rsehting van een diaconie-weeshuis en daar door op te heffen alles, wat dientengevolge reeds tot stand was gebracht. De vijf weezen, die onder toezicht van diakenen waren gesteld, z: en daaraan blijven toevertrouwd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- pir.g van cokes, in partijen vau 100, 50,10 en 5 hectoliters, waron de hoogste prijzen: ƒ57, 29, 6.10 en 3.05de laagste57, 29, 6 en 3. M911 meldt ons uit Zoeterwoude dat door den controleur der directe belastingen aange wezen zijn tot het verrichten der schattingen ce Eijksschatters der porsoneele belasting do heeren J. C. Van der Tas, te Oegstgeest, en P. J. Van Venetie, te Leiden, en tot plaats- vt: rangers de heeren G. Splintor en D. Veil- br;-;-:, te Leiden. Ds. G. Vlug, predikant bij de Nod.-Ger. gemeente te Leiderdorp heelt een beroep ont- vergen naar Voorthuizen. Het stoomschip „Amsterdam," van Ara- si-: ."iam naar Nieuw-York, vertrok 15 Febr. van 3oulogne-sur-Mer; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1-3 Februari van Suez; de „Ceres" vertrok 14 Febr. van Cadix naar Amsterdam; do Conrad," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 15 Februari te Southamptonde „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde 15 Febr. Sr.-Vincent; de „Spa-arndam" vertrok 14 Febr. van Nieuw- York naar Rotterdam; „do Werkendam" arriveerde van Rotterdam te Niouw-York 14 Februari. Do gewone audiëntie van den minister van justitie op 17 en die van den minister van oorlog op 19 dezer zullen niet plaats hebben. De Indische School te Lelden. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een voorstel van curatoren der Gemeente- Insselling tot opleiding van Oost Indische Amotenaren, strekkende tot opheffing van genoemde instelling met het einde van den cursus 1890/91. Sen buitengewone samenloop van nood lottige omstandigheden heeft de vroeger zeer natuurlijke verwachting, dat deze instelling tn: bloei en wasdom zou geraken, den bodem ingeslagen. Ai die omstandigheden zyn door curatoren -in hun rapport uitvoerig uiteengezet en daar onder bekleodt voorzeker de eerste plaats het besluit van den beer Snouck Hurgron.je om niet uit Oosl-Indië terug te keeren en dientengevolge de intrekking van zyne be noeming tot hoogleoraar aan de Leidscho universiteit. Daardoor kan dus thans niet meer gebauwd worden op verwachtingen, welke men met grond van den terugkeer van ge noemden hoer meende te kunnen koesteren. Indertijd spraken curatoren het vertrouwen uit, dat, wanneer er behoefte aan meer amb tenaren voor den Indischen dienst zou ont staan, ook Leiden wel een belangrijk aandeel zou krijgen van den meerderen toevloed van studeerenden voor den Indischen dienst. Ook d:e verwachting en die hoop zyn gebleken y-iel te wezen. Wel doen zich blijkbaar het iaa-tste jaar meer adspiranten op, maar van ae in dit jaar nieuw ingeschrevenen gingen er 49 naar Delft; slechts 5 kwamen te Leiden. Ken moge naar de redenen daarvan gissen en zich vruchteloos eeno verklaring daarvan vragen, het feit bestaat en daarmede valt rekening te houden. Het zal overbodig zijn, zeggen B. en Ws., ts verklaren dat het hun inDig leed doet verplicht te zijn het voorstel van curatoren te moeten overnemen. B. en Ws. behoeven te dien einde slechts te wijzen op de warme verdediging zoowel door curatoren als door hen college van B. en Ws. in 1885 gevoerd voor het behoud der instelling, toen een voor stel tot hare opheffing aan den Raad was ingediend. Intusschen is het thans ingediend voorstel, zooals door curatoren zeer terecht wordt op gemerkt, volkomen in overeenstemming met co destijds gedane toezegging, dat, wanneer ce ontwikkeling der instelling mocht achter wege blijven, uit eigen beweging een voorstel t hare opheffing zou worden ingediend. Gelijke verklaring werd in de raadszitting vvm 19 November 1885 door den Voorzitter a gelegd, toen h(j opkwam tegen de destijds geopperde bewering, dat de genomen proef zoude z\)n mislukt en wol op grond dat de proef daarvoor nog niet lang genoeg was vol gehouden, maar tevens den Gemeenteraad in overweging gaf in dezen te vertrouwen op het College van het Dagelijksch Bestuur en op curatoren, die zeiven verklaarden dat ay het voorstel tot opheffing zouden doen, wanneer gebleken was dat de levensvatbaarheid ont breekt. Weinig hadden B. en Ws. destijds kunnen vermoeden dat binnen betrekkelijk korten tijd aan de instelling zoo gevoelige slagen zouden worden toegebracht, ten gevolge waarsan thans bet oogenblik moet geacht worden te zijn aangebroken, waarop verklaard kan worden dat de genomen proeve is mis lukt en derhalve grond bestaat tot do ophef fing te besluiten. Zij betreuren dezen loop der zaak ten zeerste; hot bezit toch van eene bloeiende fDdische instelling ware vooreerst vcor onze gemeente van het messte belang, met het oog op do eigenaardige behoefte voor doze ge meente aan volledig onderwijs op verschillend gebied, maar tevens voor onze universiteit, daar door die instelling de wetenschap in het algemeen ongetwijfeld zoude worden bevor derd. Bovendien is do opheffing te betreuren voor de opleiding der Oost-Indische ambte naren zolven, aangezien de instelling een uit namenden invloed heeft uitgeoefand op die opleiding en het peil van het onderwijs wordt verhoogd bij hot bestaan van twee concurree- rende instellingen. Een en ander is indertijd door den hoogleeraar Kuenen op uitmuntende wijze uiteengezet. (Zie „Leidsch Dagblad" van 30 Nov. 1885.) Intusschen mogen, naar het inzien van B. en Ws., deze beschouwingen geene aaulei- ding geven om met aanzienlijk finantiësle opofferingen, do proeve voort to zetten, nu de vooruitzichten slecht zijn en in de behoefte aan een viertal nieuwe lectoren zoude moeten worden voorzien. Het eenig argument, dat thans nog voor none voortzetting van de proeve zoude kunnen worden aangevoerd, is h. i. gelogen in do mogelijkheid, dat de Regeering eenmaal tot de oprichting van eene Rijks inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren zoude willen overgaan en dat alsdan Leiden minder kans zoude hebben daarvoor in aanmorking te komen, wanneer de Gemeentelijke Inrich ting is opgeheven. Het is bekend dat de tegenwoordige Re- georing goenerlei plan heeft om oene dusda nige Ryks-Instelling in het leven te roepon doch do mogelijkheid bestaat dat de Regeering later in deze van zienswijze verandert, zoo mede dat eene volgende Regeering overtuigd wordt van de noodzakelijkheid dat het Rijk ten aanzien van deze aangelegenheid handelend optreedt. Toch gelooven B. en Ws. dat dit argument voor het tijdelijk behoud dor Instel ling niet afdoonda is. Immers wanneer inder daad tot de oprichting van eene Rijks-Inrich ting eenmaal mocht worden overgegaan, dan is het niet denkbaar dat eene Regeering, welke ook, eone andere plaats dan Leiden voor de vestiging van zoodanige Instelling zoude aanwijzen, en zulks met het oog op de uitnemende wetenschappelijke krachten, welke de Leideche Universiteit bezit voor de beoefe ning van de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indio en aanverwante vakken, en de vele hulpmiddelen, welke onzeUniver- siteits-Inrichtingen ook voor dezen tak van wetenschap bezitten. Vorder wordt door curatoren in overweging gegeven aan den onbezoldigd lector Schmidt eene gratificatie te verleenen wegens de vele diensteD, door hem gedurende vier jaren be langloos aan de instelling bewezen, terwijl reeds een voorstel aanhangig was om hem eene jaarwedde toe te kennen. Wat de wachtgelden betreft, waarvan mede in het rapport van curatoren sprake is, hier omtrent heeft de Verordening van 4 Decem ber 1SS4, betreffende het verleenen van pen sioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en bedienden, voorzien. De lector Van dor Pant is aangesteld na vaststelling van de bovenbedoelde Verordening en heeft derhalve in het Pensioenfonds steeds bijgedragen. Hij kan eventueel alzoo gebruik maken van de bevoegdheid om zijne aanspraak op pensioen te blijven behouden en hiervoor blijven bijdragen. De lectoren, die aanspraak zullen hebben op wachtgeld, zjjn de volgende: H. C. Klinkert, geboren 11 Juni 1829, jaar wedde ƒ2500, wachtgeld gedurende vier jaren ad ƒ1250; D. F. Van der Pant, geboren 11 Februari 1846, jaarwedde 2000, wachtgeld gedurende vier jaren ad 1000; mr. G. J. Grashuis, geboren 14 November 1835, jaarwedde 1250, wachtgeld godurende vier jaren 625. Aan den lector dr. C. Snouck Hurgronje is b(J Raadsbesluit vau 81 Januari 1889 een buitenlandsch verlof verleend voor den tyd van twee jaren. Vermits deze lector hot plan heeft niet uit Ned.-Indië terug te keeren, zal bom thans reeds een eervol ontslag uit zijne betrekking behooren te worden verleend. Verder mag, naar het inzien van B. en Ws., een woord van hulde en dankbaarheid niet achterwege blijven, vooreerst aan den hoogleeraar-directeur mr. P. A. Van derLith en mede aan den hoogleeraar dr. G. A. Wilken voor do goede zorgen, geheel belang loos aan de instelling betoondeerstgenoemde heeft een belangrijk doel gehad in de oprich ting der instelling en heeft sedert bij voort during zijne krachten daaraan gowijd, even zeer als later de hoogleeraar Wilken, als opvolger van den hoogleeraar Veth, met den directeur met de meeste welwillendheid is werkzaam geweest, ten einde de instelling aan haar doel te doen beantwoorden, eene welwillendheid en belangloosheid, die door B. en Ws. en voorzeker ook door den ge meenteraad op don hoogsten prijs worden gesteld. B. en Ws. geven ten slotte in overwoging: lo. aan den lector dr. C. Snouck Hurgronje eervol ontslag te verleenen, ingaande op den lag, waarop het besluit tot het verleenen van dat ontslag wordt genomen 2o. te beBluiten dat de gemeentelijke instel ling voor de opleiding van O.-I. Ambtenaren met het einde van den cursus 1890/91 wordt opgeheven, met toekenning van eervol ont slag tegen dien tijd aan den hoogleeraar- directeur en de lectoren, onder dankbetuiging voor de velo en belangrijke diensten, in hunno betrekking aan de gemeente bewezen; be houdens recht op wachtgeld of pensioen voor zooverre zy daarop volgens de bestaande be palingen aanspraak kunnen maken; 3o. aan den onbezoldigden lector L. W. Th. Schmidt eene gratificatie toe te kennen ten oedrage van 1500. 4o. hun collego te machtigen tot bet nemen van de verdere maatregelen, welke noodig mochten worden geacht in verband met de opheffing der instelling en daaromtrent de noodigo voorstellen aan den Raad in te dienen. G t-mengd IN ie 11 wts. Aanstaanden Zaterdag, 21 Fe bruari, zal D. Van Bemmel, baas op do kalk- brandery „Welgelegen", 50 jaren aan die fabriek werkzaam zijn. Gedurende dattydvak is genoemde fabriek verplaatst van Zoeter woude naar Leiderdorp en wordt ze thans gedreven door de heeren Van Houten en Zil- iesen alhier. Door den Hoogen Raad is heden bevestigd de vrijspraak van den directeur der IJ3eistoomtramwegmaatschappij wegens beweerde niot-nakoming der voorschriften omtrent da aankondiging der wijzigingen in de dienstregeling in de gemeente Voorschoten. Men meldt uit Katwijk aan Zee, dd. 14 Februari: Na de 5 schuiten, welker besomming gemeld werd, zyn nog aangekomen 10 binnenlek kers, welke van 45 tot 133 besomden. De prijs der visch was lager dan den vorigen dag, door minder koopers en meer aanvoer. Donderdag schynt voor den verkoop van visch gunstiger te zijn dan Vrydag, daar zy op oerstgenoemden dag betor naar alle plaatsen kan verzonden worden. Binnenlek schol gold 3 90 tot 4.90, braad 2.75 tot 3, schar 2 tot 2.60 per mand. Eén buitenlekker besomde 109. Prijs der buitenlekschol ƒ10.20 per mand; 38 bun schollen brachten, gemiddeld a 0.55, ƒ20.90 op, 40 tongen en enkele kleine tarbotjes ƒ26 en 35 roggen werden voor 19.25 van de hand gedaan. Naar me»'mededeelt, bevindt zich de schildwacht, die dezer dagen voor de hoofdwacht te 's-Gravenhage een burger, dio hem beleedigdo, met zyno bajonet ver wondde, niet in arrest, doch is een streng onderzoek ingesteld omdat de bajonetsteek moet zyn toegebracht terwyl do burger zich reeds verwyderde en dus de handeling van den schildwacht in dat geval niet zou kunnen worden aangemerkt tot zelfverdediging to hebben gediend. De rechtbank te Roermond heeft J. Clau3man, uit Woerden, schuldig verklaard aan heling der ontvreemde voorwerpen te Vierse», by den goudsmid C. Hamm, en hem veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. - De eisch luidde 3 jaren. Eeu goederentrein is Zaterdag avond by Venloo ontspoord. De lyn naar Maastricht geraakte daardoor versperd. Voor personen en correspondentie was het vervoer onmogelijk. Dit Quebec wordt geseind dat in eeno wolfabriek aldaar de ketel gesprongen is. Men lieoft reeds 50 lykon gevonden. Uit Lublin wordt gemeld dat in den vorigen nacht inbraak is gepleegd in de Russische kathedraal. Alle kostbaarheden, welke eene waarde vertegenwoordigen van 600,000 roebels, werden gestolen. Te Newark, in New-Yersey, had den de spinners in de fabri9k van den heer Clarke den arbeid gestaakt. De eigenaars namen ander werkvolk in dienst, maar drie honderd der werkstakers vielen toen met hunne vrienden de fabriek aan. Debyzondore politio-agonten, die ter verdediging van de fabriek iv. dienst waren genomen, weerden alle aanvaliffli met goed gevolg af. Daarbij bewees vooral de brandspuit goede diensten. Ten slotte moesten dan ook de werkstakers het bombardement staken en den aftocht blazen. Mej. Kate Drexel, de dochter van den ryken bankier Drexel te Pittsburg, heeft den sluier aangenomen en ia toegetreden tot eene katholieke orde, als zuster Katharina. Haar vermogen van 8,000,000 dollars zal be steed worden voor werken van liefdadigheid. BUITENLAND. Duitst'hlftnd. Volgens de Berlynsche bladen heeft keizer Wilhelm zich by het feestmaal, dat de ryks- kaneelier Von Caprivi gaf, zeer scherp uitge laten tegen prin3 Von Bismarck, wegens de aanvallen van den gewezen rijkskanselier teger. de tegenwoordige regeering. Belglü. De „Indépendance beige" houdt vol, dat haro inlichtingen betreffende het ontslag, het welk de minister van oorlog, generaal Pontus, zou hebben aangevraagd, juist zyn, ondanks de tegenspraak van den officieuzen „Courrier de Bruxelles". Generaal Pontus heeft zyne aanvraag om ontslag reeds by den minister raad ter sprake gebracht, maar de ministers ho'oben generaal Pontus overgehaald hiermede te wachten tot dat een opvolger is gevonden. Cliili. Volgens berichten uit Chili heeft te Tara- paca een hardnekkig gevecht plaats gehad tusschsn de oproerlingen en de regeerings- troepen. waarbij deze laatsten volkomen wer den geslagen. Ook zouden de opstandelingen Valparaiso hebben hernomen en begint de overtuiging veld te winnen, dat zij door eene buitenland- sche mogendheid worden gesteund. Telegrammen RIO DE JANEIRO, 15 Februari. Het Congres heelt bij tweede lozing het ontwerp dor grond wet voor de Braziliaansche republiek in zyn gehoel aangenomen. Het ontwerp, gelijk ds regeering dit voorstelde, is echter in vele opzichten gewyzigd. BUENOS-AYRES, 16 Februari. In de re publiek Bolivia is eene revolutionaire bewe ging uitgebroken, welke als van weinig ge wicht wordt beschouwd. Volgens berichten uit Chili wordt het be vestigd, dat Zaterdag by Tarapaca een slag geleverd is tusscbon de troepen van president Balmaceda en de strijdkrachten van het con gres. Do aanhangers van den president werden volkomen geslagen. Daar hier geruchten verspreid werden be treffende eeno samenzwering tegen de regee- ring, deden patrouilles de ronde en werden de troepen in do kazerno geconsigneerd. De ongerustheid is echter nog niet geheel ver dwenen. NIEUW-YrQRK, 16 Februari. De uitvoer van goud »'ïe vorige week bedroeg 16,327 doll.; de uitvoer van zilver 121,000 doll. Generaal Sherman is gisteren overleden. (William Tocumseh Sherman, de bekends Amerikaansche generaal uit den burgeroorlog, werd in 1820 in Ohio geboren. Als cad9t trad hy in het leger, maar op 30-jarigen leeftyd, toen hy kapitein werd, nam hy reed3 zyn ontslag uit den dienst en vestigde zich te San-Francisco als bankier. Bij het uitbre ken van den oorlog in 1861 werd Sherman, die inmiddels weer in dienst was getreden, weldra tot generaal en bevelhebber van een legercorps onder gen. Grant benoemd. Een van de merkwaardigste heldenfeiten, welke Sher man verrichtte, was zyn bekende marsch van bet binnenland naar de kust. Na het einde van den oorlog werd {Sherman commandant

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2