Aanleg van Gas- en Duinwaterleiding. JOHs. DEE Jzn. SM]S 5. Hoogstraat 5. I. H. DIJKHUIS. Twee Kinderfeesten, Zee-Assurantie. Te huur gevraagd, GEVRAAGD Van LODEWIJK MULDER. N°. 9493. Maandag 2 Februari. A0. 1891. Leiden, 31 Januari. (§3ze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. ONTVANGEN: Gedroogde Snijboonen. Spergeboonen. Soepgroenten. Tninboonen. Dop-Erwten. IV utsgebouw. Chavannes Roilandet, Ter overneming aangeboden, Jan Faassen, DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet.1.40. Afzonderlijke Nommera.0.06. Te Amsterdam vergaderde de gemeente raad gistermiddag om te beraadslagen over het vooratei van B. en Ws. betreffende don Beursbouw, dat wij voor de duidelijkheid her halen lo. te verklarena dat het terrein buiten de omgeving van den Dam of het Damrak voor den Beursbouw minder geschikt is te achten en dat eveneens geen terrein in aan merking kan komen, door onteigening te ver krijgen 6 dat de gemeente bereid is een bedrag beschikbaar te stellen, dat, met het oog op de opbrengst der Beursbelasting enz., de som van 2'/, millioen gulden niet overschrijdt; 2o. B. en Ws. uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk, in overleg met de Kamer van Koop handel en na de vertegenwoordigers der ver schillende takken van handel te hebben ge boord, de noodige vooretellen te doen, om van gemeentewege oen voldoend Beursgebouw te stichten op het thans aangeplempte of, zoo noodig, verder aan te plempen deel van het Damrak. Van de hoeren J. R. Wtiste, C. J. M. Dljk- mans, mr. J. W. Alting Mees en J. C. De Vries was daarop het volgende amendement voorgesteld Weg te laten uit de zinsnede sub a de woorden: „en dat eveneens geen terrein in aanmerking kan komen, door onteigening te verkrijgen." Voorts weg te latenb „dat de gemeente bereid is een bedrag beschikbaar te stellen, dat, met het oog op de opbrengst der Beurs belasting enz., de som van 2'/a millioen niet overschrijdt." Tor toelichting van hun amendement mer ken zij op, dat naar hun oordeel het gemeente belang niet wordt gediend door reeds nu, voordat een volledig onderzoek heeft plaats gevonden en voordat een bepaald plan is ontworpen, de vrijbeid van terreinkeuze en van bepaling van het voor den bouw der Beurs te besteden bedrag te beperken. De voorzitter hoopte, waar de vergadering zoo dikwyis over dit onderwerp heeft beraad slaagd, dat men thans eene definitieve be slissing kan nemen, opdat men, in welken geest ook, het besluit zou kunnen uitvoeren. Vervolgans deelde spreker mede dat de ver schillende vertegenwoordigers van den handel van do Kamer van Koophandel, van den groothandel enz. geene scheiding aan de Beurs wenschten. Aan deze heeren konden B. en Ws. natuurlijk niet mededeelen, of de oplossing der quae3tie spoedig zou plaats vinden, daar dit van den Raad afhing. De verschillende vroeger gemaakte plannen omtrent den Beursbouw kwamen in de ver gadering der vertegenwoordigers van den han del opnieuw ter sprake en velen bleven by het plan om de Beurs op het Damrak te bou wen. Het is echter eene quaestie van geld. Heeft men geld er voor disponibel, dan kunnen perceelen onteigend worden en d&n kan op een ander terrein eene Beurs in het leven worden geroepen, zooals in de Warmoesstraat volgens het plan-Krasnapolsky, of op de War moesgracht volgens het plan Van Gendt. De heer Jitta Jr. stelde voor, Burgemeester en Wethouders te machtigen voorstellen te doen en den Raad van preadvies te dienen over de twee emplacementen der twee laatst genoemde plannen. Spreker verklaarde zich vóór het plan-Krasnapolsky, door de gemeente geëxploiteerd, en meent dat de groote uitgaven wel door huur van lokalen, verhoogde beurs belasting enz. kunnen gedekt worden, terwyl men, aannemende een plan, gebazeerd op onteigening, komt tot de definitieve oplossing. Do heeren Wuste en Jitta Sr. verdedigden het amendement-Wu8te c. s. Vooral de laatste trok te velde tegen eene beurs op het Damrak, welke geheel in stryd zou zyn met de eischen der aesthetics. Hen zou op het Damrak eene beurs krygen, maar eene hoogst onvoldoende, waardoor men over een dertigtal jaren eene nieuwe „beurs-quaestie" zou krygen. De voorzitter wees er op, dat het amende- ment-Wuste c. s. geheel de quaestie weer op losse schroeven zet; dan is het voorstel-Jitta Jr. beter, dat ons plaatst voor twee bepaalde planneD, nl.de keus laat tusschen het plan- Krasnapolsky en het plan-Van Gendt. De heer De Vries stelde eene motie voor om het bouwen van eene beurs aan den handel over te laten, maar die met een millioen te subsidiëeren, mits de Raad de plannen en de plaats goedkeure. Uitvoerig word dit voorstel door den voor steller verdedigd, die meende dat hiorby het prestige der gemeente volstrekt niet zou ïyden. Na eene beraadslaging van ruim vier uren, waaruit herhaaldeiyk oleek dat de voordracht, om de Beurs op het Damrak te bouwen, wei nig by val vond, werd op voorstel van don heer Bake besloten in overleg met den handel te treden, om de Beurs aan de Warmoes straat of aan de Heerengracht te bouwen, mits de rente van het daarvoor noodige kapitaal gedekt worde door de Beursbelasting en de opbrengst der exploitatie van het gebouw. KOLONIËN. BATAVIA, 21 24 December. (Vervolg.) Uit Atjeh ontvangt de „Deli-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 19 December: In onze hoofdvestiging is het nog steeds doodstil. De posten worden voortdurend be schoten, maar niet hevig. De vyand doet ons zoodoende nog immer merken, dat, by het nijpend gebrek aan klee ding en behooriyke voeding, hy nog geen gebrek heeft aan ammunitie. Eergisteravond tusschen 6 en 6'/2 uur, het was nogal donker, passeerde een per soon langs Lambaroe, om naar buiten te gaan. De schildwacht, die hem zag, legde aan en trof hem in den arm. By onderzoek bleek die persoon eene Atjehsche vrouw te zyn, en de waakzame schildwacht werd voor het behooriyk vervullen van zyn plicht gestraft. Ook kwam hier het bericht, dat Kotta-Po- hama door den vyand geattaqueerd zou wor den! De marine hield zich klaar om met gewapende sloepen die versterking by te staan, doch tot heden werd er geen vyand gezien. Het openkappen van het voorterrein aldaar heeft gisteravond wederom plaats gehad; tot dekking waren uitgerukt 00 bajonetten van Lampong, 20 van Kroeng Tjoet en 30 van Kotta-Pohama. Het werk werd door don vyand slechts weinig bemoeilykt. De chef van den staf en de assistent-resi dent van de Westkust (De Neve) zyn per „Condor1' naar Telok Kro6t geweest tot het doen van opmetingen en kwamen eergisteren terug. Op morgen zal diezelfde ambtenaar zich per stoomer naar Troemon begeven, om dat van daar berichten zyn ingekomen, dat er weder een inval vau kwaad volk heeft plaats gehad. Buiten de linie, te Bontjala, heeft dezer dagen een gevecht plaats gehad tusschen onzen hoeloebalaug Toekoe Nja Banta en hot volk van Tengkoe di Tiroe. Toekoo Nja Banta is met een verlies van 3 dooden en 10 ge wonden binnen onze linie teruggetrokken. Zyn prestige als hoeloebalang heeft daardoor een leelyken knak gekregen. De man is razend en zal eerstdaags mot een grooteren troep uitrukken. De assistent-resident van de N.- en O.-kust en de militaire commandant van Segli zyn per stoomer „Zeemeeuw" weder naar hunne respectieve standplaatsen vertrokken. Segli s PRUS DER ADVERTENTIBN Yan 16 regela 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- oaeseeren buiten do etad wordt 0.10 berekend. thans bewapend met een mortier 20 cm., welk geschut ook per „Zeemeeuw" derwaarts is overgebracht. Edi schynt rustig te zyn. Eerstdaags zal de hier aangekomen controleur Vermeulen naar Edi vertrekken, alwaar hy door den gouverneur is geplaatst. Do maharadja van Telok Semawó is hier en logeert thans by den vorst van Maracsa, Toekoe Ncq, om met dezen naar Kemala te gaan. Met de Westboot kwamen hier aan de 1ste luitenants Haffman van de artillerie en Swart- bol van de genie, de 2de luitenants der infan terie Berlauwt, Blok, De Neve, Holten, Goris- sen, en de officier van gezondheid Kwast, benevens 10 Europeesche onderofficieren, 108 Europeanen en Araboneezen, en 115 Inlanders (fuseliers), terwyl met dien stoomer werden geëvacueerd 4 Europeesche onderofficieren, 28 Europeesche, 14 Amboneesche en 47 Inland- sche fuseliers. Een verschrikkeiyk ongeluk is te Batavia, ten huize van den inlander Aboe, wonende in de kampong Sawah Besar, gebeurd. Ter eere van het huweiyk van zyne dochter was alle hens aan het koken en bakken. Eene der buurvrouwen, die medehielpen, had voor haar gemak haar zuigeling medegenomen en droeg die in een slendang. Terwyl de moeder bezig was met olie-koken, springt opeens de pan, waarin het vocht zich bevond, uit elkan der en wordt de gloeiende olie naar alle kanten verspreid. Het kind bekwam zulke zware brandwonden, dat het spoedig overleed, terwyl de moeder nog lang aan hare wonden zal ïyden. De trouwplechtigheid werd, zooals men kan be- grypen, uitgesteld, terwyl in dien tyd de noodige offers zullen gebracht worden om de gevolgen van dit booze voorteeken te bezweren. Volgens de „Straits Independant" ia ean jonge Hollander de heer James, die eerst onlangs uit Europa was aangekomen en als assistent op een der tabaksonderne- mingen in Britsch Noord-Borneo werkzaam was, door een alligator verscheurd, toen hy zich in de Sugut rivier baadde. Alle aange wende pogingen om hem te hulp te komen of zyne overbiyfselen te vinden, bleven, helaas, vruchteloos. Opffavo der passagiein, naar Nodorland vertrokken per Ned. ss. „Drente", gezagvoerder W. Bagehne: lste luit. der infanterie W P. RoelofBz; 2de luit der infanterie W. A. T eeiua on echtgencoteG. F EDger; 2d© luit. der infanterie A. OverduijnSturm eehtgenoote en 3 kinderen, benevens Hr. Ma, troo pen od ocbepelingen. met Moi of eerder: een HUIS met Tuin en Schuur of Stalling voor 8 of meer koeien. Franco brieven worden ingewacht aan het Bureel van dit Blad onder No. 566. 6 241 16 WOENSDAG 4 FEBRUARI 1891, op vereerend verzoek: onder directie ran D. Th. 8CIIRANADE, beroemd Prestidigitateur te Rotterdam. gj^p— Nieuwe Voorstellingen, Humor-Tooverkunst. - Kluchtspelen met het Parljsche Marionetten Theater, Raadsel- spelen. - Uitdeeling vati Kinderspeelgoed, enz., enz. PRIJZEN DER PLAATSEN: JIlddag-Ktnderfeest, van 2 4 uren, voor kinderen en begeleiders ƒ0.30 de per soon. Avond-Kinderfeest, van 63/, -9'/a uren, voor kinderen en begeleiders ƒ0.49 de persoon. Toegangsbewijzen van af heden verkrijgbaar b(j den Heer W. F. WIJTING, Nutsgebouw, waar ook plaatsen a ÏO Ccats extra te be spreken z(jn. 654 25 een fatsoenlijk JIEI9JE, P. 4»., vau 15 jarer. Zich aan te melden, Maandag-morgen van 10 tot 11 uren: Plantsoen 95. 672 5 NIEUWE RIJN 3, Agenten dei-Stoomvaartmaatschappij „Nederland". op oen dorp naby Leideneene zeer nitte Manufacturenzaak, welke een burgerbe staan oplevert en voor verdere uitbreiding vatbaar is. Adres met franco brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 652. 7 Wat mooi en goedkoop is dat. Historische Roman uit het begin der 17de eeuw, door Lodewljk mulder, 2 Deden, 6de druk, door uitverkoop voor ƒ1.20, in 2 Prachtbanden voor 1.80. Goede wijn behoeft geen krans. Wie het meosterwerk van Lodewfik Mulder voorzoo'n bagatel wil hebben, proflteere van het aanbod. Te bekomen bfi D. BOLLE, Bazaar van Goedkoops Boeken, te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel van 1.29 of l.OO, waarop vermeld: .fan Foassen. 657 16

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5