N°. 94-83 "Woen®fl^.g Januari. Ac 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 20 Januari. Feuilleton. PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER AD VERTEN TIEN: Yen 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor bet in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Op uitnoodiglng van het bestuur der Halfstnivers-Tereeniging „de Rhijnsche Zen ding" zal Woensdag a. s., des avonds te halfacht, in de Marekerk alhier optreden de heer F. E. Bracbes. Deze zendeling is een der eersten geweest, die, na den moord op de zendelingen, den arbeid op Borneo heeft hervat onder de stammen, die zijne broeders en hunDO gezinnen hadden vermoord. Thans worden het geduld en de liefde en de toewij ding der zendelingen met een gunstigen uit slag bekroond, het Christendom breidt zich steeds meer en meer uit in de Ooster- en Zuider-Afdeeling van dit uitgestrekte eiland. Sinds de in Nederland door velen geliefden Zimner naar Europa terugkeerde, hoeft de heer Braches aan het hoofd der zendelingen gestaan en mede aan z(jn verstandig en tactvol beleid heeft do voorspoedige gang van het werk veel te danken. Daar de heer Braches zich zeer gemakkelijk in het Hollandsch weot uit drukken, zullen zjjne belangrijke mededeelin- gen bijdragen om do zending, hare moeilijk heden en hare gezegende krachten beter te doen kennen. De kolonel H. F. Alings, commandant van het 4de reg. infanterie te Leiden, heeft gisteren het tijdelijk bevel over de late divisie infanterie overgenomen van den generaal J. N. A. baron Taets van Amerongen, die tot inspecteur van het wapen der infanterie be noemd is. Bij het 2de reg veld-art. wordt de majoor H. H. ïtamaer, naar men verneemt, overge plaatst van Leiden naar 's-Hage, in welk ge val de nieuwbenoemde majoor W. H. Bierman wordt belast met het bevel over de Ilde afd. van het corps te Leiden. üit KiJnsburg meldt men ons heden: Naast de anti-revolu'.ionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje' is alhier, in eene gis teren gehouden vergadering, eene nieuwe kiesvereeniging opgericht, uitsluitend door Hervormden en Katholieken. De 44 personen, die deze vergadering bewoonden, werden allen lid. Tot leden van het bestuur werden gekezen de heeron N. v. Egmond Dz., voorz.H. Hoge- woning Cz., penningenA. Collóe, secret., A. Zandbergen Wz, J. Kromhout Jz., C. v. Delft Cz., J. Kromhout Dz. Ds. Van Druten had vóór de stemming verzocht niet in aanmerking te komen. Ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente te Putten aangenomen. Door de heeren W. B. Van Liefland en J. Verheul Dz., architecten te 's-Hage, was gistermiddag een aantal ingezetenen uitge- noodigd tot het houden eener bijeenkomst ter voorloopige bespreking van de door hen ontworpen plannen tot den bouw van een nieuwen schouwburg in de residentie. Die plannen voor de stichting van het gebor.sv aan den Bezuidenhoutschen weg op het eif van de villa-Snermondt werden technisch en finantiüel door hen toegelicht. Het uitvoerig debat leidde vooralsnog niet tot een bepaald resultaat. Een veertigtal heeren was tegen woordig. Aan eon artikel, voorkomende in het jongste nommer van het Amsterdamsch Stu denten-Weekblad „Propria Cures" ontleenen w(j onderstaanden vergelijkenden staat van het aantal studeerenden aan de Nederlandsche Universiteiten: 1 a* 3 A a 3 O as co om O B Amsterdam 606 164 127 59 51 1007 Leiden 391 378 63 74 57 963 Utrecht. 296 152 100 107 32 687 Groningen 239 68 61 51 54 473 Totaal 1532 762 351 291 194 3130 Het officiéél rouwbetoon der residentie bjj gelegenheid van het overlijden en de plech tige begrafenis van Z. M. Koning Willem III heeft eene uitgaaf uit de gemeentekas ge vorderd van f 1470.50. Naar de „Maasb." verneemt, gaat de heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, tot herstel van gezondheid eenigen tijd in hot Zuiden doorbrengen. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem, is door Z. M. koning Leopold van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Het ontwerp van een nieuw Militair Wetboek van Strafrecht, met drie andere daarbij beboorende wetsvoorstelion, zj|n door do Regeering naar den Raad van State vor- zonden. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft de Duitsche Regeering uaastde drie douanekantorenKaldenkirchen, Emmerik en Ibrhove, ook nog de douanekantoren I Beuthoim en Borken aangewezen voor den DE TWEE NÉVEN. Novelle van W. HH.DBBRAXD. 6) „Neenl Hooggeborene!" „Toch wel verloofd?" „Zoo men wil, ja. Hooggeboren Heerl Genadige. „Ztj moet onderfusschen tot een prachtig meisje opgegroeid ziln. Is zij hier niet?" „Ja, daar staat zij, daar in het wit met die groene sjerp - Hooggeboren Heer! Ge- nadigste Heer! „O, kijk, daar is zjj werkelijk 1 Kom toch eens wat naderbij, Manetjel" „Ik wed dat de hesr schout ook Bog eene aanspraak op het hart heeft", riep graaf Hendrik lachend. De schout wierp hem een blik van ver standhouding toe en begon nog eens met in spanning van alle krachten: „Hooggeboren Heer! Ger.adigste Heer Graaf! Veelgeliefde. Intusschen waren de jonge meisjes wat dichterbij gekomen. „Ik dank a, mijn beste mijnheer Wendell Ik weet dat gij het goed en trouw met mij meent en de heele gemeente insgelijks." Hiermede reikte de graaf den sellout vrien delijk de hand en wendde zich tot diens dochter. „Wel, wel!" riep hij, „is dat nu die kleine Marie van vroeger? Nu is zij tot eene kloeke jonge vrouw gegroeid. Ik zie ook", voegde h(j met een goedkeurend lachje den jeugdigen meisjes gezamenlijk toe, „dat ons Wulfenstein trots mag wezen op het bezit van zooveel lieve schoonen. Het is een ware bloementuin. Kunt ge je m(j nog herinneren, Mane? Gjj en al uwe vriendinnen bezochten destijds de school nog en waart nog kleine meisjes, toen ik Wulfenstein verliet. Kunt ge je waarlijk nog iets van my herinneren?" Marie kuikte verlegen. „Kunt ge je ook nog iets van mij her inneren?" viel graaf Hendrik er tusschen in, terwyl hj) steeds zijne donkere oogen onaf gebroken op het schoons meisje gevestigd hield. Marie zweeg en durfde niet opzien. „En welk een prachtige b nquet!" riep graaf Leo, toen Marie hem u - n met bevende hand overreikte. „Ja, en zy heeft er nog wat bij te zeggen 1 ook", merkte de schout aan, die, na zijn invoer van alle boomen, planten en gewassen, met uitzondering alleen van den wijnstok, afkomstig uit Nederlandsche kweekerijen, tuinen en kassen. Sts.-Crt De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1891 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bjj het Nederlandsch- Indische leger, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij koninklijk besluit van 15 Mei 1883, gewijzigd by dat van 16 December 1889, van welk gewyzigd reglement by het departement van koloniën kosteloos afdrukken zyn te verkrygen. De aanvrage om toelating (by gezegeld request) moet vóór 10 Juli a. s. by het departement van koloniën zyn ontvangen. Hot by art. 4 van het voormelde reglement omschreven vergeiykend examen zoo noodig zal plaats hebben op Donderdag 23 Juli a. s. en op de beide volgende dagen te Utrecht. Dr. P. H. Ritter, te Utrecht, zal, naar hy Zondag in de godsdienstoefening der Re- monstrantsche gemeente mededeelde, het pre dikambt nederleggen. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, zou dr. Ritter benoemd zyn tot hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag", in de plaats van wylen den heer H. De Teer. By kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Jhr. F. H. Van de Poll, inspecteur der regis tratie en domeinen van de 1ste klasse in de divisie Amersfoort te Zeist. Aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal is een afschrift toegezonden eener schik king tusschen Nederland en Duitscliland, be treffende het wederkeerig tegengaan van ge vallen van hondsdolheid in de wederzydsche grensdistricten, welke schikking door de Neder landsche en door de Duitsche Regeering is goedgekeurd. Naar men verneemt, zou, in verband met de nieuwe wet op de heffing van leges op aanbestedingen enz. by de Algemeene Reken kamer het voornemen bestaan, voortaan gteno legos meer te doen heffen van betalingen of contracten ten laste van de Oost- of West- Indische begrootmgen. De voor het Indisch leger bestemde officier van gezondheid 2de kl. A. J. A. Hoor weg zal de reis derwaarts aanvaarden per stoomschip „Utrecht", den 24sten Januari uit Rotterdam vertrekkende. Den gen.-majoor J. C. C. Den Beer Poor- ongelukkig debuut als redenaar, met een zonderling vermengd gevoel beide van ver lichting en verlegenheid achter zyne dochter stond. „Zoo, waariyk? Dat verheugt my. Ik ben begeerig dat. „Nu, Marie! Begin nu maar!" moedigde de schout haar aan„de heeren zullen u niets doen. „Je moet niet zoo bloo wezen! Op dezen vreugdevollen dag... kom!" Marie had haar versje uitstekend geleerd en zou met het voordragen daarvan alle eer hebben ingelegd, mdien niet de onverwachte en ongewenschte aankomst van den boozen Hendrik haar van baar stuk had gebracht. Zijn doordringende blik, welken zy, trots hare □oderpeslagen oogen, toch al te duidelyk op zich voelde rusten, gepaard aan de dwaze manier van aanmoediging van baren vader, maakten hot haar op dit oogenblik onmo- geluk om het geleerde op te zeggen. Met bevende stem begon zij echter: „Op dezen vreugdovollen dag. „Is 't my.sou fleerde haar vader. „Is 't rnjj vergund. At |e haperde werd vuuirood. Als ik n zag?" giste graaf Hendrik over moedig. „Noen, neen!" riep de sthout vel yver; tugael, commandant der stelling van Am sterdam, blyft, naar het „Hbl." bericht, vol harden by zyn voornemen om ontslag aan te vragen. Volgens de inlichtingen van het „Hbl.," ziet do generaal in de benoeming van jon gere generaals dan hy tot chef van den gene- ralen staf en tot inspecteur van de infanterie het bewys, dat de regeering niet met hem mede wil werken tot verwezenlyking van zyne plannen om de stelling van Amsterdam in tyd van oorlog werkelyk te kunnen ver dedigen, door haar wostoiyk uit te breiden tot aan de zee, zoodat Amsterdam niet van de zee zal zyn afgesloten en het Noordzee kanaal binnen de stelling zal zijn begrepen, evenals de waterleiding van Amsterdam en Zaandam, alsmede de stad Haarlem. By koninklyk besluit is, met ingang van 1 Mei 1891, aan den burgemeester van Hoe velaken, H. Hattink, toestemming verleend om te Nykerk te wonen. De met verlof hier te lande aanwezige of ficier van gez. 2de kl. van het leger inNed.- Indiö C. E. Fiedeldy, ter zake van lichaams gebreken, met ingang van 1 Februari 1891, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De heer G. Slotemaker, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de klasse by het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Nederlandsch- Indie. H. P. C. W. H. J. B. Tan Son benoemd tot burgemeester der gemeente Nienwer- Amstel. Ontslagen H. D. Monkhorst, telegrafist der lste kl. by de Rykstelegraaf, uit die betrek king. Aan den commies der posteryen van da 4de kl. J. Wichers Hoeth, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst, 't welk gerekend zal worden te zyn ingegaan 1 Jan. 11. Bepaald, dat het aan den luit.-kol. H. F. C. A. Tan der Plas, provinciaal odjudant in Limburg, toegelegd pensioen geacht moet worden te zyn verleend tot een bedrag van 1800 's jaars. Benoemd tot directeur van het huis van bewaring te Leeuwarden, E. Tan der Kamp, tbans cipier van het huis van bewaring te Dordrecht. Benoemd tot president van do arrond.-recht bank te Winschoten, mr. J. Meinesz Gz., thans rechter in dat college „zag" komt eerst op bet eind van den der den regel. Het gaat nu zoo „Met dezen ruiker. „Met dezen ruiker.stamelde Marie en meende r.u van schaamte en verlegenheid in den grond te verzinken. „Ja, maar voor den drommel, nu weet ik het zelf niet meer precies hoe 't gaat!" be kende de schont en krabde zich achter de ooren. Marie stond daar als eene arme zondares, do tranen vielen haar langs de wangen. „Maar bezin je nu toch!" drong de schout aan, „je hebt het toch zoo goed gekend!" en zich verlegen tot den graaf wendend: „U kunt er stellig op rokenon dat zy het heden morgen vroeg nog opzei of het van een leien dakje ging. En het is zulk een lief vers. Bezin je toch nog eens, Mane!" Doch Marie bewoog bare lippen niet; alleen snikte zy zachtkens. „Wy hebben het arme kind geboei van streek gemaakt", vergoelijkte graaf Leo en maakte aan dit pynlyke voorval een eind. „Nietwaar, Marie, dat is bet?" Wordt vervigi.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1