ÓSS£S52!£&3& j_L vroeger vermelde verzoek van de bjamKen dor Bank om verhooging van ja^édde Zich geheel met het gev-^ van commis. overwe" reeni®en;l<»i Beven B. en Ws. in o\ ervogu vvederopaeggens eeno perso toelage te verleenen aan den controleur -van ƒ160 per jaar en aan den onderkassier, den boekhouder en den klerk elk van ƒ100 per jaar, gerekend te zyn ingegaan met 1 Januari 189.1. Nog doelen B. en Ws. mede dat door hen aan commissarissen is verzocht het denkbeeld in overweging te willen nemen om een mini mum vast te stellen voor het administratie- looo, waartegen evenwel door commissarissen, ook naar het inzien van B. en Ws., gegronde bezwaren zjjn aangevoerd. Ten gevolge van het verleend eervol ont- biag aan raej. A. E. Snyders, wed. G. Cotivée, ais stads-vroed vrouw, is deze betrekkin g vacant. Na overleg met den stads-vroedmeester ge ven B. en Ws. in overweging daarin te voor zien door de benoeming van mej. M. Van der Hoeven - Fraai, thans adjunct-vroedvrouw, en, wanneer tot die benoeming mocht worden overgegaan, tot adjunct-stadsvroedvrouw te benoemen mej. B. W. C. J. De Both, wed. T. W. Belterman. Commissarissen der stedelijke Bank van Leoning doelen den Raad mede dat zy aan art. 20 der Instructie voor de ambtenaren by genoemde Bank hebben toegevoegd de vol gende zinsnede: „Niettemin kan hy, mits daartoe door commissarisson gemachtigd, aan de ambte naren, die dat verlangen, hun traktement wekeiyks uitbotalen." Biykens de specifieke opgave, hebben de kosten van sneeuwopruiming van 16 23 Januari ji. alhier wegens loon van door B. en Ws. aangenomen manschappen en wagen huur bedragen ƒ1473 00. B. en Ws. doen nu het voorstel om Volgn. 88 der begroo- ting van dit jaar: Onderhoud van straten en pleinen, waaruit- deze koeten zyn voldaan, te verhoogen met 1470. Ingevolge het krachtens Raadsbesluit vas 28 Augustus 1884 door het Ryk met de grmeente Leiden gesloten contract, heeft de gemeente zich verbonden tot Btichting van gebouwen ten behoeve van deRyks-Universi- teit te Leiden, aan het Ryk kosteloos in eigendom over te dragen, binnen twee maan den nadat ten gevolge van eene door de Regeermg onherroepeiyk gegunde aanbeste ding met do oprichting dier gebouwen een aanvang wordt gemaakt, het plein genaamd de Ruïne, met uitzondering van de terreinen, welke door het Leidech Gymnasium en de Hoogere Burgerschool zyn ingenomen en van het terrein, voor het oprichten van het Gedenk- teeken van Leiden's Ontzet bestemd. Aangezien de aanbesteding voor den bouw van een Geologisch Mineralogisch Laboratorium op 23 December jl. onherroepeiyk is gegund, heeft nu de minister van binnenlandsche zaken aan B. en Ws. verzocht te willen zorg dra gen dat overeenkomstig de bepalingen van art. 1 van de bovenbedoelde overeenkomst van 22 Novomber 1884 het plein genaamd de Ruïne, kadastraal bekend Sectie E. No. 1020, vóór 23 Februari a. e. kosteloos in eigendom wordo overgedragen aan het Ryk. Tevens is do minister voornoemd bereid voorloopig mede te werken tot instandhouding van het park op het niet voor den bouw van Rykegebouwen benoodigd terrein en daartoe met de gemeente over een te komen dat dit onderhoud tot wederopzeggens ten genoegen van het Ryk zal geschieden vanwege de ge meente, waarvoor jaarlijks van Rykswege een subsidie van 500 zal worden uitgekeerd. B. en Ws. achten het van groot belang, dat, ook na de overdracht van de Ruïne aan het Ryk, het onderhoud van het Park op dezelfde wyzo geschiedt als thans, en geven den gemeenteraad mitsdien in overweging lo. te besluiten dat het plein genaamd de Ruïne, kadastraal bekend Sectie E No. 1020, met uitzondering van de terreinen, welke zyn ingenomen door het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en het Gedonkvee- van Leiden's Ontzet, kosteloos in eigen- overgedragen aan het Ryk; e te machtigen eene overeen- -t ken dom worm 2o. hun collegj5 komst aan te gaan mj het R«k' ™arby de gemeente zich veibindt, tcgew betalinÈT van een jaarlyksch subsidie van f 500, 8è»» £9' Ryk, het Park tot wederopzeggens ten gence gen van het Ryk te onderhouden. - B. en Ws. geven id overweging aan mej, R. H. C. Diest LorgioD, op haar ver zoek, eervo! ontslag te veriesnen als leerares in de handwerken as,n de Hoogere Burger school voor Meisjes, möt ingang van 1 Maart j a. s., omdat haro gezondheid haar vooreerst nog niet toelaat, hare lessen weder op zich te nemen. Naar wy vernemen, heeft prof. Buys, alhier, zich bereid verklaard in de tweede helft dezer maand in eene openbare byeenkomst van de Vrijzinnige Vereeniging „'s-Graven- hage" als spreker op te treden. Ds. E. César Segers, predikant by de Notl.-Herv. gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Zandvoort. By ministerieel besluit is aan de firma Ribbink, Van Bork en Co. toestemming ver leend tot uitbreiding van het telephoonnot alhier, buiten de kom der gemeente, doch binnen een cirkel, getrokken met een straal van 5 kilometers, met de Hooglandsclie kerk als middelpunt. By de 2de afd. van het 2de rog. veld- art. te Leiden is benoemd tot adjudant de lste luit. jhr. W. C. Roëll, van hot corps. Wederom is in den muziekhandel van den heer Joh. J. Eggers alhier een nieuw werk verschenen; thans eene „Serenade", duet voor vrouwenstemmen, door den heer Gottfried Mann. Deze stadgenoot beeft met dit lied voor sopraan en alt de reeds zoo grooto reeks zyner composities vermeerderd met een werk (op. 77 No. 1), dat zeer zeker om zjjne bevalligheid niet minder bijval zal vindon dan wat vroeger van hem verscheen. Immers, ón de woorden èn de melodie, met pianobegeleiding, zyn zeer aantrekkeiyk, terwpl ook nu da lithographi- scbe uitvoering door duidelykheid uitmunt. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen57, 29, ƒ6.90 en ƒ3; de laagste: 57, 29, 6 en 3. Gedurende de eerste helft der maand Januari zyn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden wordenH. Labree, AmsterdamSan- dors, BokstelC. E. Brand, mevr. Bartholmy, Broda; B. Jaspers, Van den Berg, Delft; M. Van den Hoek, Den Haag; H. Rebel, 's-Bosch; K. Boorsma, Katwyk; mevr. De Flarimont, Nymegenwed. M. Weet, A. F. Van Barel, J. Schiöder, RotterdamJ. Vergeer, Zevenbergen; H. J. Puchelle, niet vermeld. Briefkaarten: wed. R. Koning, C. Piersma, I Den Haag; mevr. C. Vos de Groot, Rotterdam. Brieven, Verzonden gowoest naar Amerika: P. Van der Waals, niet vermeld; naar DuitschlandHermans, Aken; A. Ingonwopitt, Lobberict; B. Van der Koog, Wiesbaden; - naar Engeland: T. Stancliff, Londen. Men scbryft ons uit ZoeterwoudeHet schoolverzuim in 1890 op de openbare lagere school in de Heerenstraat bedroeg ruim 8 pro cent en dat op die in het dorp rnim 16 pro cent. De redenen van dit verzuim zyn ziekte (vooral influenza); het verrichten van huis- houdeiyken arbeid en het oppassen van jongere kinderen. Aan de gemeente dor doleerenden te Leiderdorp is in de gisteravond gehouden godsdienstoefening medegedeeld dat ds. G. Vlug, predikant by genoemde gemeente, heeft bedankt voor het beroep naar Middelburg. Wederom gaf de rederykerskamer van Nieuwerkerk eene uitvoering in do zaal van den heer De Ruyter, te Waddingsveen. Er werd flink gespeeld en do stukken schonen met zorg gekozen te zyn. Het aantal te Haarlemmermeer inge schrevenen voor de militielichting 1892 be draagt 190. De heer J. C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen, maakte na do voormiddag-gods dienstoefening van Zondag zyne gemeento bekend, dat hy voor de beroeping naar Berg- schenhoek heeft bedankt. Aan alle beambten by de verschillende tramwegen, onder beheer der Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappy, ie, als erkenning voor gedurende den laatsten tyd bewezen buiten gewone diensten, toegekend eene geldelyke belooning, gelykstaande met het hun over acht dagen toekomend traktement. In Den Haag is overleden mr. J. L. G. Gregory, oud-adv.-gen. by den Hoogen Raad e[j voorheen commissaris des Konings in Drentd/ Het .stoomschip „Maasdam" vertrok 31 Jan. van Kit.uw-York naar Rotterdam; de Ttfriff Hendrik", Batavia naar Amster dam arrivé 2 >'ot*uante Suez; de „Prins van Oranje", van ^terdam naar Batavia, passeerde 1 Februari K»8u™- tra", van Batavia naar rffjrok 31 Januari van Padang; do „Piiv Alestadw" arriveerde 31 Jan. van Amsterdam te Batavia de „Soorabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 31 Jan. van Port-Said. Bij kon. besluit is ter vervanging van nu wyien mr. A. Blussé, mot ingang van 1 Febr. a. s., J. H. Lebret, voor den tyd van drie jaren benoemd tot directeur uit den han del van het vry entrepot te Dordrecht. Benoemd lot kantonrechter te Berlikum, mr. J. Klasing Schonegevel, thans griffier by het kantongerecht aldaar. Benoemd tot ridder der orde van den Noder- landschen Leeuw de heer T. J. A. Van Zyil de Jong, luit.-generaal, commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Noderlandsch-Indié Gemengd Nieuws. In de zaal van café „Vondelho- ven", aan den Stationsweg alhior, werd Zater dagavond de elfde jaarfeestviering gehouden der Leidsche Werkliedenvereeniging „Een dracht zp ons doel". Deze Vereeniging, waarin alle vakken verte genwoordigd zyn, heeft ten doelbij ziekte enz. ondersteuning en ééns per jaar eene feest- vergadering van de leden met vrouwen of meisjes. Zy mag zich met haar tweeledig doel in een bloeienden staat verheugen, ge tuige het groot aantal loden, dat thans reeds tot 234 is gestegen, de dit jaar ingekomen contributie, bedragende ƒ1371, en het batig saldo in kas van ongeveer ƒ120. Nadat deze en meer andere byzonderheden, aan het jaarverslag ontleond, den leden waren medegedeeld, word met de eigenlyke feest viering een aanvang gemaakt door de uitvoe ring van een opwekkendeu feestmarsch. Het voor dezen avond geëngageerde Rotter - damsche oporetten- en vaudeville-gezelschap, onder directie en met medewerking van den heer Soesman, verschafte allen aanwezigen door de vele humoristische producten en de kunstverrichtingen der Eugelsche gebroeders Schrötter, zoomede van de „Slangenmensch," oen recht gezeliigen avond. Het programma van het gezelschap, dat vele van de nommers bevatte, uitgevoerd op de feestviering der typografen, wekte herhaaldeiyk ook nu den lachlust op, alsook verwondering. Aan toe juichingen ontbrak het dan ook niet. In de pauzen zong men feestliederen en werd er muziek gemaakt. Eerst laat kon de breede schare aan het dansen gaan en zeer iaat was de geheole feestviering afgeloopen. Maar dat hinderde niet; men had genoten en het was Zondag; men kon dus tot een poosje later dan anders in Morpheus armen blyven liggen. Aanstaanden Dinsdag, 10 Febru- art, hoopt D. De Bruin den dag te herdeoken, waarop hy vóór 50 jaren in dienst trad als bakker in het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, aan de Hooglandsche Kerk- gracht alhier. Aan het telephoonnet alhier zyn nog aangesloten No. 94 Stoombierbrouwerp M.H. VanWaveren. No. 106 Bierbottelary G. S. Popp. Een waaghal 8, die zich heden middag aan de Botermarkt nog op het ys begaf, had hot ongeluk daar dóór te zakken, doch werd spoedig gered. Terwyi men bezig was hem uit zyn nog wat te koud bad te halen, waren er andere knapen bezig om van den eenen kant naar den anderen te loopen met goed gevolg! Van de gelegenheid om in het gebouw 's-Gravensteiu alhier gratie brood en koffie te nuttigen werd nog door het volgend aantal personen gebruik gemaakt: Zaterdag-namiddag van 3 tot 5 uren 948 Zondag-namiddag van 3 tot 5 uren. 805 Hedenmorgen van 9 tot 11 uren 743 Bovendien hedenmorgen van 8 tot 9 uren door 360 kinderen, te zamen alzoo 2856. Voor M. R.die by een man te Leiden, by wien zy tydeiyk inwoonde, een lombardbriefje voor een zilveren horloge en een paar boezeroenen wegnam, vorderde het O. M. by de 's-Gravenhaagscbe rechtbank heden 2 maanden gevangenisstraf; voo» W. S. te Kaag, die door middel van valsehheid in geschrifte een baggervaartuig in huur kreeg, dit 6 maanden gebruikte en don huurprye niet betaalde, 3 maandenvoor L. v. d. W., te Noordwyk aan Zee, die ten nadeele van den knecht op eeno boerdery aldaar eene por- temonnaie met ƒ4.75 uit diens jaszak ont vreemdde, terwyl die knecht zat te melken, 3 maanden; voor H. C. en J.C.,beiden arbei ders, één uit Noordwyk en één uit Noord- wykerhout, die zich SSUBPP. bobben schuldig gemaakt aan diefstal van 6611 paar schafttéétr, voor ieder ééns maand. Uitspraak in deze zaken op Maandag a. s. By vonnis van de arrond.-recht- bank te 's-Gravenhago werden heden veroor deeld: J. D., vader en zoon, uit Leiden, die zich schuldig maakten aan diefstallen en strooperyen van turf, steenkolen en groenten, J. D. (Senior) tot 6 maanden, J. D. (Junior) tot 14 dagen; P. R., de 74-jarige man te Leiden, die zich aldaar schuldig maakte aan diefstal van een 6tuk rookvleeach, tot 1 maand; J. G. T. en J. G. d. L.,te Alfen aan den Rijn,, die zonder aanleiding een persoon aldaar mis handelden, ieder tot 7 dagenJ. R., te Hazers- woude, die te Boskoop moedwillig eene glasruit in eene tappery stuksloeg, tot 8 boete; C. H. M., te Wassenaar, die aldaar tegen den wil van de eigenaresse eene woning binnen drong en schade aanrichtte, tot 3 boete, en J. S., huisvrouw van d. i. R., te Leiden, die uit eeno tappery aldaar eene fiesch anijs wegnam, tot 1 maand gevangenisstraf. De commissie der buitengewone bedeeling te Waddingsveen hield hare derde wintercoilecte by de ingezetenen. Ze bracht op 251,99'/j, 25 KG. ryst en 3 tarwebrooden. De prijs op bet schaakconcours te Waddings- veon is gewonnen door den heer H. Paling.. In het zuideiyk gedeelte der gemeente Haarlemmermeer komen vele ge vallen van mazelen voor, waarvan sommigen met doodelijken afloop. Door den „Chr. Volksbond" is besloten de vaarten van 'e Gravenhage naar Loosduinen, van Den Haag naar den Leidachen- dam en de zanderyvaarten van ys te ontdoen. Aan de verschillende gemeentebesturen is daarvan kennis gegeven en dezen zyn met dit werk zeer ingenomen. Depeches uit Parys melden dat de kunstschilder Meissonnier overleden is. Tachtig groote stoombooten mooten te Liverpool blyven liggen wegens de werkstaking onder de bemanning der sleepbooten. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Dec.-3 Jan. Op de door de professoren Pekelharing en Mac Gillavry, respectieveiyk te Utrecht en te Leiden, uitgebrachte adviezen over het labo ratorium van patalogische anatomie en bac teriologie, is door Z. E. den minister van koloniën medegedeeld dat er geene reden be staat voor de opbe/fiog dier inrichting. (B. ÜV.) Mej. J. C. De Bruyn Kops, huiponder- wijzeres aan de openbare lagere school te Palembang, heeft bet verzoek gedaan wegens dringende familie-aangelegenheden en buiten bezwaar van den lande met één jaar verlof naar Europa te gaan. Uit Magelang scbryft men dat de kapi tein der infanterie Blauw binnenkort een twee jarig verlof naar Europa zal aanvragen. Door den gonvernenr-generaal vin Ned.-Indie z ij n de volgende beachikkingon genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot adjonct-chef der 2do afdeeling 1.ij de Exploitatie der 8.-S. op Java L. M. Mejjeenheim; tot 3don commies bij bet residentie-kantoor te Batavia de late klerk brj bet reeidontie-kantoor te Fati (Japara) L. E. Bruckner. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegens ziekte de 3de (commies bij de Algemeens Rekenkamer J. F. Fritz. Benoemd: Tot Sden commies bij de Algemeene Rekenkamer do ambtoDaar op wachtgeld E. A. G. Van Emmerik, laatstelijk die betrekking bekleed-heb- bendo; tot lid van do Wees- en Boedelkamer te Semarang het lid van do Weea- en Boedelkamer to Makaeser J. Landman. Gesteld: Tor beschikking van den directeur van B. B., om werkzaam te worden gestc-ld bij l.et B. B., de ambtenaar voor den burgerlijker, dienst J. S. A. Morces. Ontslagen: Op verzoek eervol nit 'a lauds dienst de ondorwijzer lste kl. bij bet O. L. O vnor Enropesnen en met dezen geljjkgestelden ia N.-I., L. H. Kramer. Benoemd: Tot onderwijzer late kl. bij bet O. L. O. voor Europeanen en met dezen gelijkgestelde» in N.-I. do onderwijzer 2de kl. A. 8. Blekkink. Verplaatst: Van de residentie Preangt-r- Regenteehappen naar de ree. Krawang, de adep.-contr. G. Th. Stibbe. Overgeplaatst: Ai6 halpondorwijzervs va» de op. lete meisjesschool te Bitavia naar de op. lato leg. eobool B aldaar, mej. H. E. Michaëlis; van de op. 2do lag. school te Meester.Cornells naai de op. lete lag. meisjesschool to Batavia, mej. J. E. M. Maethoff; van de op. late lag. school B te Batavia Daar de op. lag. school te Paeoeroean, mej. A. Rookmaaker; van de op. lag. school te Pasoeaoean naar do op. 2do lag. school te Meeeter-Cornelis, mej. C. M. Van OoenB; van de op. 6de lag. school te Batavia naar de op. letvj lag. school te Bocrakarta, mej. J. A. Koek; van de op. lste lag. ecbool te Soerakarta naar de op. Gdo lag. school to Batavia, mej. 8. Muller. Departement van Oorlog. Hereteld: In activiteit do kapitein der iDfanterio F. A. P. Mollmger, thans ep non-activiteit buiten bezwaar van den lands. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie, tot majoor de kapitein L. v. d. Bont; tot kapitein de late luits. A. O. Denv..loom en F. P. L. Van Driel,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2