BUÏ'SEJJI.AKD. DoütsohlajMl In den Ryksdag is gisteren do beraadsla ging voortgezet over het voorstel van dr. Barth, tot opheffing van het verbod der in voering van Amorikaansoh spek. De heer Windthorst zeide dat hy het ver bod beschouwde als een gezondheidsmaatregel anders zou by wegens de tegenwoordige hooge vloeschpryzen vóór de opheffing zijn. De minister Von Büttieher herhaalde wat hy reeds vroeger verklaard had, nl. dat het hier een gezondheidsmaatregel betrof. Met de open Russische grenzen had men slechte erva ring opgedaan. Geen enkel transport was nog vry van ziekte. Do Amerikanen hadden slechts in drie steden inspecteurs van vleesch en spek, maar zeivon waren zy zeer streng hy den invoer. De hoer Marquardsen verklaarde zich met zijne partijgenooton vóór het voorstel-Barth. De staatssecretaris Von Marschall deelde mede dat de door de regeering gevraagde inlichtingen nog niot ontvangen waren. Do heer Bebel zeide dat do ontevredenheid onder do bevolking over de hooge vleesch- pryzen groot was. Hy meende ook dat het belang van don zoogenaamden „kleinen man" by het fokken van varkens r.iet in aanmer king werd genomen; wel werd deze er voor gespannen, maar in de werkelykheid had men het oog op de belangen der groote grondbe zitters. Do minister Von Bótticher antwoordde dat de regeering niet had gewacht totdat onte vredenheid onder de volksklasse ontstond, maar zich voortdurend met de quaestie had beziggehouden. Een geval van trichine, te Keulen voorgekomen, werd toegeschreven aan Amerikaansch spek, dat uit Nederland was binnengesmokkeld. Dr. Barth verlangde daarop eene lioofde- lyke stemming over zyn voorstel. De uitslag was dat het met 133 tegen 103 stemmen wgrd verworpen. Na de gedachtenwisselingen, welke td ÉerUJiT hebben plaats gehad met den benoem den gouvernêtlt "en Oost-Afrika,baron Soden, en den gaasn1-beneraal MichaëHs, heeft de réKfiCring definitief afgezien van het plan van iümin-pacha, om aan de Victoria- gu Iap.ga- tiiTca meren eene nieuwe yiovincie te vormen. Aan particuliere ondernemingen en zendingen wordt ovenwei daar bescherming en krachtige hulp toegezegd. België. In de Kamer heoft de begrooting van justi tie aanleiding gegeven tot een levendig, per- eooniyk debat tusschen den minister Le Jeune en zyn voorganger, den afgevaardigde Woeste, waarop een politiek debat tusschen den heer Bara en de regeering is gevolgd. De hoer Bara bestreed het amendement van den hoer Woeste (overgenomen door den minister), waarbij de post voor de bezoldigin gen der lagere geestelykheid met 30,000 fr. wordt verhoogd. Op het oogenblik, dat men tot stemming over dit amendement zou overgaan, bleek echter het getal aanwezige leden niet groot genoeg te zyn tot het nemen van een besluit. De militaire autoriteiten hebben bevel ontvangen, een tydeiyk verlof toe te staan aan de miliciens, die dit aanvragen. Maar er schynt nog vooreerst geen plan te bestaan, de opgeroepen lichtingen weer naar huis te zenden. Zoo heeft de minister van oorlog instruction gegeven om aan alle miliciens nog eene deken te verschaffen, ter beschutting tegen de buiter gewone koude. De werkstaking in de établissementen van Oockerill duurt nog voort. Woensdag is er te Seraing weer eene meeting gehouden, waarin verscheidene „redenaars" de werkstakers heb ben aangemoedigd, te volharden by hunne elschen. Da ovens biyven sedert verleden week Vrydag uitgedoofd. Ongeveer 800 werkstakers trachten een syndicaat te vormen, ten einde langer weerstand te kunnen bieden. De koning heeft voor de noodlydenden te Antwerpen 10,000 franken beschikbaar gesteld. In de Kamer deelde gisteren do minister president, do heer Boernaert, het overly ten vin prins Boudewijn mede. De minister her innerde er aan, dat voor '22 jaren byna op donzelfdan dag koning Leopolds zcon, do hertog van Brabant, overleed. Do minister bracht hulde aan de goodo eigenschappen van den zoo vroeg gestorven prins en betuigde do oprechte deelneming dor ministers by den zwarou slag, die bet vorsteiyk huis heoft go- troffen. Namens de linkerzyde sprak de heerFrèro Orban, namens de rechterzyde de heer Nothomb en namens de independenten graaf Mérode. Allen betuigden, namens de Kamerleden, die zy vertegenwoordigden, hunne deelneming by het verlies, dat het koninklyk huis leed. Daarna werd de zitting der Kamer opge heven en uitgesteld tot 3 Februari, nadat de regeering nog gemachtigd was de noodige bulp te verleenen aan de behoeftigen. Deze machtiging was noodig, omdat nu geen tyd bestond om een afzonderlijk krediet hiervoor aan to vragen. Ook de gemeenteraad van Brussel kwam gistermiddag in buitengewone zitting byeen, ten einde een adres van rouwbeklag op te stellen, dat aan den graaf van Vlaanderen en koning Leopold zal verzonden worden. Groot-Brltanulë. In do gisteravond door het Lagerhuis gehou den zitting verklaarde sir James Fergusson, dat do onderhandelingen met de Vereenigde Sta ten over do visschoryen in do Behringzoe den diplomatieken loop hebben. Het departe ment van buitenlandscbo zaken heeft de nota van Blaine, dd. 17 Dec. 11., niot beantwoord. Do onderhandelingen met Portugal aan gaande de grensverdeeling zyn nog niet-af- geloopen. Denemarken. In het paleis van den kroonprins te Ko penhagen brak gisterochtend een brand uit, welken men eerst na verloop van een uur meestor was. Het werkvertrek der kroon prinses, met al het meubilair, waaronder schil- deryon en andere kunstetukken van groote waarde, is vernield. De koning en prins Waldemar waren by het onheil tegenwoordig. Ue dooi van prins Boudewijn van Vlaanderen. Er is oene officiéele depeche aan de bui tenlandscbo hoven gezonder, om het overlyden van prins Boudewyn te melden. Overal in Brussel zi?? men de nationale vlag van rouw. floers voorzieiL Men zegt dat de lóèstand van fffifites Hen* riotte iets 'minder gunstig is. Volgens het olficióele bulletin is 'do prins overleden ten gevolge van longon'S'ceking, vergezeld van eene aandoening der nieren, welke eene plotselinge bloeding veroorzaakte. De aandoening der longen duurde vier dagen, maar de bykomende verschynselen deden bun invloed zóó spoedig gevoelen, dat de dood weinige uren na hun optreden volgde. De te Gent verscbynende „Flandre libérale" deelt medo dat reeds voor eenigen tyd do geneesheeren sporen van bloeduitstorting in de nieren by den prins hadden opgemerkt, maar weldra verdween hunne ongorustheld. Donderdag merkte doctor Rommelaire, die zich toevallig by den graaf van Vlaanderen be vond, het eerst den ernstigen toestand op, waarin do prins verkeerde en gaf den raad een goestolyke te ontbieden. Reeds om zes uren was de prins zóó erg, dat hem door den geesteiyke der naastbyzynde kerk dan ook de sacramenten der stervenden werden toegediend. Prins Boudewyn, ofschoon bij reeds zeer zwak was en een koortatemperatuur van 42° had, merkte do droefheid zyner ouders op en zeide: „Het heeft niets te beteekenen; mor gen is het weer beter." De prins was, hoewel zeer zwak, blykbaar dus by volle bewustzyn; hy richtte zich in bed eenigszins op om zyne ouders op het voorhoofd to kussen en legde zyne hand op de hoofden van prinses Josephine en prins Albert, die aan bat sterfbed van hunnen broe der neergeknield waren. Op den raad d6r geneesheeren vorwyderden da graaf en de gravin van Vlaanderen en hunne beide kinderen zich van het ziekbed, omdat men to groote emotie en daardoor eene Dieuwe bloeduitstorting vreesde. Van dit oogenblik maakte de priDs gebruik den ge neesheer Mélis de hand te drukken en te zeggen„Ik dank u, doctor, voor al de toe- wyding, die gij ons in de laatste dagen be wezen hebt", dooiende op do zorg voor zyne zuster Henrietta. Dit waren 's prinsen laatste woorden. Om halfelf beproefden do geneesheeren den prins verlichting te bezorgen door het zetten van koppen, maar het hielp niet. Om één uur was alle hoop vervlogen en spoedig daarna begon de doodsstryd. De graaf en de gravin van Vlaanderen waren met prins Albert en prinses Joséphine by het sterfbed. Toen wenkte de prins nog z(jn ouders te naderen en gaf hun met het hoofd een teeken vau afscheid, en te kwart vóór tweeën zeide de geneesheer Mélis, met door tranen verstikte stem, tot de diepbedroefde moeder„Madame, Monseigneur est mort!" Het tooneel, dat daarop volgde, moet zeer aangrypend zyn geweest. De wanhopige droef heid der familie, die den jongen prins ver goodde, moet ieder der omstanders tot schreiens toe hebben bewogen. De gravin van Vlaanderen was der wanhoop naby. Toen haar zoon den laatsten adem uit blies, viol zy voorover en men heeft haar mot kracht moeten vasthouden om haar te belet ter, in hare droefheid eene daad van wanhoop t9 begaan. Nog in don nacht werd het lyk, in de uniform der karabiniers, met het grootkruis van de Leopolds orde, in de slaapkamer op een staatsiebed gelegd. Terstond word bericht gezonden aan bur gemeester Buis, met verzoek te voorkomen, dat de rondventers der dagbladen het doods bericht rondriepon. Dit geschiedde, ten einde te verhoeden, dat prinses Henriette, de zieke zuster van den overleden prins, wier toestand nog groote zorg vereischt, het doodbericht zou vernemen. De ochtendbladen gaven buitengewone edities uit. Do algemeone verslagenheid wordt vergeleken met de ontsteltenis by het over lyden van 's konings eenigen zoon in 1869. Troonopvolger wordt nu prins Albert, de tweede zoon van den graaf van Vlaanderen. Wegens zyne doofheid heeft de graaf van Vlaanderen reeds stilzwygeod afstand gedaan van de aanspraken op den troon. De graaf van Vlaanderen is een man van 04 jaren. Ia 1867 trad de graaf te Beriyn in het hu- weiyk met prinsts Marie van Hohenzollern. Voor het paleis van den graaf van Vlaan deren staat eene talryke menigte, welke door politie agenten op een afstand wordt gehoudeD. Van het koninklyke paleis is de vlag ter halver stok geheschen. Dit is ook geschiet by de openbare gebouwen en in de weningeu vaü y?!e particulieren. De schouwburgen zjjn gesloten. Ëoning Leopold heeft drie dochters. Prinses Louise, de oudste, is gehuwd met hertog Philips van Saksen-Coburg, den oudsten broe der van prins Ferdinand van Bulgarije. De tweede is prinses Stéphanie, de weduwe van kroonprins Rudolf van Oostenryk, en do derde de 19-jarige prinses Clémentine, die nog onge huwd is. Voorts leeft nog te Brussel de zuster des konings, prinses Charlotte, do ongelukkige echtgenoote van keizer Maximiliaan van Mexico. Het koninklyk huis van Belgiö heeft dus reeds menigo ernstige beproeving ondergaan. By den nieuwen ernstigen slag, die nu weer is gevallen, zal in ons land algemeens deel neming gevoeld worden in de smart der koninklyke familie van België en van het Belgische volk. Aan hunne koningen Leopold I on Leopold II hebben de Belgen veel te dan ken en zyn ze terecht zeer verknocht. Dat het land zich ontwikkelt en in Europa geëerd is, dankt het in groote mate aan hot ver standig beleid van zyne vorsten. De jonge graaf Boudewyn, in wien men eens drln derden koning van België hoopte te huldigen, gaf steeds grond voor de verwachting, dat ook hy zich een waardige opvolger zou toonen van zijn grootvader Leopold I. De „Flandre libérale" meldt nog dat do graaf van Vlaanderen volkomen vertrouwen stelde in de geneesheeren, die den prins volgens de geneeswyze derhomoeopathen behandelden. Sedert eenige dagen had prins Boudewyn bij zyn regiment geen dienst vorricht, wegens de ernstige ziekte van prinses Henriette, aan wier ziekbed de prins menigen nacht door bracht. Zoodra de prinses buiten gevaar was, werd de prins ziek. De prins vatte kou en moest het bed houden. De burgemeester van Brussel vaardigde gisteren eene proclamatie uit, waarin by namens de inwoners der hoofdstad zyoe deel neming betuigt met den rouw van het koninklijk huis. In het geheele land werden de zittingen der rechtbanken ten teeken van rouw opgelieveD. Koning Leopold heoft zolf de beschikkingen getroffen betreffende de teraardebestelling. Het Stoffelijk overschot van den prins, dat terstond gebalsemd is, zal in don koninklijken grafkelder te Laeken worden bijgezet. Twee akten van overlijden zyn opgemaakt, een door de ministers voor de ouders, en een door den burgemeester voor den burgerlijken eland. Als eerewacht by het iyk doen officieren dienst Tan het regiment karabiniers, waartoe de pr.oe behoorde. Vooral in de hoofdstad, waar nien prins Boudowyn nog voor eene weok aan hot hoofd van zijne compagnie zag uitrukken, had men allerminst verwacht, dat de lichte ongesteld heid, welke den prins eenige dagen verhin derde uit to gaan, zulke ernstige gevolgen zou hebben. Gelyk de minister Beernaert in de Kamer in herinnering bracht (zie de buitenlandsche be richten), stierf de prins één dag na den sterfdag van koning Leopolds eenigen zoon, den h9rtog van Brabant, die den 22sten Januari 1869 overleed. De sterfdag van den kroonprins wordt telken jare door de ouders herdacht en zoo begaven koning Leopold en koningin Henriette zich ook Donderdag avond naar het graf van hun eenigen zoon. Toen hel koninklyk echtpaar den grafkelder te Laeken verliet, overhandigde eon koorier den koning een telegram, waarin hem de ernstige toestand van prins Boudewyn werd gemold. Dsn volgenden ochtend ver trokken beiden naar Brussel, en toen zy daar aankwamen, was de prins reeds overleden. Over de ziekte, welke den jeugdigen prins, in de volle kracht des levens, zoo plotseling ten grave sleepte, zyn verschillende meeniu- gen in omloop. Oorspronkeiyk leed de prins slechts aan eene lichte verkoudheid. Volgens den eon is deze verkoudheid overgegaan in acute longontsteking; anderen spreken van bloedvergiftiging en inwendige bloeduitstor ting, maar in elk geval schijnt het droevig sterfgeval zelfs de geneesheeren, die den prins behandelden, verrast te hebben. Toen de prins den laatsten adem uitblies, was hy zeer kalm en volkomen by bewustzyn. De prins nam afscheid van zyne ouders en van do leden van de hofhouding van den graaf van Vlaanderen, die allen aan het sterfbed, aanwezig waren. Koning Leopold, die steeds byzondere ge negenheid voor zyn neef had betoond, is diep getroffen door het sterfgeval. De koning be schouwde den jongen prins als zyn opvoiger en was gewoon hem persoonlijk op de hoogte té stellen van de politieke en koloniale aan gelegenheden, waarin hyzelf steeds zoo veel belang stelde. In dit jaar zou prins Boudewyn tot voltooiing van zyne opleiding eene reis maken door Europa, ten einde een bezoek te brengen aan de voornaamste hovon. De koning, de koningin en prinses Clémen tine begaven zich terstond naar den graat' van Vlaanderen, van wien zy de byzocder- hedc-n over do laatste oogenblikken van den prins vernamen. De ontmoeting van den ko ning en z(1n broeder was zeer treffend. De gravin van Vlaanderen weok alleen van het sterfbed van haren zoon, wanneer hare eveneens zieke dochter prinses Henriette hare hulp noodig had. Tot dusver heeft men aan de prinses alleen medegedeeld, dat haar broeder ernstig ziek is. Indien de toestand der tydende prinses het gedoogt, za'. haar heden het overlyden van den prins worden gemeld. Onbeschryflyk is de deelneming, welke geheel België betoont in do smart der ko ninklyke familie. Men zag mannen en vrou wen weenen, en onder de soldaten der serste compagnie karabiniers, wier kapitein de prins was, waren 6r, wien bij de doodstydiug de tranon over do wangon liepen. ODmiddeliyk droegen allen eene kleinigheid by, ten einde reeds gisteren een krans te kunnen zenden ter nederlegging op bet doodsbed. „Met vrees zoo sprak koDing Leopold, in December van het vorig jaar, tot iemand zyner omgeving zie ik de volgende maand naderende noodlottigsto gebeurtenissen heb ben myne familie steeds ia Januari getroffen Al te zeer is dit angstig voorgevoel bewaar heid behalve den verschrikkelyken brand, die verleden jaar het paleis te Laeken verwoestte, heeft de koniDklyko familie in Januari 1SS9 den plotselingen dood van den aartshertog Rudolf, 's Konings schoonzoon, en den 22sten Januari 1869 dus juist twee-en twintig jaren geleden het overlyden van den toen- maligen troonopvolger, den hertog van Bra bant, 's Konings eenigen zoon, te beweeacn gehad. ZOETERWOUDE Geboren: Leonardns, z- vau G. Van Bemmelen en C. De Bruijn. Cornelie, z. van G. Voor sin ijs en G. Ecijkoop. O ver loden: M. v. d. Akker jd. 3 m. Een lovenl. kind van C. Koppeschaar. C. J. Faarde- kooper jm. 1 ra C. Yoorsluijs jm. S d. OEGSTGEEST. Ondertrouwd: J. H. Zurloli jm. 26 j. en M. Van der Krolt jd. 22 j. W. Vink jm. 26 j. en C. J. Bruijstena jd. 29 j. Gehuwd: W. N. Yretken jm. 23 j. en J. Van dor Meij jd. 21 j. Overledon: Jan Van Egmond 53 j., echtgenoot van M. Van Egmond. Sara Kleinenberg 81 j., weduwe van K A. Van TnreDnout. - Cornelia Hen- diina Allart 77 j weduwo van Jan Van den Eylsel. Lambertu» Voet 38 j., ongehuwd.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10