tinaafde Hollanders met trots „onze Cobet" r.temon, op zoo welsprekende wijze den lof heeft verkondigd. Zijne rede mag ook eene eerezuil genoemd worden, eene eerezuil voor r.s dierbaar vaderland, gesticht in de stad voa Plato en Aristophanes. Leiden. J. J. Harïuak. .Vaar de heer Hartman one mededeelde, zal binnenkort van zijne hand eene volledige ver- i.i-.ing verschijnen van de hierboven besproken redevoering van Condos, V3n wien hy dezer c .gen een paar afdrukken er van ontving. Reeds in den Nederlandschen Spectator, waar aan bovenstaand artikel met toestemming vz 11 schryver en uitgever is ontleend, sprak os beer Hartman don wenach uit dat eenig Ve-ieriandsch tijdschrift zulk eene vertaling er van wilde opnemenwant niet alleen voor literatoren bevat ze menige interessante 'crinonderheidvoor ieder beschaafd en recht- yeaard Hollander is ze eene verheffende en bezielende lectuur. Red.) c« eme ngd Nieuw*. Door de gemeente Rotterdam is een begin gemaakt met liet bouwen van een wachtlokaal voor bootworkers enz., aan 1 -e-c einde van de Boompjes, naby da monding ven de keuvehaven. Het gebouw wordt opge trokken van hout en Bteen, koepelvormig, terwfjl Tan binnen de noodige banken, tafels en buffet zullen worden geplaatst. Er zuilen in het lokaal eeroge kantoren worden gemaakt, om aan bazen en workgevera gelegenheid „te geven, het werkvolk uit te betalen. Sen jeugdige beklaagde, die gis teren voor de rechtbank te Dordrecht terecht moest staan, was een 18-jarige knaap, Johan- -ee Van Es genaamd, geboren en wonende te Tlenhoren, die zich, zil het dan ook zonder op ret, den dood van zyn eigen broeder op z.In geweten had geladen. H«m wordt toch ten laste gelegd, dat hji vp 17 December 1890 in de nabyheid der woning v-an zjjn vader, den dood van zyn b.-celor Louis heeft voroorzaakt. Uit de behandeling dezer hoogst treurige zaak bleek dat dien bewusten dag do beid» broeders aan het jagen waren en dat bekl., na een schot gelost te hebben, den haan van het geweer wilde nederlaten, zulks op een tijdstip, dat er nog een loop van het geweer met eene scherpe patroon geladen was en hij de tromp van dat geweer gericht hield op voornoemden broeder, die eenige schreden van hom verwilderd was, by welk nederlaten van den haan de nog geladen zynde loop by ongeluk afging en het schot zjln broeder trof aan de binnenzyde van het been, waardoor deze ernstig vorwond werd en in den avond vjn dienzelfden dag aau de bekomen wond overleed. De bekl. was hevig aangedaan en legde eene volmondige bekentenis af, en na het verhoor van twee getuigen, een buurman en drens knecht, alsmede van een deskundige, dr. v. d. Berg, voerde het 0. M. aan, dat deze vervolging enkel en alleen geschied is om te voldoen aan de wet, want w(j hebben hier te doen met oen bekl., wiens verleden geheel onberispelijk is. Art. 307 W. v. S. stelt echter strafbaar hem, door wiens schuld ds dood van een ander is veroorzaakt. Bekl. is iemand, die niet goed met een geweer kan omgaan hy heeft dit bewezen. De grootste straf voor dezen bekl. zal echter zyn, dat het boeld van zjln overleden broeder hem zijn gebeele leven voor oogen zal blyven. Z.E.A. vermeende te kunnen volstaan met veroordeellng te vorderen tot twee dagen hechtenis. 'Jltepraak over acht dagen. De weduwe van J. Albe ra, wier echtgenoot te Wyhe 2 Febr. jl. werd over reden, ontvangt eene uitkeering van de Exploitatle-Uaatschappy van f 400. Een zak met zilvergeld, tot een bedrag van f 650, welke ongeveer eene maand geleden op de iy« Maastricht Venloo was teek geraakt, ia nu te Oidenzaal in een bagage wagen in ongeschonden staat teruggevonden. Gisternamiddag teekende het peil in den Ryn te Keulen een waterstand 'o-aneden 1 meter, zoodat de heropende scheep vaart weder moest worden gestaakt. Ook boven Keulen hebben vyf stoombooten met schepen op sleeptouw, bestemd naar den Boven- R(Jn, wegens den lagen waterstand de vaart rcoeten staken. Wegens de berichten van don Ucven-Ryn vreest men voor eene verdere doling. Omtrent het valsche bankbiljet. Tan f 100, dat te Arnhem aangehouden is, verneemt de „A. Ct.", dat de valschheid kenbaar is aan de volgende kenteekenenlo. dat het papier iets dikker aanvoelt; 2o. dat het geheel iets donkorder is gedrukt, hetgeen vooral in 't oog valt in de vier hoeken, waarin het eyfer 100 voorkomt; 3o. dat op de keer zijde by vermelding der wet gedrukt staat: „Staatsblab" in plaats van „Staatsblad"4o. dat het watermerk eenigszins donker is in plaats van licht; 5o. dat de randen scherp afgesneden zyn. Het biljet, dat, vooral aan de keerzyde, vol komen op een echt biljet geljjkt, is hoogst- waarschyniyk langs photographischen vrog vervaardigd, waarop ook do omstandigheid wyst, dat reeds eenmaal, een groot halfjaar geleden, een dergelyk biljet met geheel dezelfde letters en nommers aan de Eank moet gepre senteerd zyn. Wy herhalen daarom, dat het den datum draagt, vau 29 November 1880 en dat het genommerd is B. L. 1935. Op 18 Februari heeft men, naar men uit Venloo bericht, waggons, ter verdere zending bestemd, ontdekt, die reeds op 28 Januari aldaar waren aangekomen. De ver warring in het goederenverkeer vart den Staats spoorweg is zeer groot. Als eene der vele oor zaken wordt opgegeven dat de Duitsche banen geene waggons overnemen, als de geleidebrief niet het juiste aantal inhoudt; b. v. als er van 20 waggous 1, 2, 3 of meerder» eene andere richting hebben gekregen, kunnen de overigs 19, 18, 17 enz. waggons niet over do grenzen, omdat die 20 waggons op één ge leidebrief vermeld staan. Als iedere waggon zyn eigen geleidebrief bezat, .yrare dit bezwaar voorkomen. Onder het vereischt politietoe- zicht werd gistermiddag langs Maliebaan, Maliesingel, Oostor-Tolsteegsingel, Westerkade, Jutfaaacha wog door de gemeente Utrecht geleid een transport dynamiet, begeleid door een sergeant en twee geniesoldaten, komonde uit de legerplaats by Oldebroek en bestemd voor het fort by Jutfaas. Men schrijft uit Har melen: Ein- deiyk is de gemeenschap te water van hier op Woerden ook hersteld, dank zy de volhar ding, waarmede schipper Willigenburg met zjjn ijzeren pakschuit het ys, hetwelk op som mige plaatsen nog eene dikte van dertig cM. had, heeft gebroken. Zeven paarden, geholpen door ruim honderd menschen, trokken de schuit met veel inspanning voort. Hoe zwaar de arbeid was, kan men nagaan, als men weet dat do schipper Dondordag-namiddag om vijf uren van Delft was vertrokken en gis teravond om halftien eerst door ons dorp kwam. Dat hst bj) geloof in onzen tjjd de wereld nog niet uit is, blykt alweer ten dui- delykste uit het navolgende, te Woerden voor gevallen feit, in liet jaar onzes Hoeren 1891. Vrouw B. had een kind, dat ziekelyk was, en verzocht aanhoudend aan de 65-jarige vrouw K., om haar kind eens te komen zien, daar het wurmpje zoo vreeseiyk leed. Vrouw K., volstrekt geen kwaad vermoe dende, ging op zekeren dag eens mede, bezag het kind, vond dat het koud was, en gaf den raad het wat warmer te dekken, waarop zy onmiddellijk tot antwoord een paar ferme oorvegen van vrouw B. ontviDg, met de woorden„Neen, leelyke heks, jU hebt mjjn kind betSöverd; 'snachts kruip jy door het sleutelgat van de deur en legt myn kind de kwade hand op I Maar als het kind aanstaan den nacht weer onrustig is, dan steek ik jo morgen dood!" waarby zjj meteen een flink broodmes liet zien. Van dat doodsteken is, gelukkig, niets ge komen, wat te danken is aan hooger autori teit, die, nadat vrouw K. haar wedervaren aan dezen had medegedeeld, zorgde, dat de bygeloovige vrouw B. terdege werd onder houden. De deurwaarder der belastin gen Van Leeuwen, te Apeldoorn, is ternau wernood aan een moordaanslag ontkomen. Naar Apeldoorn terugkeerende uit de gemeente Voorst, stapte hy by de herberg „de Kar", onder Beekbergen, af, om de Dantaarn van zyn dogear aan te steken. Afstygende, werd zekere P., uit Wilp, uit |de herberg geworpen wegens veroorzaakten last, en deze, daarover woedend, vond den afstjjgenden, niets kwaads vermoedenden deurwaarder een welkom voor werp om zyne woede te koelen, en gaf hem fluks twee sneden met een mes over den rug, golukkig zonder het lichaam te raken. Omtrent den dood van prins Boudewtjn van Vlaanderen hebben de Fransche bladen allerlei fantastische mededeelingen be helsd, zonder dat het bleek dat daaraan eenigo waarheid ten grondslag lag. Thans echter deelt de „Pariser Post," een voor Duitsche bladen te Parys gevestigd agentschap, „uit goede bron" het volgende mede, dat in hoofd zaak op waarheid gegrond moet zijn. Prins Boudewyn, aldus luid dit verhaal, had eene liefdesbetrekking met eene zangeros van het „Théatre de la Monnaie," te Brussel, mad. Sibyl Sanderson, die echter officiéél den prins De L. tot beschermheer had. De koning, die van deze üaiaon voor zijn neef het ergste duchtte, wilde hem tot majoor benoemen en naar Antwerpen verplaatsen. Be prins dankte daarvoor, maar ging toch naar Antwerpen om den gouverneur aldaar, die reeds eenige vertrekken voor hem had laten in orde brengen, een beleefdheidsbezoek te brengen. Hy kwam echter denzelfden avond terug en ging direct naar het „Hotel de Suèdo," waar mad. Sanderson hem wachtte. Het paar was daar eenigen tyd, toen prins De L. met eeno revolver in de hand de kamer kwam binnenstormen en op een afstand van eene arm lengte den troonopvolger een kogel in de lendenen schoot. (Vandaar de door de ge- neesbeeren geconstateerde inwendig» bloeding.) De gewonde wilde zich snel verwyderen,doch struikelde en viel van de trappen, waar de bedienden hem vonden met een gebroken been. Dadelijk was het geheele hotel in rep en roer, men schreeuwde door elkander en ver telde wat er had plaats gehad. Eerst later werd iedereen verzacht het stilzwygen te bewaren, maar het geheim was reeds aan te velen bekend. De hofmaarschalk, graa' d'Oultramont, die ia alleryl werd entbodeD. bracht den gewonden prins per rijtuig, naar het paleis van den graaf van Vlaanderen, waar de prin3 de3 nachts den laataten adem uitblies. Nog in den loop van den avonl werden de hoofdredacteuren van alle Bius- selsche bladen ontboden en werd tot hen het verzoek gericht het voorgevallene niet publiek te maken. Den hoofdredacteur vao „Le Peupls" liet bakende socialistisch orgaan had men niet. ontboden, zoodat hot blad den volgenden dag den dood des prin sen mededeelde, daarby het vermoeden uitende, dat de prins geen natuurlijken dood gestor ven was. Mevrouw Sanderson w.13 onmiddellyk naar Parijs gezonden, doch eenige dagen na de be grafenis werd zy weder naar Bruseelontboden om de „Lakrné" te zingen. Zy kwam, doch was hetgeen wel is te verklaren niet zooals gewoonlijk gedisponeerd. Vele personen te Brussel kennen hel num mer der huurkoets, waarmede graaf d'Oultre- raont den jongen prins stervend by zyne ouders bracht, en de roman met zyne treurige ontknooping gaat van mond tot mond. Na de vertegenwoordigers der pers werden ook alle in Brussel garnizoen houdende offi cieren ten paleize ontboden om hun te ver zoeken de waarheid geheim te houden en in voorkomende gevallen de loopende geruchten tegen te spreken. Er waren echter zoowel in het „Hotel de Suède" als daarbuiten te veel personen, aan wie de zaak bekend was, dan dat de waar heid lang Terborgen zou kunnen gebleven zyn. Het Griekschs stoomschip „Adri ana Stathatos", met granen geladen van Snlina komende, ia by stormweder naby het eiland Zea gestrand. De kapitein en acht andere opvarenden kwamen daarby om. Te Philadelphia had dezer dagen de schitterendste bruiloft plaats, welke tot nog toe in Amerika moet zyn te zien ge weest. De zoon van den millionnair Astor, de heer John Jacob Astor, trouwde met mej. Eva 'Willing. De gaston uit Nieuw-York wer den met byzondere treinen vervoerd. De wo ning der bruid was voor 50,000 met bloemen versierd. De jonggehuwden kregen geschenken tot eene gezamenlyke waarde van 2 millioen ds., o. a. een prachtig ingericht huia in de Fifth-avenue te Nieuw-York. Het jonge paar maakt zyne huwelyksreis in een jacht naar Weet-Indié. De 250,000 fr. van de Panamatrek king i3 gevallen op het lot van eene der bul fetjuffere van het „Café de la Paix" te Pa rys; haar man kwam haar het bericht bren gen, maar ze bleef den geheelen dag op haren post. By Newton, inNoord-Carolina, ia een trein in volle vaart van eene dertig voet hooge brug gestort, waarby zes per sonen omkwamen en drie doodeiyk gekwetst werden. Uit Wilna (Rusland) wordt ge meld dat een aldaar wonend millionnair, de heer J. Stsnkevitectr, op zyn kasteel „Scha- pulisky", naby genoemde stad, is vermoord door zyn jongeren broeder, die in den laatsten tyd in finantiéele verwikkelingen was geraakt door eigen schuld. Reeds eenige malen had zyn broeder hem uit moeilykheden gered, maar nu hy overtuigd was, dat hy telkens weer van voren af aan zou beginnen, wei gerde hy hem te helpen. Da moordenaar was gehuwd met eene te Parys welbekende Russin, de schoons gravin Jedwige Jamoiska. De misdadiger is gevlucht, zonder eer.ig spoor na te laten. Men spreekt algemeen vau zelfmoord. Hoe soms doktersrekeningen betaald worden 1 Een jonge dokter had eene mooie, rijke aa onafhankolyke dame langen tyd behandeld. Toen zy genezen was, vroeg zy, of hy gewoon was rekeningen te zenden, of hoo hy anders het honorarium wenschte te ontvangen. „Ik ben gewoon dat steeds aan rayne patiën ten over te laten," antwoordde hy. „Maar dan kan u toch licht misleid worden," merkte de dame op. „Nog nooit," antwoordde de arts. „Welnu," schertste zy, „ala g» zoo gauw tevreden zyt... hier!" Zy gaf hem hars leegs hand, terwyi ze in de ander» een bankbiljet hield. „Zoo ziet u, hoe men u bedriegen kan." De dokter hield har» ledige hand echter vast, en toen de jongedame ze terug wilde trekken om hem met de andere het geld te geven, aarzelde hy, ds hand los te laten. „Wel," zeide hy, „ik hen volkomen tevreden met deze hand es verlang niet andera." Het meisje bloosde: acht dagen later was zy verloofd. Telegrammen BERLIJN, 20 Februari. Het gerucht, heden aan ds beurs in omloop, betredende eeno ongesteldheid des keizers, ia officieel reeds aan de beurs zelve tegengesproken. De avond bladen meeneu, dat dit gerucht is verspreid met het doel om de inteekening op de nieuwe loaning tegen te houden. Naar men verneemt, worden van bevoegde zyde maatregelen go- nomen om de verspreiders van het leugen achtig gerucht uit te vorschen. Het bedrag der inteekening op de nieuws leening zal waarschijnlijk eerst morgenavond nauwkeurig bekend zijn, doch nu reeds weet men dat de gevraagde som zeer verre is overschreden. Op 8ommige plaatsen is zelfs voor meer ingetsekscd dan de geheele leening bedraagt. Behalve in Duitschland, is ook in Engeland, zoomede te Weenen, Praag en Amsterdam, de deelneming aanzieniyk. PARIJS, 20 Februari. Keizerin Frederik legde heden eenige particuliere bezoeken af. Prinses Margaretha deed, vergezeld V3n me vrouw Von Schijn en eenige heeren der Duitsche ambassade, een rytoer door het Bois de Boulogne. Lifts en andere zaken in den Biffeltoren waren sedert October niet in werking. Daarom heeft men daarmede nu proeven genomen, zoodat des middags allee gereed was, aangezien keizerin Frederik den toren heden een bezeek zou brengen, hetgeen inderdaad geschiedde, vergezeld vaa prinses Margaretha, graaf en gravin liünster, graaf Seekendorf, ieden der Duitsche legatie en andere personen. De heer Eiffel, dien»behuwd zoon en veel ingenieurs ontvingen de bezoekers. Dadelyk ging men ds hoogte in. ANTWERPEN, 20 Februari. Volgens te Antwerpen ontvangen bericht uit Argentinië zou de minister van financiën officiéél hebben verklaard, dat de April-coupons der Provinciale Cedulas met 40 pCt. zullen worden betaald. BUENOS-AYRES, 21 Februari. De staat van beleg is afgekondigd. De artillerie van Sarati is hier aangekomen. In do kazernen staan de troepen gewapend en marschvaardig. Onder de bevolking heeracht groote onge rustheid. Generaal Csmpos zal zijn ontslag nemen. BUENOS-AYRES, 21 Februari. Toen gene raal Rocca in zyn rytuig toerde, is er op hem geschoten door een jongmensch van 15 jaren. Hoewel de dader vlak by hot rytuig stond op het oogenblik, dat hy het pistool afvuurde, is de generaal slechts zóó licht gekwetst, dat hy uit het rytuig kon springen en den jon gen moordenaar met zyn stok duchtig kon afrossen. BERLIJN, 21 Februari. Volgens eene voor- loopige schatting is het bedrag der 3-pcts. Pruisische en Duitsche leeningen ongeveer dertigmaal voKeekend. WASHINGTON, 21 Februari. De commissie

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2