Na. 9478 jOoiKlei-cIag; ii% Jamiaii <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit Hommer bestaat uit TWE15 Bladen. Leiden, 14 Januari. Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AJDVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17 J Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. B Gedurende de tweede helft der maand December z\jn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld kimden worden: M. Van Es, Maria Hoenselaar, Mevr. Van fjïuik, Wed. G. Paats, AmsterdamA. Prook, Breda; Wed. Smit, Gorkum; L. De Leeuw, Den Haag; Kinke, Rotterdam; E. Schipper, Warmond; G. Van Welsen, niet vermeld. Briefkaarten: A. J. Oudemane, Den Haag; Lamie, Utrecht. H Brieven, verzonden geweest naar Amerika: •T. Behagel, Santa-Fó; naar Duitschland: Fraiiziska Koch, Wiesbaden; naar Indië: J. H. W. Freytag, Bali, g De Staatscourant van gisteren heeft o. a. .gemeld dat prof. Buys alhier is benoemd tot lid van het College voor de Zeevisscheryen. 5 Zooals onlangs werd herinnerd, is de heer Buys op 1 Jan. jl. afgetreden als secretaris van dat college, na over de 30 jaren dat ambt op voortreffelyke wyze te hebben vervuld. De Regeering heeft terecht getracht de ervaring van den heer Buys zooveel doeniyk voor het college te behouden. Het overlyden van prof. A. Beaujon, die in 1889 tot lid was benoemd, gaf daartoe gereeds gelegenheid. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Zand poort, ds. E. César Sogers, te Leidente Bunnik en Vechten, ds. P. Bartstra, te Was senaar. -Na gehouden vergelykend examen voor de betrekking van hoofd der openbare lagere "G'-school te Noordwyk-Binnen, is de volgende voordracht opgemaaktde heeren G. L. 'Klokman, van Leiden; G. Van Wyngaarden, van Scheveningen, en K. H. De Boer, van Nieuwer-Amstel. Ter kennis van de leden der Koninklyke Nationale Zangschool voor Handwerkslieden te 's-Hago is, in antwoord op het schryven van den president der Zangschool, den heer hmidt, gebracht dat het H. M. de Koningin- egentes aangenaam zyn zal genoemde Ver eniging onder Hare hooge bescherming te ernen en zulks als biyk van waardeering der goede gevoelens, waardoor de Koninklyke langschool voor Handwerkslieden zich steeds inderscheidde en die ook door wylen Z. M. en Koning, beschermheer der Vereeniging, op hoogen prijs werden gesteld. De Koninklyke Nationale Zangschool zal den 8sten Maart eene rouwuitvoering goven. Het „Haagscbe Dagblad" heeft een van zyne trouwste dienaren door den dood ver loren. Gisteravond is de meestorknêcht der zottery en drukkory, de oude Gerrit Van de Vyvor, bp een bezoek aan een zyner kame raden, van eene trap in dions woning gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. De oppassonde man wydde meer dan 30 jaren zyne beste krachten aan de courant. Te 'e-Hage overleed mej. de wed. Oosen- son Do Gelder, directrice der kinderschool van de 's-Gravenbaagsche Bybelvereeniging, aan welke inrichting zy meer dan 50 jaren mat vrucht werkzaam was. De Fransche gozant te 's Gravenhage, de heer Legrand, zal zich den 15den dezer voor eenige weken buitenslands begeven. In eene gehouden vergadering van de aandeelhouders en de commissarissen der „Enschedeescho Katoenspinnerij,welke den 3den October jl. door brand werd vernield, is besloten deze weder op te bouwen. Het aantal spillen, waarmede deze spinne- rp zal werken, moet 12,000 of 20 000 be dragen. Bp koninklpk besluit zün, met intrek king van vroegere besluiten vastgesteld de bijzondero voorwaarden voor benoembaarheid tot technisch ambtenaar by het boschwezen in Nederlandsch-Indië, en regelen betreffende de .uitzending van zoodanig personeel uit Nederland. Men vindt die in de „Staats-Crt." van heden. De koning van Italië heeft baron De Constant P.ebecque, hofmaarschalk en kamer heer-ceremoniemeester van wyien Z. M. den Koning, benoemd tot groot-officier der Orde van den Heiligen Mauritius en Lazarus. H. M.-de Koningin-Regentes heeft aan de „Sophia-Stichting" te Scheveningen f 250 geschonken. De gemeenteraad van Nymegen heeft een krediet van f 3000 verleend om de sneeuw van de straten weg te ruimen en tevens om aan werkloozen eenige verdiensten te ver schaffen. Het eerste nommer is verschenen van „Onze Gids," vakblad voor den behanger, stoffeerder en meubelfabrikant. Dit blad zal om de 14 dagen verscbynen en nu en dan teekeningen bevatten, hetzy in den tekst, hetzy al3 afzonderlyke platen. Het wordt uit gegeven door de firma Dufour Co., Prinsen gracht 562, te Amsterdam. Naar aan het „Hbl." uit Parys wordt bericht, volgt uit ds verklaring der regeering aan de weder bpeengekomen douane-commissie en uit het daarop door de commissie geno men besluit, dat vddr 1 Februari de handels verdragen zullen worden opgezegd met Neder land, België, Zweden en Noorwegen, Spanje en Zwitserland. Blykens nader bericht van Hr. Ms. gezant te Parys, is de invoer van Nederlaudsch vee in Frankrpk over zee slechts toegelaten op voorwaarde, dat het rechtstreeks van oece der Noderlandsche harens naar eene Fransche haven is vervoerd, d. w. z. dat op de reis geene haven van een ander land is aangedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zpn van een certificaat van de overheid dei- plaats van herkomst, inhoudendo dat de dieren gezond zyn en dat op gemelde plaats op het oogenblik der verzending noch godurende de zes daaraan voorafgaande weken eenige be- smetteiyke ziekte onder runderen, schapen, bokken, geiten of varkens heerschte. Do minister van oorlog brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in het jaar 1891 geene studenten in de geneeskunde aan de universiteiten hier te lande zullen worden toegelaten tot do verbintenis, bedoeld by arti kel 18 der wet van 2 Augustus 1880 (Stsbl. No. 145), om, na het verkrygsn van den titel van arts, eene benoeming tot officier van ge zondheid by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht aan te nemen. Luidens een telegram uit Catania is de Noderlandsche consul F. Carbone aldaar plot seling overleden en een halfuur later zyn vriend Fiorio. Beiden zyn blykbaar vergiftigd. Jhr. mr. B. J. Coenen van Gravesloot, benoemd tot griffier by het kantongerecht te Oul-Beierland, hoeft aan H. M. intrekking dier benoeming verzocht. Tot directeur der lste Zeeuwsche room boterfabriek te Sluis is benoemd de heer L. Breesnee, te Oud-Beierland. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 16 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Merapi," van Rotter dam naar Java, arriveerde 13 Jan. te Mar seille; de -„Gelderland," van Rotterdam naar Java, passeerde 12 Jan. Ponta da Guia; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 12 Jan. Lizard; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, is 13 Jan. van Southampton vertrokkei; de „Bromo," van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Jan. Sagrès. By koninklijk besluit is benoemd tot griffier by het kantongerecht te Hulst jhr mr. E. A. O. De Casembroot, thans kantor rechter-plaatsvervangor en advocaat teTolen tot kantonrechter plaatsvervanger in het kar ton Zwolle mr. J. IV. Mulder, advocaat, e procureur, alsmedo gemeente-archivaris t Zwolle. Benoemd met 16 Jan. tot burgemeester van Dokkum D. De Vries; met 18 Jan., tot id. van Staphorst mr. P. Slot, secretaris dier gemeente; met 19 Jan., tot id. van Brand wijk, van Molenaarsgraaf en van Wyngaarden A. C. Groenevelt Hz., secretaris dier gemeenten. Op zyn verzoek ingetrokken de benoeming van jhr. mr, J. B. Coenen van 's-Gravesloot, tot griffier by het kantongerecht te Oud- Beierland, en benoemd tot griffier by dat kantongerecht mr. W. L. Ten Kate, adv. te Amsterdam, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. Lidmaatschap van dc Eerste Kamer. Het wetsontwerp tot wyziging van art. 96 der Kieswet ter voorziening in het geval.dat een lid der Eersto Kamer ophoudt tot de hoogst aangeslagenen te behooren, heeft by hot onderzoek der afdeelingen in de Tweede Kamer nog al bedenkingen uitgelokt. In de eerste plaats werd door onderscheidene leden een grondwettelyk bezwaar aangevoerd, hierop nederkomonde, dat de Grondwet voor- schryft aan welke vereischten men moet vol doen om lid der Eerste Kamer te kunnen zyn, in de wet van 12 Aug. 1890 het lidmaat schap-zelf der Eerste Kamer onder de hooge en gewichtige openbare betrekkingen ia ge noemd, welke men moet bekleeden of bekleed hebben om lid der Eerste Kamer te zyn, waaruit volgt dat een zoodanig lid, aan die vereischten beantwoordende, niet behoeft af te treden als hy niet meer tot de hoogst aan geslagenen behoort. De Grondwet heeft zelfs uitdrukkelyk gewild dat van iemand, die, onder de bedoelde omstandigheden gekozen, het lidmaatschap niet vervalt wanneer hjj ophoudt hoogst aangeslagene te zyn. Het blykt ook met dat, geiyk de Regeering meent, art. 96 der kieswet de zelfstandigheid der grondsla gen voor do verkiesbaarheid eischt; integen deel strekt dat artikel om eene ondeelbare groep van bevoegden tot het lidmaatschap der Kamer te vormen. Ging het systeem der Regeering door, dan zou iemand, al bleef by bevoegd lid der Kamer te eyn, ter zake hy I de hooge betrekking bekleed had, om welko hy kon gekozen zyn, toch moeten aftreden, omdat hy de qualiteit van hoogst aangeslagene HET GLAS WIJN VAN DEN HELLEBAARDIER. S) f „Er is velerlei soort van geweld; er is ook ■nacht geweld. Als een jonkman een kus geeft aan het meisje, dat hem liefheeft en dat hem gaarne dien kus zou gegeven hebben als zy durfde, dan pleegt hy ook geweld." „Ik wist niet dat u eerwaarde van die 1 dingen begrip hadt", antwoordde de graaf, „maar gy verlangt toch met dat ik dona Flora een kus zal geven?" s, „Neen, dat zou ik zelfs zeer afkeuren, tenzy gy er recht op hadt als haar verloofde. Als wy eens onderstelden, don Christobal", ging de pastoor voort, zich gemakkelyk ep de rustbank uitstrekkende, „dat dona Flora «genegen was u hst jawoord te schenken, ■wanneer gy afst-an- rteedt van uw plan om den markies d'Avilo :e vermoorden..." ,Mot uw verlof, ik heb geen plan om hem jof iemand, Trien ook, >e vermoorden. Een duel [is geen moord.' ,Ia myn oog wet, vooral een duel van een geoefend, krac i.ig jonkman met een grysaard, die sinds vele jaren geen degen in le hand heeft gek1'1 „Ik zal hem sparen." „Dat hangt niet altyd van ons af. Maar zelfs eene lichte wond kan op zyn leeftyd gevaarlyk wezen." „Waarom my dan ook beleedigd, als men dit alles in zyn nadeel heeft 1" „Wy dwalen weder af. Als gy de hand vraagt van dona Flora en van haar antwoord afhankelyk maakt of gy dl dan niet met den markies zult duelleeren, dan.zwicht zy voor geweld." „Ik zou wel eens willen weten, heer pas toor, hoe gy zulk een aanzoek zoudt inrich ten. Het komt my voor, dat het vrywel go- lyk zou staan met het a mzoek van den roover om iemands beurs, onder bedreiging dat hij anders zyn leven zal nemon." „Indien de reiziger niets liever wil dan zyne beurs te geven, is het bedryf van den roover zoo misdadig niet." „Maar i k kan toch zulk een aanzoek niet doen." „Dat is ook geheel overbodig. Als gy my verklaart uw plan om met den markies te vechten te laten Taren, dan sta ik u borg, dat dona Flora uw aanzoek gunstig ont vangen zal." De graaf de Corazon dacht eenige oogen- blikken na. Hyzelf had al opgezien tegen een tweege vecht met eene party, zoo weinig voor hem berekenden hy nam niet ongaarne het middel aan, dat hem werd aangeboden, om dat duel te verydelen. De vraag was slechts hoe hy het met den markies zou schikken. Ook dit nam de pastoor aan voor hem in orde te brengen en nadat beide heeren nog eene poos lang hadden gesproken, was de zaak tot beider genoegen geregeld. De pastoor van Santa-Theresia had het bewustzyn, dat zyn dag goed besteed was, in alle opzichten zelfs. Als op don Christobal ds titels overgingen van den markies d'Avila, zou hy in de kringen komen, welke de mar kies nu niet meer bezocht en waardoor hem misschien de weg geopend werd tot die toe komst, welke by zich altyd had gedroomd, maar die tot dusver hem voor altyd afge sloten scheen. De diners van den markies waren behouden; de graaf de Corazon zou een buweiyk sluiten, dat hem, pastoor der Santa-Tberesia kerk, in aanzien bracht, en dien nacht had de waardige geestelyke weder een vu letten-droom. Don anderen morgen voor dag en dauw was de hellebaardier van den graaf de Corazon bezig om de garde obe van zyn meester in een toestand te brengen, waarin zy sinds jaren niet had verkeerd. Als de eenige en trouwe dienaar van den graaf genoot hy da onderscheiding op de hoogte te worden ge houden van al diens geheimen »n alle ge beurtenissen in zyn leven, en ook nu wist hy dat, in plaats van een duel, een gansch ander en veel vredelievender vooruitzicht don Christobal wachtte, waarmede ontegenzegiyk eene aanzienlyke verbetering van zyne positie als hellebaardier gepaard zou gaan. Toen hy de3 voormiddags achter zyn heer reed en beider wapenon glinsterden in den helderen zonneschyn, was de trouwe knecht een der gelukkigste mensehen op aarde. Hy loefde m zyne verbeelding reeds in den tyd, dat hy met zyn heer op het kasteel zou wonen en misschien wel zelf gesteld zou zyn over den heerlyken jerez secco, waarvan hem giBteren zelfs geen glas was gegund. Hy berekende ook de kansen, welke er Toor hem bestonden om Ignatia tot zyne vrouw te maken of te verheffen, gelyk hy by zich- zelven zeide, terwyl hy zyne knevels om krulde en daarna den gevederden hoed nog wat schuiser op het hoofd drukte. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1