den Leidschen schilder Nicolaas Van Gelder, uit de laatste helft der 17de eeuw, van wien we gisteren melding maakten, is sedert jaren ook een zeer fraai stuk in het Museum-Boymans te Rotterdam. Deze week is door de gemeente Hooge- zand ook eene 3'/,-pcts-leening gesloten, maar tegen den koers van 98'/, pet. Daar schynt men dus beter den weg te weten dan te Leiden, waar men eene zelfde leening aangaat tegen den koers van 90 pet. Men schryft uit Katwyk aan Zee, dd. 20 Febr.De gemeenteraad kocht heden een groot model brandspuit van de firma H. Beider, te Amsterdam. By gelegenheid der beproeving werd het water tot boven op den toren, aan het strand gelegen, opgevoerd, zynde eene hoogte van 26 meter. De aankoop was nood zakelijk met het oog op den bonw van hoo- gere villa's en de voortdurende uitbreiding dezer gemeente. Tot heemraad van den Haarlemmermeer- polder is herkozen de heer H. W. Van Wicke- voort Crommelin, te Heemstede, en gekozen de heer A. G. Voordendag, te Haarlemmermeer. De vacature was ontstaan door de benoeming van den heer H. F. Bultman tot heemraad van Rynland. De kapt. W. Van Lelyveld, van het 3de reg. veld-art. te Roermond, wordt van 1 April tot 1 Oct. a. s. gedetacheerd by het 3de reg. vesting-art. te Gorkum. By het 3de reg. veld- art. wordt den lsten April a. s. voor den tyd van één jaar gedetacheerd de 2de luit. E. P. Van Andel, van het 2de reg. veld-art. te Naarden, en voor den tyd van 6 maanden de lste luit. G. B. Du Celliée Muller, van het corps pontonniers, wordende de late luit. L. J. Kuyk, van het 3de reg. veld-art., voor 6 „Ha, ha, ha!" lachte de hertog. „W?et je niets naders van het geval, Willem?" „Ik heb nog niets verder daarvan verno men, maar ik zal er eens naar informeeren. Maar er moet gisteren ook nog in den „blau wen Beer" een schandaaltje geweest zynzy hebben den secretaris Richter byna de deur uitgegooid." „Die moet nu toch overal bj zyn, die deug niet. De man moest liever zyn werk doen dan in bierknypen loopen. Hy is u immers ook al eens tegen het lyf geloopen, niet waar? Ik zal hem in het oog houden, dien mynheer!" De kamerdienaar lachte heimelyk; hy had zjjn doel bereikt en zyn vyand, die op be vordering hoopte, het voetje gelicht. „De schrynwerker Eerenberg heeft gis teren ook een ongeluk gekregen", ging hy voort. „De geheele week werkt hy vlijtig in zyne woning en komt de deur niet uit. Gis teren nu ging hy eens een kjjkje nemen in de kegelbaan. Daar krygt hy een splinter onder zyn nagel, zoodat de geheele vinger opge zwollen is. Die arme manHet is nog niet eens zeker of hy zyn vinger wel zal be houden 1" Eerenberg werkte nu aan het ameuble ment, bestemd Toor de hnweiyksuitzet van de dochter des kamerdienaars, en had geen te hoogen prys bedongen. Zyne wonde echter was onbeduidend. „Die arme kerel", zeide de hertog mode- lydend, „zoo lang hy ziek ie, zal men hem gratis behandelen; gy kunt hem ook straks tien thalers gaan brengen. En zoodra hy beter is, zal by van my ook work krygen zeg'hem dat maar." De kamerdienaar knikte. „Van nacht is er by den slager Heintz ge stolen. De leverbeuling heeft de dief meege nomen, de bloedworst liet hy echter maar hangen." „Wat een slimmerd!" laohte de hertog. „Die weet wat goed smaakt. Heeft men hem al gepakt?" „Nog niet, Hoogheid 1" „Ik ben toch nieuwsgierig, wie die lekker bek is. Nog iets?" „De geheimraad Delnow vraagt heden voor eene dringende zaak gehoor." „Daar hebben we het weer, Willemzeide de hertog met halfluide stem en krabde zich verdrietig in de haren. „Nu begint die ge schiedenis weer. Waren er toch maar geene ministers meer op aardel Geloof my maar, met zoo'n ministerie heeft men altoos wat. Dan komen zy en praten urenlang over din- PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regela ƒ1.05. Iedere regel meer 1T j. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voer het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. gen, waarvan men soms niets weet, en zy hebben deze geleerde gronden en overwe gingen en die gewichtige bedenkingen, tot ik gewooniyk genoeg van de geschiedenis weet, en zeg„Doe dan maar, wat u goed dunkt en ik zal er myn naam onder zetten." Het is ook een akelig leven om hertog te zyn, zeg ik je. Verbeeld je, onlangs klaagde myne vrouw by het ontbyt dat de broodjes zoo klein werden, en om haar genoegen te doen, wilde ik eene verordening op het brood instellen, maar, jongen, ge hadt er eenB by moeten wezen, toen ik er met myne ministers over sprak. Wat zetten zy groote oogen op, wat een schouderophalen en wat al beden kingen. Eiodeiyk praatten zy zóólang tot ik dacht: „Die wjjs is geeft toe!" en ik zweeg. En die Delnow is de lastigste van allen; de anderen kan ik nog weieens bepraten, hem evenwel nooit. En als ik er op sta en myn zin wil hebben, biedt hy my dadeiyk zyn ontslag aan, en waar haalt men zoo gauw weer een ander vandaan? Het heeft my ge noeg moeite gekost myn ministerie by elkaar te krygen, en ik geef daarom altyd maar wat toe; en een eeriyke kerel is by toch. Wat heeft by nu weer?" {Wordt Vfi'oolgd)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9