dat bij de enkele voor.'.teliingen, door den Ko ninklijken Franscheu Schouwburg te 's-Hage hier gegeven, niet dikwijle het geval is geweest. Reeds bfl hare verschijning op het balkon werd de vermaarde zangores mot talrijka toe juichingen verwelkomd. Zelden hebben wij zulk eene krachtige stem gehoord als die, waarop deze cantatrice mag bogen; zelden zulk eene zuiverheid en tevens zulk eene zekerheid bewonderd als dio, waarmede zij hare liederen ton beste gaf. Reeds hare bu.- tsngewoon hooge trillers in da eerste acte deden een storm van toejuichingen ontstaan. Het glanspunt van den avond editor was, volgens ouzo bescheiden meening, haar air du Mysoli van Félicien David. Het telkens zich hsrbalend Qu' il est joli, is Mysoli werd zóó sympathiek, zóó lief, gevoelvol en tevens zóó prachtig weergegeven, dat wij gaarne instemden met de luidruchtige bijvals betuigingen, welke als bevestiging moesten dienon op do woordsn, door don dokter Baribolo gesproken Elle a une très-jolio voix, en in het gemompel, dat als afkeuring gold voor het daarop volgend Mais l'air est ennuyeux. Aan het einde der laatste acte vergastte Mlie. Heymann ons nog op het lied van ,La flllo du pariah", l'air des clochettes u:t de Lakmé. Ook hier diezelfde innigheid van uitdruk kmg, diezolfde omvang en rondheid van stom, diezelfde helderheid van geluid, dat geen enkel oogenblik, zelfs niet in de hoogste registers, te kort schoot of faalde. Zjj ontving een bouquet. Het was dan ook een werkelijk kunstgenot, dat wij gisteravond hebben mogen smaken en dat wj) cp hoogeu prijs stellen. Hare omgoving daarentegen verdient niet zulk een buitengewonen lof, maar er zjj:i verzaohtende omstandigheden. De heer Duthoit, die de rol van den vlug gen, guitigen, altijd opgewekten Figaro zon vertolken, zag zich door eeDe plotsehng ont stane ongesteldheid hierin verhinderd en dien tengevolge moesten w(j ons tevreden stellen met een zanger uit Antwerpen, nog dienztlf- den dag telographisch uit de Scheidestad ontboden. Vooreerst leende zich de persoonlijkheid van dozen acteur volstrekt niet voor dei: Spaanschen barbier en buitendien had ook zijne stom niet die kracht en buiging, waarop de heer Duthoit kan roem dragen. De hoor Sujo), als do graaf Almaviva, kon ons ook niet bijzonder bekoren; zijn stemge luid is zwak en is bovendien gevoileerd; er ligt iets mats in zijn zingenhot geheel, boo wel beschaafd voorgedragen, komt niet tot zijn recht. In zijne serenade in de eerste acte vonden w\j hem het best. De heer Donval, als do oude, immer kwaad- vermoedende dokter Bartholo, was als trial uitstekend. De heer Frankin gaf ons, als Bazlle, een diepen, zwaren bas te bewonderen; ook zijne actie verdient hulde. Het orkest was soms zwak. De koren waren voldoende. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. In eene advertentie in dit nu tu rner wordt bekend gemaakt dat Zaterdag middag a. s. eene extra-kinder- en Zondag avond eene grooto volks-voorstelling zal ge geven worden in den Schouwburg alhier door het tlieater-Wery, vroeger meermalen hier ter stede voor klein en groot met succe3 werkzaam geweest. "Wegens de gladheid der stra- ton, ontstaan door den zwaren mist en vorst van den afgeloopen nacht, is hedenmorgen op het Rapenburg, tusschen de Nonnensteeg en de Kaiserstraat alhier, eene vrouw geval len. In de woning van den heer P. aldaar binnengedragen, bleek dat een harer beenen was gebroken. Na voorloopige geneeskundige behandeling werd zij naar het academisch Ziekenhuis overgebracht. Een uur te voren had eene vrouw op de Waardgracht het ongeluk, ook door te vallen, een been te kneuzen. In den bekenden wedstrijd, uit- geschreven door den heer E. Brandstna te Amsterdam, zijn ingekomen 205 teekeningen. Uit Leiden zijn ingezonden drie ontwerpen. Zooals reeds is gemeld, zal de jury te Amsterdam 19 Febr. uitspraak doen. De ont werpen, welke voor het tweede gedeelte van clo prijsvraag tot 1 Maart te Keulen worden ingewacht, zullen 11 Maart te Berlijn worden b.vo.dss'd. In de huzarenkazerne te 's-Hage waren twee soldaten aan het stoeien. De een zette den ander achterna en hem niet spoedig genoeg kunnende inhalen, wierp hij zpn kame raad met eene ijzeren knoopenschaar. Dit zon der kwade bedoelingen geworpen projectiel kwam ovenwei niet op zljoe bestemming, maar bereikte hot heofd van den toevallig passeo- renden adjudant onderofficier U. en veroor zaakte aldaar eeuo kleine wond, welke wel pijnlijk, maar overigens volstrekt niet gevaar lijk was cm don onvoorzichtiger, huzaar op eenige dagen pol, kamer te staan kwam. Benigs dagen na dit getemde vertoonden zich bij den golioffeno verschijnselen, welke deden de/.kon aan inwendige beleediging, en sedert is do toestand van den patiënt, die gehuwd is en kindereu heeft, zoodanig verer gerd, dat da in consult geroepen professoren ernstig beducht z(jn voor 's mane loven. Hsdennacht om vier uren is do postkar van Rotterdam naar Den Haag re bij Onwerschio door den mist te water geraakt. Da postiljon "Willem De Wolff en het paard z'jn verdronken. Men meldt uit Vreeswijk, dd. 18 Febr.Gisteren was er aanhoudend zwaro mist, zeer hinderlijk voor do scheepvaart. Tn den Rlln, bjj do Bongonaar, zyn nog groote, 1 dikko jjsscbollan, welke het den schippers Z9er lastig maken om geregeld door te varen. Op do rivier is nu al te weinig wator voor schepen, welke oenigen diepgang hebben. Toen de landbouwer J. K., tol Stitswerd, zich Zondag-avond van Rottum huiswaarts begaf, weid hij onderweg door eenige personen aangevallen en zoodanig mis handeld, dat zijn toestand bedenkelijk moet zijn. Van do aanranders zijn reeds twee bij do politie bekend. Van don goederentrein van Von loo naar Wezel is gistermiddag in de nabij heid der eerste plaats de remmer J. Verspo gen van den rem gevallen en door den trein overreden. Door den ioopwachter werd gis terochtend op de spoorlijn tusschen Ooster w\jk en Bokstel, b(j wachtpost No. 31, hot verminkte lijk van een militair gevonden. Het hoofd was van hot lichaam gescheiden. Waar schijn'ijk was de ongelukkige 's nachts door oen goederentrein overreden. Zondag-ochtend is bij het station Rudcratshofen, op de lijn Lindau Munchc-n, een passagierstrem uit Kempten, ten gov,dg» van verkeerde wissellegging, met een goede rentroin in botsing gekomen. Twee conduc teurs zijn gedood, van een ander werden de voeten verpletterd, de vierde verloor de beide armen. De twee voorste wagens van de:i passagierstrein, zijnde een dienstwagen er. eon met bestelgoederen, werden letterlijk in elkaar geperst. Ds beide locomotieven zijn vernield en verschillende wagens zijn zwaar beschadigd. De passagiers zijn er zonder letsel afgekomen. Niettegenstaande de arrestatie van Saddler, ontvangen de Londensche bladen en de politie nog do gewone brieven en brief kaarten van Jack the Ripper; éóne der Maan dag ontvangen kaarten luidde als volgt: „Dear Boss, Ik heb nog 5 moorden te begaan, maar niet meer in Whitechapel. Mijn volgenden pleeg ik in den Waterloo-Road. Bi) den laat- sten moord ben ik ternauwernood ontkomen. Nou hoor, opgepast! Steeds do Uwe, Jack the Rippor." In het station Bruhl liep Maan- dag-avond een lange goederentrein uit Keulen over de lijn, waar de personentrein van Coblenz goreed stond om het station blnDen te stoomen. Door don mist misleid, meende de chef, dat de goederentrein reeds over de lijn was ge gaan en gaf het sein, dat de personentrein kon binnenkomen. Er waren echter nog zes waggons op de ljjn en tegen deze waggons stoomde de personentrein. Een machinist van den goederentrein werd zwaar gewond, maar de reizigers ontvingen geen letsel. Omtrent den brutalen diefstal, in de City, te Londen, gepleegd in de kantoren van de „National provincial Bank of England" in Bishopgate-street, wordt nader het volgende gemeld Een bediende van de Bank van Schotland kwam aan het loket, ten einde het geld voor een cheque te ontvangen en legde, toen hij het geld zou ontvangen, een zak mot geld en papieren van waarde naast zich op het loket. Op hetzelfde oogenblik vervoogden zich twee heeren bij den bediende en vroegen hem om inlichting. Toen de bediende zich omkeerde óm ie antwoordeD, pakte een der beide hoeten den zak met geld en verdween terstond. Een oogenblik later, toen de bediende den diefstai bemerkte, waren beiden al weg. Do zak bevatte 11,000 pd. aan bankpapier en 100 pd. st. aan goud, samen ongeveer f 150,000. i M OHfifSOJN ÜECJN, Mijnheer de Redacteur 1 De or.dergoteokenden verzoeken U hekc fó een plaatsje in Uw geacht dagblad voor het onderstaande. Naar aanleiding van hst onlaDgs gedane verzoek der militaire autoriteiten tot het op richten van eene bergplaats van patronen in oen perceel aan do Sinidateeg alhier, komt hst ondergeteekendeu vreemd voor, dat be doelde aanvraag eerst nü gedaan wordt, aan gezien gemeld percsel in de Smidsteeg reeds eenigs jaren daarvoor gebezigd wordt. Der halve komt het hun voor dat dit verzoek jaren te voren had mooten plaats hebban. Heeft de aanvrager van bovengenoemde oprichting dan zondor vergunning van ons gemeentebestuur gebruik gemaakt van iets, waar toch dia vergunning voor noodig is? Nog onduidelijker wordt het ons, dat daarom, in stode van dio gevaarlijke stoffen te ver wijderen en op eeno veiliger plaats te bren gen, m6ii steeds voortgaat met inbrengon en opbergen daarvan in het perceel. Is hier, Mbnlioer do Redacteur, geen sprake van overtreding van art. 14S der Algemeens Politieverordening van den 6den November 1879? Toeu in het vorige jaar een patronen- magazijn gebouwd werd aan den Morsch. buiten de stad dus, verheugden wo or.a. eindelijk van oen gevaar te worden verlos: doch nauwelijks is dit magazijn gereed, of er wordt eeno aanvraag gedaan voor da op richting van een patronen-magazijn, en w.-i in een dichtbevolkt godeelte binnen de stad Ons dreigt nu opnieuw en zooveel te ineer het gevaar, om reden eenmaal ver gunDing verkregen hebbende, men er wi-l niet op zal letten eenige duizonden patronen meer of minder or in opts borgen,misschien ook wel wat buskruit er bij te voegen. Het een en ander is ondergeteekenden on begrijpelijk, evenals het te dezer stede onnood-tr verblijven van het kruitschip ia het jaar 1807 onbegrijpelijk geweest is. "Wd willen hiermede trachten een en ander onder de oogen te brengen van elk, die belang stelt in onze goede stad Leiden, In de zekere ovoituiging zijnde dat niemand gaarne eone vergunning als dezs zoude zien gegeven wordon. Trots do boste voorzorgsmaatregelen kunnen door kleine oorzaken groote ongelukken ont staan en daar, waar eenige duizenden kilo's gevaarlijke stoffen worden geborgen en ver werkt, zouden we wellicht, nadat de Ruïue een anderen naam hoeft gekregen, eene nieuwe ruïue kunnen krijgen, en hoeveel menscben- levens zouden daar andermaal niet mede kun nen verloren gaanl Wij verzoeken ons Edel-Achtbaar Gemeente bestuur daarom beleefd eene veiliger bewaar plaats voor dergelijke stoffen aan te wijzen en de gevraagde vergunning nergens binnen do stad daarvoor te verleenen. Na U, Mijnheer de Redacteur, onzen dan'.: te hebben betuigd voor de plaatsing van hot bovenstaande, noemen wij ons: Leiden, Eenige belangstellenden en 18 Febr. 1891. bewoners in dien omtrek. IBUITENLAND. Franki-ijk. In tegenwoordigheid van den rechtercom missaris in het faillissement van de Parijsche bank Macó, gehouden door Berneau, zijn gis teren de brandkasten geopend, welke de ban kier in het „Crédit Lyonnais" en in zijn kan toor had. In de brandkast van het kantoor werd gevonden 489,600 fr. aan .bankpapier, 30,400 fr. aan goud en 1300 fr. aan zilver, samen 530,300 franken. In de andere brandkast vond men meest effecten en aandeelen in mdustriêele onder nemingen, wier waarde op 1,000,000 franken werd geschat. Daarbij werden hier zeer merk waardige documenten gevonden. Zoo o. a. bevatte de brandkast eene quitantie van 12,000 fr., afgegeven door Berneau, voor het geven van een plan, waardoor de man, die dit bedrag betaalde, steeds zou kunnen win nen aan de speelbank. Het geheele bedrag werd ten bohoeve van de crediteuren, wier vorderingen ongeveer 25,000,000 franken be dragen, door den curator in ontvangst genomen. Duitaioiiland. Ten bewjjze hoeveel vriendsc'n appeljjker dan voorheen op het oogenblik de verhouding tusschen Berlijn en Parijs geworden is, moet het gerucht dienen, dat keizerin Fnedrich waarschijnlijk op hare reis naar Engeland, over Calais, eenige dagen te Parijs veriosven zal, om daar misschien ook kracL'.er.s hare persoonlijke belangstelling in de kunst de beste Fransche artisten aan te sporen tot levendige deelneming aan de op 1 Mei to openen internationale kunsttentoonstelling to Berlijn. Het valt niet te betwijfelen, meont mon, dat de keizer met dit eventueels bezoek zijner moeder te Parijs-ingenomen zou zijn. Nadat er door somruigo bladen onlangs allerlei praatjes waren rondgestrooid, als zou prins Von Bi6marck wegens zijne joumalis- tische uitingen tegen de politiek der huidige regeering met eene gerechtelijke vervolging worden bedreigd, komt thans de vei zekering, dat dit alios onzin is, waaraan noch de keizer noch Capiivi ooit heeft gedacht. Wel echter moet het ministerie besloten hebben, roortaan de uitingen der „Hamburger Nachrichten" en der „Münchener Allgomoine Zeitung" in den „Reich8aczeiger" aan eene geregelde critiek to ondorwerpen, zonder evenwel daarbij prins Von Bismarck's naam te vermelden. Onder- tusschen moet Von Bismarck zelf in een particulier gesprok, hetwelk blijkbaar voor openbaarheid bestemd was, verklaard hebben dat alle mededeolingen omtrent afkeurend» oordeelvellingen zijnerzijds betreffende den keizer slechts op kwaadwillige verzinselen zijner vijarden berusten. De keizer weet de beweegredenon tot zjjne vermaningen op prjjs te stellen on zou aan zijne vaderlandsliefde nimmer twijfelen. De „National Zeitung" meht dat het door prof. Liebrecht ontdekte geneesmiddel niets met dat van prof. Koon gemeen heeft. Hot bestaat uit geheel andere, reeds bekends zelfstandigheden. Dezs dus niet oens nieuwe vloeistof kan b|j eigenaardige aanwendivg de keeltering genezen. Er zjjn reeds practische proeven op strottenhoofdstering modo geno men. De ondorhuidsche inspuitingen verwek ken geene koorts en levensgevaar is aan de ;ro9vo niet verbonden. Eerstdaags zal prof. Liebrecht in het Berlijnsch Medisch Genoot schap nadere mededeolingen daaromtrent doen. België. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft de regeering van den Cougo-Staat besloten, nu da vergunning tot het heffen van invoerrechten is verleend, voor den ti1d van lien jaren eene verlaging dor andere belastingen toe te staan. Het uitvoerrecht op ivoor wordt verminderd en ook zullen de directe bslastingen en het recht tot verkoop van alcohol worden gewij zigd. De patent belasting zal worden afge schaft. Uit Antweipsn wordt gemeldHet aantal hier aan de griep ïydende paarden wordt op twee duizend geschat. Eenige handelsfirma's hebben door da besmettelijke ziekte reeds groote verliezen geleden. Zoo zjjn van de „Wijngaard Natie" veertien der sterkste trek paarden ter waarde van 40- tot 50,000 fr. gestorven. Do werkliedenpartij in België zal een beroep doen op het land en de Kamers, om tot herziening der Constitutie over te gaan. 200,000 exemplaren van een adres in de beide talen zullen worden verspreid. Groot-Britaniiië. Het comité der werkstakers te Cardiff heeft besloten den strijd tegen de Voreeniging der reeders voort te zetten. De poging van den leider der Londensche dokwerkers, Tom Mann, om eene schikking tot stand te brengen, is mislukt. Het doel der matrozen is de schopen te boycotten, maar er is veel werkvolk vrjj, dat hunne plaats kan vervangen. Ds loden der vereeniging in Australië willen alle daar aan komende schepen boycotten, welke geladen zijn met vrij volk en bemand zjjn met matro zen, die niet tot de veroeniging behooren. Maandag zullen ook de karrevoerders'in de Londensche dokken weigeren goederen te ver voeren, welke bestemd zijn voor geboycotte schepen. In de gisteravond door het H ogerhuis gehouden zitting werd door lord 1. nutsford do bewering tegengesproken, dat Engeland den afstand van een gedeelte van N- vfound- land aan Frankrijk had voorgesteld. De brief wisseling, ten opzichte van Newfoum land ge voerd, zou spoedig worden overgeleg I. Clxili. Er zyn telegraphisclie berichten o: vangen over "dc-n staat van zaken in Chili, v lardoor

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2