N°. 9510. Za,tei°cla.g SJL I^ebruarl. A0. 1891. ^eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leideii, 20 Februari. F'euilletoii. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meende».M.T7..7. L10. Franco per poet..lAt. Aüonder]4jke Nommers...i7.77.~r7 0.01. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Va» 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel meer fê.tff. Grootere letters neer plaatsruimte. Voor kot ineaeteere» bnitezi de tied wordt ƒ0.10 berekend. LEIDSC Men meldt ons uit Waddingsveen, dat in de Februari-vergadering van bet Leesge zelschap als lezer optrad de heer Nolen, van Botterdam, die tot onderwerp had de verschil lende vormen van poëzie. Met aandacht volgde het auditorium don bekwamen spreker. Bij dragen werden geleverd door de hoeren Ver- bruggen, Ten Broeke en den spreker. In de laatstgehouden raadsvergadering van Waddingsveen kwamen brieven in van de heeren v. d. Pot en Blocker, waarbij zvi als lid van 't plaatselijk schooltoezicht be dankten. Ook de heer G. Spruyt deelde mee dat hij als zoodanig zijn ontslag nam. De heer "Van Lange werd gekozen, die echter bedankte, waarna de heer Spruyt werd her kozen, die evenmin de benoeming aannam. In de volgende vergadering zal worden beslist, of de commissie van plaatselijk schooltoezicht zal blijven bestaan of niet. Aangemoedigd door de ondervonden be langstelling by het optreden van de heeren Van Doorn, uit Hoorn, en Van der Meulen, uit Haastrecht, als sprekers, is te Lisse eene „Vereeniging voor Wmterlezingen" opgericht, welke zich ten doel stelt, minstens twee maal per winter eenige intellectueele genietingen in het bereik der leden te stellen. Met leedwezen lezen we in „Het Nieuws van den Dag" dat onze vroegere stadgenoot de heer W. T. Werst, die als eerste reporter sinds een tiental jaren aan dat blad was ver bonden, is overleden. Eene langzame slooping van vermogens en krachten heeft hem op 60-jarigen leeftijd ontnomen aan zijn werk kring, waarin hij noode gemist wordt, en aan zijn gezin, waar zyn verlies nog slechts dieper kan gevoeld worden. Sedert eenige jaren was de overledene tevens leeraar aan de Openbare Handelsschool te Amsterdam voor het vak stenographic, waarin hy onderscheidene leerlingen heeft opgeleid, o. a. het stenographisch bureel voor de gemeenteraadszittingen, ten behoeve van het „Gemeenteblad." Voor 28 jaren verscheen te Kampen eene reeks „Vliegende blaadjes," Politiek van den Dag, van Nemo, welke destyds veel bijval vonden. Met het oog op den aanstaanden staatkun digen veldtocht wordt deze uitgaaf hervaten is No. 1 van de nieuwe reeks, by den heer Laurens Van Hulst te Kampen uitgegeven, algemeen verkrygbaar gesteld. Bij koninklijk besluit is Ph. J. baron r>K TWEE NEVEN. Novelle van H HHLDEBR tltD. 541 In zyn angst stortte Frans zyn geheele hart uit. Graaf Hendiik lachte luid. „Als ik eens zoo gek was, hè! Het stroo pen zal men je in het vervolg toch wel afleeren. Ik heb mij intusschen kostelijk ge amuseerd mot je kruipen over den grond en met je erbarmelyk steunen, waar je een meester in schynt te zyn; maar je zult toch niets vinden, want je geweer is in zekere bewaring." „Dan hebt gö myn geweer!" riep Frans heftig, „dan hebt gij het my ontstolen. Ik vraag u nogmaals of gy het my dadelijk wilt teruggeven?" De graaf lachte opnieuw. „Zeg, wat denk je wel van my Men mag zijn medemensch niet zoo gauw veroordeelen. Je doet my groot onrecht aan. Ik heb je geweer gevondeD, werkelyk gevonden. En raad nu eens waar? Je kent deze plaats hier wel, hè? En je weet ook inamers wel wat Van Heemstra benoemd tot burgemeester der gemeente Hattem. Benoemd H. Van Staa, veearts te Sneek, met ingang van 1 April 1891, tot districts- veeartB. Met ingang van 1 Maart a. s.lo. de kapi tein ter zee D. J. Weys, op zyn verzoek, ter zake van langdurigen dienst op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaarlyksch pensioen van f 2100 en eene verhooging met 1125 'sjaars, voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche be zittingen en koloniën en tusschen de keer kringen; 2o. bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luit. ter zee H. Van Broekhuyzen tot kapitein-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. J. J. De Bruyne; en tot luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. L. N. De Bruyne. De heer A. J. Van Oostveen erkend en toegelaten als consul van Rumenië te Am sterdam. Benoemd: tot vice-president der arrondis- sements-rechtbank te Assen, mr. E. Oosting, thans rechter in gemeld college; tot kanton rechter te Nymegen, mr. F. J. F. M. Walter, thans kantonrechter te Hulst; tot griffier by het kantongerecht te Berlikum, mr. J. A. Schaaft, advocaat en procureur te Bolsward, tevens griffier by het kantongerecht aldaar. Gemengd Nieuwa. Het gerechtshof te 's-Hage be- vestigde gisteren de vonnissen der Middel burgsche rechtbank, waarby een slager te Hontenisse werd vrygesproken van valschheid in geschrift (het plaatsen van iemands naam tegen diens wil op een request, houdende grieven tegen een onderwyzer); en waarby een visscher eveneens werd vrijgesproken van het vervalschen van een permissie-biljet tot visschen. Ook werd bevestigd, schoon op andere gronden, de door de Dordrechtsche rechtbank gegeven vryspraak in zake drie jongens te Hendrik-Ido Ambacht, beklaagd van mishan deling. Eindelyk werd niet-ontvankelyk verklaard het hoogor beroep van J. W. tegen zyne veroordeeling door de Middoiburgsche recht bank wegens visschery-ovortreding, terwylde aan dezen beklaagde ter zake van wederspan nigheid opgelegde gevangenisstraf werd ver anderd in eene boete van 10, metwyziging der qualificatie. De Duitsche Regeering verlangt bekend gemaakt te worden met de verblyf- hier gebeurd is? Nu, vlak daarby heb ik je geweer gevonden en daarom ook in bewaring genomen." „Dat is eeno groote leugenHet heeft be neden gelegen, by het waterslag, vlak by het beukenbosch." „Je zult het in je vlucht daarheen gegooid hebben." „Ik heb, zeg ik u, het geweer onder het loof verstopt." „Zoo, daar heb ik niets van bemerkt, en je hebt dat zaakje slecht aangekleed, slechter dan heden dat zuchten en steunen. Ik heb het gelukkig gevonden." „Geef my mijn geweer terug!" riep Frans dreigend. „Dat gaat wezenlyk niet, beste Frans!" hoonde de graaf. „Met den besten wil der wereld niet." ,Nu, wat wilt gy er dan mee doen? Zeg my waar hot is, of waar ik het vinden kan sprak Frans weder. „Maar heb je daar dan zooveel haast mee? Het zou je slecht bekomen, myn beste, als ik het deed. Men heeft by het gerecht soms van die wondeilyke ideeën, en ik vrees dat men den beruchten wilddief uit den omtrek niet overal geloof zou schenken, vooral wan neer het bekend werd dat hy op openbare plaats van Heinrich Schacht, afroeper op ver- koopingen, uit Westen, 36 jaren, spreekt Hoog- en Plat-duitsch. Hy zou naar Neder land zijn gevlucht. Naar aanleiding daarvan wordt zijne opsporing verzocht en by ont dekking onmiddellyk bericht aan het depar tement van justitie. Te Brooklyn heeft eenhevige brand gewoed in eene bakkery. Het gebouw brandde grootendeels uit, maar het ergste was, dat vier kinderen, die in eene der ach terkamers sliepen, den dood in de vlammen vonden. Als vermoedelijke moordenaar van het jonge meisje, dat door een gemas kerd persoon voor haar ouderiyk huis te Se- raiug werd doodgeschoten, is gearresteerd zekere Alfred Clajot. Een sergeant, een korporaal en ten soldaat stegen dezer dagen te Berlyn op in een luchtballon. Hot doel der reis was Hamburg, maar toen de ballon eene hoogte van 7000 voet had bereikt, stak een hevige storm op, waardoor de ballon in eene geheel andere richting werd gedreven. Na eene lastige luchtreis kwamen de reizigers echter behou den te Thuringen neer. Ten gevolge van den dichten mist, waarin Londen gehuld was, zyn twee treinen van den „Metropolitan Railway" tus schen de stations Edgware road en Praed- street in botsing gekomen. Ernstige ongeluk ken werden daardoor niet veroorzaakt. Een wagen werd buiten dienst gesteld, het ver- koer een uur gestremd en vier reizigers ont vingen lichte kwetsuren. Het water in de rivieren in Ohio en West-Virginia blyft wassen. Hst spoorweg verkeer is op vele plaatsen reeds gestremd en in het lager gedeelte van Pittsburg moes ten de fabrieken reeds den arbeid staken. De bewoners der lagere streken vluchten, daar zy verwachten, dat het water nog hooger zal komen. Te Alleghany is reods een duizend tal gezinnen door het water afgesneden en gedwongen eene toevlucht te zoeken in de bovenverdiepingen hunner woningen. Voor Johnstown begint echter het gevaar voor overstrooming te wijken. Te Windsor, in Missouri, is ver laden Zaterdag de stoomketel in eene meel fabriek gesprongen, ten gevolge waarvan 4 personen op- de plaats dood bleven en ver scheidene anderen min of meer gekwetst werden. „Generaal" Booth is op het oogenblik in Stockholm. Zyne ontvangst door de bevolking was buitengewoon hartelijk. De p:aatsen verschillende dreigemenren heeft ge uit tegen de jachtopzieners. Het zou my waarlyk leed doon, als je daden niet naar waarde geschat werden." By Frans kwam een flauwe straal van hoop op. „Maar wat dan, wat wilt ge dan met het geweer beginnen?" Om graafHendriks lippen zweefde een grijnslach. „Wat ik wil? Ik wil je plagen, myn boste. Jy moet dag aan dag en telkens weer in dachtig zyn dat de gevangenisdeur voor je openstaat, dat het zwaard van den beul je boven hot hoofd hangt en dat het alleen van mij afhangt jou 6n allen, die je lief zijn, in het vorderf te storten en met schande te overladen; je zult sidderen, als je me tegen komt, sidderen, als je my van verre ziet, als je mijn naam hoort noemen, je zult voormy kruipen als een hond, je zult angsten uit staan by myn lachen, met vrees al myne bewegingen gadeslaan, myne voeten kussen, als ik je daarmee in het stof treed. Wy hebben met elkaar eene groote rekening te vereffenen, welke met de Jaren is aange groeid. Nu heb ik je waar ik je hebben wil, Eq ik laat je niet meer los. Geen vroolyk oogenblik zult gy meer hebben." ruime Emmanuelkerk werd hem afgestaan om zyne sociale plannen te verklaren. Prinsen van den bloede, Kabinet-ministers, leden der hooge aristocratie, enz. waren gekomen om hem te hooren. De geestdrift was groot, de belangstelling algemeen. Op de St.-Louis- en Iron-Mountain- lyn, in Arkansas, zaten eergisteren vier per sonen in een waggon. Eén van deze vier was de heer John W. Graster, uit Yincennes, in Indiana, een van de rykste mannen uit dezen staat, Naast hem zat een handels reiziger uit Nieuw-York, de heer Isidore Meyer. Plotseling wierp Graster zyne courant weg, haalde eene pistool uit den zak en schoot Meyer dood. De conducteur Leech, die het schot hoorde, trok aan d9 noodlyn, zoodat da trein stilstond, maar dit kostte ook hem het leven, want met een tweede schot doodde Graster ook den conducteur. Met groote moeite werd de moordenaar, die nog eenige schoten loste, overmand. De heer Graster bleek krankzinnig en aan zyne bewakers ontsnapt te zyn. In e en p o 1 i t i e b u r eau t e D u b 11 n heeft dezer dagen eene hoogst vermakelyke scène plaats gehad. Een zekere mynheer Davis vorderde van een mynheer Moore een papegaai terug, die hem was ontstolen, en verlangde, dat de geroofde vogel als „getuige" zou wor den gehoord. Hoe komisch deze eisch ook was, toch liet de rechter den vogel halen. Men bracht hem in eene groote, overdekte kooi. Davis vroeg den rechter verlof den ge vederden getuige te mogen ondervragen; hy wilde den heer Moore volstrekt niet van dief stal beschuldigen, daar het bost mogelijk was, dat de werkelyke dief het beest aan dien heer had verkocht. De advocaat van Moore vroeg hierop aan Davis op welke wyze zyn getuige den e6d moest afleggen. Op het zelfde oogenbhk zong do vogel: „Schep vreugde in 't leven!" De heer Davis nam hierop den doek van de kooi, ging vlak by den vogel staan en zeide: „Houd jy maar veel van den baas, myn jongetje!" Do vogel sprong tegen de tralies op en liefkoosde hem. Hierop nam Davis den papegaai uit de kooi, zette hem op de hand en vroeg: „Hoe spreekt de hond?" Lorrie blafte uit alle macht. „En de kat Terstond klonk een klagend miauwen door de zaal. „"Wie is je baas?'' Daar begon de vogel: „Ik ben van baas Anton, en baas Anton is van my!" Alle aanwezigen lachten. De rechter gaf den papegaai aan den heer Davis terug en Lorrie herhaalde: „Ik ben van baas Anton 1" Frans beefde van woede en vertwyfeling, want hy begreep volkomen do bedoeling van zyn vyandby kende graaf Hendrik maar al te goed. „Jij hebt den jongen graaf naar hot leven gestaan, je hebt my door de honden willen laten verscheurenje hebt myne anno zuster bedrogen, en nu wil je mij langzaam mar telen, gemeene hondl Nu zult gy sterven!" riep Frans knarsetandend en wilde zich op den graaf werpen. De haan van graaf Hendriks geweer ging over. „Nog ééne schrede en je bent een kind des doods", zeide de graaf koud. Onwillekeurig ging Frans een paar passen achterwaarts. „Schiet maar, dat is nog beter!" riep hy woedend. „Doet gy het niet, dan doe ik het zelf na korten of langen tyd. Schiet toe; dat kan je niet zwaar vallen. Wellicht heb je daarboven den opperhoutvester ook het licht uitgeblazen." „Foei, dat is niet aardig van je, beste Frans!" sprak de graaf hoonend. „Werkelyk niet, hoor!" Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5