«———am— 3TTTTI3NL.AND. Frankrljli. De Fransche arbeidsraad heeft to Parijs zijne eerste bijeenkomst gehouden in het minis ters van handel. De hoer Jules Roche, de minister van handel, opende de vergadering me: eene korte toespraak, waarin hij het doel van de instelling van den raad uiteenzette. Dit doel is in de eerste plaats de verhouding tuseohen werkgevers en werklieden te onder zoenen en de regeering voor te lichten over het arbeidsvraagstuk en de middelen om dit op te lossen. Leden van den raad zijn o.a. de heereu Leon Say, Jules Simon, Mesureur en C'hallemel-Lacour. Keizerin Froderik heeft den eersten dag, weizen zij te Parys doorbracht, goed besteed. Reeds in den ochtend ging de keizerin uit. s Middags volgde een bezoek aan den „Jardin d'Aeellmatation", waar vooral de Amazonen u i Dahomey de aandacht trokken, en 's avonds was er diner bij den Duitschen gezant, graaf Monster, waarbij allo leden der ambassade waren genoodigd. De keizerin, die sedert 1867, toen zy met haren gemaal, kroonprins Froderik Wilhelm, de tentoonstelling bezocht, niet te Parys is geweest, is zóó tevreden over hare reis, dat z(j. reeds besloten beeft haar verblijf te verlengen en «r eene week te vertoeven. De groep der zoogenaamde onafhanke lijke socialisten heefc besloten alle werklieden- syndicaten te Parijs en in de provinciën uit te noodigon vóór 1 Mei gomachtigden te be noemen ter verkiezing van eene op dien dag naar do Kamer van Afgevaardigden te zenden deputatie, en van dien dag af, na acht uren digeiykscben arbeid, de werkplaatsen te ver laten. Diiitschland. De bekende Duitsche beeldhouwer, prof. Edttsrd Liirsson, is in zijn atolier in de poly technische school te Charlottenburg plotseling overleden. Het laatsto kunstwerk van Lürs- sen was de monumentale fontein in hot paleis te Kiel, het geschenk van do provincie Slees- wyk-Holstein aan prins Hendrik van Pruiaen by zjjn huwelijk. Toen Lürssen's echtgenoote den plotsolingen dood van haren man vernam, werd zy daardoor zóó getroffen, dat z(j neer zeeg en terstond overleed. Op het gisteren gehouden feestmaal van den Brandenburgschen Provincialen Landdag hisl-i de keizer eene rede, waarin hij, zin- speisnde op den grooten keurvorst, dien hij zich tot doorluchtig voorbeeld had gesteld, deed uitkomen hoe in het afgeloopen jaar menige grievende gebeurtenis was voorgeko men, maar zich verheugde dat de gemeen schappelijke arbeid toch niet onvruchtbaar was geweest. Het vorstenhuis moet hot vast geloof aan God, de trouw in plichtsbetrachting bewaren. De keizer zeide dat er een geest van onrust door het land waart, maar dat men vertrou wen in hem moet stellen. Hij is zich zijner verantwoordelijkheid bewust en weet welk doel hy najaagt. Hij wil het welzijn van het algemeen, niet dat van enkele standen. Tegen over den geest van ongehoorzaamheid behoo- ren alle monarchaalgezinden, zonder onder scheid van party, zich om hem te scharen. Het volk moot zijne aanvoerders vertrouwen. Daarin ligt het geheim van de grootte des vader- lanis. Wanneer zekere stilstand schijnt inge treden te zyn, begrijpt menigeen wellicht niet, welke weg moet worden ingeslagen. Zelfs in de wereld heerscht thans een geest van onge hoorzaamheid, welke zich tot taak stelt de gemoederen op een dwaalspoor te brengen; doch Ik laat mij, zeide de keizer, niet van «iln weg afleiden. De koizer gaf zijn vertrouwen te kennen, dar ieder voor zich hem trouw zou ter zyde staan in de vervulling van zijn plicht en hem op den ingeelagen weg zou volgen; hjj han delde in opdracht een9r hoogere macht en zood eiken avond en eiken morgen zyn gebed ten hemel voor het welzijn van z\jn volk. Da keizer beeloot zijne rede aldus „Yelgt mij, Brandenburger; allen, man. voor man. Leve BrandenburgI" Zijne rede werd luide toegejuicht. Prins Yon Bi3marck zet in de „Ham burger Nachrichte" den pennestryd togen de regeering voort. Het blad verlangt dat de regeering den volledigen inhoud der bescheiden zal 'iwkend maken, opdat de openbare mee rling over de punten van geschil een juist oordeel kunne vormen. In oen tweede artikel, getiteld „Prins Von Bismarck en de Franschen", betoogt het blad, dat prins Von Bismarck er niet aan denkt Frankrijk to bezoeken. Von Bismarck zou het niet raadzaam achten de Franschen te dwin gen hun gevoelens geweld aan te doen, en dat zou het geval zyn, indien zy hem be leefdheden bewezen. De „Nordd. Algem. Zeitung" verklaart in staat te zyn tot de verzekering, dat in den ministerraad van 15 dezer met geen enkel woord sprake is geweest van prins Von Bismarck en van de pers, welke met diens naam in verband wordt gebracht. De nieuwe Chineesche gezant, Hsu Ching Cheng, is te Berlijn aangekomen met een gevolg van 35 personen. België. Naar men verneemt, ie hot onderzoek in de zaak der Brusseleche soldatenbetooging op 1 dezer afgeloopen en is geene aanleiding gevonden om de zaak voor den krygsraad te brengen. Alleen disciplinaire straffen zullen worden toegepast. De redactie van het tydechrift „La Belgique militaire" hoeft het initiatief geno men tot het oprichten van een standbeeld voor prins Boudewyn. Het plan is, dit standbeeld te doen verryzen op het plein voor de militaire school te Brussel. Tot voorzitter van den Hoogen Raad van den Onafbankelijkon Congo-Staat is be noemd de heer J. Guillerytot vice-voorzittere de heeren Rolin Jacquemyns en J. Dovolder; tot lid do heer A. Brifaut-VInchonttot secre taris de heer Lóón Belhune. Krachtens besluit van den Koning-Souverein zal het geheels gebied boven de samenvloeiing van Congo en Kassaï tot op oen afstand van 5 geographische mylen van dat punt voortaan den naam dragen van Berghe-Sainte Marie. Gedurende het derde vierendeel;: ars van 1890 heeft do uitvoer van den Congo-Staat bedragen 3,731,38" fr., waarvan 1,472,550 fr. aan ivoor, 1,083,082 fr. aan caoutchouc enz. De rechtbank te Brugge heeft uitspraak gedaan in de zaak van de heeren Rochefort en Canivet, die, geiyk men zich wellicht her innert, in de maand September in het „Kur- haus" te Ostende handgemeen zyn geweest. De handtastelykheden werden niet voldoer.de bewezen geacht, maar onder het gelach van het publiek weiden de beide heeren wegens mondelinge beleedigingen elk tot 10 flanken boete veroordeeld. De Afrika-reiziger dr. Carl Petera is van Londen te Brussel aangekomen en door koning Leopold ontvangen. Poi-tujjal. Uit Lissabon wordt gemeld dat de regee ring aan den Staatsraad verzocht heeft, de Cortes byeen te roepen ter bekrachtiging van het contract der nieuwe leening van negen millioen ponden sterling, gesloten met eene Fransche bankiersgroep, volgens welk con tract afstand gedaan wordt van het tabak- monopolio. Groot-Britanu De Londen8Cbe reeders-vereeniging heeft zich by de reeders van Liverpool aangesloten. De tonnemaat der schepen van de reeders, die zich nu tot den stryd tegen de dokwerkers- vereeniging aaneensloten, bedraagt 7,000,000 ton, zynde slechte 2,000,000 ton minder dan de inhoud van alle schepen in Groot-Britannit*. Do positie van de reeders is dus aanmerkeiyk sterker geworden. De „Times" deelt een schrijven mede van den secretaris der reeders-vereeniging, waarin hij de dokwerkers-vereeniging beschuldigt dat zy do beloften niet heeft vervuld, om het in December uitgevaardigde manifest in te trek ken. Zu is toch voortgogaan met de schepen te boycotten en den arbeid van nieuwe werk lieden door het rondzenden van piketten te belemmeren. H usland. De gouverneur-generaal van Warschau heeft aan alle gasthuizen verboden voort te gaan met proefnemingen met Koch's middel. Te St.-Petereburg wordt verzekerd dat graaf Heyden weldra zal aftreden als gou verneur van Finland, om te worden opgevolgd door graaf Alexis Ignatieff, gouverneur-gene raal van Kieff. Vroeger werd prins Alexander van Oldenburg als zyn opvolger genoemd, maar de Regeering heeft blijkbaar meer ver trouwen in het krachtig en tactvol beleid van Ignatieff'. De geheele Russische pers kiest party tegen Von Bismarck. De „Grashdanin" zegt: „Von Bismarck heeft nooit iets gedaan om Rusland ernstig te helpen, maar steeds tegen Rusland geïntrigeerd. Sedert de regeering van keizer Wilhelm II daarentegen is de toeetand veel verbeterd." De „Novoje Vremja" zege dat Rusland zich door Von Bismarcks dry ven niet meer laat bedriegen. Ook al zou Von Bismarck werkelyk bescheiden, welke voor keizer Wilhelm compromitteerend zyn, aan graaf Schuwaloff hebben ter hand gestold, dan zou hy daardoor toch nimmer het ver trouwen van het Russische volk kunnen her winnen. Vereenigdc Staten. Mot groote plechtigheid is het stoffeiyk overschot van den generaal Sherman uit zyne woning te Nieuw-York naar het station ver voerd. De lijkkist was geplaatst op een affuit, dat door vier paarden werd getrokken. Daar achter volgde een lange stoet, waarvan de familieleden, president Harrison, de gewezen presidenten Hayes en Cleveland, de ministers en de hoogste burgerlyke en militaire auto riteiten de voorhoede vormden. Vervolgons kwamen de veteranen, de militie en de troepen, samen ter sterkte van 20,000 man. Sedert de teraardebestelling van generaal Grant is een zoo talryke begrafenisstoet te Nieuw-York niet voorgekomen. Generaal Sherman zal te St.-Louia worden begraven. Ook daar zyn toebereidselen getroffen om het stoffelyk over schot van den generaal met groote plechtigheid naar zyne laatste rustplaats te geleiden. Het bericht, dat de gewezen gouverneur van Ohio, de heer Forster, tot minister van financiën In de Vereenigde Staten zal benoemd worden, wint aan zekerheid. Volgens den cor respondent van de „Times" te Philadelphia is de heer Forster een tegenstander van de vrye aanmunting van zilver. De Amerikaansche Senaat heeft een amendement op de begrooting voor diploma tieke en consulaire agenten aangenomen, strekkende om 250,000 dollars 's jaars be schikbaar te stellen, mits tot een gezamenlyk bedrag van niet meer dan 3 millioen, ten behoeve van een telegraafkabel naar Honolulu. Vooraf was in geheime zitting drie uren lang over het belang, dat de Vereenigde Staten by de zaak hadden, beraadslaagd. Gemengd Nieuw*. Men meldt uit Katwp aan den Ryn, dd. 20 Febr.De alleenwonende, zeven tigjarige A. H., die sedert geruimen tyd aan zwakte zyner geestvermogens leed, heeft hedennacht een einde aan zyn leven gemaakt. Men vond dezen morgen zyn ïyk zonder boven kleedden in een waterput by zyne woning. Inzake den wedstryd, door den lieor E. Brandsma, te Amsterdam, uitgeschre ven, heeft de jury gisteren uitspraak gedaan. Van de 207 teokeningen en schilderwerken (2 ontwerpen zyn nog nagekomen) zyn be kroond de ontwerpen: „Luctor et emergoB" en „Kakemono". De inzenders daarvan bleken te zyn de heeren E. Koning, te 's-Gravenhage, en A. F. Gips, te Bergen-op-Zoom, aan wie resp. de eerste prys van f 500 en de tweede prijs van f 300 zyn toegekend. Na verschillende schiftingen en stemmingen werd een negental opgemaakt, waaruit de be kroning zou plaats hebbenzj) warenvier ontwerpen met het motto M., de twee hier- bovengenoemde en verder de werken getee- kend: „F' ao-ming", „F" en „Ex ungue leonem". Het is nog niet bepaald waar en wanneer de tentoonstelling dezer ontwerpen zal plaats hebben; dit kan eerst geschieden als ook de jury; die 11 Maart te Berlijn vergadert, eene beslissing zal hebben genomen. Do aldaar beoordeelde werken zullen dan ook te Amsterdam worden tentoongesteld. Een vyftigtal ontwerpen - de beste onder de te Amsterdam ingekomeD werken zullen te Beriyn aan de tentoonstelling deelnemen. Tuaschen Laren en Hilversum is Donderdag de stoomtram van Amsterdam gederailleerd. Wegens den mist kon de machi nist niet zien, dat er zich een stuk yzer op de rails bevond, dat daar naar het schynt met opzet was neergelegd. PersooDlyke onge hikken zyn niet te betreureD, wel veel mate- rièelo schade. Twee officieren van de keizer- lyke garde te St.-Petersburg kregen après boire 6en woordentwist, die mot eene uitdaging eindigde. Den volgenden ochtend had het duel op pistool naby Krasnoje-Selo plaats. Luite nant Lomonossow word door zyn tegenstander, prins Vadbolsky, zóó ernstig verwond, dat by dadelyk na aankomst in het hospitaal stierf. Eene geruchtmakende moerd- geechiedenis is thans te Edinburg voor do rechtbank. Do herbergier John Webster staat terecht, beschuldigd zilne vrouw te hebben vergiftigd. De voornaamste getuigo pleegde echter kort voor den aanvang van het proces zelfmoord. Het overbrengen van het laatste der drie millioen pond st. aan goud van Lon den naar Parijs heeft met inachtneming van byzondere voorzorgen plaats gehad, waartoe de met het toezicht op het vervoer belaste beambten der Engelache Bank door eenige- gewapende detectives werden vergezeld. Het goud werd in den staat, waarin het ontvangen was, in de kelders der Fransche Bank terug gebracht, daar het doel der leening alleen was geweest het metaal, volgens de voor schriften, in de Engelache Bank te hebben, op een oogenblik, waarop veel goud aan de Bank onttrokken werd. De interest, door de Engelsche Bank betaald, bedroeg 22,500 pd. st. In het Anitckkoff-paleis, te St-Petersburg, is brand ontstaan in de ver trekken der Czarina. De Czaar was ten pa- leize, toen de brand ontstond er. leidde zelf het bluschwerk. Het vuur was spoedig uit gedoofd. Over de overstrooming in A m e- rika wordt nog gemeld dat bet nog steed.s wassende water te Pittsburg in de kelders drong en door hot breken der buizen drie ontploffingen van natuurgas veroorzaakte. Verschillende gebouwen, een koetshuis, drie kleine en een grooter woonhuis werden daar door verwoest, waarby veertien menschón gekwetst werden. Transvaalsche politiek. Ia eenige nummers van de Transvaalsche „Volks stem" kwamen stukkon voor over het niet geloochende feit, dat leden van den Volksraad „hunne stem hadden verkocht voor gouden horloges, spiders (eene soort van sjeezén van Amerikaansche vinding), aandeelen, enz. Iemand echryft o. a. dat by uit den mond van een der „meest gerespecteerde leden" vernomen heeft, dat „ook hy voor zyne stem aandeelen heeft genomen, omdat het toch niet zoude baten, daar de groote meerderheid (der leden) al bataald was." Naar aanleiding van deze zaak schreef „De Volksstem" in een hoofdartikel: „Toen het bekend werd dat de aanneming in beginsel door den Volksraad van eene spoorwegconcessie in het Noordoosteiyk deel des lande vergezeld was gegaan van een regen van min of meer waardevolle presenten aan personen, binnen en buiten onze Volksvertegen woordiging staande, hebben wy in het eerste oogenblik niet geweten wat wij eigeniyk doen moeeten, glimlachen of meesmuilen, uitscha teren of in toorn on'3teken 1 Aan do eene zyde was er iets uitermate komieks, iets lachwek kends gelegen in de openlyke wyze, waarop het geven en ontvangen der geschenken ge schiedde, omdat die manier zoo lynrecht ver schilde van de vanouds gebruikelyke wyze van omkooping, welke steeds in het geheim zinnig duister der verborgenheid pleegt te worden uitgeoefend." Het artikel besluit: „Dat ZHEd. de president „niet slecht denkt van do Raadsleden" en „niet gelooft datzy presenten hebben ontvangen om daarvoor de concessie te geven," had hem toch niet moeten beletten om ten scherpste het gedrag van velen dier leden te brandmerken, om de eenvoudige reden, dat zy het vermoeden niet hebben kunnen ontgaan van hunne onaf- hankeiykheid als parlementslid tegen eene gift te hebben ingeruild. „Dat dan ook de spider-geschiedenis by onze bevolking, en met het minst by het kiezers personeel, een storm van ontevreden heid heeft verwekt, is ,een verblydend teeken, en bewyst, dat men in onze Republiek volstrekt niet gevegen is lydeiyk het voortwoekeren van schadeiyke planten in de Rogeorings- wereld aan te zien." Naar aanleiding van de onlangs vormelde vreesolyke zelfmoord geschiedenis van de familie Hayem, te Parys, is in de armste wyk Mouffetard thans door particu lieren een tydelyk tehuis voor behoeftigen geopend: de heeren Jules Simon en Goblet waren by de opening tegenwoordig. Uit Australië wordt bericht dat het stoomschip „Ramed" verbrandde, waarbij 200 Chineezen het leven verloren. In 1390 worden te Sydney aan gebracht 3584 piano's, waarvan 2337 uit Duitschland en slechts 56 uit Frankryk! UITLOTINGEN. S pCt. Oostenrijfeecho Boden- Credit-Anstalt van 1880 a fl. 100. Trekliing van 10 Febr.. betaalbaar 1 Juni 1891. Serie 2791 no. 47 fl. 45,000, serie 811 no. 20 fl. 2000, eerie 1812 no. 98 en eerie 2856 no. G2, elk fl. 1C00. Yoor afloe- sing 10 eerieën a 100 nomnxera: 569, 825, 1307, 1372, 1508, 1635, 24GO, 2835, 3212, 337S.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10