N<> 9495 Woensdas: 4 Febïuari. A0. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 3 Februari. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenƒ1.10. Franco per post.".7.'...f. p 1.40. Afzonderlijke Nommers..'0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/Q.1T|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot inca8seeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. OÖïcieele Keanisgovlnffen» Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Febr., des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van eeno stadsvroedvrouw. (9) 2°. Idem van eene adjunct-stadsvroedvrouw. (9) j 3°. Verzoek van moj. C. J. Looman, om ontslag als tweede onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (20) 4e. Benoeming van eeno tweedo onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (22) 5°. Verzoek van dr. A. Van Rhijn, om vrijstelling of i terugbetaling van schoolgeld, Gymnasium. (10) 6°. Idem van liet Hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van du Nederlandache visscherij, omtrent den afslag van visck. (18) 7°. Idem van P. G. Neeb, om vrijstelling of terug- botaliug van schoolgeld, Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (14) f 8°. Idem van J. en D. Dirkse, omtrent de ver plaatsing der Ooftmarkt. (15) 9°. Voorstel tot het verminderen van huur van het huis Aalmarkt No. 6. (16) 10°. Idem tot het verleenen van eene toelage aan de beambten van de Bank van Leening. (17) 11°. Idem betrekkelijk ïo benoeming van eene Com missie voor hot onderzoek naar den oorsprong van don Burg. (18) 12°. Idem betrekkelijk de overdracht van de Ruïne aan het Rijk en het onderhond van hot Park. (21) 13°. Staat van af- en overschrijving op de begroo ting van 1891. (Instandhouding van school lokalen en aanschaffing en onderhoud van school- meubelen). (23) 14°. Idem als voren (onderhoud van straten en plei nen). (25) 15°. Verzoek van hot Bestuur dor Zondagsschool om gebruik te mogen maken van schoollokalen. (26) 16°. Idem als voron van W. J. Lampe, van het lokaal aan de Haarlemmerstraat. (27) 17°. Idem van mej. R. H. C. Diest Lorgion, om ont slag als leeraren in de handwerken aan de Hoogore Burgersobool voor meisjes. (24) Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien do wet van 23 Juni 1881 (Stsbl. No. 102) tot herziening van de artikelen 264, 265 on 266 der Gemeentewet Brengen ter konnis dat het 2do suppletoir kohier der pl&atael. dir. bel., dienst 1890, in afschrift gedurende vijf maanden op do Secretarie der gemeente (finan- tiéele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nover gelegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bozwaren bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mede- deeling van 'sBaads beslissing, bij do Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot hot betalen van den aan- elag door het ifidicnen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Febr. 1891. E. KI8T, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bjj deze ter al jemeene kennis dat de passage door de Mandenmaker .steeg van 4 Februari a. s. tot nadere aankondiging voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. overgelegd een verzoek van het bestuur der Zondagsschool van den Nederlandschen Protestantenbond om gebruik te mogen maken van vertrekken der scholen 3de kl. No. 2 en 4 de kl. No. 2, met de gunstige adviezen van do Hoofden dier scholen. Vermits tegen de inwilliging van het ver zoek evenmin by hun college bezwaren be staan, geven B. en Ws. in overweging aan het bestuur der Zondagsschool bovengenoemd tot wederopzeggens vergunning te verleenon om ten behoeve van de Zondagsschool gebruik te maken van twee vertrekken der school 3de kl. No. 2. in do Van-der-Werfstraat, dos Zondags om de veertien dagen van halfelf tot halftwee, en van een vertrek dor school 4de kl. No. 2, in de BrandewiJnsteeg, des Zaterdags van één tot twee uren, mits de kosten wegens herstel der schade, eventueel aan lokalen en meubilair toegebracht, door dert adressant aan de gemeente worden vergoed en de door Burg. en Weths. gegeven of te geven voorschriften worden opgevolgd. Ten aanzien van een verzoek van W. J. Lampe, leeraar in handt6ekenen en perspec tief alhier, om in gebruik te mogen nemen de lokalen boven het „Soephuis" aan de Haarlemmerstraat, deelen B. en Ws. den Baad mede dat, naar het hun voorkomt, tegen de inwilliging van dat verzoek ook geen be zwaar bestaat zoolang het niet noodig is dat bedoelde lokalen voor eene of meer der open bare lagere scholen by eventueels overbe volking moeten worden gebruikt. Do gevraagde localiteit bestaat uit twee vertrekken, in één waarvan des Dinsdags middags van 12 2 uren en des avonds gods dienstonderwijs wordt gegeven. De heer Lampe he9ft des avonds slechts één lokaal noodig, overdag de beide vertrek ken, maar, aangezien van de lesuren een deel aan theorie gewyd is, kan het tweede lokaal altyd 's avonds en ook op de opge geven uren des Dinsdags geheel door hem ontruimd zyn. De teekenvoorbeelden enz. kunnen in het andere vertrek geplaatst wor den, terwyi daarenboven van 12-2 uren nim mer door den adressant les wordt gegeven. Het komt B. en Ws. voor, dat er alleszins termen bestaan om den heer Lampe in de behoefte aan localiteit voor zyn opleidings cursus te gemoet te komen, zoodat zy in overweging geven aan adressant tot weder opzeggens vergunning te verleenen gebruik te maken van de bedoelde localiteit tegen betaling van 10 per maand aan de gemeente, onder bepaling dat de gebruiker moet zorg dragen dat het godsdienstonderwys ongehin derd kan plaats hebben op de gewone, daar voor bestemde uren, dat alle kosten van vuur en licht en voor het herstel van eventueel aan gebouw of meubilair toegebrachte schade door den gebruiker worden vergoed en dat de door Burg. en Weths. gegeven of te geven voorschriften worden nagekomen. Biykens rapport der Commissie van Fa bricage bestaat geen bezwaar tegen een door de Leidsche Katoenmaatschappy ingediend verzoek tot demping, verbouwing en over brugging van een gedeelte der Binnenvest- gracht, terwpl een vroeger ingediend verzoek van verdere strekkiDg tot eenige bedenkingen aanleiding gaf. Zich met de conclusie van het rapport der Commissie van Fabricage vereenigende, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging lo. te verklaren dat een gedeelte der Bin- nenvestgracht, grenzende aan de Leidsche Katoenfabriek, ter breedte van 21/, meter en ter lengte van 21 meters, niet meer voor den openbaren dienst bestemd is 2o. aan de Leidsche Katoenmaatschappy vergunning te verleenen tot demping van bovenbedoeld gedeelte der Binnenvestgracht, eene uitgestrektheid hebbende van 52'/, co tiaren, voor hare rekening het gedempte ge deelte aan adressante in gebruik te geven met het recht van opstal, mits het worde afgescheiden van de gracht door gemetselde muren onder toezicht van den gemeente architect en tegen betaling van een recht van ƒ13.121/, 's jaars; 3o. aan adressante tot wederopzeggens toe te vergunnen het overbruggen van een ge deelte der Binnenvestgracht tot eene uitge strektheid van 184 centiaren onder toezicht van den gemeente-architect, mits de doorvaart - hoogte niet minder zy dan die der overige bruggen over de Binnenvestgracht en tegen betaling van eene recognitie van 3'/, cents per centiare 's jaars. Als No. 1 op de voordracht voor onder - wyzeres aan de openbare lagere school te Katwyk aan den Ryu is geplaatst mej. A. J. M. Juta, te Leiden. Donderdag, 5 Febr. a. s., zal de gewone godsdienstoefening in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp des avonds te halfzeven aanvangen. Naar het „Hbl" verneemt, heeft het be stuur der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat- schappy aan den minister van waterstaat enz. een ontwerp ingediend tot belangryke verlaging der personentarieven. Hot Hongaarsche „zonen-" of kriugentarief is daarby niet tot voorbeeld genomen, omdat dit goschikt kan zyn voor een land, waar vroeger weinig gereisd werd, maar niet doel matig wordt geacht in ons land met druk spoorwegverkeer. Het voorgedragen stelsel beru3t op den afstand in kilometers. By afstanden tot 50 kilometer blyven de tarioven ongeveer als thansby grootere afstanden echter wordt trapsgewpze eene belangryke verlaging inge voerd. Daar 85 pCt. van do reizigers op den Hol!. Spoorweg met retourbiljetten reizen, is de prijs voor heen en terug als grondslag ge nomen. Het kringontarief kent geene retour biljetten, zoodat men daarby voor heen en terug dubbel moet betalen. De afstand tusschen Leiden en Amsterdam is 48 kilometer. Volgens het ingediend ontwerp zouden de prpzen voor allo treinen retour tusschen deze beide plaatsen b. v. worden: l»te kl. f 2.90, 2de kl. 2.15 eu 3dekl. f 1.45. Volgens het Hongaarsche tariof daarentegen zouden die pryzen bedragenmet de gewone treinen 1ste kl. f 3.60, 2de kl. 2.88, 3de kl. ƒ1.80; en met de sneltreinen 1ste kl. 4.32, 2de kl. 3.60, 3de kl. 2.16. Ook de verhooging voor sneltreinen neemt de Holl. Maatschappy echter niet over. Als thans blyven de pryzen voor gewone en snel treinen dezelfde, alleen met dit verschil, dat enkele sneltreinen geeBe reizigers 3da kL ver voeren. Ticeede Kamer. In de heden gehouden zitting hield tegenover den heer Schepel do minister van oorlog vol, dat miliciens-verlof gangers altyd den verlofpas moeten laten afteekenen. Aan den heer Boreel beloofde de minister van waterstaat zooveel mogeiyk be lemmeringen in het verkeer door het Noordzee kanaal, by Velzen, te zullen opheffen. Het voorstel-Van der Feltz tot verzending der wijzigingen van de RegeeriDg in het Stedenwets-ontwerp naar de afdeelingen werd verworpen met 56 tegen 16 stemmen. Het ontwerp werd krachtig verdedigd door den heer Reekers en bestreden door den heer Rutgers. Op het telephoonkantoor te Koudekerk werden gedurende de maand Januari 1891 behandeld 114 telegrammen, nl. ontvangen 56 en verzonden 58. Bedankt is voor Zwammerdam door ds. P. A. Hugo van Rossum, te Beek (Limburg). DE TWEE NEVEN. Novelle van W ÏÜSIL»KaK\ND. 29i „Dat is voor mij het grappigste, dat my doet lachen I" riep hy uitgelaten. „Ge speelt dagelyks den opmerkzamen ridder, den galan ten neef, en ziet niet. Leo viel hem dadeiyk in de reden en staarde zyn neaf met gespalkte oogen aan. „Meen je Sofia?" vroeg hy met eene stem, waaraan men duidelijk zyne gemoedsstem ming kon afmeten. Hendrik hield zich, alsof hy Leo's opge wondenheid en zielsangst niet merkte, en sprak lachend „Ei, wie dan anders, myn jongen? Meent ge, dat ik uit pure iiefhebbery het compli- menteerboek heb te voorschyn gehaald ?Zoudt ge denken dal ik met allerlei mooie rede neeringen en fijn overlegde vleieryen aan kwam en my vermoeide met buigingen, com plimenten maken en teedere opmerkingen, alles zonder ander doel dan slechts om het on- noozele, lieve meiejo te behagen? Alleen uit verliefdheidIk verliefd? Dan zou ik my zoo dwaas mogelyk aanstellen. Neen, vriendlief! die een practisch, helder hoofd heeft, doet ook niets dan voor een practisch helder doel. Zoo kent ge my. Tot vleieryen ben ik niet in staat." Het was Leo te moede, alsof zyn hart ineen kromp, alsof hy hardop schreien moest. Doch hy geloofde tot heden zyn hartsgeheim tegen over iedereen zóó goed bewaard te hebben, dat hy gerust kon doen alsof hy nog geene plannen met haar had. „Sofie?" sprak hy met doffe stem en eenigs- zins lachend, waarin nieuwsgierigheid en twyfel doorschemerden. „Sofie? Je schertst. Dat arme, onbeduidende kamermeisje?" „Datzelfde meisje richt met hare woorden meer uit dan de eerste minister des lands." „Maar ik heb van haren invloed nog het minste niet gemerkt." „Zy streeft ook niet naar invloed, maar die wordt haar geschonkenzy is te ver standig om daarmee te pronken, en dus ook naïef genoeg om te gelooveu, dat het haar eenmaal gelukken zal den ouden zondaar, den hertog, in zyn ouden dag nog tot andere gedachten te brengen. Zy gelooft hem te zullen beteren en zy echynt het aan eene vriendin meegedeeld te hebben, dat zjj het voor zichzelve ais eene heilige roeping be schouwd om hem op den beteren weg te leiden. Daartoe stelde zp zichzelve in gevaar. Dat zp op den ouden gryskop verliefd zou zpn, heb ikzelf ook geen oogenblik geloofd; daarvoor toont zij een te goeden smaak te hebben. Zy is slechts eene kleine vlinder of eene volleerde kunstenares in hare hande lingen en dan niet gering interessant. Altyd zorgt zy by alle goedhartigheid steeds daar voor, dat haar hart niet onder haar ver stand lydt." Leo ademde diep en zwaar. „De hertogin.het kan haar op den duur toch niet ontgaan.zal zoo iets toch niet aanzien.zy kan zoo iets toch niet dulden. ik kan het ook niet gelooven." Deze woorden bracht htj met moeite uit; het scheen hem te benauwd te worden. „De oude dame weet het zeker wei, maar zp is door haren gemaal nooit verwend en toen z(j nog eene bloeiende schoonheid was, kon zy hem op den duur niet aan zich ver binden, veel minder dus thans, nu zy begint te verwelken. Als verstandige vrouw schikt zy zich in het onvermydelyke en kiest van twee kwaden het beste. Bovendien moet baar dit kleine zwak niet zoo tegenstaan, want in plaats van de vroegere levenswijze aan het hof, vergenoegt de hertog zich met deze Gabrielle, die echter nooit de verschul digde achting uit het oog verliest. Wy kun nen wezeniyk trotsch zyn op zulk een by- dehand nichtje." „Maar bewyzen", riep Leo, terwyi hy zyn gelaat afwendde, omdat het hem onmo- geiyk scheen zpn gevoel langer voor Hendrik te verbergen. Deze scheen hiervan echter niets te be speuren en in de rechte stemming om er eens goed over te praten. „Bewyzen? Vriendlief, ik zeg het u, wyi ge veel te eeriyk en trouwhartig en voor een fatsoeniyk mensch in de wieg gelegd zyt. Bewpzon? Wel, doe dan uwe oogen en ooren open en hoor en zie goed toe, wat men in de voornaamste hofkringen elkaar toefluistert. Bewyzen? Kpk maar eens goed toe met welk eene byzondere attentie het hertogeiyke echtpaar Sofie behandelt, dis teederheid, welke men haar, overal, waar zy komt, bewyst, benevens de onbevangenheid, waarmee zy alles als eene prinses aaDneemt. Is het gewoonte, om een eenvoudig, onbe duidend kamermeisje zoo te behandelen als men dit haar doet?" (Wordt •.•trwifd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1