feze -.Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Januari. Feiiilletoii. f PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke KommeraB 0.05. PRUS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel moer 0.17^. Grootore lotton naar plaatsruimte. Voor het ia- casseoren bulten de stad wordt 0.10 berekend. De bevolking der gemeente Zoeterwoude bedroeg op 31 Dec. 1889 volgens do gehouden volkstolling 2439 mannen en 2724 vrouwen, te zamon 5103 zielen. Deze is in het jaar 1890 vermeerderd door geboorten met 105 jongens en 87 meisjes, door vestiging met 310 mannelijke en 442 vrouwelijke personen en verminderd door overlijden met 44 mannen en 47 vrouwen, door vertrek met 282 man nelijke en 327 vrouwelijke personen, zoodat na deze vermeerdering en vermindering de bevolking is toegenomen met 99 mannen en 155 vrouweu en derhalve op 31 Dec. 1890 bestond uit 253S mannen en 2879 vrouwen, te zanten 5417 personen. In het afgeloopen jaar werden er 29 hu welijken gesloten. De bevolking der gemeente Oogstgeost bestond op 31 December 1SS9 uit 1727 mannen en 2104 vrouwen, te zamon 3831 personen. In 1890 werden aldaar geboren 140 kinderen, als 78 jongens en 62 meisjes. Er veeligden zich in die gemeente 3S2 mannen en 558 vrouwen, totaal 940 personen. Overleden zijn 33 personen van het mannelijk en 44 per sonen van het vrouwelijk geslacht, totaal 77. Naar olders vertrokken 300 mannen en 476 vrouwen, totaal 776 personen. De bevolking dier gemeente bedroeg dus op 31 December 1890 1854 mannen en 2204 vrouwen, te zamen 4058 zielen. Er werden 18 huwelijken ge sloten. Levenloos werden aangegeven 2 kin deren, als 1 van hot mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht. Gisteravond had in het gebouw „de Voreeuiging", in do Willemstraat te 's-Hage, de uitdeeiing plaats der zilveren medailles en getuigschriften, door de afdeeling 's-Graven- hage der vereeniging tot bovordoring van fa'orieks- en handwerksnijverheid in Nederland, toegekend aan werklieden binnen den kring dier afdeeliog, die meer dan 25 en 40 jaar zich door trouwen dienst in eeno zelfde zaak hebben onderscheiden. Het genoegen merkten wy op dat onze goud- en zilverindustrie in deze feestelijkheid een belangrijk aandeel had. Van de SC werk lieden toch, die uit do hand van mr. Kappeyne Van de Coppello bekroningen ontvingen, waren er 33 alleen uit de fabriek dor heeren Van Kempen en Zonen. Dit bewijst ten duidelijkste dat de heeren Van Kempen en Zonen den ouden roem hand haven van het Hollandsch zilverwerk, maar tevens dat zij hot belang hunner werklieden DE TWEE NEVEN. Novelle van W. HlbttlilCBASn. 10) „Wanneer hij dan eens alleen was, was by treuriger gestemd dan ik hem ooit te voren gezien had, doch niemand dan ik bemerkte daar iets van, en ik had roden om trotsch op mijn heer te zyn. Het kwam mij intus- schen voor, dat men graaf Hendrik in de fijne Romeinsche familiekringen met eenigo tiofiyke terughoudendheid ontving, terwijl men onzen heer overal met voorkomendheid en harteiykheid behandelde, en myn goede vriend, da kamerdienaar van kardinaal Remigio, heeft my eens in een vertrouwelijk uurtje won- derlyke dingen verteld. Graaf Hendrik had eerst in Algiers bp zyne suporieuren wat al te veel den loop dar natuur gevolgd, in Italië scheen hy een groot vriend van bergland schappen te zyn en byzonder verliefd op het Albaneszer gebergte en de nabuurschap. Sedert graaf Hendrik zich echter bij ons gevoegd had, was het my mogelijk in Rome, Napels en waar we ook heengingen met myn heer eer iu te leggen; en gij zult eens zien, eer daaraan op treffendo wyze weten te verbinden, anders zou toch eon zoo botrekkelijk groot getal goon 25 tot 40 en mear jaren aan oono zelfde zaak verbonden blijven. Eeno nadere kennismaking met hunne fabriek te Voor schoten leert dan ook dat aldaar geen bareik- baar middel wordt verzuimd, dat de toestand der werklieden kan verbeteren, waarom wy hopen dat zy zich nog jarenlang in haren bloei zal mogen blijven verheugen. Sinds eenige dagen vertoeven in hot „Hotel Paulez", te 's-Hage, prins Louis Victor Napoleon, reizende onder den naam van graaf Do Beauclerc, vergezeld van zijn secretaris den heer De Girard en vorder gevolg. Heden begeven do reizigers zich naar Am sterdam en verder zullen zy de noorde'yke provinciën van ons land bezoeken. Onder de officieren van hot Nederlandsche leger, die gevraagd hebben om voor 5 jaren bp het Indischs leger te worden gedetacheerd, behooren ook de heeren Oudshoorn, lsto luit. by het koloniaal werfdepotjhr. Ram, van het regiment grenadiers en jagers; Van Santen, late luit. by het 5de, Hardie. 1ste luit. by hst 6de regiment infanterie, en Bonten, 1ste luit.-adjudant by het 2de rogiment vesting artillerie. Hot boricht, dat, nu mr. E. Cromers uit de Tweedo Kamer naar de Eerste is over gegaan, mr. H. J. Smidt (oud-minister van justitie en oud gouverneur van Suriname en thans afgevaardigde voor Eemnes) tot „leider der liberale party" in de Tweede Kamer zou zyn benoemd, moet, volgens het „Hbl.", aldus gelezen worden, dat de heer Smidtin de plaats van den heer Cremers voorzitter is geworden van de bijeenkomsten, welke de liberale Kamer leden van tyd tot tyd houden. De door den directeur der stadsreiniging te Amsterdam in overleg met B. en Ws. ge nomen maatregelen, om te gomoet te komen aan de eischen van het verkeer, gestoord en bemoeilpkt door den hsrhaalden sneeuwval, in verband met onregelmatig invallenden dooi, hebben ten gevolge, dat de op de gemeento- begrooting aangewezen post voor sneeuw ruimen en zandstiooien ad f 9500 ontoerei kend is. Dientengevolge stellen B. en Ws. aan den gemeenteraad voor hen te machtigen op dien post een meerder bedrag van f 20,000 uit te geven. Het stoffelpk everschot van wylen mr. H. C. Verniers van der Loefl, lid van de Tweede Kamer, zal a. s. Maandag, des voor middags te 11 uren, op de begraafplaats Eik- we een paar weken verder zyn, welk een vroolpk levontje we hier krijgen zullen." „Graaf Hendrik weer in het kasteel", zuchtto do oude Hartin, hoofdschuddende, „als dat onze goede gravin c-ens wist, zou zp zich mogolpk in haar graf omkeeren." n. Het diner der beide graven was tamelijk eentonig; de scherts van graaf Hendrik bleef zonder uitwerking; Lso had zich, volgons de spotzieke aanmerking van Hendrik, een senti menteels catarrh op den hals gehaald en keek strak vOór zich. Slechts éénmaal koek hij op en rimpelde zyn voorhoofd, toen zyn neef den armen Poter het wynglas in hot gezicht smeet. „Per Dio!" verontschuldigde zich Hendrik lachend. -Deze schinkMi voleva gottar la polvere negli occhi! Ilij wil mjj zand in de oogen strooien en ecbODkt my zuren Krutzer voor ouden Rudesheimer." Na den maaltpd had graaf Leo zich naar zpne kamer begeven. Graaf Hendrik had slechts even vluchtig naar buiten gezien. „Diamo una corsa nella campagna." (Laten wy even op het land gaan zien) had hy zijn neef voorgeslagen en wees naar het dorp, en-Duinen, ty Den Haag, worden ter aarde besteld. De vico-admiraal jhr. J. H. Van Capellen vertrok heden van Don Haag naar Berlyn om H. M. ds Koningin Regontes te vertegen woordigen by de doopplechtigheid van den jongston zoon des Duitschen keizers. In den Groeten Schouwburg te Rot terdam wa3 liet Dinsdag-avond weder feest. Eer. der verdienstelijkste ledon van het gezel schap, de heer D. Haspels, herdacht zyne 30 jarige toonoolloopbaan, onder zeer groote belangstelling van het publiek, daar alle rangen dicht bezet waren. De jubilaris werd by zyn optreden met davereDd applaus en fanfares begroet, terwyi het aan bloemen en kransen evenmin ontbrak. Vóór de pauz9 wachtte hem eeno twoudo ovatie. Te midden van de artiston werd hy gecomplimenteerd door don h9er Lo Gras, die hem al3 souvenir eene prachtige pendule aanbood. De jubilaris vervulde do rol van don Lorenzo de Avondano, in het Spaar.sche stuk „Waanzinnig of Heilig", van Echegaray. Bij de Ned. Horv. Kerk waron op 1 Januari jl. 372 predikantsp'.aatssn vacant; in Gelderland 37, Zuid-Holland 62, Noord Hol land 45, Zeeland 49, Utiecht 16, Friesland 78, Overijsel 15, Groningon 86, Noord Brabant 17, Drente 15 en Limburg 2. Op 1 Januari 1890 bedroog het getal vacaturoa 386, zoodat het in den loop van dat jaar met 14 is verminderd. Uit Suriname wordt gemeld dat in gronden, aan den linkeroever van do Boven- Saramacca gelegen, balangryke hoeveelheden goud Zfln gevondon. Benoemd ia tot onderwijzer te Zeven huizen (Z.-H.) de lieer S. H. A. Esser, te Gouda. Van 40 antwoorden op de prysvraag voor den bouw eener Doopsgezinde kerk to Deventer werd de late prys toegekend aan dea heer Kuipers, te Amsterdam, de 2de aan den hoor Gantvoort, te Deventer, in vereeniging met don heer Wolbers, te Haarlem. Van den „Atlas voor de Volksschool in kaarten en platen door P. R. Bos, leeraar aan de Ryks-Iloogoro Burgerschool te Gro ningen", vorschoen by den hoer J. B. Wolters te Groningen de tiende druk, een zeldzaam succes, en men mag or by voegen wel ver diend. Daardoor aangemoedigd, heeft de hoer Bos in hetzelfde genre een „Nieuwe Atlas voor ds Volksschool" uitgegeven. De kaarten munten uit door duidelykhoid, en zeker kan de uitgever ook van dezen atlas een goed debiet verwachten. De ethnographische platen in de beide uitgaven zyn niet alleen nuttig, van waar hem de dansmuziek tegenlokte. „Laten wy de dorpsschoonen eens mon steren en choreografische parallellen maken tusschen een Paryschen cancan en eeno Ger- maansche hospartij!" „Ik dank u „En waarmee wilt ge dan den ratniddag doorbrengen?" „Pasco i mei pensierie! (Tk zat hem pein zend doorbrengen.") „Eene vervelende, ondankbare bezigheid. Droefgeestige beschouwingen leveren ons weinig aangenaams. Ik wensch u veel geluk er mee." Daarmee verliet graaf Hendrik lachend de eetzaal en liet zyn neef alleen met zyne gedachten. Graaf Leo was door do natuur met vele voortreflyko gaven toegerust. Iiy had een fijn ontwikkelden zin voor al wat schoon en goed is, waar hij liet ook in kunst, literatuur en leven ontmoette. Voor hot werkelyk schoone raakte hy in geestdrift, van het lage en gemaeno was hy een onverzoeniyk vyand, voor het leed van anderen was hy zeer ge voelig. evenzoo deelde hy van harte mee in 's naasten vreugdein kennis overtrof hij vorro zyn neef Hendrikdoch wat de natuur hem geweigerd had de eenzydige opvoe- maar maken do boeken ook aantrekkeiyker voor kinderen. Dezer dagen hebben twee Utrechtscho studenten het volgend adres aan Z. Exc. don minister van binnenlandsche zaken aange boden Geven eerbiedig te kennen, ondergetee- kenden, allen studenten in de rechten aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, dat voor het doctoraal examen in de rechts wetenschap volgens art. 2 2 van hot Ko- ninkiyk Besluit van 27 April 1877 (Stsbl. No. 87), de keDnis voreischt wordt van zes vakken, namelijk van hot Nederiandsch bur- gerlyk recht en de hoofdbeginselen van de Nederlandsche burgeriyke rechtsvordering, van het handelsrecht, van het strafrecht en de hoofdbeginselen van de Nederlandsche straf vordering, en van het Nederiandsch staats recht, en dat dit examen volgens art. 4 in twee, doch binnen zeer korten termyn op elkander volgende, deelen moet worden af gelegd dat, ten gevolge van deze omvar.gryke eischen, zelfs by ernstige studie en groote inspanning, oppervlakkigheid moeilyk te ver- myden is, hetwelk te meer is te botrouren, daar het een by uitstek gewichtig examen geldt, hot laatste van een geheelen tak van wetenschap dat aan dit bezwaar zou te gemoet geko men worden, indien, in de plaats van één uitgebreid examen, het aflsggen van twee zelfstandige examens, één voor hot privaat recht en één voor het publiek recht, geëischt word, zonder verplichting om een termyn in acht te nemen dat de ondergeteokenden, vernomen heb bende dat in het voorjaar van 1888 door de gozamonlyke Juridische Faculteiten een adres in donzelfden zin als dit, aan do Regeering van Z. M. Willem III werd gericht, hierin steun vinden ook hunnerzyds zich tot Uwe Excellentie te wenden met het verzoek, om met betrekking tot hot doctoraal examen in de rechtswetenschap, H. M. de Koningin- Weduwe, Regontes van het KoDinkryk, voor te willen dragon eeno wyziging van art. 4 van het Koninkiyk Besluit van 27 April 1877, (Stsbl. No. 87). Hetwelk doende, (volgen 113 handteekeningon). Geiyk men weet, hoeft het bestuur der Vereeniging voor den effectenhandel te Am sterdam voorgesteld een besluit om een eigen beurslokaal te stichten. Naar aanleiding van dat voorstel werd op verzoek van belangheb- ding onder zyne zachtaardige moeder had er veel toe bygedragen en hierin stond hy verre bij dien neef achter, het was vastheid van karakter. Dit gebrek deed hem voort durend op twee gedachten hinkendit be zorgde hem den eeuwigen stryd tusschen verheffing en neerslachtigheid, tusschen waar gonot en berouw, tusschen vroolykh6id en zwaarmoedigheid, en liet hem, trots zyne voelzydige ontwikkeling, in altoosdurende be sluiteloosheid omtrent het opvolgen van een vast plan, en te meer kwam dit uit, wanneer hy iemand van een vast karakter op zyn- levensweg ontmoette. Dit nu was de reden, welke hem reeds op jeugdigen loeftyd tegen zijn neef deed opzien en waarom hy ook na met dezen teruggekeerd was. Het oude, eerwaardige slot, dat hy na jarenlange afwezigheid terugzag, de bekende lieve gezichten der dorpsbewoners en der be dienden, die hem aan zyne gelukkige kinder jaren herinnerden, de kamers, waarin hij als knaap zoo menigmaal gespoold had, do por tretten zyner overleden ouders, welke hem van den wand zoo vriendoiyk aanblikten, dat alles had veroorzaakt dat de vrooiyke stem ming, waarin hy zyne geboorteplaats had be groet, plaats had gemaakt voor ernstig9 ge dachten, Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1