tFergadciSag van Sljverlield. Donderdag-avond vergaderde het departe ment Leiden der Nederlandsche Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid in het Nuts- gebouw, en trad ais spreker op de heer C. "W. H. Vorster, alhier. De talrijke aanwezigen, leden zoowel als belangstellende geïntrodu- ceerden, bezagen eerst de tentoongestelde voorwerpen, welke op het door den spreker gekozen onderwerp betrekking hadden en on verdeeld was hun lof over den rijkdom, do verscheidenheid en de nette opstelling van gra vures. photographieün, teekeningen, schilder werk, wapenschilden, bekers enz. De teekeningen en reproducties van ont werpen van prof. E. Doepler en Prof. Hilde- brandt te Berlijn, (uitsluitend voor deze ten toonstelling aan spreker afgestaan) trokken zeer de aandacht, evenals de door den hoer Verster vervaardigde wapenteekeningen, waar onder wfl vermelden t-.et geslachtswapen van het Nassauscbe Stamhuis (in oud-gothischen stijl), zooal3 dit door ons koninklijk huis be hoorde te worden gevoerd, het wapen van Bloys van Treslong, dat reeds vóór elf jaar op de heraldieke tentoonstelling te Berlijn werd bekroond, en kunstnaaldworken, als het wapen der familie Viruly (in applique borduur werk, vervaardigd door mej. B. Van't Hooft, dat van Koningin Wilh9lmina en een alliantie wapen (Junius-Von Wiebel) op stramien ge borduurd door eene dilettante, mej. J. Van Voornveld te Helder. Door de firma Geroer Co. alhier waren bekers en drinkglazen ingezonden met fantaisie- wapens, door den beer Mulder lithographische platen (o. a. uit het weekblad voor jonge dames „de Holl. Lelie"), door den heer Van Ingen Schenau twee uit hout gezaagde Leid sche wapens, (gotkiek en renaissance), de band van „de Walewein" door de firma Brill, afdrukken van zegelstompels van den graveur Otto te Berlin, in ivoor gegraveerde wapens van den heer Helweg te Amsterdam, glacier- venster-decoraties met wapens door de firma De Wilde, Hoogewoord, kortom zóóveel, dat de beschrijvende catalogus zeker meer dan uw Maandagsche blad vullen zou. Een en ander was met smaak geëtaloord op de lessenaars, wolke, met de daarbij bo hoorende doelmatige gasverlichting, bereid willig opnieuw door de hoeren Niesten en Ouwerkerk voor deze tentoonstelling afgestaan waren. De achterwand van de zaal was door de goede zorgen van den heer Clemens Reinke kunstvaardig gedrapeerd met weefsels van ver schillende grondstof en teekening, en boou een verrassend effect: de hoeken gevuld met verzamelingen van wapens, schilden, helmen, aan de wanden hoog in do lucht groots wa penschilden (van den heer W. Rommel te Frankfort)kortom, de zaal bood voor iedeien bezoeker een hoogst aangenamen aanblik en zelfs zij, die in de kunst het minst waren ingowijd, hadden onwillekeurig er besef va:, dat het geheel op hoogst artistieke wjjze was gearrangeerd en het meest eischend kun- stonaarsoog kon bevredigen. Dat na eene aandachtige bezichtiging dezer kunstvoorwerpen de prozaïsche notulen der vorige vergadering niet konden gelezen wor den, spreekt als vanzelf; daarom verleende de voorzitter, dr. De Loos, toen de talrijke vergade ring gezeten, deels staande gebleven was, uit gebrek aan stoelen en gelegenheid om die neer te zetten, het woord aan onzen stadgenoot, den heer C. W. H. Verater, die spreken zou over heraldieke kunst, toegepast op kunst nijverheid. Wat kunstnijverheid en heraldiek zijn, maakte spreker in 't kort duidelijk door citaten voor de eerste uit eene brochure van den heer De Kruyff, directeur der Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam, en het résumé was, dat deze te beschouwen is als het product van schoonheidsgevoel en fantasie, dat tot volkswelvaart leidt. Heraldiek of wapenkunde werd door voor lezing uit een werk van Ter Gouw verdui delijkt. Van af d9 middeleeuwen is dezo reeds 're- kond en heeft zeer vele beoefenaars gehad en wat op allerlei gebied als anxioma geldt, dat stilstand achteruitgang is, wordt op hei ü- diok gebied onwaar gemaakt, omdat, wil men van deze kunst degelijk beoefenaar zijn, de studie van da oude bronnen on het volgen dor lessen van oude meesters in hunne wer ken oen hoofdveroischte is. Fanatieken op het gebied van heraldieke stadie hebben reeds gezocht naar do wapens, door Grieken en Romeinen uit de oudo ge schiedenis gevoerd, en serieus heeft men ge tracht die van Adam en Kaïn op to sporen. De stijlen in de heraldiek zijn de volgende I. Oude Gothiek. II. OvergaDg van Oude Gothiek tot Nieuwe Gothiek. III. Nieuwe Gothiek. IV. Overgang van Gothiek tot Renais sance. V. Renaissance. VI. Rococo of Prui kenstijl. VII. Moderne stijl (geen Btyl). In het tijdschrift voor jongedames („De Hollandsche Lelie") heeft spreker eenigen tyd geleden stukken geplaatst over de heraldiek, in verband met kunstnaaldwerk, en hg las nu daaruit voor, wat by de studie van de heraldiek in het oog dient gehouden te worden. De schilden moeten de verhouding hebben van 87 of 76, en de figuren het opper vlak meer vullen. De helmen en helmteekensOp het verschil in helmen werd gewezen. Den urhelmofoor- spronkeiyken helm, ook wel kuiphelm ge naamd, kregen we in miniatuur te zien. Door spreker ontworpen, was hy door onzen stad genoot den instrumentmaker Van Ees, gesmeed en in e'.kaar gezet en had al het air vari heusch oud en authentiek te zyD. Deze helm heeft spreker gediend als model voor het hierboven genoemde Nassausche wapen. De kuiphelm is geheel dicht; ter hoogte van de oogen bevindt zich eene gleuf en op zyde een gothiek kruis; eerst in het tydperk van den overgang naar den ronaissancestyl zien we den getralieden helm. De dekkleeden en schildhouders worden ons verklaard en hoe ze allengs grooter geworden zyn; op het Nassausche wapen zien we hot blauw en gele kleed op den helm vastgemaakt. Schildhouders of tenanten, waarvoor we ver schillende dieren zien gebruiken, zyn van den renaissancetyd en komen in de gotbiek niet voor; door spreker word ton zeerste afgekeurd by zuiver gothische wapens deze schildhou ders aan te brengen en voornamoiyk om dan leeuwen, arenden, beren als steunpunt een fladderend lint te geven, waarop het devies van het buis staat. Doe dit niet, zegt sproker, maar ale go er niet buiten kunt, plaats dan uwe tenanten op een bronzen voetstuk, waar door ga dan uw lint op bevallige wyze kunt heenslingoren. De kleuren in de heraldiek zyn het onder werp van speciale studiënzy zijn koel (rood), lazuur (blauw), sinopel (groen) en sabel (zwart), en worden respect, verkregen door vermiljoen, kobalt, Spaansch groen en gryszwart. De metalen zgn goud, voorgesteld gekleurd als geel, en zilver door witworden de meta len in natura aangebracht, dan gebruike men voor goud ditzelfde metaal, doch zilver wordt door het metaal-aluminium vervangen, dat langer zyne levendige kleur behoudt. Als baanbreker voor Nederland bracht spre ker hulde aan den hoor J. A. Koopmans te Lent, by Nymegon, die door zyn onvermoeid streven de onderzoekingen op heraldiek gebied in het rechte spoor gebracht heeft. Met vrucht worden do verschillende stedewapena, verder tegenwoordig, boven de dagbladen onderzocht en waDneer de autoriteiten de wenken van de heraldici opvolgen, meestal ten goede en in den styi veranderd. Het wapen, dat boven uw blad prpkt, Mijnheer de Redacteur, is volgens onzen spreker niet juist; hy hoopt dat dit spoedig door een getrouwer zal wor den vervangen. Het daverend applaus, dat na deze woorden uit de vergadering opging, bewees dat de aanwezigen overtuigd zyn dat de heer Verater weet hoe het wapen dan wèl zyn moet. Eene kleine pauze en de gordynen aan den achterwand worden opgeschoven, de lichten uitgedraaid en we krggen door kalkveriichting en lantaarn, projecties op den muur van ver schillende heraldieke miniatnur-sohilderstuk jas, die in al hun kleurenpracht worden wee - gegeven; niet het minst bevallen ons de stem pelafdrukken van Oito, die by eene 20-maii.je middellyn-vergrooting getuigenis afleggen van de zorg en de fijne bewerking, waarmede de stempels zyn gegraveerd. Als slotstuk het portret van den heer Koopmans voornoemd, van wien ook keurige teekeningen aanwezig waren. 'r Was voor den voorzitter geene gemak keljjke taak om, toon de heer Verster zgne voordracht oindigde, den dank te brengen aan ieder, die tot het welslagen van dezen avond had medegewerkt. Voorzichtigheidshalve had h;j hunne namen genoteerd, zooals zy aan hot begin van dit opstel genoomd z(jn. Niet het minst zyn we dank verschuldigd aan den I neer Verster voor zgne voordracht. Hier in 1 ons departement z(jn voorlezingen over kunst 1 geene zeldzame gebeurtenissen, maardikwyis wordt het onderwerp zóó breed opgezet, dat I de toelichting vaak daardoor achterwege moet 1 blyven. Dit euvel heeft spreker weten te ver mijden; door hier on daar een greep te doen, heeft hy or.ze belangstelling in heraldieke kunst weten gaande te houden en heeft zjjn aandachtig gehoor door het applaus bewezen, dat de mededeelingen, welke hg omtrent zgne studiën gegeven heeft, gaarne worden ver nomen. Niet alles wat den heer Verster ten dienste stond, is hier aanwezig; hot lokaal had groo ter kunnen zyn vóór zgn voorraad hier had kunnen geborgen worden; 't is ons aange naam dit te weten, want we kunnen eene volgende maal weer eens by hem aankloppen en verwachten dan een even welwillend ge hoor als voor dezen avond. Eene korte gedachtenwisseling tusschen den heer Jesse en den sproker besloot den avond. Vooreerst wilde de heer Jesse inlich ting erlangen omtrent de vraag wat men onder oen z. g. bastaardbalk heeft te verstaan, en of zoo'n horizontale dwarsbalk een teeken van bastaardy was. Spreker antwoordde dat dit niet het geval is met den horizontalen ba'.k, den zoogenaamden baronateel (in bet Fransch Lambel), en bet beste bewjjs daarvoor was het door mej. Van Voornveld geborduurde wapen van de Koningin, dat in de zaal aanwezig was. Op dit schild komi die dwarsbalk voor, (met drie z. g. „pendants") de middelste beladen met de koningskroon, als teeken van de oudste telg uit het geslacht. Een bastaardbalk is een schuine streep over het schild, van geringe dikte (minder dan '/3 van de breedte van het schild). Ook bestaan er andere wyzen om bastaardy uit te druk- keD, b. v. door het omkeeren der kleuren van een wapen. Ten tweede was den heer Jesse opgedragen een Renaiasance-wapen te maken van de fa milie Van Wassenaer in een Gothiek venster (by dit venstor is eene graftombe in Renais- sance-styl). Spreker zeide dat by aanbrenging van dit wapen dan een anachronisme zoude worden begaan. Maar zou de heer Jesse het wapen niet in Gothieken stgl mogen aan brengen, zooals het toch behoorde, dan gaf spreker ernstig in overweging de tenanten of schildhouders een vaster steunpunt (b. v. een console) te goven dan het fladderende lint. Na dit slotwoord word de vergadering ge sloten. 6 Febr. '91. V. v. W. tt TJ ITEIVL .4ND- Frankrijk. De ministerraad heeft zich reeds bezig gehouden met de begrooting voor het jaar 1892. Blykens het plan, dat de heer Bouvier ter tafel bracht, moet voorzien worden in eeD tekort van 75,000,000 franken, daar de uit gaven weer aanmerkeiyk hooger zullen zgn. De ministor meende echter dat hy deze som zou kunnen vinden uit de meerdere inkomsten. De gewone inkomsten zullen vermoedelyk 40,000,000 fr. hooger zyn en ook verwacht de heer Rouvier eene meerdore bate van 40,000,000 fr. wegens de verhooging der invoerrechten, welke naar alle waarschijn- lgkheid in dit. jaar zal worden aangenomen. Het voorloopig begrootingsontwerp zal den löden Febr. by de Kamer van Afgevaardigden worden ingediend. De begrootingscommissie heeft besloten, aan de Kamer voor te stellen, het regeerings- ontwerp betreffende de euikerquaeetie en de andere daaromtrent gedane voorstollen in hun geheel te verwerpen. De rapporteur der com missie heeft dientengevolge zgn ontslag ge komen. De commissie stelt aan de Kamer voor, het status quo te handhaven. - De Pargsche pers verzamelde byna 600,000 fr. in voor do armenhet grootste gedeelte van dat geld is reeds verdeeld. iAiitsctiland. In den Ryksdag is gisteren de behande ling voortgezet van de begrooting voor bui- tenlandsche zaken. De heer Windthorst betuigde zjjne ingeno menheid over het tractaat, met Engeland be treffende Oost-Afrika gesloten, en uitte den wensch, dat majoor Von Wissmann en Emin- pr.cha bereid zouden zijn zich te schikken naar de nieuwe regeling van het bestuur der kolonie. De rykskanselier Von Caprivi verklaarde dat de regeering voornemens is do bepalingen der Congo-akte ook te doen toepassen in die streken, waar deze tot dusver nog niet van kracht zyn verklaard. De heer Von Helldorff meende dat de Rgks- dag verplicht Is de middelen toe te staan, welke noodig zyn tot voortzetting van de koloniale staatkunde. De heer Von Cnny keurde do houding af, welke de regeering ten opzichte van do ge beurtenissen in de republiek Chili heeft aan genomen. De Rykskanselier vei klaarde dat het aantal der Duitsche oorlogsschepen, welke in andere werelddeelen gestationneerd zyn, niet voldoende is om overal te rechter tgd de belangen der Duitschers te kunnen beschermen. Wat betreft do expeditie van den heer Peters, kan men der regeering geen verwyt. maken, want reeds door prins Von Bismarck is de verklaring afgelegd, dat de ryksregeering niets met deze expeditie te maken heeft. Ten slotte werd het krediet, dat de regee ring voor Oost-Afrika aanvraagt, goedgekeurd. Verzending naar de commissie werd niet noo dig geacht, zoodat de Rgksdag terstond tot ds tweede lezing zal overgaan. - Volgens een bericht uit Beriyn, zal de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung," welke na prins Von Bismarcks aftreding haar officieus karakter verloren heeft, weidra verdwgnen. De hoofdredacteur, de heer Pindter, die vgf- en-twintig jaren aan het hoofd etond van het blad, zal optreden als directeur van een agentschap voor nieuwsberichten. Spanje. Te Barcelona hebben ongeregeldheden plaats gehad by de aankomst van den republikein- schen leider Salmeron. Duizenden werklieden waren op de been en begeleidden Salmeron, toen hy zich van het station naar zyne woning begaf. Men zong de „Marseillaise" en hield eene vyandige demonstratie voor de conservatieve club, maar toen Salmeron van bet balkon zyner woning eene redevoering wilde houden, dreef de politie de menigte uiteen. Daar de republikeinen zich verzetten, werden de troepen, uit vrees voor ernstiger ongeregeldheden, in de kazernes gereed ge houden. De rust werd echter verder niet ge stoord. Italië, By koninkiyk besluit is de heer DiRudini belast met de samenstelling van het nieuwe kabinet. De definitieve ljjst daarvan bevat tot dus ver de volgende namen: Di Rudini, buiten- landscho zaken, met graaf Arco als onder secretaris; Nicotera, binnenlandsche zaken; Branca, financiën; Colombo, openbare werken, en generaal Pelloux, oorlog. Het programma van bot kabinet omvat: bezuinigingen op de militaire uitgaven en ontbinding der Kamer. Markies Di Rudini is de leider der joDge conservatieve party in de Kamer. Het voornemen bestaat om de verkiezingen volgens den „scrutin de liste" af te schaffen en dan op een nieuwen grondslag weer alge meens verkiezingen uit te echrgven. Portugal, Het onderzoek in zake het militair oproer ie Oporto heeft reeds eenige zekerheid ge reven over het ontstaan der revoiutionnai.e beweging. Reeds is gebleken dat de leiders der ropublikeinsche party te Lissabon daaraan geen deel hebben gehad. Daarentegen wordt wel beweerd, dat de leiders der beweging in betrekking hebben gestaan met de republi keinen in Spanje. De hoofdaanvoerder, de ropublikeinsche advocaat Leitas, is echter ont komen. Men gelooft dat Leitas zich reeds op weg bevindt naar Londen, waar hy eene veilige schuilplaats hoopt te vinden. Er bevinden zich ongeveer 500 personen wegens deelneming aan het oproer to Oporto in hechtenis. In het geheel verloren 100 per sonen by het gevecht vóór en in het stadhuis het leven. Algemeen neemt men aan dat de koning gebruik zal maken van zyn recht van gratie ten gunste van de door den krggsraad ter dood veroordeelde opstandelingen. In burger- lgke zaken is de doodstraf in Portugal trou wens geheel afgeschaft. Cri-oot-lti-i t-iimi ië. De wegens dienstweigering ontslagen, doch later weder aangestelde ambtenaren van de postspaarbanken te Londen zgn thane door den postmeester-generaal gestraft met het inhouden van de vrgo Zaterdag-middagen ge durende eer:e maand. Servië, Denitza, in Oud-Servië, is, volgens eon tele gram uit Belgrado, door de Arnauten over vallen, die alle openbare gobouwen in brand staken. Men vreesde voor een aanval op Pristina en de Turkscbe autoriteiten bleven werkeloos.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10