N°. 9489. "Woensdag Januari. A0. 1891. feze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Januari. Feuilleton. LEIDSCHÉil DAÖBLAB. teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. H. C. Verniers van der Loeff. De vier boden der Tweede Kamer gingen den stoet vooraf. Op het lijkkleed lagen zes kraDsen en palmtakken van vrienden en ver eerders. Op het kerkhof hadden zich een groot aantal leden der beide Kamers van verschil lende richtingen vereenigd, zoomede de grif fiers en de commiezen-griffiers der beide Kamers, de ministers De Savornin Lohman, Havelaar, Godin De Beaufort en Dijserinck, de Commissaris des Konings. de vice-presi dent van den Hoogen Raad, de hoofdredac teuren van de „N. R. Ct." en 't „Vaderland", en een groot aantal Rotterdamsche en Haag- sche vrienden. Toen de lijkkist boven den grafkelder was geplaatst, sprak do heer Viruly Verbrugge, namens de Rotterdamsche afgevaardigden der Tweede Kamer. Geene levensschets gaf hy, maar h(j stipte slechts aan de eervolle plaats, door Van der Loeff in de Rotterdamsche balie ingenomen, hoe hij later als lid van Provin ciale en Gedeputeerde Staten door adminis tratieve kennis uitblonk, hoe hij daarna tot afgevaardigde der Kamer werd benoemd, slechts afgewisseld door een tweejarig ver blijf in den Raad van State. Wat hy als Kamerlid geweest is, is bekend. Buiten de Kamer muntte hy mede uit door groote scherpzinnigheid en kennis. Als er eene eerezuil op het graf van Van der Loeff moest verrijzen, men zou er de Enquête op moeten plaatsen. Namens zijne vroegere academie vrienden sprak mr. Fangman, kantonrechter te Dor drecht. H(j roemde hem als een voorbeeld van ijver, zeldzaam talent en ongemeene werkkracht. Als vriend huldigde hij zyn leven- digen geest, zijne aangenaamheid in den om gang. Niet enkel in woorden, in de daad ook was hij altoos hulpvaardig en onveranderlijk trouw. Eenige weinige, welgemeende woorden sprak de minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. De Savornin Lohman. Hi) had niet tot de oud-vrienden behoord, maar kende Van der Loeff slechts eerst tijdens zijn Kamer lidmaatschap, maar hjj had hem leeren kennen juist als tegenstander, die eerlijk en frank medewerkte met hen, die tegenover hem ston den, zonder zijn eigen standvastig, onafhan kelijk standpunt prijs te geven. De minister wees op het vele, dat de overledene voor het vaderland gedaan had en nog had kunnen doen. Mr. Knottenbelt, uit Rotterdam, roemde zffne juridische kennis, zijne scherpzinnigheid, tact en welsprekendheid, ook als lid van de Rotterdamsche balie. Een der schoonzoons van den overledene bedankte alle aanwezigen uit naam van zijne verwanten, waarna allen aangedaan de plek, waar het stoffelijk overschot rust van een braaf Nederlander en een braaf menscb, verlieten, Eerste Kamer. Avondzitting van Maan dag 26 Januari, tot hervatting van de werk zaamheden. Ingekomen waren de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden voor Zuid-Holland, de heeren Cremers en Nebbens Sterling. ZU wer den commissoriaal gemaakt in handen van de heeren Van Tienhoven, Van Swinderen en De Bruijn. Deze commissie rapporteerde, by monde van den heer Van Tienhoven, tot toelating van beide heeren, waartoe werd besloten. Daartoe by koninkiyk besluit gemachtigd, heeft de voorzitter daarop de by de Grondwet bedoelde eeden genoemden heeren afgenomen. Hy wenschte hen geluk met hunne benoeming en de heeren Cremers en Nebbens Sterling namen zitting. Een aantal leden had bericht van verhin dering ingezonden, deels ten gevolge van den dooi, deels wegens de ysbezetting, deels ten gevolge van vertraging in de communicatie met den sneltrein. Verschillende stukken zyn ingekomen en de laatsteiyk aangenomen begrootingen van koloniën en van Suriname. Na deze mededeelingen la de vergadering gescheiden, nadat de voorzitter de centrale afdeeling had opgeroepen. Naar men verneemt, is de kapitein De Vlaming, thans directeur der Militaire School, bestemd om op te treden als directeur der Cadettenschool. Voor het geval het te stichten gebouw, ter plaatse waar deze inrichting zal worden gevestigd, tydig in gereedheid is gekomen, zullen in 1892 daaraan de lessen aanvankeiyk met één studiejaar beginnen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, heeft de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" eene overeenkomst aangegaan met de directie van het Paleis voor Volksvlyt, om het volgend winter seizoen in de tooneelzaal van dat gebouw hare voorstellingen te geven. De Hofmaarschalk, baron De Constant Rebecque, is door H. M. de Koningin Regentes I belast met het terugbrengen aan het Hof van H. M. de Koningin van Groot-Britannié der door wyien Z. M. den Kcniog bezeten PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden por S meendenf...7. f 1.10. Eranoo per poot.....1.4». Atenderiyke Kommen..O.Oi. Eene hier ter stede te goeder naam be kend staande vereeniging, nooit karig in het aanbieden van flink georganiseerde feestelyke byeenkomsteu of buitengewone vergaderingen met uitgebreide introductie, waarvan door den regel gaarne wordt gebruik gemaakt, „de Leidsche Dilettantenclub" namelyk, had ook gisteravond weder en dat by herhaling in dit seizoen, hare leden en geïntroduceerden tor gezellig samenzyn byeengeroepen in het lokaal van het aan de Haarlemmerstraat ge legen café Ephraïm, waarin by het tooneel frisch en sieriyk groen was aangebracht, waarvan de rangschikking getuigenis aflegde van goeden smaak. De vereenigingsbanier stond tegen die planten aan. Nadat door den president der Vereeniging allen aanwezigen, onder wie vele vrouweiyke, een harteiyk welkom toegeroepen en het wenscheiyke geuit was van het toetreden van nieuwe leden, werd overgegaan tot de opvoering van „De drie hoeden," kluchtspel in drie bedryven door A. Wynstok, welk be kend en meer uitgevoerd stuk de goedkeuring wegdroeg van de tegenwoordigen, die daarvan blyk gaven door luide byvalsbetuigingen. Alle rollen kwamen, als gewoonlyk met de leden dezer club het geval is, tot haar recht. Toen de pauze, gezellig doorgebracht, voorby was, wydde men aandacht aan het blyspel met zang in één bedryf: „Daar is Mynheer," welk stuk vlug werd afgespeeld en menig maal tot lachen aanleiding gaf. Zang, muziek en vooral een geanimeerd bal waren de fac toren, welke dit feest zeer lang deden voort duren tot genoegen van bestuur en leden ■dor club, alsook van de vele geïntroduceerden van beider kunne. De leden der afdeeling Leiden en om streken der Maatschappy tot bevordering der Bouwkunst worden ter vergadering opgeroepen tegen Donderdagavond a. 8., te halfacht, in ihet Nutsgebouw. Belangstellenden kunnen aldaar van halfzeven tot halfacht het bekroonde antwoord op de prysvraag der afdeeling be zichtigen. De volgende gemeenten, ter bepaling va.n het aandeel in de lichting dezes jaars voor de nationale militie, zullen worden samen- gevoe.gd: Rynsaterwoude en Woubrugge, Pape- kop en Hekedorp met Langeruigeweide; Vlist met Hsnstrecht; Tienhoven met Ameide en Ottoland met Peursum. Op de begraafplaats „Eyk en Duinen", onder Loosduinen, had gisternamiddag de DE TWEE NEVEN. Novelle van W. Hlli DEBRAND. 15) Leo had ten gevolge daarvan, zelfs met tegenzin, zijne cassette nagegaan en haren inhoud in orde bevonden; hy had ten ant woord gegeven dat die sommen dan eerst jj door Hendrik moesten gewonnen zyn; hy i had zich hen.unerd, dat Hendrik steeds een i vriend van het hazardspel was geweest en I altyd zichzelven had voorgespiegeld dat vroeg of laat de fortuin h?m nog eens byzond9r f gunstig moest zyn. De frivole toon der aris tocratische kringen, in welke hy zich bewoog, had hem destyds niets byzonder opvallends doen opmerken aan deze levensbeschouwing. Thans echter, in de stille, ouderlyke woning, welke hem, na lang afwezen, voor de eerste maal terugzag, kon hy het met deze be schouwing niet eens wordenzy overstemde zyn beter gevoel. Yoor het reine beeld zyner moeder loste <3e kleurenpracht der verven en genietingen op, welke Hendrik hem in zoo ryke mate aangeboden had; hy schaamde zich over dat dolzinnige jagen naar lust en genoegen, waar toe zyn neef hem had aangespoord voor die dwaze weddenschappen, dien eerehandel met zoo geringe uitkomst, doch hoogen inzet, in welken hy door zyn makker zoo dikwyis was gewikkeld; hy schaamde zich over zpn leven, zyn gezelschap, zichzelven en, zooals het ge woonlyk by dergelyke zwakke naturen gaat, was het resultaat zgner overdenking niet het nemen van een beter besluit, maar hy werd geesteiyk verlamd door den druk van het bitterste zelfverwyt. Het verbaasde zyn geest, zonder dien te verheffen uit die donkere, verstikkende atmosfeer eener diepe en levens moede melancholie. „Graaf Leo verkeert weer in zyn somber halfuurtje", fluisterde Jan den overigen be dienden toe, nadat hy voorzichtig in de kamer van zyn heer een kykje had genomen. „Jam mer, dat graaf Hendrik niet by de hand is, om deze duistere wolken te verdry ven!" Graaf Hendrik, wiens pols by den terug keer in het stamslot der Wulfensteiners vol strekt niet anders sloeg, en in wiens aderen geen enkele druppel bloed vloeide, welke naar sentimentaliteit zweemde, had ondertusschen met practischen blik de ronde door het gan- sche kasteel gedaan. Hy liep van zolder tot kelder, beschouwde de famihezaal zoowel als de woning van den portier, de stalling der paarden en de hon denhokken, het gevogelte, den moestuin, den voorraad van eten en drinken kortom: niets ontging zijne aandacht, alles besnuffelde hy en bezag den staat, waarin het verkeerde. Het scheen by dit onderzoek of hy gedurende zyne afwezigheid over niets anders had nage dacht, dan over deze dingen, zéé juist ont dekte hy elke verandering, hier of daar aan gebracht; het eene prees hy, het andere werd door hem gelaakt; hy vroeg naar dezen en genen met eene beslistheid en aanmatiging of hy de heer des huizes of ten minste de grootmeoster daarvan was. Zyn zeker en vastberaden optreden dwong gehoorzaamheid af en hoofdschuddend vroeg menig lid van het dienstpersoneel of graaf Leo dan alle macht en leiding zyner zaken geheel in handen zpns neefs gesteld had en zich met niets meer bemoeien wilde. De avond begon reeds te vallen, toen Hen drik zyne schreden dorpwaarts richtte, waar uit hem sedert het diner de tonen der dans muziek toegestroomd hadden. De boer ver geet zelfs by het grootste genoegen zyn be lang en beroep niet; hy begint zyne ontspan ning by den dag, om daarvan het volle genot te hebben, zonder daarby zyne nachtrust of PRIJS DER ADVBRTENTIÊN: Ta 1—1 regel. /1.05. Iedere regel Beer ft.If}. Mn letter* au pleetarrmnt*. Teer het lmeeeeeeree bellen 4e ete4 verdt ft. 10 berekend. orde van den Kouseband en heeft zich daar toe naar Londen begeven. Het „Hbl." verneemt dat de heer A. Gildemeester, die sinds 1883 door Amsterdam werd afgevaardigd voor de Staten-Generaal by de eerstvolgende verkiezing voor het lid maatschap van de Tweede Kamer, zich niet weder beschikbaar stelt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, uit overweging dat, ten gevolge van het overiyden van mr. H. C. Verniers Van der Loeff, eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Rotter dam, bepaald: lo. dat de verkiezing in dat hoofdkiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 17 Februari a. s.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 3 Maart daaraanvolgende. Op 24 dezer heeft H. M. de Regentes in een byzonder gehoor ontvangen den heer De Villa Urrutia en prins Karadja, die aan H. M. hunne nieuwe geloofsbrieven hebben overhandigd onderscheideniyk als minister resident van den koning van Spanje en als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van den sultan van Turkye by het Neder- landsche Hof, terwyi eerstgenoemde tevens aan H. M. heeft overhandigd een eigenhandig schryven van de regentes van Spanje, hou dende antwoord op de kennisgeving van het overiyden van Z. M. den Koning en van de troonopvolging van Koningin Wilhelmina. By den heer J. Minkman, uitgever te Arnhem, is het eerste nommer verschenen van een nieuw maandschrift, gewyd aan de heilgymnastiek, orgaan van het Genootschap ter beoefening van de heilgymnastiek in Neder land, onder redactie van den heer E. Minkman, bygestaan door een geneeskundige, buiten gewoon lid van het Genootschap. Ofschoon het maandschrift meer bepaald bestemd is voor de leden van bovengenoemd genootschap, zal er toch vermoedeiyk veel in voorkomen, waarvan de kennismaking ook voor anderen niet van belang ontbloot is. Daarom vestigen wy er gaarne de alge- meene aandacht op. Ook by de spoorwogmaafschappy „Grand Central Beige" bestaat het voornemen om het zonentarief in te voeren. In afwAching daarvan zullen de abonnements- en retour- biljetten worden ingetrokken. By koninkiyk besluit is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Adel, de algemeene archivaris des Ryks, jhr. mr. Th. H. F. Van Riemsdyk, te 's-Gravenhage. de vroege daguren van den volgenden morgen in te boeten. Frans en Marie hadden reeds den ganschen namiddag met elkaar gedanst, want op het platteland geldt het voor eene bijzondere galanterie des verloofden, dat hy zoo moge- lyk geen dans verzuimt en onder geene omstandigheid met- eene andere danst, dan met zyne sohoone. Juist stonden zy beiden klaar een nieuwen dans te beginnen, toen Frans graaf Hendrik in de verte bemerkte. „Daar is hy", zeide by strak en liet Marie los. Marie wendde haastig het hoofd om. Zy had den geheelen middag de stille hoop ge voed, dat graaf Leo, zooals dat meer gebeurd was, onder de groote linde zou komen om naar het dansen te kyken, en wellicht haar, de dochter van den schout, de voorkeur boven de andere meisjes zou schenken en ten dans geleiden. Geheel vry van ontrouw in haar hart, had slechts de landelyke ydelheid en het bewustzyn, dat zy de doohtor van den eersten man van het dorp was, baar deze hoop doen voeden. Zy bad zich daarom met zeldzame zorg voor het feeet gekleed. Vervolg

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5