baar komende bouwterreinen op het Damrak." Daarentegen heoft Se vereenigtng „Het Damrak" zich tot den Gemeenteraad gewond met een adres, wuarin zjj verklaart, mot ge noegen vernomen te hebben het voorstel van B. en Ws. tot plaatsing van eene Beurs op het Damrak, on don Raad verroekt daarom trent gunstig te beslissen. Zy ziet hierin eene voldoening aan haro veelvuldige verzoeken tot verandering in den onhoudbaran toestand vsn het Demrafc. Worgen keent de Raad byeen. Meii ver,-neemt nader dat de hofmaar schalk baror. De Constant Rebecque wbl naar Londen is vertrokken, maar niet met het doel, teve«3 in een vorig nommer daarby vermeld. Den 5den Februari zal het 60 jaar ge leden zpn, dat Van Speyk den heldendood stierf. De minister van marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat er gelegenhoid bestaat voor een jongmensch om by zijn de partement te worden opgeleid tot leorling- kaartengraveur, op eene jaarwedde aanvan kelijk van f 400. De voorwaarden en ver- eischten vermeldt de Staatscourant van 2S Januari. Benoemd is tot ingenieur 1ste klasse bjj den waterstaat in Nedorlandsch-Indiü de heer H. P. Mensinga. Bij koninklijk besluit is aan den adjuner- commies by het departement van justitie J. Th. E. Canneei, de titulaire rang van eommios verleend. Benoemd tot kantonrechter-plaats ver vang er in het kanton Arnhem mr. F. N. L. Aberson, advocaat en procureur te Arnhem. Met ingang van 1 Febr. a. s. benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Leeuwarden, dr. J. J. Van Rijn, tijdelijk leeraar aan die school. Met ingang van 1 Febr. a. s. aan H. Van Twuyver, op zijn verzoek, eervol ontslag vor- leend als burgemeester van Zuid-Scharwoudo De baas der schilders bjj 's Kjjks werf te "Willemsoord, J. J. Kannegietor, ter zake van lichaamsgebreken, die hem voor de waarne ming van zijn ambt ongeschikt maken, met. ingang van 1 Maart a. s. eervol uit zijne be trekking ontslagon, bshoudenstoekenning van pensioen. Gemengd Nleuww. Van de gelegenheid om in het gebouw 's-Gravenstein alhier gratis brood en koffie te nuttigen, werd gistemamiddag van 3 tot 5 uren gebruik gemaakt door 739 per sonen, hedenmorgen van S tot 9 uren door 412 kinderen en van 9 tot 11 uren door 690 personen, te zamen 1841. De Leidscho Stoom bootmaat schappij „Volharding" zal a. s. Vrijdag trach ten haren dienst te hervatten. Heden, zoo vernemen wij, is in het stedelijk ziekenhuis te 's-Gravenhage voor het eerst de inspuiting met Koch's genees middel toegepast. Door het stormachtige weer is de jjsdyk te Katwijk geheel uit elkander ge slagen en ligt nu in stukken over het strand verspreid. De schelpenvisschers konden gisteren dade lijk aan het werk gaan, terwijl de zeelieden zich gereed maken om, zoo mogolyk, de vol gende week ter kantvisschery te vertrekken. De inwoners van Roelof-Arends veen werden Maandag-avond omstreeks half- olf opgeschrikt door het geroep Tan brand. De alarmklok deed hare dolle slagen in den etlllen omtrek weergalmen. Al wat sliep en niet sliep, spoedde zich naar buiten. Op twee plaatsen tegelijk zag men de vlammen hoog uitslaan. Wie loopen koB, spoedde zich, hetzij uit nieuwsgierigheid of belangstelling, hetzij tot het verleenen ran hulp, naar de plaatsen des onheils. Ook was aanstonds de brandweer op de been, die mot de beschikbare blusch- middelen, goed georganiseerd, in stevigen draf tegen het vernielende slement ten strijde trok. Eerst meende men t e doen te hebben met branden buiten de plaat;sun de Nieuwe- en Ryp-Wotering, doch weldra ontdekte men, dat het vuur op twoe plaatson ,'u den polder zelf zijne verwoestingen aanrichtte.» Eer echter de brandweer hst doel van haren tocht had bereikt, was het vuur reeds uitgedoofd, uit gebrek aan voedsel. Twee eenzame a.'cker- liutten, bergplaatsen van tuingereedschap- op een vrij aanzienleken afstand van elkander, stonden in lichterlaaie en waren spoedig ge heel door de vlammen ycrteerd. Algemeen is jnoil van gevoelen, dat Mer eene baldadige, I ï»issfW®n Vrasksuchtige hai?<5 in het spel is, j want de ligging dor verbrande kutten eluit de mogelijkheid van eenige andere oorzaak beslist uit. De plegers van dit heldenstuk (7) hebben alzoo noodeloos eene geheele huurt in rep en roer gebracht, en menigeen schrik of verkoudheid op het lyf gejaagd. Het zou wenscheiyk zijn, dat de bedrijvers dezer lage baldadigheid worden ontdekt, en er eene ge strenge straf voor ondergingen I Te Zwammerdam heeft zich in dezen langdurigen winter eene commissie tot leniging der armoede gevormd. Te meer reden bestond hiertoe, omdat het. bestuur der ijsc ub, door welks optreden aan zoo menig werkman een aardig daggeld ton goede kwam, wegous den ingetreden dooi niet meer aan zijne prijzens waardige ver; lichtingen tot werkverachalflng kon voldoen. Het voornemen bestaat, om aan Ue behoeftigen te Zwammerdam en uit de onmiddellijke omstreken, van alle godsdienstige gezindten, eene extra-uitdeeling te doen plaats hebben, zoowel van levensmiddelen als van brandstoffen, en dit zoo mogelijk in dezen winter nog tweemalen te herhalen. De ver schillende intoekenlijsten, door de leden der commissie by de gegoeden aangeboden, hebben gezamenlijk het aanzienlijke bedrag van f 300 opgebracht, wel een bewys, dat de armen in dit barre jaargetijde ook daar niet vergeten worden. Ongeveer te middernacht ont- stond te Amsterdam door onbekende oorzaak brand in den kelder van het perceel op den Voorburgwal, bjj de Gravenstraat, waarin de effectenbank „De Kleine Kapitalist" is ge vestigd. In dien kelder wordt eene bierbotto- lary gedreven. Door hot krachtdadig optreden der brandweer bleef het vuur tot dien kelder en de eerste verdieping beperkt. (Hbl.) Door een d i amantk1over te Amsterdam is aangifte gedaan van vermissing van eene party' diamanten, ter waarde van pi. m. ƒ1800. Als verdacht van dien diefstal is in bewaring gesteld eene vrouw, wonende op den Zeedyk. Een kind, dat.jongstleden Don derdag by een brand to Broda lievige brand wonden bekwam, is onder vreeselyk lyden in het ziekenhuis overleden. By een brand, welke in het Achterbergsche losbrak, heeft zich Evert Teu- nis3en byzonder verdienstelijk gemaakt, door dat hy met levensgevaar den stal is ingegaan en de koeien, wier haar reeds geschroeid was, heeft losgesneden en zoodoende van een anders wissen dood heeft gered. Dezer dagen werd te Alkmaar, wegens verregaande vervuiling, van overheids wege naar het gasthuis gevoerd een man, algemeen bekend om zyn armoedige kleeding en walgingwekkend uiterlijk. In zyne woning werd nochtans eene vry aanzienlijke som gelos gevonden, men zegt ongeveer f 3000. Te Balk zyn in de laatste dagen valsche kwartjes in omloop, die het jaartal 1S49 dragen. Zy zyn zeer goed nagemaakt en moeilijk van echte te onderscheiden, behalve door den klank. De commissie tot veredeling van het carnaval te Breda is druk bezig met het organlseeren van een optocht, welke heel wat belooft. Hy zal den intocht voorstellen van den reclamekoning Barnum. 0. a. zullen Buffalo-Bill met zyne roodhuiden, negers, indianen, olifanten, enz. in den optocht voor komen; vyf muziekcorpsen en vele praalwagens maken er verder deel van uit. De verschuiving van aarde tus- schen Meerssen en Valkenburg, op de lyn Aken-Maastricht, is nauwelyks hersteld, of op eene andere plaats van die lyn doet zich hetzelfde verschijnsel voor. De dienst onder vindt daardoor wederom belemmering. Ill vieiberlchlcn. Onder voorbehoud deelt de „Nym. Ct." mede, dat de dyken langs de Maas gister middag „op drie plaatsen zouden zyn doorge broken", en wel aan deze zyde te Overasselt, en aan do overzyde nabjj Linden op twee plaatsen. Van elders wordt dit bericht intusschen nog niet bevestigd. Deventer, 27 Jan. Het ijs begint aan de kanten der rivier los te gaan. Overigens is in de ysbezetting geene verandering gekomen. De gemeenschap met de overzyde is voor voet gangers en rytuigen thans alleen over de spoorbrug, hetgeen eene groote belemmering is, omdat de spoorbrug niet ten allen tijde met rytuigen nja? gepasseerd worden. Door dien het water ie begonnen te vallen, ver moedt men dat er ergjns eene ysverstopping is. Nijmegen, 27 Jan. ('s avonds). De Waal Is nog 19 contlmeter go wasser!, Z9Q dat de peil schaal Loans teekent 11.00 M. boven AP. of 4.78 M. boven nul. Hot ys zit nog onveranderd vast, hetgeen men aan de buitengewone dikte en kracht, welke het nog bezit, toeschrijft. A1. is de gemeenteiyke veerdienst over het ijs ge staakt, toch waagden het hedennamiddag nog eenige personen over het ys te gaan; het lage gedeelte der Waalkade ten oosten van het veer is bereids overstroomd. Een groot aantal menschen beweegt zich op het oogen- blik op de Waalkade, verbeidende het oogen- blik, dat de ijsmassa zich in beweging zal zetten. Van de Maas werden hier seinschoten ge hoord, ten teeken, dat het ys zich daar in beweging heeft gezet. Het water is door het vastzetten van het ys by Pannerden ruim een meter hoog over den weg van Elten naar Lobit gestroomd. De gemeenschap met die plaats over don vasten weg is gestremd. Limburg. Do rivieren de Geul en de Gulp bereikten 11. Zaterdag eene nooit gekende hoogte en traden buiten hare oevers. De wo ningen langs de Gulp, te Gulpen gelegen, liepen onder water. De bewoners moesten naar den zolder vluchten en konden slechts door hot dak langs eene ladder de woning verlaten. Gennep, 27 Jan. Nadat gisteren het ys voor deze plaats losgeraakt was, is het water in den afgeloopen nacht dermate gestegen, dat vele straten overstroomd zyn. Tal van per sonen hebben den geheelen nacht moeten werken om have en goed in veiligheid te brengen. Op dit oogenblik is het water, na een paar uren gevallen te zyn, weer aan her wassen. Tielerwaard, 27 Jan. ('s av.) In de laatste 24 uren blijft do Waal voortdurend onsteik wassen. Boneden Tiel wordt gedurig hut kraken der ysmassa gehoord. Tot nog toe is alles éon en al yskorst, welke evenwel by den sterken wateraanvoer van boven spoedig barsten zal. Hot water begint reeds over üs kaden te loopen, zoodat de uiterwaarden bin nen enkele uren wel overstroomd zullen zyn. Do dykwacht is heden om 6 uren betrokken. Deutichem, 27 Jan. Het water op den Ouden IJsel is onrustbarend wassende. De waters noodcommissie neemt alle voorzorgsmaat- legolen; van den toren te Zeddam hangt de noodmand uit, naar men zegt ten teeken eoner verstopping in den Ryn boven Emme rik door het ys, hoewol dit wordt betwijfeld, daar te Deutichem geene onrustbarende be richten zyn ontvangen. Barneveld, 27 Jan. Tusschen Barneveld en Lunleren is do grindweg overstroomd. Vele landerijen staan onder water; zeidon of nooit heelt men het water zoo hoog gezien. Htt water liep over den straatweg naar Amers foort en kwam zelfs soms in de woonvertrekken, Venloo, 27 Jan. De dorpen Woll, Maashees, Heyen en andore zyn geheel onder water gezet, doordat de Maas zich te Gennep heeft vastgezet. Ook zyn velo woningen te Maasniol, Leeuwen, Asselt en Herten onder water geloopen. Op „Kruisheerenhof", onder Herten, heeft men het vee nog bytyds gered; het water stond reeds tot op eene aanzienlijke hoogte in de stallen. Kampen, 28 Jan. De ysbezetting te Kampen was gisteravond onveranderd. Het water is vallende. Gistermorgen is men te Zalk begonnen mot het opruimen van een ysdam door dyna miet. Een detachement van 20 onderofficieren en manschappen, onder bevel van luit. Petri, was daarvoor aangekomen. Grave, 27 Jan. Rivierstand 9.02 M., val 0.42 M. Te 6 u. 30 m. des namiddags is het seinschot gelost, meldende de wei king der Beersche overlaat. Zy werkt trans met 25 cM. over 2400 M. De provinciale weg Gassel— Beers is met 65 cM. overstroomd. Tusschen kilometerraai 172-171 is de ysdam ongeveer 2.50 M. boven den waterspiegel. Montfoort, 27 Jan. Het polder- en rivier water 13 buitengewoon hoog en steeds was sende. Geheele weilanden staan blank. De waterspiegel staat op velo plaatsen gelyk met de wegen, waardoor deze op vele punten lek ken. Het polderwater stroomde Zondag zelfs met kracht over den beneden-kerkweg. Vrij dagavond liepen vele woningen onder water. Eist (Utrecht), 27 Jan. Overtocht per yBboot. Het water op den Rijn tcokent 6.13 -f- A.P. Langzaam val. Amerongen, 27 Jan. Val op de rivier9 cM. In den voornacht teek-ode 's Ryks peilschaal 5.53 M. A.P., hedonuiorgen 5.44 M. -f- A.P. Overtocht per ijsboot Utrecht, 28 Jan. Twre transporten met bespannen voertuigen de .irtillerie zyn gister morgen van hier naar Wierickorschans ver trokken, waarvan een het noodige buskruit zal innemen, om verder door te gaan naar Krimpen, aan de Lei;, alwaar men voornemens is ysopruimingen te houdenhet tweede trans port blyft te Wierickerschans gereed, om op het eerste sein een nieuwen voorraad buskruit aan te voeren. Zevenaar, 28 Jan. Wegens den hoogen waterstand en ijsgang is heden verboden de klokken in deze gemeente te luiden, terwjjl aan den toren der stad een toestel is aange bracht om daaraan in geval van gevaar voor doorbraak of overstrooming gedurende den nacht oen lantaarn te bevestigen. In geen jaren heeft men dozen maatregel behoeven te nemen. Vreeswijk, 28 Jan. Het water komt langzaam op. Slechts 29 cM. was. De peilschaal tee kent 2.85 -f- AP. Ijs vast. Overtocht met ysboot. Tot boden niet zorgwekkend. Grave, 28 Jan. Rivierstand 9.37 M., was 0.35 M. IJs vast. De Elftweg werd gister avond halfnegen overstroomd en staat thans 1.22 M. onder water. De beneöenmond werkt over de geheele lengte. Do massa ys belet echter nauwkeurige opneming. Ruhrort, 27 Jan. Sedert hedenmorgen dryft bet Moezel ys hier voorby, de rivier gaat ge dekt vol. Waterstand wederom stygende. Te Mainz was op 27 dezer het water val lende, doch in Ryn- en Main-ijs was nog geene beweging gekomen; te Bingen zit het ys op den Ryn nog vast; te Trier is de Moezel vry van ys. BL'ITENL A.-7V S3, Frankrjjk. Aan de „Temps" wordt uit Ka yes (Sonegal) geseind, dat do commandant Ruault hot over schot. van het leger van Ahmadou heeft uit eenga jaagd, dat hy 800 man heeft gevangen genomen en van alle kanten berichten van onderwerping worden ontvangen. Ali-Bouri lieefc zich onderworpen en Ahmadou is ge vlucht. By de tweede opvoering van „Thermidor," liet nieuwe tooneelstuk van Surdou, in hot „Tb-atre Francais" te Paiys, zijn ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Een twaalftal 3tudenten, onder leiding van den bekenden communist Lissagaray, maakte rumoer en 11 iot de tooneelspelers uit, bijwijze van pioiest tegen de „reactionnaire" strekking van het stuk. Lissagaray, die in eene loge zat, bostookte de toeschouwers in het parterre mot bandon vol keukenzout en eindelijk werd hij zóó verontwaardigd, dat by zelfs zyn fluitje naar de toonoolspelers wierp en daar mede Coquelin trof. De hoofdredacteur der „Bataille" moest toen verwijderd worden en uit geschiedde niet zonder verzet. De leven makers bloven nog eonigen tyd rumoer maken voor hot gebouw, maar intusschen kon de voorstelling worden voortgezet. VolgeriB nader berichten heeft deregoering de verdere vertooningen van het stuk wegens de ongeregeldheden verboden. België. Do hertog van Aumale en de prins van Joinville brachten koning Leopold te Brussel een bezoek, ten einde den koning en zyn broeder hunne deelneming te betuigen over den dood van prins Boudewyn. Beide prinsen vertrokken den volgenden dag weer naar Parijs. Morgen, Donderdag, zal de teraardebestel ling plaats vinden. De onderofficieren van 's prinsen compagnie karabiniers zullen de kist uit het paleis dragen. De slippen van het lykkleed zullen gedragen worden dooi de voorzitters van Senaat en Kamer, de mi nisters van financiën, justitie en oorlog en den inspecteur-genoraal der schutterij. Om elf uren gaat de stoet van het paleis van den graaf van Vlaanderen naar St.-Gu- dule, waar de lykdienst wordt gehouden. Van daar gaat de stoet in dezelfde volgorde naar Laeken, waar de bijzetting in den konink lijken grafkelder moet geschieden. Groo t-Brltmnnlë. De spanning onder de werkstakers in Schot land neemt toe, nu de poging tot het treffen van eene overeenkomst tusschen despoorweg- directeuren en de werklieden mislukt is. Het station Calderbank, van do Caledonian Rail way-Company, is gedurende den nacht door brand vernield. In de wachtkamer vond men stukken van een petroleumvat, dat uit het goederen-magazijn daarheen was gebracht. Er- wordt daarom aan opzettelyke brandstichting gedacht.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2