De Leidsche schroefstoombootmaat schappij „do Volharding" heeft den gewonen dienst naar Amsterdam on Gouda ook hervat. Van de gelegenheid om in het gebouw 's Gravenstein alhier gratis brood en kotfio te nuttigen, werd gistemamiddag van 3 tot 5 uren gebruik gemaakt door 905 per sonen, hedenmorgen van 8 tot 9 uren door 490 kinderen en van 9 tot 11 uren door 775 personen, te zamon 2170. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Jan. 1801 5366.18'/, en in Jan. 1890 6003 96, dus minder 637.77'/2. Men schryft ons uitRjjnsburg, dd. 6 Februari Herhaalde malen gebeurde het in den laat- eten tij 1, dat by bewoners dezer gemeente des nachts kippen werden ontvreemd, torwjjl dan in en rondom den loop vele veeren ver spreid lagen. Ook in den morgen van 5 Februari vermiste oen ingezetene 13 hoenders. Later op den dag vond hy 2 nog lovende en 8 doode kippen terug. De gedoode dieren waren in verschillende richtingen en op aan merkelijke afstanden onder aarde en stroo verborgen. Alle verschijnselen doen vermoe den dat die rooverijen door bloeddorstige honden gepleegd worden, 't Is dus wensche- Hjk de kippenhokken deB avonds goed af te eluiten. Zelfs menschen, die genoodzaakt zijn zich laat op straat te begeven, hebben van deze woestelingon overlast gehad. 't Zou zeker geruststellend zijn, wanneer ean het losloopen van zulke gevaarlijke dieren paal en pork werd gesteld. Men schrijft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 5 Fob. Da drie verdachte personen, die Maandag den 25sten Januari twee akkerhutten in brand etaken en door de politie waren aangehou den, hebben ten overstaan van den heer burgemeester alhier eene volledige bekentenis afgelegd. Bij het verhoor, in loco door de justitie van Haarlem ingesteld, is door twee hunner dezelfde verklaring afgelegd; doch No. 3 heeft hardnekkig goweigerd zijne eersle bekentenis gestand te doen. Naar aanleiding hiervan zijn zy alle drie op last van don olfi- cier van justitie in arrest gehouden en Zater dag d. a. v. per rijtuig naar Haarlem over gebracht. Naar verteld wordt, hebben die brandjesmakers denzelfden Maandag-avond in eene bewoonde hut inbraak gepleegd, klaar blijkelijk met het doel om de daar door den eenzamen bewoner geborgen spaarpenningen mede te nomen. Deze hebben zy echter niet kunnen vinden; alleen werden drie sigaren gemist. Gisteren zijn vier stoombooten van de onderneming „Bus" te Haarlem er met vereende kracht in geslaagd, zich baan te breken door het ijs der Brasemermeer, dat gemiddeld nog eene dikte heeft van 2 d.M. Die rij van dampende en zwaar hijgende stoomschepen, in welker onmiddellijke nabij heid velen over het ijs wandelden, bood een eigenaardig en treffend schouwspel aan. Daar van den ijsberg, diezïch aan het strand te Schoveningen heeft gevormd, nog steeds overblijfselen aanwezig z(jn, en voor het aan de laagwaterlijn brengen der schuiten eerst eene geul moet gemaakt wor den, wat met groote kosten gepaard gaat, haast men zich niot om met de ter verscho visscherjj bestemde schuiten naar zee te gaan. Het zou, meent men, voor de vloot eene uitkomst zjjn, wanneer de Scbeveningsche Reederij vroeg en verkreeg, dat men vanwege het ministerie van oorlog de ijskorst doed springen. Te Amsterdam is gistermorgen een paartje in den echt verbonden, waarvan de bruigom S3 en het bruidje SI jaren telt. "Wegens don hoogen leeftijd van het paar, is de plechtigheid ten huize van den brui degom geschied. De burgemeester van A mater- dam ontving gisteren drie giften, ieder van 2000, voor „Liefdadigheid naar Vermogen." In den avond van 23 Januari 11. zjjn te Dieren, gemeento Rheden, uit de woning van den schoonmaker B. Pieper ontvreemd: twee bankbiljetten van ƒ25; eene portemon- naio inhoudende 3 ryksdaalders, verscheidene rijksdaalders en guldens, geborgen in oen grijzen linnen zak; zilvergeld uit 3 spaar- potten tot een gezamenlijk bedrag van onge veer 1O0. Van dezen diefstal wordt verdacht Daniel Van der Ham, geboren te Leiden 21 Juni 1872. schoonmakersknecht, lengte middelmatig, wenkbrauwen zwart, uitzicht donker; bobbende een litteeken op da linker- -'J:L ..1,'..'T—f m...' hand tusschen den voorsten vinger en den duim, benevens een aan zyn voorhoofd; hy draagt waarschijulijk een horloge met gouden randje en nikkelen ketting, waaraan een ge denkpenning van het feest te Leiden op 3 Oct. De officier van justitie te Arnhem verzoekt aanhouding en bericht. Onder politietoezicht is naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht een 77 jarige man, die in de Zandstraat gevallen was, terwijl hjj twee emmers met kokend water droeg en den inhoud over het lichaam kreeg, waardoor liij hevige brandwonden bekwam. Te Nijmegen is de uitdeeling van koffie en brood aan behoeftigen thans geëindigd. Sinds het begin daarvan, op 5 Jan. jl., werden ongeveer 55,000 porties verstrekt. Gisteravond, ongeveer to negen uren, kreeg de blokwachter te Rotterdam van den Staatsspoorweg bij de Oude Plantage be richt van het station Rotterdam, dat de goe derentrein van Gouda niet het station mocht binnenkomen, en bleef deze trein daar dus staan. De blokwachter seinde nu aan den blokwachter bi) deIJselmondscheLaan dat de sneltrein uit Amsterdam van 9.12 daar moest stoppen. Hetzij dit ®0'n onvolkomen was of door welke oorzaak, de trein ging in volle vaart door, en de locomotief reed boven op een kolenwagen van den stilstaanden goede rentrein. De schok was hevig, het materieel werd zeer beschadigd; de passagiers kwamen echter met den schrik vryslechts de hoofd conducteur kroeg eene lichte verwonding aan het hoofd. <A'. R. Ct.) Het muziekcorps van het Leger dos Heils is door omstandigheden genood zaakt haar bezoek in Holland met ééne week te verkorten, zoodat het 19 dezer weder naar Engeland terugkeert. De verschillende nu te brengen bezoeken zyn geregeld als volgt: Februari 7Kampen Deventer9Deventer Groningen; 10: Groningen Zwolle11: Zwolle-Haarlem; 12: Haarlem Leiden; 13: Leiden - Schiedam14 Schiedam Rotterdam L6: Rotterdam-Dordrecht; 17: Dordrecht Gorkum; 18: Gorkum Middelburg; 19: Mid delburg—Vlissingen en van daar terug naar Engeland. Gisteren had op do Gouwzee vóór de haven van het eiland Marken nog eone hardrijderij op schaatsen van Marker jongens tusschen 12 en 16 jaar plaats. Prijs- wiunars waren K. De "Waard Kz., H. Zoeman, C. Vieser Jz. en P. Teerhuis. De Huurwaarden in Frankryk.— [n 1887-'89 heeft in Frankrijk eene her schatting van de huurwaarden der gebouwde eigendommen plaats gehad, ten behoeve van de Grondbelasting. Uit de cijfers, door de regeering medegedeeld, blijkt dat er in Frank rijk 8,914,523 huizen zijn. Van deze hebben 67.21 pet. eene huurwaarde van 100 franken of minder; 24.52 pet. van 101 tot 500 fr. 4.16 pet. van 501 tot 1000 fr.; 2.21 pet. van 1001 tot 2000 fr.slechts 1.90 van 2001 en meer. Eou nieuw bewijs, zegt de Economist, hoe weinig talrijk de rijke lieden zyn. De werkstaking der schoenma kers te Weenen is nog niet geëindigd. "Wel hebben de fabrikanten eene commissie uit hun midden benoemd om met de leiders der beweging in overleg te treden, maar men kon het niet eens worden over de loonsver- hooging, wolke de werklieden eischten. De commissie heoft zich toen ontbonden. Het geheele aantal werkstakers bedraagt ruim 10,000. Ongeregeldheden zijn tot dusver niet voorgekomen; wel zijn de werkstakers zeer vijandig gezind jegens de nieuwe werk lieden, die in eenige fabrieken zyn aange nomen, maar de politie houdt een oog in het zeil en verhindert dat deze werklieden wor den lastig gevallen. t, t *i, I'S aS. m "AA Fvanh-ryk De commissie uit de Kamer, welke belast is met het onderzoek van het wetsontwerp tot verlenging van het octrooi der Fransche Bank, heeft met bjjna algemeen» stemmen tot haren voorzitter gekozen den heer Lëon Say. Tot onder-voorzitter werd gokozen do heer Casimir Pórier. De commissie heeft terstond den arbeid aangevangen. Do gewezen minister van finan ciën in het radicale kabinet Floquet, de heer Peytral, en de heer Leydet, betoogden elk in zijne afdoeling, dat een nauwgezet onderzoek betreffende de regeling van de verhouding tusschen den Staat en de Bank noodig was. In dezen geest werd dan ook besloten, dat de commissie zou beginnen den minister van financiën Rouvier tot eeno conferentie uit te noodigen. De belastingen hebben in do afgeloopc-n maand Januari 2,473,400 fr. moer opgebracht dan de raming. ttDlUKStllSltlt. B(j de behandeling in den Rijksdag van de begrooting voor buitenlandsche zaken kwam gisteren ook het krediet ter sprake, dat de regeering aanvraagt ten behoeve van de Duit- sche bezittingen op Afrika's Oostkust. De heer Von Mirbach betoogde dat Helgo land niet voldoende is om te kunnen opwe gen tegen den afstand van Vitu en Zanzibar aan Engeland. De rijkskanselier Von Caprivi antwoordde dat, toen by zijn ambt aanvaardde, hotDuit- sche gebied in staat van oorlog verkeerde. Later bepaalde de keizer, dat Vitu moest worden opgegeven, terwijl de kuststreek met het koloniale leger onder onmiddellijk beheer van de rfikeregeering zou gesteld worden. „Ons streven", zei de rijkskanselier, „is het sobied, dat wy bezitten, van de kust af te ontginnen. Er worden nog pogingen aange wend om den handel van Zanzibar te ver plaatsen. Betreffende den slavenhandel moeten de bewoners der kust met groote voorzich tigheid worden behandeld. De heer Von Soden, die derwaarts is gezonden, is wol niet als optimist teruggekomen, maar toch is hy van meaning, dat van de kolonie wel wat te ma ken is. „Onze fout by onze koloniale staatkunde is geweest, dat wy te veel hebben genomen. Dat Vitu een land is, geschikt voor landbouw, is niet waar. Reeds voordat het tractaat met Engeland werd gesloten, werd Vitu slechts beschouwd als een land, dat alleen voor een ruil kon dienen. Ook is beweerd dat prins Von Bismarck, indien hy aan de regeering ware gebleven, nooit in den afstand van dit land zou hebben bewilligd. Ik zou myn plicht verzuimd hebben, indien ik niet eerst in dit opzicht het oordeel van myn voorganger had ingewonnen. Prins Van Bismarck schreef in het najaar van 1889: „Het is voor ons meer waard, dat de Engel- reben Zanzibar, dan dat wfj Vitu bezitten. Daarom moet ik tegen dit verwjjt protes teeren." Toen de kanselier hot tractaat besprak, dat de Duitsch Oost-Afrikaansche Maatschappij met den sultan van Zanzibar hoeft gesloten, zeide Von Caprivi: „Het bloed kookte my, loen ik in elk artikel vyfmalen de vlag van den sultan vermeld zag. Zoowel majoor Wiss- mann ais Emin-Pacha kunnen in Oost-Afrika oen nuttigen werkkring vinden, maar beiden moeten zich schikken naar den civieien gou verneur Soden. Ik hoop daarom dat het Duit- sche volk zal behouden wat het hóeft en dit gebied verder zal ontginnen." De heer Richter verklaarde zyno instem ming met het tractaat met Engeland, maar was overigens niot voldaan met de perken, welke de rykskanselier voor de koloniale staat kunde heeft gesteld, zoodat hy niet voor het krediet kan stemmen. De rijkskanselier verklaarde dat de tyd nog niet gekomen is om hetgeen tusschen Wiss- mann en Emin-pacha voorviel, te bespreken. Aan majoor Wissmann heeft Duitsch-Afrika veel te danken, en daarom betreurde hy hot zeer, dat de houding van den Rijkscommis saris zoo ongunstig werd beoordeeld. Do sociaal-democraat Vollmar verklaarde zich tegen het krediet, en de heer Von Kas- dorfï bestreed de rede van den heer Richter. Daarna werd do zitting gesloten. De behan deling zou heden worden voortgezet. België. De grenadiers te Brussel van de lichting 1887, wier bestraffing aanleiding gaf tot ver zet, hadden geweigerd aardappelen te schillen. Daar de provoost te klein was, worden alleen de ergste belhamels, waartoe een korporaal behoorde, opgesloten. De arrestanten beschimp- ton hunne officieren door de vensters. Gisteren kwamen zich by den commandant der grenadiers twee karibimer3 aanmelden, die mededeelden dat zy twee grenadiers had den hooren zeggen, dat zij in den nacht van Dinsdag op "Woensdag de kazerne'in brand zouden stoken. Do commandant liet het ge heele regiment aantreden en liet de tweo karabiniers naar de schuldigen zoeken, maar tevergeefs. De commandant gelastte toen den officieren zeer streng toe te zien. Blykons het onderzoek naar de ongeregeld heden van Zondag zyn 10 grenadiers en 1 korporaal in staat van beschuldiging gesteld. Voordat zy echter voorden krygsraad komen, zal eerst nog een ouderzoek worden ingesteld door eone commissie van officieren uit het geheele garnizoen. Van de jagers, die in de voorstad Etterbeek hunne kazerne hebben, zyn vijfmanschappen gedeserteerd. De jagers, die Zondag in hech tenis zpn genomen, zjjn weer op vrye voeten gesteld, omdat het is gebleken, dat zij Zondag slechts toevallig by de byeenkomst op het Luxemburger plein aanwezig zijn geweest. By de karabiniers weigerden de miliciens van da lichting 1887 deel te nemen aan de schermoefeniogen mot den stok. Tot straf werd hun gelast het kazerneplein te vegen, aan welk bevel werd voldaan. Het gerucht loopt, dat de miliciens der lichting 1887, die bij de karabiniers zpn ingedeeld, voor een maand naar het kamp van Beverloo zullen gezon den worden. In antwoord op de opzegging van het handelstractaat door Frankryk heeft de regee ring geantwoord, dat met dit tractaat tevens de gelijktydig gesloten verdragen betreffende den kunst- en letterkundigen eigendom, de octrooien en de scheepvaart als vervallen moeten beschouwd worden. Indien dit W3ar is en Frankryk de juistheid van Belgife's standpunt moot erkennen, dan heeft de Bel gische regeering by de onderhandelingen over een nieuw handelstractaat een aanmerkelijk voordeel, omdat Frankryk groot belang heeft bj) den verkoop van boeken, kunstwerken en fabriekswaren in België, terwyi de afzet van Belgische waren in Frankryk daarentegen zeer gering is. v >oiteur.>Hoag.-Monnrohie. De Weener hoogleeraren Schrötter en Drascbe, twee autoriteiten op medisch ge bied, hebben zich zeer twyfelend, om met te zeggen ongunstig uitgelaten over Koch's lymphe voor teringiyders. Zy erkennen de waarde van de inspuitingen met die lymphe voor lupuslyderB, maar in gevallen van long- of keeltering zouden zü vooralsnog dit mid del geen enkelen patiënt duiven aanraden. By de Weener Kasvereeniging werd dezer dagen een tekort ontdekt van 83,000 fiorynen. By onderzoek bleek dat de kassier, die sedert eenigen tyd ter beurze speculeerde, de fondsen, welke hy hiervoor noodig had, uit de kas had geleend. Het geld was echter verdwenen en derhalve werd de kassier in hechtenis genomen. Zuid-Atrilin De heer H. C. Bergsma, consul generaal der Nederlanden to Pretoria, heeft in de Trans- vaalsche „Volksstem", onder dagteokening van 7 Januari, de volgende advertentie ge plaatst „Uit verschillende zpden der Zuid- Afnkaansche republiek zyn ons de bewyzen geworden van belangstelling in het verlies, door het Huis van Oranje en het Nederland- sche volk by het afsterven van KoDing Willem don Dorden geleden. Hoogstwaarschynlyk zyn er daarom in Zuid-Afrika wel Nederlanders en Oud-Nederlanders te vinden, die don wensch in zich hebben voelen levendig worden om aan de beminde jeugdige Koningin van Neder land en aan hare doorluchte en hooggeachte Moeder, de Koningin-Regentesse, een blyk te doen toekomen van de innige deelneming, welke in dit verre land veler hart getroffen heeft. Het voornemen bestaat om namens de Nederlanders en Oud-Nederlanders uit ge heel Zuid-Afnka naar Holland een bloemkrans te zenden, bestemd om to worden nederge- legd op het grafgesteente van Koning Willem III. Zy, die met dit voornemen instommen, kunnen voor zoover zy in de Zuid-Afrikaan- ecbo republiek toeven hunne bydragen aan den ondergeieekendo doen geworden, door wien zelfs do kleinste gave met erkentelijk heid zal worden verzameld." Amerika. Vclgens de „New-York Herald" is de jongsto opstand der Indianen in de Westelyko Staten der regeering van de Ycreenigdo Stater, op eene buitengewone uitgave van 2 000,000 dollars te staan gekomen. Uit Buonos-Ayres komen weer berichten over den toestand in Chili, die niet gunstig l luiden voor do tegenstanders van president Balmeceda. De marine heeft de havens La Serena en Coquimbo weer moeten opheffen. Indien deze mededeolingsn juist zyn, zal ook Valparaiso spoedig weer voor den handel worden opengesteld. T v) i o c r n m ui o t, PARIJS, 6 Februari. Men verzekert hier dat h9t verbod omtrent de opvoering van „Thermidor" zal opgeheven worden, daar do

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2