Wybrandi, wie bij den aanvang na Raff's „Giga con Variazione" eon fraaio bouquet word aangeboden, wist allen bij elkaar te houden. Alles luisterde ook naar hare drie laatste, kortere voordrachten, welke blijkbaar meer voldedenChopin's „Fantaisie" (Im promptu), Dupont's „Gavotte" en de „Rhap- sodio Ne 12" van F. Liszt. Haar spel en voordracht waren edel, niet op effect berekeDd, maar sober, ongekunsteld, natuurlijk. Daaraan ontleende het gloed en leven, welko ieders aandacht bleven afdwingen en het was onder het daveren van de zaal en herhaalde terug roepingen dezer pianiste, dat dit concert ein digde, hetwelk zooveel schoons had te waar- deeren gegeven. Gemengd Nieuw», Er heerschte gisternamiddag en -avond op den Ouden Rijn aan het voor malige Huiszittenhuis eene ongewone drukte, doordien de diakenen der Ned.-Herv. gemeente alhier, doer een milden gever, die onbekend wenscht te blijven, in staat waron gesteld, aan hunne armen uit te deelen2600 porties warme spijs, bestaande uit krachtige soep, 2200 witte brooden a 0.75 kilo en 1100 kilogram spek. Mocht dit goede voorbeeld navolging vindeo, dan zou het onzen armen natuurgenooten, in dit uiterst barre, jaargetijde, zeer te stade komen. Een op de Langegracht wonend lantaarnopsteker wilde hedennacht om half- twaalf, toen hij zijne werkzaamheden ver richtte, ten einde zijn weg te verkorten, het ijs van den Zuidsingel oversteken, doch had het ongeluk in een wak of bijt terecht te komen. Op zijn hulpgeroep kwamen spoedig eeoige personen uit hunne woningen geloopen en smaakten het genoegen den man nogbjj- tpds uit zijn gevaarlijken toestand te redden. Vooral zekere L. Van dor Nat verleende hier, met eigen levensgevaar, goede hulp. Vergezeld van hovigen wind sneeuwde het hedennacht, als voortzetting der gisteravond neerdalende sneeuwvlokken, geducht. Het gevolg daarvan waren koos- sale snoeawophoopingen in onze gemeente en in hare omgeving. Het verkeer, van welken aard en met welke vervoer- en verkoermiddelen dan ook, werd daardoor niet weinig belem merd en dubbele krachten waren noodig om het een en ander door de straten en over de wegen voort te doen gaan. Tal van mannen, in gewonen en buitenge wonen dienst bij de gemeente, waren den geheelen dag bezig met het opscheppen en wegrijden der bergen sneeuw, welke sedert den vroegen morgen nog aanzienlijker hoogte bereikt hadden door de nu prijzenswaardige schoonmaakwoede vanwege particulieren, die gaarne zich en een ander op de gewone Hol - landsche wijze en niet ep Tyrolsche of Zwitsersche een toegang tst hunne woning wilden verschaffen. De sneeuwverzamelaars en -vorwijderaars losten hunne wagenvrachten grootendeels op het ijs, zoodat nu tegen de wallen, en da',r boven uitstekende, borgen van sneeuw, welko meer en meer hare onschuldskleur gaat ver- l ezen, opgestapeld liggen. Menigeen heeft door de sneeuw intusschen nog een buitenkansje en aan bezems en schop pen schijnt nog niet zoo'n gebrek te zijn als bjjv. aan petroleum, waarvan de voonnaad aldoor in onze stad geringer wordt, niette genstaande Amsterdam nog vele vaton-apet dat onmisbare vocht binnen zjjae grenzen heeft. „Het is te hopon dat onze lieve Heer van nacht nog maar zoo'n vrachtje geeft", was dan ook de karakteristieke uitdrukking van een dor sneeuwopruimers, anders zonder werk. Den werkeloozen schijnt die witte massa dus zeer welkom te z(jn. Het 8neeuwvermaak bleef heden evenmin als het sneeuwwerk achterwege: men zag menige arreslede, met één of mesrbepluimde pairden b03pannon, over het hier en daarbij uitzondering effe sneeuwveld heenglydon, als mede vele sleden vol kinderen, welker duwers vooral tegen de bruggen op handen vol werk hadden en warm werden ondar.ks de koude. Aan sneeuwballen, verboden projectielen, maakte de jeugd do vingertoppen ook nogal eens gloeiend. Daarmede zy jong en ouder cchlor voorzichtig! En of men morgen niet weer opnieuw eene versche dikke laag sneeuw zal vinden misschien wel, want in den namiddag van heden ging do zon weder schuil en begon het opnieuw te sneeuwen. Het ijs is inmiddels sterk in waaide ge daald. Van de gelegenheid om in het gebonw 's Gravenstein alhier kosteloos brood en koffie te nuttigen werd gisternamiddag van 3 tot 5 uren door 734 en hedenmorgen van 9 tot 11'uren door 586, te zamen dus door 1320 personen, gebruik gemaakt. Hedennacht is de postkar, gaande van Leiden naar Amsterdam, in deLeidsche Buurt, onder de gemeente Oegstgeest, van den weg af op 't i)3 der Zandsloot gekanteld, waarschijnlijk door verblinding van paarden en postiljon deer de sneeuwjacht. De postiljon en de conducteur zijn er met eenige lichte kwetsuren afgekomen, de paarden zl]u daarna voor een geleend voertuig gespannen, waar mee de reis werd voortgezet. Door den gemeente-veldwachter E. U. is proces-verbaal opgemaakt tegen N., wonende te Zoeterwoude, wegens het ioopen op de spoorbaan aldaar der Staatsspoorweg Maatschappij, zonder vergunning van de directie. Deechtgenoote van den heer R., veearts te Oegstgeest, heeft het ongeluk ge had in huis te vallen, waardoor zij zich ernstig aan pols en neus heeft bezeerd, zóó dat er geneeskundige hulp noodig was. Men meldt ons uit Talken burg: Ook alhier heeft zich eene commissie gevormd, met den heer R. F. De Bruin aan 't hoofd, om de werkeloozen in deze gemeente eenigs- zins te steunen. Eene collecte, tot dat doel gehouden, heeft ruim 200 opgebracht, waar voor levensmiddelen en brandstoffen worden verstrekt. Ook was heb zeker geen onaardig idee van die commissie om Vrijdag en Zater dag 30 werkeloozen tot baanvegers aan te stellen, tegen 10 cents per uur, die eene prach tige baan van Katwijk tot het Haagsche Schouw hebben gemaakt, tot groot genoegen van de schaatsenrijders, zoo van hier als van elders. Men schritft ons uit Katwijk aan Zee: Wat is het thans winter! Wij, bijna waterbewoners, raken geheel op het droge. De hoofdbuis van de waterleiding, hoe wel deze 85 cM. onder den beganen grond ligt, is bevroren, waardoor de meeste aan geslotenen zonder water zijn, en de zee is, zoo ver het blooto oog ziet, geheel bedekt met ijs. Wat bij den gedurigen N.-W.-wind en de woelige zee zelfs voor ons, Katwjjkers, een interessant gezicht is, is het kruien van het jjs, met het kokende geraas, tegen den nog altijd bestaanden tjsdjjk, welke nog zelfs bij hoog water de zee terughoudt, en ook bjj iederen vloed hooger wordt. Woensdag is door de gladheid hier een persoon gevallen en heeft zjjn been gebrokeD. Men meldt ons uit Roelof-Arends veen: Gisteren heeft een zylwedstryd plaats gehad met jjsschuiten, waaraan zestien schui ten deelnamen. Het was een schpon schouwspel, te zien hoe ze pijlsnel over de ijsvlakte heenvlogen, om in nog minder dan een half uur tjjds eene baan van ruim anderhalf uur af te leggen. Het weder was bijzonder schoon, en er was slechts weinig wind. Het muziekcorps der ijs- club liet zjjne tonen, onder leiding van den heer De Goey, uit Leiden, voortdurend hooren. Ook was het bestuur der IJsclub „Leider dorp—Zoeterwoude er bü uitgenoodigd. Vier leden hadden aan die uitnoodiging voldaan en hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om mede aan den wedstrijd deel te nemen. Te twee uron was de wedstrijd afgeloopen, waarna nog vele liefhebbers zich aanmeldden om een tochtje mede te mogen maken, aan welk verzoek bereidwillig werd voldaan. Eene groote menigte was van heinde en verre toegestroomd, van wie velen, op schaatsen, óók van hunne vlugheid bljjken gaven. Na afloop van een en ander gingen de commissie en de leden naar hunne sociëteit, waar z(j het besiuur der IJsclub „L.-Z." op de meest hartelijke wfjze hebben ontvangen. Dit keerde daarna zeer voldaan huiswaarts. Des avonds werden de voor den wedstrijd uitgeloofde prjjzen op plechtige wijze aan do overwinnaars uitgereikt. De trein van 2 u. 35 min. uit Rotterdam naar Amsterdam is gisteren bjj het station Schiedam o tspoord. Een wagen viel byna gebeol o.n-. erpersoonlijke ongeluk ken hadden er niet bij plaats. Na een uur oponthoud vertrokken de passagiers met een anderen trein naar Amsterdam. Mod meldt uit Enkhuizen, dd. 15 Januari: Het jjs in de Zuiderzee is dezen nacht begonnen te schuiven. O., sommige plaatsen liggen de ijsschotsen meer dan 3 meter boog op den dijk gestapeld. Te Oosterdijk, gemeente Enkhuizen, drongen de schotsen de aan den binnenkant van den dijk staande smederjj van C. Smit binnen, zoodat de bewoners in allerijl een goed heen komen moeeten zoeken; de smederij geraakte in vlam en brandde tot den grond af. De voorgevel van hot gebouw der openbare school is geheel ingedeukt. Ook in het win kelhuis van P. De Vries kwamen de ijsschot sen zelfs in de woonkamer; het geheele ge bouw is thans onder de ijsmassa bedolven, Nog een aantal gebouwen heeft in meer dere of mindere mate schade geleden. De internationale wedstrijden op de lange baan te Groningen - Paterwolde zijn uitgesteld tot 19 Januari. De henger drijft beren en wol ven in Ooatenryk-Hongarije tot nabij dorpen, waar men ze in jaren niet meer gezien had. Het geweon wild komt buitengemeen talrijk voor den dag. Op prins Liechtenstein's jacht velden werden verleden week in drie dagen door zeven jagers geschoten: 6520 hazen, 890 patryaen en 1780 fazanten. Blijkens een bericht uit Nieuw- York is een groote graan-elovator met pakhuis en molens, toebehoorende aan de heeren Van- ta8sell Co., aldaar, tot den grond afge brand. Ondanks het groote gevaar, dat de aangrenzende pakhuizen bedreigde, gelukte het der brandweer den brand tot bet aange taste gebouw te beperken. De schade wordt geschat op 300,000 dollars. In Spanje blijft de koude nog steeds zeer Btreng, maar ook daar zijn nu sneeuwstormen aan de orde van den dag. Te Madrid, Grenada en Sevilla is eene buitenge woon groote hoeveelheid sneeuw gevallen. De landbouw heeft door de ongewone koude groot nadeel geleden en de kustscheepvaart wordt nog steeds door stormen belemmerd. De Guadalquivir begint reeds op onheilspellende wjjze te wassen, zoodat men bedacht is voor overstrooming. In Algiers is een detachement zouaven met eene afdeeling treinsoldaten, dio op marsch waren van Tlemcen naar Sebdu, door een sneeuwstorm overvallen en geheel afgesloten. Van het garnizoen van Tiemcen zijn 200 man uitgezonden om de ingesneeuwde soldaten te verlossen. Te Parys klaagt men ook. Eenige koude dagen kan men er verdragen, zoo heet het, maar zulk eene aanhoudende koude, als men er nu reeds vyftig dagen gehad heeft, is te beschou wen als eene ware plaag. De Paryzenaars zyn niet ingericht op zulk weer en iydeh ver- schrikkelyk. Het verkeer wordt belemmerd. Niet enkel de geheele Seine-stoomvaart, welke in het onderhoud van duizenden voorziet, maar ook bouw- en straatwerkzaamheden zyn gestaakt. Vele winkels en magazynen, anders om dezen tyd goede zaken doende, ontvangen nauwelyks het vierde van hunne uitgaven. Slechts twee klaseen van lieden verheugeD zich: de hout- en steenkolenhandelaars, bene vens de zich in weelde badende, aanzienlyke schaatsenryders, die tot tranen toe bewogen zyn, als de vorst eventjes minder is. De bedelaars op de straat ontvangen byna niets meer. Verscheidene sterfgevallen van wege do koude kwamen en komen nog to Parys voor. Zoo stierven een voddenraper en een schouwburgknecht, toen hy na de voor stelling op weg naar huis was. De beeld houwers Millet en Delaplancher stierven ook door de grimmige koude aan longontsteking. Van het platteland komen eveneens treurige beriohten. Bivlerberlchten. Eist, (Utrecht) 15 Jan. Waterstand 5.70 M. boven A.P., was 1 cM. Zwaar beladen vrachten passeeren zonder bezwaar den Ryn. Wind N.-O. Vorst. Nymegen, 15 Jan. Het ys in de Waal zit nog onveranderd vast, terwjjl de overtocht nog steeds te voet en met sleden geschiedt. De ijsdikte bedraagt weer 26 cM., zoodat de afname nog weinig te beduiden heeft. Wind N.W. Thermometerstand 25 Fahr. De petro leum is van 9 tot 12 cents per liter gestegen. Tielerwaard, 15 Jan. In da laatste 24 uron, vooral in der, afgeloopen nacht, vielen er he vige sneeuwbuien. De dooi was van zeer wei nig beteekenis. Da rivier de Waal z't vast en er is niet de minste bewoging te bespeuren. Nog steeds wordt ze mot zwaargeladen karren en wagens gepasseerd zonder dat er eenig gevaar aan verbonden is. Het water blyft al val i en. Deventer, 15 Jan. De IJsel is sedert heden morgen 8 u. 0 cM. gevallen. In de ijsbezet ting is geene verandering gekomen. De IJsel wordt aan do veren nog met paarden en wagons, beladen met zware vrachteD, gepas seerd. Kampen, 15 Jan. De IJselstand is 0.7# M. -4- A.P. Vai op heden 0.04 M. Wind TT Vriezend. Ijsbezetting en overtocht onveran derd. Rotterdam, 15 Jan. Op de rivier van Rot terdam tot zee was heden eenig licht dryfys met enkele zwaardere schotsen. De buiten- landsche scheepvaart ondervond daarvan zeer weinig hinder. Naar zee vertrokken: 6 stoomschepen en een gesleept wordend 6chip, hetwelk ter reedi van Maassluis ankerde. Van uit zee aange komen8 stoomschepen, welke alle op hunne losplaatsen kwamen. BUITENLANa Frankrjjk. De heer Floquet heeft gisteren het voor zitterschap in de Kamer van Afgevaardigdei aanvaard met eene rede, waarin hy er o) wees, dat de voorname taak der tegenwoor dige zitting zal zyn het totstandbrengen de Staatsbegrooting en de wyziging der handels politiek. Hjj hoopte, wat de laatstgenoemd taak betreft, dat de Kamer rekening zou wetei te houden met het algemeen belang des land en tevens met de byzondere belangen, weit beide haar zyn aanbevolen. Zyne redevoering werd toegejuicht en za krachtens besluit der Kamer, openbaar aar geplakt worden. De „Figaro" bericht dat de regeeriDi met bet oog op de aanzienlyke betrekkin) welke de heer Haussmann onder bet keize ryk heeft vervnld, al de te zynen huize gi vonden papieren heeft laten verzegelen. Zo als men weet, gaat de regeering tot dezelfi voorzorg over, als een van Frankryks gezanti of oud-gezanten komt te overlyden. Dnltaohlnnd. Woensdag vierde prins Georg Victor v; Waldeck-Pyrmont, de vader van Neerlam Koningin-Regentes Emma, zyn 60sten ve jaardag. Ten einde de oprichting van een groe standbeeld voor Haydn, Mozart en Beethovi te verkrygen, heeft zich te Berlyn een comi gevormd. In het „Deutsche Medicinische Woche schrift" beschryft dr. Koch hoe hjj tot ontdekking van zyn geneesmiddel kwa welke proeven hy nam en de verschillen uitwerking op gezonde en tuberculeuss dien Het middel is een glycerineextraot olt zelfstandigheid der zuiver gekweekte tuberk bacillen. Vervolgens beschryft hij hoe hij zich I ontwikkelingsproces der bacillen in het levei lichaam voorstelt en verklaart sommige i versthynselen, waarop by zjjne overtuig grondvest aangaande de specifieke gene kracht van zyn middel. In eene te Berlyn gehouden zitting van geneeskundige vereeniging zette prof. Vircb zyr.e verhandeling voort over de uitkomst welke hy had verkregen bij de secties, i richt op de lyken van overleden tuberculi iyders, die met Kochs middel zyn behand Prof. Virchow waarschuwt er dringend te om patiënten, die lyden aan zeer uitgebri tuberculose der inwendige organen, volg Kochs methode te behandelen. Tegen gebruik van Kochs middel in het algem is niets in te brengen. Doctor Guttmann, de geneesheer van ziekenhuis in Moabit, heeft patiënten, i longtoppen waren aangedaan, genezen, E verklaart dat de genezing alleen mogeljj! in het eerste stadium der ziekte. Uit Berlyn wordt gemeld dat, onda de modedeelingen, door dr. Koch in het „M cinische Wochenschrift" over zuil geneesi del gedaan, toch geen bacterioloog, op gi daarvan, in staat zal zyn het middel te rolden. De bereiding zal ook voortaan sollieden door dr. Libbertz, onder leiding dr. Koch. Het voornemen om hot mi onder toezieht van den Staat te deen bore: is echter opgegeven. Koch vertrekt weldra naar Egypte er eerst in Maart te Borltin terugkeeren. België. Do toestand van prinses Harriett'1 Vlaanderen is gunstiger geworden. Vul hot door de geneesbeeren uitgegeven bul ie vooral de aandoening der longen veel

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2