$o. 8493 Maandag 2 Februari A°. 1891. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Januari. Feuilleton. LEIDSC PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por S maanden.v.1.10. Franco per post.7.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel weer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hofc incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De Raad dezer gemeente zal op Donderdag 5 Februari a. 6. wederom eene vergadering houden. Vanwege de afdeeling Leiden der Hol- land8Che Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen werd gisteravond in de kleine zaal van het Nutsgebouw de eerste verga dering van het genootschappelijk jaar 1891 gehouden. De zitplaatsen in die kleine zaal, waarin schoone planten in drie groepen naast elkaar gerangschikt stonden, waren alle in genomen, wel een bewijs, dat de belangstelling groot was en veel goeds verwacht werd. Gedachtig aan dat welbekende Fransche spreekwoord, dat terecht aanspoort tot eer betoon aan de vrouw, zij ook hier in de eersto plaats meldmg gemaakt van het optreden van mejuffrouw Christine Veltman, uit Am sterdam, alhoewel zij niet het eerst zich hoo- ren deed. Drie liederen van Joh. Brahms: „Auf dem See", „Sapphiscbe Ode" en „Meine Liebe ist grün" werden door deze alt-zangeres, wie reeds dadelijk een fraaie bouquet eene kostbare hulde m dit seizoen werd aan geboden, vóór de pauze ten gehoore gebracht, onder verdienstelijk piano-accompagnemont van mej Van Baaten alhier. De toejuichingen, mejuffrouw Veltman na de voordracht van elk dier liederen geschonken, waren zoovele bewjjzen van de tevredenheid van het audi torium. Na de pauze vergastte zij dit op Saint- Saëns „Samson et Dalila", Bizets „Pastorale" en Van Milligens „Zooveel liedjes als erklin- j, ken", mede met piano-begeleiding. Zij voldeed JL nu Dog beter dan in de eerste afdeeling en "een stormachtig, langdurig, telkens wederom oplevend applaus was het loon voor de taak, waarvan z(j zich zoo naar genoegen der aan wezigen had gekweten. Aan dat applaus kwam geen einde voordat men haar bereid zag nog een lied ten beste te geven, het lieve „"Wiege lied" van Brahms. De heer Willem Otto, volgens zjjne ter vergadering vedane verklaring telegrafist en dat wel bijna vyf en twintig jaren, opende de reeks zijner vo- irdrachten met eene schets, getiteld „Mijn eerrte nachtdienst," welke voor komt in een door hem weldra uit te geven werk, wanneer Bjj zijn zilveren jubileum zal vieren. Zoowel deze schets als „De oorlogs jaren 1870-1871" mocht de goedkeuring der toehoorderess' n en toehoorders verwer ven en deed o. tevens een duidelijken blik slaan in het leven van een telegrafist in functie, in functie ook des nachts. En wat al gedachten kunnen vastgeknoopt worden aan die woorden, welke per draad komen en gaan 1 De heer Willem Otto kwam, behalve door het feit, dat hy evenals mejuffrouw Christine Voltmaa te Amsterdam woonachtig is, gister avond met deze dame nog hierin overeen, dat ook hy na de pauze gelukkiger was dan vóór den rusttijd. Immers, zyne „Typen uit het publiek" waren heel aardig, en door de wijze van voordracht, welke zeer passend hierbij mag genoemd worden, hoogst aangenaam em te hooren. Met ingehouden adem werd de spreker dan ook toen gevolgd, en menige gulle, als ook zeer luide, uitbundige lach weerklonk door de zaal. Het bestuur der meergenoemde afdeeling heeft, afgaande op de meermalen geuite ge voelens der aanwezigen, eene goede keuze gedaan deze zangeres en dezen spreker voor den avond van gisteren te engageeren. De vele aanwezigen, onder wie vooral zeer vele dames, hebben een genoeglijken avond gehad, een avond, welke met verlangen doet uitzien naar eene volgende vergadering. Bjj de Leidsche Spaarbank werd in de maand Januari ingelegd 50,064. terug betaald 48,907.96'/2, terwijl zijn afgegeven 110 nieuwe en geheel afgelost 70 boekjes. Het gezamenlijk tegeed der 9024 inleg gers bedraagt op 31 Jan. 1,743,753.96. De Nederlandsche mail met berichten uit Indië wordt morgenochtend alhier ver wacht. By de te Leiderdorp gehouden aanbe steding van het onderhoud der gemeente eigendommen werd ingeschreven door A. P.K. Hardeman voor ƒ833, C. Meerburg voor 757, H. Van der Wal voor 754.60, E Groenen dijk voor 749, A. G. Van Osnabrugge voor ƒ748, H. J. Visser voor 725 en J. Van Ommeren voor 693 25. De gunning is aangehouden. Voor de verpachting van het baggeren was zeer weinig deelneming. In het vorig jaar waren te Rijnsburg 24 ingeschrevenen voor de nationale militie, die allen 13 Februari a. s. aan de loting te Katwijk zullen deelnemen. In dit jaar bedraagt het aantal ingeschreve nen voor de nationale militie 27. De gemeenteraad van Benthuizen heeft in zijne laatst gehouden vergadering besloten tot eene inwendige verbouwing van het school lokaal, en tot het aanstellen eener onder wijzeres op eene jaarwedde van ƒ400. In eene buitengewone vergadering van den gemeenteraad van Nieuwer-Amstel had gistermorgen de installatie plaats van den nieuwbenoemden burgemeester, den heer H. P. C. W. H. J. B. Van Son. De waarnemende voorzitter, de wethouder Schröder, opende omstreeks 20 minuten'na den bestemden tijd de vergadering. Van de 15 leden waren er 8 afwezig. De voorzitter deelde mede dat namens den secretaris bericht was ontvangen dat deze met hoofdpijn te bed lag en als het kan, tegen den middag beter is (gelach). De voorzitter verzocht den heer Coenon den burgemeester binnen te leiden, sprak dezen toe, wenschte hem geluk en overhandigde hem het insigne zjjner waardigheid. Da heer Van Son plaatste zich op den voor hem bestemden zetel en, dankend voor de ontvangst, aanvaardde h(j zijn ambt met eene rede, waarin bjj o. a. deed uitkomen, dat hjj zich, zooals vroeger, kanten zou tegen eene annexatie van N.-Amstel door de gemeente Amsterdam. Met don wensch, dat Gods zegen op den arbeid moge rusten, sloot spr. de vergadering. Diens ondanks erlangde, nadat het applaus van de dicht bezette publieke tribune bedaard was, de heer Wolzak (tot het publiek beboo- rende) het woord om den burgemeester de teleurstelling dor burgerij tb vertolken, dat da vlag niet van het Raadhuis woei en ver zocht den burgemeester dit alsnog te gelasten. De heer Van Son geloofde dat hy dit moei lijk zelf kon gelasten. Bezwaar had hy er niet tegen, maar, wilde de heer Wolzak zich tot een ander, b. v. tot de afdeeling publieke werken wenden, dan moest hy dit zelf weten. Do wethouder Schröder merkte op, dat, als men op het Raadhuis de vlag uitstak, er kans bestond dat huizen de vlag half-stok lieten wapperen. De heer Wolzak wilde slechts aan het heden gedacht hebben en niet aan de dreigende annexatie. Het Raadslid Bakhuyzen ried na het ge sprokene aan de vlag niet uit te steken. Later, als men niet om woorden, maar om daden reden tot blydschap heeft, kan men de vlag uitsteken, en een wimpel er by. De na vergadering werd hierna gesloten. Eene commissie uit de bewoners van don Overtoom kwam den burgemeester hierna be groeten, waarna de heer Bakhuyzen namens den kerkeraad te Amstelveen het woord voerde. In enkele deelen der gemeente zag men gistermorgen enkele vlaggen uitgestoken. De heer Wiarda, wykmeester aan den Over toom, heeft eene commissie gevormd om aan den nieuwen burgemeester Dinsdag a. s. eene serenade met fakkellicht te brengen. De ontevredenheid over de benoeming tot burgemeester van den heer Van Son, deur waarder by 's Ryks belastingen, die zeer be scheiden op een bovenhuisje woont, en die, voor zoover men woet, nooit byzondsre studie van gomeentebehoer heeft gemaakt, is by velen te Nieuwer-Amstel zóó groot, dat er zelfs sprake is, dat verscheidene leden van den gemeenteraad hun ontslag zullen nemen. By de bovenvermelde installatie schitterden zy dan ook reeds door hunne afwezigheid. De directeur van het Amsterdamsche abattoir, de heer Hoogenboom, wordt met 1 Februari met het administratief beheer van de brandweer en de sectiebrandmeesters wor den met de blussching belast. Het gerucht loopt, dat de Roiterdamsche afdeeling van „Algemeen Stemrecht" plan heeft om eon werkman candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, in plaats van den heer Verniers van der Loeff. Mej. Cornelia Van Zanten, zangeres by de Nederlandsche Opera van den Parkschouw burg te Amsterdam, heeft uitgegeven, ten voordeele der algemeene armen dier stad, een lied, uit hare pen voortgevloeid en door haar op muziek gezet, getiteld: „Helpt in Nood." By koninkiyk besluit is aan jbr. C. H. A. Van dor Wyck, vice-president van den Raad van Ned.-Indió, met 4 April a. s., op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe, door hem aan den lande bewezen diensten. Door de rechtbank te Arnhem is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Nymegen, opgemaakt de navolgende alpha- betische lyst van aanbeveling: mr. G. F. M. Pathuis Cremers, kantonr. te Bergen op-Zoom jhr. mr. A. G De Geer, rechter in de arr.- rechtbank to Haarlem, en mr. C. Stemberg, kantonr. te Delft. By besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is verklaard dat Lodewpk Vis, ontslagen onderwyzer eener openbare lagere school te Zaandam, de bevoegdheid tot het geven van lager ondorwys heeft ver loren. Te rekenen van 1 Februari zal het go- bied van Britsch Noord Borneo deel uitmaken van de Algemeene Postvereeniging. De heer S. A. Vernède is benoemd tot secretaris der gemeente Schiedam. I S0 TWEE NEVEN. Novelle van 26) De hertog bad in zyne jonge jaren naam gemaakt als een vereerder van het schoone geslacht, en zyn hof was destyds door zijn luister en het vrooljjke leven, dat men er leidde, overal bekend, zoo niet zelfs berucht geweest. Alleen met den '-.omenden ouderdom had de weldadige invloed van de hertogin meer en meer de overhand gekregen en den vorst tot eene rain o'i meer burgerlijke levenswijze teruggevoerd, eu re <enwoordig werden de hoffeesten met podanïo gestrengheid gegeven, naar het programma van den hofmaarschalk. Gezegde feesten kenmerkten zich bovendien door zulk eene regelmatigheid en eentonigheid van vorm, dat z\j k aden doorgaan voor eene vervelende exercitie n de goede zeden. Graaf Leo wist zn j echter hiervoor schadeloos te steüon door h £ko verkeer met zijne *icht. m it hu '/oeken by de aristo cratie in do k Do vroolijke en onschul dige gesneekk».'. met het li«7e, jonge meisje werden hem weldra eene behoefte; do arg- loozo en vertrouwelijke openhartigheid, waar toe zij zich als zijne pleegzuster gerechtigd achtte, deed zijn harte onuitsprekelijk wel dadig aan. Hij zocht daarom met voorliefde die gezelschappen, waarin hij rekenen kon, zijne nicht te zullen aantroffen. Weldra werd het in het gezelschap ge woonte voor hem eene plaats open te hou den in de onmiddellijke nabijheid van Sofie en het duurde niet lang, dat men elkaar, eerst fluisterend, doch spoedig luider, het nieuws meedeelde, dat graaf Leo van Wulfenstein verliefd was op de hofdame freule Sofie van Warleben, en dat hunne verloving zeer aan staande was. De eenige concurrent des jongen graven scheen, misschien zonder dat hy het zelf wist, zyn neef Hendrik te wezen. Wat ieder een zag, moest hem zeker ontgaanwat allen elkaar als een openbaar geheim toefluisterden, scheen hem alleen onbekend te blyven. Hij had al spoedig zü'ne aanvankelijke terughou ding vaarwel gezegd, de verzuimde bezoeken ingehaald en volgde thans zyn neef even ge duldig in de grenzeniooze bezoeken by de hoogade'.iyke soiréea, ais hy vroeger naast Leo de onuitstaanbare verveling deelde, of met dezen aan de levenslustige bedry^dn-der officieren en jonge cavaliers zyn aandeel bad. Bij elke gelegenheid toonde by voor Leo de oprechtste vriendschap, eene aanhankelijkheid, tot elk offer bereid, zoodat men in de dames- wereld verrukt en geroerd de beide neven nu eens met de Dioscuren, dan met Damon en Pitias, dan weer met Don Carlos en Rodrigo vergeleek, naarmate men de voor keur gaf aan oude of nieuwe mythologie. Zelfs de opperhoutvester Yan Willingen stapte eenigermate over zgn waatrouwen heen en begon, ofschoon hoofdschuddend, aan Hendriks verbetering te gelooven. Doch dezelfde vriendschappelijke verhou ding, deze openlyke geiykheid van zin en neiging, had ook hare klippen en gevaren, omdat ook de teedere gemoedsuitingen der beide neven zich tot hetzelfde voorwerp be paalden. Had Hendrik in den beginne zich jegens Sofie gedragen zooals men dat van elk be schaafd man verwachten en ondervinden kan, toen Leo met den dag meer werk van het meisje maakte, wies ook zyne genegenheid voor haar in dezelfde mate aan. Zonder zich rekenschap af te vragen van de verhouding tus8chen Leo en Sofie, bracht hy het meisje zijne huldebetuigingen op zulk een teederen, fijnbeschaafdeD, galanten en eerbiedigen toon, dat zy evenmin in staat was die af te wüzen, als het Leo moeilyk viel zich ver stoord of jaloersch daarover te gevoelen. „Araor is een duizendkunstenaar", spotte in het gezelschap de een„wie had ooit durven denken, dat die wilde graaf Hein nog in staat zou wezen zulke honigzoete vleieryen ten beste te geven." „Welk eene treffende vriendschappeiyke verhouding", zuchtten de sentimenteelen. „Zelfs in de liefde één van zinl Hoe jam mer dat de koude, gevoellooze wereld voor zulk eene zeldzame eendracht nog geene vor men kent!" „Onthoudt het maar!" riepen de voorzich- tigen, „dit zal nog eens de klip worden, waarop de beste vriendschapsband breekt." „Graaf Hendrik kan toch onmogelijk ern stige plannen hebben", meenden de practici. „Hy is even arm als zy, waarvan zouden zy moeten leven? Hy zal zeker poolshoogte by beiden nemen, om zeker te willen zyn van zyn tosstand en doet dit nu op eene min of meor overdreven en ongeschikte wyze, als hy nu al met voor eone toekomstige ongeoorloofde levenswyze den weg wil banen." (TYordt

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 11