Ylissingen, zal, naar men meldt, voor den tijd van drie jaren by de landmacht op Curaeio als militair apotheker dienst doon. Z. M. de keizer van Duitschland heeft benoemd tot ridder 4de klasse der Koninklyke Pruisische Kroonorde, den inspecteur der politie late kl., chef der recherche W. H. Olivier, te 's-Hage, als erkenning voor de dieDslen, aan het gezantschap aldaar van het keizerrijk gedurende de laatste jaren in zyne betrekking bewezen. De Amsterdamsehe gemeenteraad heeft gisteren Da drie uren debat met 28 tegen 8 stemmen den commandant der brandweer, den heer Van Moock, eervol ontslagen zonder pensioen. Yrydag aanstaande komt de beurs- voordracht aan de orde. Naar men aan het „Vad." mededeelt, is baron De Constant Rebecque eervol ont heven van de functiên van hofmaarschalk en wordt hy als zoodanig vervangen door baron Taets van Amerongen van Natewisch. De heer De Constant Rebecque blijft echter kamerheer-ceremoniemeester. Een particulier telegram uit Batavia meldt aan de „N. R. C." het overlyden van bot ons vyandige Athjeesche opperhoofd TeDgkoe di Tiroe. By kon. besluit zyn benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw, de generaal-majoors J. C. C. Den Beer Poor- tugael, commandant dor stelling van Amster dam, teTens bevelhebber in de 1ste militaire afd., en W. K. L. Van Helden, inspecteur dor cavalerie, belast met het algemeen toe zicht over hot wapen der koninklyke mare chaussee alsmede de gepen?, goneraal-majoor A. M. Mazel, laatsteiyk commandant der vest.- artillerie. Blijkens een hij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. schroef- stoomschip 4de kl. „Sommelsdyk", onder be vel van den kapt.-luit. ter zee 6. H. Van Steyn, te Paramaribo aangekomen. Aan boord waB alles wel. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, is 27 Jan. Gibraltar gepas seerd de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, is 28 Jan. Perim gepasseerd; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 26 Jan. van Southampton; de „Prins Maurits", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 28 Jan. te Havre; do „Zuid-Hol land", van Rotterdam naar Batavia, is 29 Jan. ie Port-Said aangekomen. Gemengd Nieuwe. Van de gelegenheid om inhot gebouw 's Gravenstein alhier gratis brood en kolfie te nuttigen, werd gistemamiddag van 3 tot 5 uren gebruik gemaakt door 810 per- sonen, hedenmorgen van 8 tot 9 uren door 429 kinderen en van 9 tot 11 uren door 714 personen, te zamen 1953. Het bericht omtrent den dienst der Leidsche stoombootmaatschappij „De Vol harding", hoo juist ook, heeft by velen een verkeerden uitleg gevonden. Waarheid is dat door de directie morgen wellicht onder zocht zal worden in hoeverre hot ys te ver breken is, al ware het slechts over een ge deelte haier lyn, maar men is er van over tuigd dat er voor het hervatten van den dienst naar Amsterdam, waarbij het publiek belang heeft, nog vooreerst geen sprake zyn kan. Nader meldt men ons dat by persooniyk onderzoek van den directeur, den heer H. J. Van Nouhuys, hedenochtend is gebleken dat er onder Koudekerk nog 48 centimeter gezond ijs zit, zoodat zelfs aan het maken van een begin met don stoombootdienst nog niet te -denken valt. Voor de Haagsche rechtbank bad zich heden te verantwoorden C. W., be klaagd van in den avond van 11 October des vorigen jaars als conducteur der H. IJ.-S.-M., op de tramiyn Leiden-Katwijk, naby Poel brug, onder de gemeente Oegstgeest, nadat hy een wissel gesteld had, het sein gegeven te hebben tot doorryden, toen er gevaar be stond, waardoor eene botsing heeft plaats gehad tusscheu een trein van de Rijnland- scha stoomtram, waarop bekl. conducteur was en die van Leiden naar Katwyk reed, en een trein van de Noord-Zuid-Hollandscho stoomtram, welke van Leiden naar Hillegom reed, en door welke botsing die treinen wer den beschadigd en gevaar voor personen is ontstaan. Er werden acht getuigen gehoord, waarvan één tevens als deskundige. Uit hunne ver klaringen, welke voor het grootste gedeelte betroffen den feitelyken toestand op de betrek- keiyke spoorlynen en de verschillende wissel standen op het tijdstip, waarop de botsing plaats had, bleok o. a. ook dat een meisje, in een der trammen aanwezig, eene lichte ontvelling had bekomen; andere reizigers had den door den schok een weinig pyn gekregen. Volgens bekl. was het in den avond van 11 Oct. nogal mistig; enkele getuigen ver klaarden ook dat zy dit in geringe mate hadden waargenomenalthans, er viel volgens sommigen nogal mot regen in den bewusten avond. De substituut-officier van justitie meende dat als oorzaak van het ongeval moet be schouwd worden de haast der beambten om naar huis te komen. Opzet achtte Z.E.A. in deze niet aanwezig. Beklaagde had evenwel betoogde spr. verder nalatigheid gepleegd. Dat er in den bewusten avond een zware miBt was, oor deelde hy niet bewezen. Er viel hoogstens een weinig regen. Het requisitoir strekte tot bekl.'8 veroordeeling in eene hechtenis van zeven dageD. Uitspraak 9 Febr. a. s. By vonnis van de arron d.-r e c h t- bank te 's-Gravenhage werd heden vryge sproken J. J. M., te Leiden, beklaagd ver duistering gepleegd te hebben. In verband met den hoogen wa- terstand en het losraken van het ys is het stoomgemaal te Katwyk aan Zee weer in werking gesteld. Geiyk men weet, verwerkt deze inrichting 120,000 kub. meter water per uur. Door de commissie voorwerk- verschaffing te Valkenburg ie, wegens uit putting der kas, opnieuw eene collecte ge houden langs de huizen der ingezetenen, welke ruim 100 gulden heeft opgebracht. Menig arbeider is daardoor weer verzekerd gedurende eenige dagen een daggeld te kunnen verdienen. By den heer P. C. Van Steyn, huize „Bella Vista", aan den Zoeterwoudschen weg, zyn in den nacht van 27 op 28 dezer drie hanen en twee konijnen ontvreemd. Het „Nbl. voor Ned." verneemt de verloving van mejufl'r. Aafje Kuypers met jhr. Tediog van Berkhout. Do rechtbank te Amsterdam heeft rechtsingang met bevel tot gevangen neming verleend tegen de voortvluchtige per sonen Arend en Hendrik Van der "Weyden, beiden leden van de gefailleerde firma Van der Weyden en Zoon aldaar, onder anderen ter zake van verduistering eener waarde van ongeveer f 400,000 aan effecten. Hedenmorgen omstreeks half- negen ontspoorde naby het Sterrebosch te Utrecht een rijtuig van een trein van de IJseltramvóór tien uren was het rytuig weer op de sporen geplaatst. Uit Duisburg wordt van gister- namiddag getelographeerdLadingen steen kolen zjjn in deze haven en te Ruhrortweer aan boord genomen. De aanvoeren uit de mynen zyn echter gering. Met den jisgang is het beter gesteld. Het water valt langzaam. Het gevaar schynt geweken. Vier misdaden in Schotland. - De werkstaking in Schotland is nog niet goöindigd, maar neemt steeds toe. ODder de werkstakers zyn vele feren, die tot de Fenians behooren, en aan hen schryft men algemeen toe het verbranden van het station te Calder- bank, waar een vat petroleum is leeggegoten en aangestoken, en de ontploffing der groote yzeren gashouders van Glasgow. Glasgow heeft eene gemeentelyke gasfabriek. Verleden week sprongen de twee grootste gashouders in de lucht. Eene commissie van onderzoek werd ingesteld, waarvan sir W. Arrol, die de Forth-Bridge maakte, president was. Zy vond dat dynamiet of iets dergelyks boven op gas houder No. 2 gelegd is. De ontploffing had benedenwaarts plaats en het gas ontsnapte en ontvlamde. De schok brak den tweeden gashouder. De drie millioen kubieko voet gas brandde op zonder eenig nadeel te doen aan de omliggende perceelen of eenig onheil te stichten. Het stedelyk bestuur heeft f 12,000 uit geloofd voor inlichting, welko tot mhecutenis- neming der misdadigers kan leiden. Er is niet hot minste bewiis, dat beide misdaden door een werkstaker zyn geploegd, doch men acht het waarscbyniyk, daar zoo vele daden van ruw geweld reeds door enkelen gepleegd zyn. Naarmate de directeuren door lier in dienst nemen van vreemd werkvolk do treinen weer in grooior aantal en meer geregeld kunnen doen loopen, vermeerdert het aantal pogingen der werkstakers om het verkeer te belommeren. Te Strathaven overvielen gemaskerde werk stakers de locomotiefloods der North-Cale- donian-maatschappy en maakten twee locomo tieven onbruikbaar. Op de Weinyss-baai- lyn werd gedurende den nacht een gedeelte van de rails over eene leDgte van eenige mi nuten geheel met groene zeep bedekt. De baanwachters ontdekten dit booze plan Intyds en bestrooiden de rails weer met zand, zoodat de treinen geen oponthoud ondervonden. Bljjkens de nadere berichten uit Nieuw-York heeft vooral deze atad zeer veel te ïyden gehad van de sneeuwstormen, waar mede het invallen van den dooi in de Ver- eenigde Staten gepaard ging. Niet alleen viel do sneeuw in dichte vlokken, maar daarby woei een sterke wind, zoodat de sneeuw op hoopon werd gedreven en het verkeer ver sperde. Den volgenden dag begon het te regenen, maar daardoor werd de toestand niet beter, omdat de sneeuw nu zwaar en glibbe rig werd en het loopen byna geheel onmoge lijk maakte. De tramwagens moesten den dienst staken en alleen de luchtspoorweg werd niet belemmerd. Evenwel werden ook deze treinen beperkt, omdat niomand zich buiten de deur begaf, die maar eenigszins thuis kon blyven. Zaterdagochtend stak de storm op in Ala bama en richtte langs den geheelen weg, welken hy volgde, groote verwoesting aan. Draden voor telegraaf, telephoon en electrisch licht bezweken en in geheel Nieuw-York kon geen enkel electrisch licht gloeien. De politie spoorde de inwoners in alle wyken tot voor zichtigheid aan, want in geval van brand kon nu de brandweer niet per telepboon ontboden worden. De schade, welke Nieuw-York leed, wordt op millioenen dollars geraamd. Zaken werden niet gedaan, want alle kan toren en makelaars waren, nu ook telephoon eu telegraaf den dienst staakten, afgesneden van hunne klanten. De telegraaf had alleen eene schade van 500,000 dollars, en hel zal zeker wel twee weken duren, voordat alle 1590 drades hersteld zyn. Op het oogenblik zyn slechts twee telegraafdraden in werking, een van Nieuw-York naar Chicago en een naar Albany. De telephoon-maatschappy ïydt eene schade van 150,000 dollars. Volgens raming zyn 2500 telephoondraden gebroken, zoodat het ook geruimen tyd zal duren voordat het telo- phoonverkeer kan worden hervat. Sedert den hevigen sneeuwstorm van 1888 is te Nieuw- York zooveel sneeuw niet gevallen als nu. Te Nieuw-York is bericht ont vangen, dat een trein op de Union-Pacificlijn, waarmede het 7de regiment cavalerie uit het Indianengebied naar Fort Riky, in Kansas, terugkeerde, te Irving, in Kansas, ontspoord is. De trein bestond uit zeven waggons en 25 goederenwagens. Behalve de cavalerie, vervoerde de trein ook een gedeelte der ar tillerie en de gewonden uit hot gevecht van Wounded Knee. By Irving kwam deze trein in botsing met een anderen trein, waardoor twee soldaten werden gedood en elf gewond. By Mount-Pleasant, inPennsyl- vaniö, zyn door eene gasontploffing vyftig mynwerkers in eene kolenmyn bedolveD. Tot dusver zyn reeds 18 lyken gevonden. Terwyi het reddingswerk wordt voortgezet, wordt zooveel mogelyk versche lucht in de myn gebracht, maar men vreest toch dat de meeste werklieden zullen zyn omgekomen voordat men hen kan bereiken. Rlvlerbcrlchtcn. De spoorwegdienst tusschen Nymogen en 's-Bosch is gisteren onmogelyk geworden. Deutichem, 28 Jan. De spanning en de onge rustheid, welke hier en in den omtrek ge durende den geheelen dag heerschten, waren buitengewoon groot. Met gejaagdheid werd ieder nieuw bericht aangeboord en eene tal- ryke menigte stond aan de IJselkade om aldaar de mogelijke gebeurtenissen af te wachten. Gelukkig bleek de vrees voor overstrooming tot nu toe voorbarig te zyn. Er doen zioh niet meer zulke onrustbarende verscbynseien in den Ryn by Emmerik voor als gisteravond ca. 11 uren, toen men het noodig oordeelde eene extra-tyding naar Deutichem te zenden. Ook hedennacht zal het seinlicht aan don toren weder ontstoken worden. De Oude IJsel is sedert hedenmorgen 8 uren 5 cM. gewassen; toch gelooft men dat het water daar sedert hedennamiddag weder val lende iB. Kampen, 28 Jan. Men is heden te Kampen begonnen met het ijs voor de pijlers der IJsolbrug door to zagen. Almeloo, 28 Jan. Gok hier heeft het water eene nooit gekende hoogte bereiktoen groot deel der stad is overstroomdde gemeenschap heeft met schuitjes plaats. Een paar scholen zyn niet te bereiken. Het marktplein staat blank, en wie van en naar het station moet, kan er slechts langs een omweg komen. Deventer, 28 Jan. Het ys op den IJsel is losgeraakt, een oogenblik dryvende geweest, doch by de Schipbrug weer vastgeraakt. Roermond, 28 Jan. De Maas te Roermond is bjjna geheel vry van dryfjjs. De Roer valt sterk en bevat geen ys meer. Kralingen, 28 Jan. In de Maas aan het Kralingsche veer is het blank watermen is reeds bezig geweest met het visschen naar zalm, doch niets is nog gevangen. Doorwerth, 28 Januari. In de Betuwe hebben onderscheidene landbouwers reeds voorzorgs maatregelen genomen en booten aangeschaft om, by eventusolen doorbraak van den Ryndyk, have en goed te kunnen bergen. Het water- is gevallen, maar er wordt spoedig een be- langryke was verwacht. Osch, 2S Januari. De spoorbrug tusscheu Bercbem en Ravestein is gesloten en wordt door 50 militairen bewaakt. Het water is m Osch steeds wassende. De verbinding van Osch met Oyen en Lithooyen is geheel ver broken. Het lage gedeelte van Osch is geheeï overstroomd; vele huisgezinnen moeten de huizen verlaten. Vreeswyk, 29 Jan. Hot water komt meer opzetten, 71 cM. was. De peilschaal tsskent 3.44 -f- A. P. Ijs vast. Overtocht per jlsboof. Grave, 29 Jan. Rivierstand 9.69 M., Pegel- brug 9.80; beiden onveranderd. Sinds 4 uren werkt de benedenmond over de geheele lengte de diepte is echter niet waar te nemen. Keulen, 28 Jan. Pegel waterstand 3.4S M. Het water valt, ofschoon langzaam. Emmerik, 28 Jan. In de stad is een nood- dam gemaakt. Men vermoedt eene ysopstop- ping by Spyr. Het Rynys, dat gisteren een weinig drij vende was, zit sedert 5 u. 's morgens weer vast. Waterstand onveranderd. Wegens wa- tsropstuwing staat beneden Lobith alles on der water. 4A AJ IXKNliAN Franhrjjh. Het verbod van de opvoering van 3ar- dou's tooneelstuk „Thermidor," door den Franschen minister van onderwye Bourgeois, heeft te Parys groote beweging veroorzaakt- De „Figaro" vindt in dit besluit, dat de regeering uit vrees voor de radicalen heeft genomen, stof voor zes kolommen. Het be- langrykste van hetgeen het blad er over mededeelt is, dat de tooneelspeiers, die eene bijzondere studie voor dit stuk hsbben ge maakt, voornemens zyn „Thermidor" elders te gaan opvoeren, indien het verbod wordt gehandhaafd. Het verbod is uitgevaardigd dooi den heer Bourgeois, maar algemeen wordt het op rekening gesteld van den minister van binnenlandsche zaken, den heer Constanz. De vermetelheid van den heer Sardou, die in zyn nieuw stuk het tydperk van het Schrik bewind en een man als Robespierre, en dat nog wel in een van staatswege ondersteunden schouwburg als het Théatre Franqais, op de kaak durfde stellen, is dus hare straf niet ontgaan Niet alleen voor den heer Sardou, maar ook voor de aandeelhouders in de „Coracdie franpaise," alzoo ook voor de artisten, is het verbod eene grcoto schade. Natuuriyk heeft de hoer Clarc'.ie, do directeur van deD schouw burg, groote uitgaven moeten doen om de opvoering mogelyk te maken. Na hel verbod van de opvoeriDg heeft de radicale afgevaardigde Richon zyne interpel latie, welke tegen Sardou's stuk gericht was, ingetrokken. De hoer Reinach, de hoofdredac teur der „Rópublique fram-aise," heeft nu echter de zaak ter hand genomen en zal de regeering interpelleeren over het ongerecht vaardigde verbod. De heer Henry Fouquier zal dan ook tegen het verbod het woord voeren. Deze interpollatie komt reod3 heden aan de orde, zoodat men eene zeer rumoerige zitting verwachtte. Volgens telegrammen uit Parijs heeft de minister Constanz, die met zijn ambtgenoot voor onderwijs tor zake van „Thermidor" in conflict geraakt is, gisteren den ministerraad, welke ten deze verdeeld is, niet bygewoond. Dnltaohland. De commissie uit den Ryksd3g, aan welke het onderzoek van de suikerwet is opgedragen,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2