ISET0L LANGEL Café BELLEVUE Burgerlijke Stand. n n apyebtenti£>. (BORGERDING). puststaten bloot te leggen en te trachten hen overreden zich aan het gonvernement te Inderwerpen. Hjj was verzekerd, dat by hierin gesteund zal worden door Poeijoet Roema aroe, weduwe van Sultan Ibrahim Alaidin Hantsjoer Sjah (in 1870 overleden), die als zuster van den vorigen vorst van Pedir thans te Pedir verbiyf houdt, en van Toeankoe Machmoed, een jongeren broeder van den onverzoenlyken Toeankoe Haechim. Nu komt de alimnre zet I Hy verzocht dus aan het bestuur om ter goedmaking van die reiskosten hem vergunning te verloenen tot den uitvoer van 2000 pikols peper. De vlieger ging niet op; het bestuur ver leende hem geene licentie tot uitvoer. Van de Oostkust kwamen de Maharadja van TelokSemawé by den waarn. assistent-resident van de Noord- en Oostkust met een zelfde voorstel als Pedir om met Toekoe Neq eene reis naar Kemala te ondernemen met het zelfde doel als de Radja van Pedir, zonder daarby het. verzoek te doen om vergunning tot uit- of invoer. Hem werd ten antwoord gegeven, dat, wan neer hy door die reis de belangen van zijn land en volk dacht te bevorderen, hy gerust derwaarts kon vertrekken, doch dat het be stuur er niet op aandrong, dat hy derwaarts zoude gaan. Op het bericht, dat te Pantoen Rayoet, de verzamelplaats der ontevreden moslims, weder eer.e bende van die fanatieken zou gezien zyn, vertrok eenige dagen geleden van Edi eene colonne, sterk 150 bajonetten, onder den kapitein Van Byievelt en verge zeld van den waarn. assistent-resident Van der Steenstraaten, tot het doen eener ver kenning derwaarts. De colonne vertrok des ochtends te halfvier en bereikte na een zwaren marsch Pantoen Rayoet eerst des namiddags om 0 «ren. Er werd geen vyand aangetroffen, doch wel eenige onbewoonde pondoks en twee versterkingen. De pondoks werden verbrand en de versterkingen geslecht en na de plaats goed te hebben verkend, werd de terugmar6ch naar Edi gedaan in acht uren tyds. Deze ver kenning had ook ten doel om Toekoe Tjihik van Porlak in zgne voornemens om Toekoe Tibang van Djinki, die zich verschanst heeft te Simpang anaB, aan te vallen, te steunen. Toekoe Tjihik van Edi zal de vorst van Perlak aan wapens en munitie helpen, om den vorst van-Djinki geheel te verslaan. De assistent-resident De Neve, die per „Condor" naar do Westkust was vertrokken op het bericht, dat eenige bendehoofden van de zuidelyke, niet zeer bevriende staatjes, een inval hadden gedaan in het ryk van Troemon en aldaar drie volgelingen van Toekoe Dalam hadden gedood, is sedert eenige dagen terug gekomen met het verblydend bericht, dat het ook op de Westkust thans rustig is. Per „Zeemeeuw" kwamen van Edi terug het bewakingsdetachement onder den 2den luitenant Ostreig, de opnemers en de 46 ver oordeelden, die van hier naar Edi waren ge detacheerd. Ook de wd. assistent-resident Van der ISteenstraaton van de N.- en O.-kust, de wd. civiele gezaghebber van Segli, do kapitein Meyer en drie zwaargewonde Europeescho fuseliers (Van Kuyk, Arens en Van den Mortel, die vermoedoiyk na hunne genezing ongeschikt zullen blijven voor den velddienst). Deze sol daten heoben deel uitgemaakt van eene hinder laag, op don avond van dan 5den dezer opge steld op 300 meters van de benting te Segli. Na oeno Aljehsche hinderlaag, welke de bentiDg beschoot, to hebben verdreven, by welke gelegenheid zg een 7-tal geweren, rent- jongs en klewangs had buitgemaakt, werd de terugkeerende troep uit eene loopgraaf door 3 Atjehers met de klewang aangevallen, by welke gelegenheid die 3 soldaten zwaar wer den gewond. Eén der Atjehers werd neerge schoten, terwyi do twee anderen door de gelederen sloegen on in hot kreupelhout ver dwenen. Het Bchieten op de posten is dezer dagen van-zeer weinig belang; Kota Pohama en Boekit Karang hebben er een weuiig last van gehad. Overigens is bet buiten de iinie zeer itil.iDe vgand zou volgens berichten zich onledig houden met het maken van loopgraven an hcc opwerpen van bentings. sp,-gezonden. Ondergetoekendo geeft het Dagelyksch Bestuur van Loiden in overweging om aan dal Stedelijke Gasfabriek alhier voor min- en onjvermogendan tydelyk do gelegenheid open to gtelien aldaar steenkolen to halen voor den koktenden prijs. «t is, nu in dezen langen winter van alle zyden iets gedaan wordt om in de algemoene bohoeften to voorzien, dunkt my, niet onuitvoerbaar. Wil men my soms tegenwerpen dat ook gegoeden van dat aanbod gebruik zouden kunnen maken, dat men dan de verplichting stello dat ieder, die daarom komt, voorzien zy van een bewys van onvermogen, verkryg- baar by don Heer der Gebuurte. Ik geloof dat, nu de steenkolen en cokes tot eeno ongehoorde hoogte, nl. f 1.25 per hectoliter, zgn opgedreven, door dien maat regel veel nut zou worde» gesticht. J. P. Riedel. Weenen (Natal), Nov. 11, 1890. Redactie „Leidsch Dagblad." if. Gedurig komen hier brieven van Keder- land en vooral van Nederlandsch-Indiö (eenigo weken terug kwamen er twee geregistreerden), die volstrekt niet voor ods kleine kolonie dorpje boBtemd zyn, maar naar alle waar- 8chynlykheld voor de hoofdstad van Oostenryk. Voor den Engelscbman bestaat er maar één Weenen in de wereld en dat is de Na- talsche county met het dorp van dlenDaam. De hoofdstad van Oostenryk is vcor hem „Vienna". - Hierin ligt dus de gehoele fout. leder, die iets van posteryen en hare regie menton afweet, zal het met my eens zyn dat dergolyke Torwarring, vooral met ongo- teekende brieven, tot veel verwikkelingen en onaangenaamheden aanleiding kan gevenoen brief, «f wat het dan ook is, die aan een postkantoor komt en waarvan de geadres seerde onbekend is, biyft lang liggen, wordt dan in eene staatscourant (het adres natuur- ïyk alleen) geplaatst en, wanneer de geadres seerde niet opdaagt, aan den „PoBtmaster General" verzonden, die er, ik woet niet wat, mede doet. Een brief kwam laatste woek, waarop duideiyk stond„Weenen, Oostenryk." Ongelukkig sprokon de Engelschen Oosten ryk als „Austria" uit. Uw Dnr. J. v. Rhijn. Telegrammab BERLIJN, 23 Januari. Met betrekking tot het indienen van gelykluidende nota's der Duitsch'e en Oostenrgksche regeoringon aan het Bulgaarscbe kabinet omtrent de nihilisten, verneemt de „Nordd. Alig. Zeitung" van goed onderrichte zpde, dat zulk eene nota van Duitscho zyde niet is uitgegaan. Dit sluit echter de mogelykheid niet uit, dat do Duitsche consul, als vertegenwoordiger dor Russische belangen, de klachten van Rusland ter kennis zou hebben gebracht van de Bulgaarsche rogeering. NIEUW-YORK, 23 Januari. De tarwemarkt opende heden flauw, maar later etegen de pryzen ca. '/i ot- Op gunstige oogstberichten en daar voor export en op speculatie weinig gekocht werd, ging de ryzing echter gedeel- teiyk weder verloren en de markt sloot pryshoudond. Het artikel koffie schynt veel vrienden te hebben en de hausse stemming wordt meer algemeen. MEXICO, 23 Jan. De telegraphische ge meenschap met de zuidkust is afgebroken. LONDEN, 23 Jan. Volgens berichten uit Chili, was te Serena het gerucht in omloop, dat een gevecht in de omstreken dier stad was aangevangen. Men achtte een besliasenden veldslag spoedig ophanden en de oproerlingen zouden, naar men zegt, terrein winnon. BRUSSEL, 24 Januari. De lpkdienst ter nagedachtenis van prins Boudewpn van Vlaan deren zal Donderdag gehouden worden in de Sainte-Gudulekerk. Na afloop der plechtigheid zal het stoffelijk overschot van den prins in den koninkiyken grafkelder te Laeken wor den bpgezet. MADRID, 24 Januari. De toestand van de koningin-regentes, die sedert twee dagen het bed houdt, is gunstiger geworden. LUXEMBURG, 24 Januari. Het gerucht loopt dat de vort»ving van den erfprins van Luxemburg met eeno der dochters van den prins van Walos woldra publiek gemaakt zal worden. LONDEN, 24 Januari. In het Lagerhuis verlangde do afgovaavdigdo Cbanning do aannoming van eene resolutie, waarin wordt afgokourd dat de directeuren der Schotsche spoorwegen van hunne beambten te veel werk eischen. De minister van handel Hicks Beach ver zocht den hoor Channing zpu voorstel in te trekken. Het voorstel werd verworpen met 141 tegen 124 stemmen, onder spotachtige toejuichingen van de leden der oppositie. LEIDEN, 21 Januari. Thormometerstand gisteravond om 8 uren 3.5° C. 38.3° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 6° C. 42.8' F.; 'smiddags 12 uren 6° C. 42.8° F.namiddags 4 uren 5.5° C. ss 41.9° F. Ter aanvulling van hot desbetreffend bericht in ons derde blad deelt men ons nader uit Den Haag mede dat het stoffeiyk over schot van mr. Vorniers van der Loeff Maan dag a. s., des voormiddags te balftwaalf, van het sterfhuis naar „Eik-en-Duinen" zal uitgaan. Door de politie is hedenochtend op den Korten Vyverberg te 's-Hage een man-naar zyne kleederdracht te oordeelen afkomstig van Scheveningen gevonden, die in bewuste- loozen toestaud verkeerde. Per raderbaar naar het ziekenhuis overge bracht, gaf de ongelukkige, die waarschyuiyk door een toeval is getroffen geweest, spoedig den geest. BU koninkiyk besluit is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Noordwyk c. a., F. G. Verafelt, thans te Dongen c. a.; tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Zaan dam c. a., F. H. Thorbecke, thans te Gouda (buitengemeenten). De heer D. De Lange zegt dat er vrees bestaat, dat de zanger Blauwaert het gezicht zal verliezen. ALKEMADE. Geboren: Simon Cornelie, z. Tan Joliannea Petrus Looyman en Johanna Zwetsloot. Catharina, d. ran Jacobus Alberts Yan Nieuwkoop en Catharina Hulsbos. Leonardos Johannes, van Lconardus Pouw en Elisabeth Maria Yan der Geest. Neeltjo, d. van Joh an Hyzelendoorn en Neeltje Ouwerkerk. Albort Stigter, z. van Dirk Hermanns rrosman en Ida Engelina Berckenkamp. Antonia, d. van Johannes Koot en Apolonia Yan der Hoorn. Overledon: Cornelie Loos, 7G j., wednr. van Marijtje Turk, echtg. van Dirkje Yan Duuren. Gerarda Kuypers, 14 m., d. van Josephua Kuypers en Elizabeth Hoogenboom. Adrianua Schramade, 80 j., echtg. van Anna Yan Tol. Jacobus Johannes Zoetenda-al, 1 m., z. van Theodoras Zoetendaal en Jannetje Huigeloot. Gehuwd: Coruelis Bouwmeester, 25 j. en Engeltji l'Amie, 22 j. Ondertrouwd: Jacobus Yan Leeuwen, wednr. van Wilholir.ina Yan der Salm, van Zoeterwoude, 33 j. en Joanna Yan der Geest, 24 j. HILLEGOM. Overleden: Klaas Taat, 77 j., wednr. van Wilhelmina Luijeudijk. Anna Maria Busman, 12 d. Levenl. aangeg. kind van bet mann. gesl. van Baetiaan De Wijs en Maria Ooster hout. Johannes Antonius Verzijlenberg, 8 m. Antouiuu Rnigrok, 67 j., echtg. van Gerarda Moorscl. Hubertus Josephns Staats, 9 m. LISSE. Geboren: Jaan, z. vaD A. C. Carabier en M. Van Houweninge. Clara, d. van M. Van der Klacht en II. Yan Rijn. Overleden: JohanDes Yan den Berg, 5 m. Gehuwd: Nicolaas Yan Leeuwen en Baionia Schnltc. WARMOND. Overleden: Maria Johanna Van Stijn 18 m. Hendrika Kraan 36 j., echtgenoot^ van M. Yan Zeijl. 8A88ENHEIM. Ondertrouwd: HendrikusYan Sohie, wonende te Noordwijkerhout, en Anna Catharina Zandvliet. Bartholomeus Yan Kampen, wonende te Noordwgkerhout, en Cornelia Van den Nieuwendjjk. Geboren: Charlotto Sophia, d. van L. Yan Leeuwen cd M. Van der Hout. Overledon: Gerardue Albertns Rotteveel 8w. Neeltje Beste, weduwo G. Tulen 80 j. LICHTSTERKTE. Resultaten der loaamemingen aan de Gasfabriek WEEK van 11 tot en mot 17 Jan. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standi. 11 Januari. 4.45 6.15 7 16.9 12 4.45 6.15 8 16.6 13 4.45 6.— 7 16.6 14 B 4.45 6.15 8 16 9 16 4.45 6.30 7 16.9 10 4.45 6.30 8 16.8 17 4.45 6.15 8 17.0 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van znlk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk sta&t mot 16.9, 16.6 enz. St-andaardkaarson, waarvan elhe kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Leiden, 24 Januari. Voor inlandeche Granen was meer vraag, vooral ook op open-water-levering. Witte Tarwe f 7.60 a f 8.75, Roode 7.50 a ƒ7.65 per 79 KG. Rogge komt bijna niet voor dan tot de booge prijzen. Haver ƒ7.73 a ƒ8.40 per 100 KG. Duivenboo en ƒ6.60 a ƒ6.90 per 85 KG. Buitenlandscho Granen voor voer, al3 Maïs en Gerat, blijven Rteeds goed gevraagd. Poter: Aanvoel 3760 - iste qualit. per 1/* vat ƒ62.— c. 70.2de quail' per vut 50.— a 60.— 1st- qualit e kilogr. ƒ1.55 a ƒ1.75, 2do qualit. er ilogr. 1.25 a 1.50. Lon'len, 2-3 Jan. Frieacho Boter 112 a 116 sh. Het pakket, waarin het by dit blad boboorend nummer van „Kikeriki", werd heden niet door on3 ontvangen. Do toezending zal nu Maandag-avond geschieden. In de Sfed. Werklnr. lijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pei 9. Einde- ren, Tottal 18 Jan. Zondag 47 6 53 19 Maandag. 65 5 70 20 Dinsdag 69 5 74 21 Woensdag 75 7 S2 22 M Donderdag 69 3 72 23 Yrpdag 70 6 76 24 Zaterdag. 58 3 61 Ondortronwd A. B. TIMMERMANN en J. H. WEENINK. Rotterdam. Zalt-Bommel. 556 6 Ondertrouwd C. J. LOOMAN K. E. J. G. H. HOFFMANN, Machinist 1ste kl. van de Kon. Minne. Voorspoedig bevallen Tan eene Dochter G. TIELKEMEIJER-Maastricht. Leiden, 24 Januari 1891. 544 3 Den 22sten Januari overleed te 's-Hage, onze geliefde Zuster en Behuwdzaswr Mejuffrouw W. F. HARTËVELT, m den ouderdom van 33 jaren. J. C. S. GEERTS, Hartevhlt. M. C. HARTEVELT, v.Vrijberoiie de Coringh. M. C. v. d. MANDELE. Hartevelt. K. G. v. d. MANDELE. A. E. v. d. LOEFF, Hartevelt. Dr. A. v. d. LOEFF. H. J. A. A. ORT, Hartevelt. Mr. B. ORT. 524 1 9 Volstrekt eenige kennisgeving. Leiden 's-Hage Breda Winschoten J Heden overleed onze geliefdo Moeder Mejuf frouw JOZINA HAZEVELD, Wed. den Heer D. H. VAN GEER, in den ouderdom van 831 jaar. 532 6 LEiDERDCRr, Uit aller naam, 23 Januari 1891. W. VAN GEER. Heden overleed onze eenige lieveling PAU- LUS, in den aanvalligan leeftyd van b(jna 2 jaar. J. F. MONTANUS-Hoooeveld. Leiden, 24 Januari 1891. (Vrouwesteeg No. 1.) Eenige en algemeene kemiisgeolng. 529 6 Voor de vele en harteiyke bewjjzen van deelneming, gedurende zyne ziekte en by bet overlyden van myn innig geliefden Zoon J. J. DE KONING ondervonden, betuig ik, ook namens miine dochter, mijn oprechten dank. Wed. C. DE KONING Lacoort. J. DE KONING. 535 7 Voor de vele bewyzen van deelneming, ontvangen by het overlyden van zyn jongsten Zoon, wordt, ook uit naam van zyne Kinderen, door den ondergeteekende harteiyk dank ge zegd. P. L. RUKE. Leiden, 24 Januari 1891. 548 6 is gearriveerd met echte §akslsche Kana rievogels. 555 6 Café DINGJAN, Mandenmakerssteeg. op WOESSWACi 28 Januari 1891, 's avonds te uren, van den O 4 lllftfjil met medewerking van een der be roemdste Hollandsche Komieken. ENTREE VRIJ. P.8. Collecte fco roordeele dor armen. 55X 20 DE COMMISSIE.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 7