den der koninklijke •waardigheid, wol zoo aanzienlijk zouden behoeven te zijn, als later het geval zal wezen. In verband hiermede opperden eenige dezer leden de vraag of niet bij do thans voorgedragen wet een verschil lend bedrag zou kunnen worden vastgesteld ten opzichte van het tijdperk vóór, en van dat na de meerderjarigheid dor Koningin. Tegen deze opmerkingen werd aangevoerd dat de som, welke in 1849 voldoonde kon worden geacht, thans niet meer als toereikend kan worden beschouwd. In verschillende andere landen is dan ook sedert 1849 het inkomen der Kroon verhoogd. Bepaling van het jaarlijksch inkomen op tweeërlei bedrag ware voorts met bedoeling en letter del Grondwet ni6t overeen te brengen. De grooto meerderheid was van oordeel dat er geene reden is om aan te nemen, dat tydens de minderjarigheid der Koningin tot het op houden der koninklijke waardigheid en de handhaving van den koninklijken luister met een minder bedrag volstaan zou kunnen worden. Gremengd Nieuw™. Nu door dooiweer en regen buien het aanleggen en onderhouden ven ijsbanen op den Rijn in korten tijd tot de onmogelijkheden is gaan behooren, beeft de commissie tot werkverschaffing te Valkenburg besloten het over eon anderen boeg te wen den, en was op haren last weldra oen deirigt-l arbeiders bezig de dorpsstraten te reinuon van Bneeuw en ijs. Stellig is het menigen werkman eenoware uitkomst, op die wijze nog een klein daggeld te kunnen winnen. Fmeds meer dan acht weken toch staan de steen- on pannenfabriekon stil, terwijl ook de landbouw in dezen tyd weinig hulp van losse arbeiders vraagt. Alleen de kalkbranderij van den heer G. Schutte J.F.z. verschaft een tiental werklie den nog geregeld arbeid, zij het dan ook met heel wat opoffering van de zijde van den patroon. Over het algemeen is de toestand m deze kleine gemeente, vergeleken met zoovele andere, niet ongunstig te noemen. Een historisch gebouw in do residentie zal weldra eene geheele verandering ondergaan. In den zoogenaamden Prakiizyii' hoek, ter zijde van hot Buitenhof, staat hst bekende „Hotel de Twee Steden", indertijd het hotel der gecommitteerden tor Algcmesne Staten van de Noord-Hollandsche stedon Alk maar en Bakhuizen. De bloei dier steden in dien tijd kan blijken uit het kolossaio go- bouw, waartoe vroeger de Besognekamer behoorde, dat. nu als particuliere sociëteit dien naam nog hoeft behouden. Nog prijkt m don voorgevel van hot hotel het aloude f r. do wapen der beide steden. Ofschoon na ce ver andering in de toestanden des lane's aan particulieren verkocht, behield het hotel stsads zijn goeden naam als een uitstekend tijdelijk verblijf. Al waren 't niet enkel de afgevaar digden uit Noord-Holland, steeds en ook nu nog verblijven er vele lands vertegenwoordigers, omdat keuken en bediening niets te wensehen overlaten. Bedoeld hotel wordt heden voor een ge deelte weggebroken, om plaats te maken voor een monumentaal gebouw, dat inderdaad eene verfraaiing zal worden van de residentie en in de historische omgeving, waarin het is gevestigd, eene eereplaats belooft in te nemen. De tegenwoordige eigenaar, de heer A. J. Burgers, die dit hotel thans exploiteert en het den naam van een hotel eersten rang wil doen blijven waardig maken, heeft de verbou wing opgedragen aan de hoeren architecten Joh. Mutters Jr., te 's-Hage, on H. J. Verheul Dzn., te Rotterdam. Uit een bouwkundig oog punt kan men dus voel goeds verwachten. Volgens de teekening worden het vroeger aangetrokken pand en ruim de helft van het bestaande hotel weggebroken. De entrée (rufm en breed), wordt overboeks geplaatst op bet thans weggebroken perceel, zoodat het geheel moer te zien komt van af de Gevangenpoort, Vijverberg en Binnenhof. Bangs de breede hoofdtrap met bordessen bereikt men de verschillende verdiepingen, waaronder verschillende salons en uitpak- kamers worden bijgebouwd. Vooral de in richting van de conversatie-, lees- en eet zalen, die in oud-Holiandschen stijl worden betim merd, beloven zosr fraai te zijn. Teoordeelen naar de projectie, zal het nieuwe gebouw eene eereplaats innemen ondor do groote inrichtingen, welke m den laatstsn tyd in de residentie verrezen. De sociëteit „Vredebest", te 'Wad dingsveen, hield Dinsdag jl. haren tweeden feestavond, bestaande uit een concours van verschillende gezelschapsspelen. Op het Kanaal te Waddingsveen werd Woensdag 11. eene hardrijderij gehouden tns- schon paartjes. Prijzen en premién werden gewonnen door de heeron Alblas, Jacobi cn Oesterom. Het „Ro11. Nb 1." meldt het vol gends: Op eene voorname gracht van eene onzer provinciesteden bracht St. Nicolaas eene aller aardigste surprise. In een doftig gezin aan dis gracht waren drie dienstboden, van vne er twee in hooge mate laboreerden aan de kwaal van wijlen móeder Eva. Wel Yi-oht;-n zy zoo nu en dan met lontjes en glimlachj s en kregen zij cok wel eens „3an", maar uit kieskeurigheid hadden zjj nog niet in den appe! gebeten. Nu naderde St.-Nicolaas, d:e zoo menigeen eene verrassing bereidt. Wio wo t welk mamiolpk wezen in alle stilte aan or.z.e dienstmeisjes had gedacht De avond van 5 December was gekomen. Tingehng, tingeling! Dat hield maar niet op. Voor wie er echter wat kwam, voor onze meisjes geen enkel pakje. Een hernieuwde, krachrige luk aan de se!iel deed beiden tegelijk opspringen en naar da deur snellen. „Een rijtuig voor mijnheer!" „Ajakkes, weer n,ks." Nauwelijks was de deur geopend, of behalve den koetsier bemerkte men vlak voor de deur eene grooto mand, blijkbaar voor de dienst meisjes bestemd. De koetsier, die toch moest wachten, hielp e6n handje, en weldra had do mand een plaatsje in de vestibule gevonden. „Maar Koe, daar is leven in!" „Smijt weg, in de gracht!" roept Marie. „Ben je mal, eerst kijken wat er in zit," adviseert do koetsier. Aldus werd besloten. benden Dinsdag avond ten stadhuize eene samenkomst gehouden van leden van het dagelijkech be6tuur, vertegenwoordigers van den handel in goederen, granen en effecten en van de Kamer van Koophandel. Daarin werd algemeen de afscheiding van den effectenhandel voor do andere takken van den handel nadeelig, en eene oplossing dor beurequaestie gewenscht geacht. Velen waren bereid over de bezwaren tegen eene nieuwe Beurs op het Damrak heen te stappen. Daarom stellen B. en Ws. den Raad voor, te nemen het volgende besluit: De gemeenteraad van Amsterdam, gezien de voordracht van B. en We., dd. 22 Januari 1891, besluit: lo. te verklaren: a. dat een terrein buiten de omgeving van den Dam of het Damrak voor den beursbouw minder ge schikt is te achten en dat eveneens geen terrein in aanmerking kan komen, door ont eigening te verkrijgenb. dat de gemeente bereid is een bedrag beschikbaar te stellen, dat met het oog op de opbrengst der beurs- belasting enz., de som van 21/a mill, gulden niet overschrijdt; 2o. B. en Ws. uit te noodigen, zoo spoedig mogelijk, in overleg met de Kamer van Koop handel en na de vertegenwoordigers der ver schillende takken van handel te hebben ge hoord, de noodige voorstellen te doen, om van gemeentewege een voldoend beursgebouw te stichten op het thans aangeplempte of, zoo noodig, verder aan te plempen deel van het Damrak. Inkomen der Kroon. Het afdeolingsonderzoek van het wetsont werp tot regeling vaD het inkomen dor Kroon heeft aanleiding gegeven tot do volgenöe opmerkingen Terwijl da groote meerderheid zich met het voorstel der Regeering vereenigde, achtten sommige leden eenige nadere toelichting noodig en hadden andoren voorshands togen dat voorstel eenig bezwaar. De leden, die nadere toelichting wenschten, waren in do eerste plaats van meening, dat het voor de heoordoeliDg van het wetsont werp noodig is inlichtingen te erlangen omtrent de bestanddeelen, waaruit het kroondomein thans bestaat, en wonschten in de twee Ie plaats eene opgave overgelegd te zien van 'Ie jaailyksche opbrengst van dat domein ovur do laatste tien jaren, omdat de door do Rtg-js- ring gegeven opgave ten aanzien van den tegenwoordigen toestand geen voldoend licht verschaft. De leden, die zich voorshands met het voor stel der Begeering niet konden vore:.::.; n, stelden voorop, dat daarbij, zonder vermel ding van redenen, is afgeweken van den grondslag, voor de regeling van het inkomen der Kroon aangenomen bij dotroonsbeklimming van Koning Willem III. Waar de Regeering het jaarlijksch inkomen uit 's Lands kas by voortduring op zes ton wonscht to stellon, en dientengevolge het geheele inkomen met twee- en-een-halve ton gouds zou vermeerderd wor den en de Regeering voor deze vermeerdering geenerlei redenen had aangevoerd, zagen deze leden daarin voorshands wel eenig bezwaar, te meer, omdat de vraag kon gedaan worden -of althans gedurende de minderjarigheid der Koningin de uitgaven, vereischt tot het ophou- F'eullleton. DE TWEE NEYEIV. Novelle van W. HILBËBRIM). 11) De verstrooiingen en genietingon, welke hem in den vreemde zoo ruimschoots waren toebedeeld, schenen hem thans alle even ijdel en laf; de tegenwoordigheid van zijn neef was hem op dit oogenblik, waarin ed6le, reine gewaarwordingen in zjjn gemoed op welden, drukkend; voor de groote, koude wereld mocht die tegenwoordigheid pasBend zijn, zij maakte hem eenigszins beangst op deze plaats, in deze omgeving, op dezen tyd, en onwillekeurig voerden hem zijne gedachten terug naar dion tyd, op welken neef Hen drik voor het eerst aan deze plaats ge komen was. Graaf Leo had zjjn vader zóó vroeg ver loren, dat het hem onmogelijk was zich dien voor te stellen. Het groote portret, dat thans zoo vol mannelijken ernst op hem nederzag, vertelde hem dat zyn vader een schoon, statig heer geweest was. De val van zijn paard had hem by eene jachtgelegenheid een vroegtijdigen dood bezorgd. Leo, dio door dit treurige voorval In het ryke Majoraat der graven van Wulfenstein de erfopvolger was, kreeg den broeder zijner mama, den opperhoutvester Van Willmgon, tot voogd, en werd door zyne moeder, eene zachte, stille vrouw, wiens beeld by zich diep in het geheugen had geprent, opgevoed. In den geheelen omtrek word zy als eene wel doende fee vereerd; haar eigen leed over het verlies van haren echtgenoot maakte haar te meer ontvankeiyk, om het verdriet en lyden van anderen te deelen en te verzach ten, en haar vermogen stelde haar in staat om aan hare zucht tot weldoen op de meest onbekrompen wyze den vryen teugel te laten. Daar het strydig was met haar gevoel van biliykheid, dat haar zoon de schatten alleen zou erven, welke sedert eeuwen door haars echtgenoots vooroudere waren verworven, terwijl er enkele bloedverwanten van het ge slacht in behoeftige omstandigheden verkeer den, zoo besloot zy om Hendrik, wiens beide ouders gestorven waren zonder hem eenig noemenswaardig vermogen na te laten, en die daardoor van de liefdadigheid zijner familie bestaan moest, op het kaeteel by zich te nemen en hem als speelkameraad aan haren zoon toe te voegen. Leo herinnerde zich nog volkomen den dag, waarop hem zijn nieuwen makker door don oom voogd en zyne moeder voorgesteld werd; hy zag nog duideiyk dien slanken, geblazeerden knaap, met die zwarte oogen en vaBtberaden gelaatatrekken, die eenigszins teruggetrokken en met zekere vormelpkheid de hand aannam, welke Leo hem met echte jongensoprechtheid ter kennismaking toestak. „Waarom spreek je Leo met ,,u" aan vroeg de oom-voogd, toen hij Hendrik dit hoorde doen. „Omdat hy de majoraatsheer dergrafelyke familie van Wulfenstein is!" antwoordde de knaap, zonder zich een oogenblik te bedenken. „Och wat, gekheid!" bromde de oom. „Jelui zyt beiden nog domme knapen en moet elkaar maar heel familiaar met jy en jou aanspreken." Toen Leo zyn speelgoed opzocht en den nieuwen kameraad zyn mooiste stuk, eene kleine beweegbare muis, liet zien, beschouwde Hendrik dit met minachtend gebaar. ,,'t Is toch niets anders dan eene veer met een paar raderen, waardoor dat ding gaat", zeide hy en schoof het ding ter zyde. Oom Willingen keek den knaap scherp aan. „Gaat in den tuin en speelt met elkander", zeide hy na eene korte poos, „blinde koe, bal, haasje, net wat je maar wilt." Op eerbiedigen afstand volgen de vrysters In zenuwachtige spanning elke beweging, die de koetsier met het mes maakt, om het deksel los te maken. De laatste touwtjes zyn door gesneden, het deksel is opgelicht od oen kreet van schrik slaken de meisjesuit de mand kwam als surprise te voorschyn een heusche vrijer, levend, van vleesch en beent Twee minuten later was de gemaskerde- vryer even geheimzinnig veidwenen als hij gekomen was. De mand, waarin het hem gelukte toegang tot beide meisjes te verkrygen, ligt nog steeds vastgevroren in het. ys van de gracht voor die woning. Telkens als nu do St. Nicolaasvryer de gracht passeert, ziet hy met 't eene oog vrooiyk naar de woning der trouwgrage dienstmaagden en houdt het andere oog weemoedig op de mand gevestigd, in ziehzelven prevelend: „daarhad ik óók terecht kunnen komen 1" Donderdagnacht ontstond er brand in de photographische werkplaats va» den heer S. R. Elzinga, te Goes. In een half nur tyds lag het atelier tegen den groDd. Alles was verzekerd by het Nedorlandseh Brandwaarborg-genootschap te Amsterdam- De schade wordt geschat op f 4000. De oor zaak wordt toegeschreven aan eene ontplof fing in de donkere kamer of het springen van een spirituslampje in de werkplaats, welke ongeveer drie kwartier te voren verlaten was. Meer licht! - Zutfon krygtge- brek aan petroleum het gas moet zoo erbarmelijk slecht zijn, dat heel Zutfen, wie weet hoe gauw in 't duister zit. Te J u m e t (Henegouwen) is eene koe op stal doodgevroren. Te Obaix, in dezelfde provincie, is, op 500 meters van zyne woning, het lyk gevonden van een werkman, Navet genaamd, dis, blij kens de sporon in de sneeuw, geruimen tijd, van Gouy naar huis gaande, in de duisternis had rondgedoold, tot hy waarscbynlyk van vermoeienis bezweek. To Pmerolo zijn oen koetsier en een deur waarder, dien bij vervoerde, van koude om gekomen. Duizenden gingen reeds het meer vanGenève over, zelfs met ozols. Ongelukkig hebben enkelen zich op gevaarlijke p'aatsen gewaagd en zyn er drie verdronken, o. a. eene Russischs studente. UITLOTINGEN. Lolcu der stad Brussel van 1886 a 100 fr., trekking Tan 15 Januari 1891. Be taalbaar 2 Januari 1802. Getrokken aerieën: Nos. 1731 3146 5367 3829 8570 13219 25465 27951 32006 32-111 32866 34662 35030 S7274 12929 42969 50256 55280 56822 58970 60903 62395 63i 04 03975 64242 64860 05935 67315 67390 090-13 69380 70417 70870 72305 77913 79465 SJ022 SGS47 92018 94532 100828 101772 102600 102978 105044 107950 108250 110100 114864. Hoofdprijzen: serie 102G00 n. 11 a 150,000 fr. s. 8570 no. 4 a 5000 fr.s. 65935 n. 9 a 2500 l'r.; s. 32411 n. 1, s. 101772 n. 24 ieder 1000 fr.si 3140 n. 16, 3. 18219 n. 6, a. 32866 n. 7, s. 31662 n. 2, s. 42929 n. 10. a. 129S9 n. 10, e. 65280 d. 21, s. 56822 n. 23, s. 58970 n. 14, 8. G0903 n. 16 a. 62395 n. 5 en 19, a. 63957 n. 7, e. 64242 n. 20, a. 07306 n. 6 en 18, s. 62043 n. 15, s. 77913 n. 22, a. 101772 n. 20, s. 105914 n. 7 ieder 150 fr.; alle overige nummera, in bovenstaande aerieën verrat, a 110 fr. 3 pCt. Gentsclie Loten van 1868 a 100 fr., trekking van 15 Januari 1891. Betaalbaar 15 Februari 1891. No. 104641 10.000 fr-.. n. 10930 en n. 07025 1000 fr-., n. 24381, n. 79840 en n. 132136 500 fr., n. 103372 en n. 160845 250 fr., n. 153990 en n. 159475 200 fr. Volgen 432 nummera aflosbaar met 110 f. „Blinde koe? Bal? Hiasje?" herhaalde Hendrik en liet de lip hangen. De wenkbrauwen van den oom fronsten zich weder. „Nu, wat zou je dan willen, jongeheer? Wat kan je dan?" „Ik kan schieten en ik tref altoos juist, ik kan ook paard rijden, ik ken ook den stamboom der grafelijke familie van Wulfen stein, ik.ik.ik dacht dat we een beetje op een pony zouden rijden en jagen, zooals myn overleden vader altyd zeide, dat zoo iets voor een edelman van kindsbeen af paste!" „Arme jongen", zeide oom Willingen, met medelyden, „het schijnt my toe, dat men u te vroeg wys gemaakt heeft", en tot Leo's moeder zich wendend, sprak hy halfluid: „dat zal voor Leo nu juist niet de beste speel kameraad worden." Hendrik bai deze woorden ver.-faaii en sprak op beangstigden toon, daar hy snel had begrepen, dat men hem weer ev n gauw kon wegsturen als hy gekomen wa- „Maar... ik wil wel blinde koe spelen! Ik wil wel bal spelen ook. Ook met het muisje vul ik spolon. Ik wil allés c en wat Leo wil; ik leer alles even gemakk jk." Wordt va

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2