Burgerlijke Stand. Feuilleton. maar dat de aanvragen daartoe door den chef van den geneeskundigen dienst ter plaatse opgemaakt, en, door tusschenkomst van den dirigeerenden officier van gezondheid in het betrokken district voor den militairen genees kundigen dienst, ter beoordeeling aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst gezonden moeten worden. Hot maximum bedrag der postwissels, alsmede het bedrag, dat in do acht dagen, door denzelfden afzender aan denzelfden ge adresseerde per postwissel uit Nederland naar de koloniën Suriname en Curacao of uit de koloniën Suriname en Curasao naar Nederland kan worden overgemaakt, is by kon. besluit verhoogd van f 150 tot f 250. No. 11 van Warendorfs Novellen Biblio theek bevat „De Zuster," naar het Noorsch van M. Thoresen, door C. Eykman. Gemengd Nicu-vvs. Heer dan een jaar geleden ver- dween uit Gorsel plotseling da notaris Jonk heer, zonder dat iemand ooit meer iets van hem vernam, hetgeen aanleiding gaf tot ver schillende vermoedens. Woensdag beeft men in de Berkel by Zutfen het lyk van den hoer J. gevonden. Het werd herkend aan een gouden ring. De Berkel, welks bodem zeer versperd is met dood kreu pelhout, takken en boomen, schynt het lyk een jaar lang te hebben vastgehouden; ten gevolge van den ysgang en den stroom is bet nu losgekomen. 't Volgende, uit een te Stryp (N.-Br.) gevonden brief geknipt, is wel als curiositeit een plaatsje waard „hoe slim de boere in liesel zyn daar zy den dockter haden gehaalt by een zieken toen de dockter zeide dat hy zaago pap moet heben toen zydo zy tegen een jongen alla pot.... de zaag en toen aan het hout zaagen en van het zaage meel pap gekookt toen by het begon te eten had hy dade lyk genoeg w^nd toen duurden het niet lang of hy gaf den geest zoo gij wel kunt begrypen my dunkt dat het wel is". Te Eesveen heeft in de vorige week weder eeno snijparty plaats gehad bij gelegenheid van een spinmaal. De verwonde moet by die gelegenheid eene snede over de dy hebben ontvangen ter diepte van 8 centi meter. De marechaussees uit Steenwyk heb beu zich de zaak aangetrokken en zyn, naar men zegt, den vermoedelyken dader op 't spoor. Twee knapen te Harlingen kre- gen op den weg by de begraafplaats oneenig- heid over een paar misbakken muurtegeltjes. De een, een kwaadaardig kereltje van elf jaar, haalde zyn mes uit en stak daarmede -den ander, die een paar jaar ouder is, in den rug, waardoor eene vrij diepe wond werd veroorzaakt, welke hevig bloedde, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen den kleinen deugniet is proces-verbaal opgemaakt. Eene grappige Raadszitting. - Dit Dinxsperloo schryft men aan de „Zutf. Ct." „Eindelyk, nu zy voor de zesde maal opge roepen waren, hadden de leden neen, één lid, de heer Ovink aan de roepstem van den Voorzitter gehoor gegeven. Volgens art. 49 der Gemeentewet kon die heer nu alleen beslissen. De secretaris zoekt de nummers 2, 3, 4, 5, 6 en 7 uit de bus, waarna de Voorzitter voor den heer Ovink het alleen overgebleven No. 1 trekt. Do Voorzitter: Ik verzoek den secretaris de notulen te lezen. De heer Ovink: Ik vraag het woord. De Voorzitter: Na het lezen der notulen, mijnheer Ovink 1 De heer Ovink: Maar ik heb eene motie van orde voor te stellen, en dat geschiedt beter nu. De heer Ovink stelt nu voor het lezen der notulen en de behandeling der ingekomen stukken uit te stellen tot de volgende verga dering. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen (die van den heer Ovink) aange nomen. Do heer Ovink vraagt opnieuw het woord. De Voorzitter: Nog weer eene motio van orde? De keer OvinkNeen, eens toelichting. Hierop leest de heer Ovink een stuk voor, waarin hy, ook namens zyne medeleden, ver klaart dat de Raad niet langer kan samen werken met den burgemeester, maar desniet tegenstaande toch wel middelen zal weten to vinden om den burgemeester by de R3geericg aan te klagen, en dat het zeker menigeen bevreemd heeft, dat de Raadsleden nog zoo lang gekomen zyn. („Wy gelooven nader aan de waarheid te zyn," teekent de verslaggever der „Zutf. Ct." aan, „wanneer wy verklaren, dat menig een zich bevreemd heeft over de wondor- lyko wyze, waarop de Raadsleden steeds de Gemeentebelangen voorstonden, nu het laatst, door zes achtereenvolgende malen niet te ver6chynen.") Do voorzitter meent dat in deze verkla ring, ovenals in alle voorstellen van den heer Ovink, verdachtmaking en onwaarheid sche ring en inslag zyn. De heer Ovink stelt voor den heer Hai ders te vragen, of deze geneigd is tydelyk als gemeente-geneesheer op te treden, en zoo ja, op welke conditiën. Met algemeene stemmen (die van den heer Ovink) wordt aldus besloten. Daar de wethoudors evenmin op de ver gaderingen van het dagelyksch bestuur ver schonen zyn als in de raadsvergaderingen, is de voorzitter niet by machte in zake schoolgeldhefSng een voorstel van B. en W. te doen, waarom hy zelf een dergelyk voor stel doet. De heer Ovink stelt voor om deze zaak aan te houden, waartoe met algemeene stem men (die van den heer Ovink) besloten wordt." Hiermede was de comedie uit. Da-t er een applaus op deze voorstelling volgde, zou ik niet durven beweren. Elders zal men misschien om dit blyspel lachen; op de toeschouwers maakte het even wel zulk een erbarmelijken indruk, dat het meest tragische treurspel hen niet meer zou kunnen ontmoedigen. Sedert veertien dagen heersclit onder de paarden te Antwerpen eene soort van griep, welke zich ook uitgebreid heeft tot in de stallen van het garnizoen. Ingevolge deze ziekte kan slechts de helft der voor den carnavalsoptocht gevraagde paarden afgestaan worden. ,1e XIX Siècle" heeft den prys berekend van de schilderijen van Meissonpier, volgens de laatste openbare verkoopingen. „De vierkante centimeter der doeken van den betreurden meester komt op 200 franken te staan, dat is 2 millioen franken per vier kanten meter." Uit Bayonne wordt aan het „Petit Journal" gemeld: Eene geheimzinnige misdaad is gepleegd in den trein tuaschen Irun on Hendaye, alhoewel die afstand in 4 'a 5 minuten afgelegd wordt. Het slachtoffer zat in een rytuig eerste klasse. Hat lyk werd in do rivier geworpen uit den trein, terwyl deze over de brug reed. De douaniers der Fransche grens, den val in het water hoorende, gingen zoeken en vonden het lyk. Men denkt, zonder er zeker van te zyn, dat het een Belg is, Keiler genaamd. ALFEN, Bevallen: C. v. d- Waay geb. Van Wijngaarden, Z. en D. A. Brouwer geb. Yan Geest, Z. A. De Jong geb. Klever, Z. A. v. d. Aar gcb. Dogeveen. D. Overleden: G. H. Jansen, echtgen. van C. Willemsen, 70 j. C. G. v. d. Waaij. jm. 1 d. L. Slootjes, echtg. van J. Drios, 58 j. M. Hoog- teijling, jd. Ij. W. v. d. Zwan, jd. 14 d. HILLEGOM- G e b o r o n Tamis, z. van Gerrit Jongkind en Grietje Ileeris. Johannes, z. van Gorr.t Barendse on Margjen Roseboom. Hondr^pus Mattlieus, z. van Jobannes Yan Haaeter en Cornelia Heemskerk. Overleden: Levenl. aang. kind van hetmau». geel. van Dirk Walter en Margaretha Tibboel. NOORDWIJK. Geboren: Johannes, z. van N.. Yan Wouw on C. Pluymgraaff. Ariaantjo Marie, d. Tan L. De Jong en J. Smit. Jacobs, d. van A. Barulioom en M. v. d. Luit. Hondricus Adrianvu' Franciacus, z. van J. Homan en C. v. d. Plas. Overleden: A- Van Duyn, 45 j. M. C.Braiih, 6 m. A. De Jong, 68 j. J. F. G. Wouters, 6 j. Levenl. aang. kind ran F. Frank en A. Meeuwen oord. E. C. Janson, 7 m. H. Vink, 8 j. M. v. d. Berg, 11 m. G. Coljjn, 76 j. ALKEMADE. Geboren: Antonia, d. van Johannes Koot en Apolonia v. d. Hoorn. Johanna, d. van Huig Los en Barbera Weststeijn. Gerardus Antoniue, z. van Jacobus Koek en Elizabeth Yan Zanten. Leonsrdus, z. van Jacobus JobanDes Van Egmond en Cornelia Straathof. Johannes Jacobus, z. van Gerrit Van Veen en Maria Agnes Yan Wieringen. Margaretha Wilhelmina. d. van Joannes Akerboom en C ornelia Yan Egmond. Overleden: Klazina Hoogenboom, 75 j., wed. van Jan Boerman. Klasina De Prie, 27 j., echtgen. van Arie Keijzer. Petronella en Cornelia, ruim ócn maand, tweelingdochters van Johannes Dobbe en Jacoba Heemskerk. Franciseus Elstgeest, S hi., z. Vuil Leouardus Elstgeest en Wilhelmina Zwet sloot. Agatha Bruin, 16 m., d. van Jan Bruin en Johanna v. d. Sluis. G oliuwd: Jacobus Yan Loeuwen, 83 j., wednr. van Wilhelmina v. d. Salm, te Zoeteiwoude, en Joanna v. d. Geest, 24 j. WARMOND. Geboren: Marinius Hondrik, z. van L. F. De Nie en C. E. v. d. Yoet. Petrus, z. ran J. Yan den Kerkhof en J. J. Morier. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. 8tandk. 25 Januari. 4.45 6.45 7 16.6 26 4.45 6.45 8 16.8 27 4.45 6.30 7 16.9 28 4.45 6.80 8 16.9 29 4.45 6.45 7 16.4 30 4.45 6.45 8 16.6 31 4.45 6.30 8 16.8 Ditbeteekent: Wanneer men 5 onbio feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een liofat verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 16.6, 16.S enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti por uur verb randt. tenzy hy geena verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Hy, die b(j de zeemacht, by het leger hier te lande, of by het krygsvolk in 's Ryks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrywilliger by de militie toegelaten, tenzy hy, by het verlaten van den dienst, behalve een bewys van ontslag, van den be velhebber, onder wien hy laatstelyk heeft gediend, een getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende, dat hy zich gedurende zyn dienst- tyd goed heeft gedragen. Hy kan, heeft hy dit ontvangen, totdat zyn 40ste jaar volbracht is, ais vrywilliger by de militie worden toegelaten. Na verkregen machtiging van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, heeft de minister van oorlog aan de plaatselyke en garnizoens commandanten verzocht om voortaan detache menten van de compagnieën hospitaalsoldaten en geëmployeerden der militaire hospitalen, byaldien zy by parades of daarmede overeen stemmende gelegenheden tegenwoordig zyn, als zelfstandig corps te doen opstellen op den linkervleugel der daarby aanwezige troepen te voet; met dien verstande, dat zij bij hot defileeren als e9n onderdeel van het laatste corps te voet zullen worden beschouwd. Door den minister van binnenlandscbe zaken zyn benoemdD. B. Boks voor het tydvak van 7 Febr. tot 31 Dec. 1891 tot assistent by de anatomie aan de Ryksuniver- siteit te Utrecht; E. J. Jonkers voor het tyd vak van heden tot en met 31 Dec. e. k. tot assistent by do pathologische anatomie aan de Ryk8universiteit te Groningen; J. W. Th. Van Oyea (civiel ingenieur te 'a Gravenbage) voor het tijdvak van 15 Febr. tot 31 Dec. 1891 tot assistent voor de waterbouwkunde aan de Polytechnische school te Delft. De vraag, of tienden door verjaring kun nen verkregen worden, werd gisteren door den Hoogen Raad toestemmend beantwoord, by zyne arresten tot verwerping der cassatie beroepen van G. en W. P., P. T. en M. G. tegen Z. K. H. den Vorst van Hohenzollem. De gemeente Ryswijk (Zuid-Holland) be looft eene uitgezochte plaats te worden voor menschen met een klein inkomen. In da gisteren gehouden Raadszitting werd besloten goen hoofdelyken omslag meer te heffen van personen met een vermoedelyk inkomen be neden de één duizend gulden, terwyl binnen een paar jaren, blijft de finantiëele toestand der gemeente zoo gunstig, in het geheel geen hoofdelyke omslag meer behoeft geheven le worden. De minister van oorlog heeft eenige be palingen vastgesteld ter bevordering van eene regelmatige behandeling der verzoeken van personen, in wier geneeskundige verzorging voor rekening van het departement van oorlog wordt voorzien, om te worden gesteld onder behandeling van eene specialiteit in een der takken van de genees- of heelkunde, en om de kosten daarvan ten laste van het Ryk to doen verrekenen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat voortaan verzoeken van belanghebbenden tot het bekomen van de eene of andere orthopaedische behoefte, zooals: breukbanden en dergelyken, niet meer door de chefs van diensten en corpsen by tabellarisch rapport op verzoek behooren te worden behandeld, DE TWEE NEVEN. Novelle tan W. HlhBEBRAIB. 34) „Maar", ging hy voort, „ik heb genoog te doen om myno eigen eer op te houden en kan niet de garantie voor de eer oener vrouw op my nemen." „Uitvluchten, graaf! Niets anders dan uit vluchten!" lachte Wustenitz goedig. „Vein- zery, pure veinzerö 1 Herinneringen uit lang vervlogen tyd! Laatste hopelooze opflikkering van het onaf hankelyke leven eens vrygezels! Ge zyt verloren, beste graaf, reddeloos ver loren, zeg ik u." De officieren lachten om de grap van hun kameraad. Hendrik keek zyn neef steelsgewyze aan en zag hoe deze nog bleeker werd dan hy was geweest. „Het is luimig van u, Wüstenitz", sprak Leo koel, byna bitter, „om my te herinneren een bal te geven. Er ontbreekt my daartoe -^fhter geene onbeduidende kleinigheid; do onge.*etit-a 6nÊe'> die toll door haar aanzijn in de h?. "',a te echtelyke gelilkzallgjjgjd in de haven van een officiersbal zal binnen loodsen." „Neen maar, daar noemt ge nu zoo iets!" riep Wustenitz in komischen twyfel uit „Veinzerij! Uw naam is WulfensteinI Nu mag ik toch wel mijne oogen uit hunne kassen halen en ze, nadat ze met boter ge braden zyn, opeten, want voor iets anders deugen zy niet meer. Gelooft ge dan, dat wij niets meer zien? Waartoe dat geveins? Om eene aardigheid van enkele weken Reeds eene maand of drie drinken wij dagelijks het welzyn van uwe gemalin." „Ik begry'p u werkelyk niet, mynheer Wustenitz!" Doch de luitenant liet zich niet uit het veld slaan. „Begrijpt ge my niet? Waariyk niet? Hoe jammer! En vertrekt ge er geene spier voor? Nu, ik zal het te gelegener tjjd uwe echtge- noote verraden, hoe ernstig ge haar nog in de laatste dageu hebt kunnen verloochenen. Wacht maar!" „Ik herhaal het nog eens, ik begryp u niet!" „Dat is nu onrecht plegen aan uwe vrien den, dat ge ons niet eens het genoegen schenkt u het eerst te mogen gelukwen- scben; gisteravond voor het oog van iedereen zoo galant, zoo stralend van geluk, zoo ver liefd; aller oogen waren op u gevestigd, vooral onder de polonaise, en nu bij een intiemen vriendenkring zoo terughoudend! Neen, dat is eenvoudig verzaken vaa den eersten vriendenplicht 1" Het bloed, dat tot heden ran Leo's uiter lijk geweken was, begon ploteeling daarheen te stroomen. Toon en blik Damon iets drei gends, iet uitdagends aan, toen hy nog eexs herhaalde „Ik weet niet, wat en wie gy meent 1" Zelfs Wustenitz zag hem een oogenblik verwonderd aan. Maar hy had zich nu een maal voorgenomeD, den graaf aan te moe digen tot een huweiyk en geloofde nu nog zyn laatsten troef te moeten uitspelen. „Als freule Van Warleben nu eens wist, hoe hardnekkig gy. Leo Het hem niet verder uitspreken. Hy Bprong op; zyn gelaat gloeide, zijne oogen schoten vlammen, hij moest zich aan den stoelleuning vastklem mei zóó trilde zyn ge heels lichaam van aa: Joi ning. „Mynheer luitenan' Van Wustenitz, hier neemt de scherts een einde", riep hy drei gend. „Ik wensch dat m(n naam nooit meer in één adem genoemd r ->g worden met freule Van Warleben. De eer .'au myn geslacht staat te hoog, om de minnaar te worden van een kamermeisje van den hertog. Als met een tooverslagheerschte plotseling het diepste stilzwijgen onder de officieren. Stom van verbazing zag de een den ander aan. Slechts om Hendriks mond scheen een glimlach te spelen. „Heidaar! Foei, wat een nietswaardige en lage laster! Foei!" Deze woorden werden hardop uitgeroepen en klonken by de heerschende stilte dubbel hard door de koffiekamer. Als door eene adder gebeten, snelde Leo naar de richting vanwaar deze woorden hem tegenklonken. De opperhoutvester stond aan den ingang der zaal; by was juist binnengekomen, toon Leo de laatste woorden sprak. Met één sprong stond da jonge graaf voor den grysaard. „Wat durft gy zeggen?" riep hy woe dend, terwyl hy de vuist balde. De oude man weerstond met rustig gebaar deze heftige beweging, zonder een stap ach teruit te gaan. Hij keek den boozen jonkman ernstig aan. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2