No. 9470. Dinsdag, O Janraiari. A". 1391. fk£h<&. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. lOeijrioljLt;. Z. M. Koning Willem III, Leidon, 5 Januari. I Be zich hier ter stede gevormd hebbende .commissie tot verstrekking van brood en «warme koffie aan onze behoeftige medeburgers is voornemens daarmede Donderdag middag pen aanvang te maken en vervolgens daar mede gedurende drie weken, tweemaal daags, voort te gaan. PRIJS DEZER COURANT: T or Leidon per 3 maanden1.10. l'ranco per post1.40. -.-ouderlijke Nommers.- 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootero letters naar plaateruimte. Voor het iu- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Ir. dit Nummer bevindt zich de Bon, waar- Inede morgen, van 10 tot 3 uren.deChro- moLUliografle vau wijlen Voor zoover de voorraad strekt, aan ons Bureel kan worden afgehaald. Tot de ontTaDget dier lieden zal waarschijn lijk 's-Gravenstein worden ingericht, welk gebonw tot dit doel kosteloos zal worden afgestaan. Het zal voor de bepaalde uren worden verwarmd en zóódanig worden ingericht, dat er niet enkel volwassen personen kunnen worden Iontvangen, maar ook schoolgaande kinderen, die zooveel moeten ontberen. De tyd, waarop 0 er kunnen komen, zal nader worden bepaald. Naar wjj vernemen, zullen de koeten van j 500 tot ƒ600 por week bedragen. Do behoeften zijn alzoo groot. Men onder- eteune de commissie in haar edel doel dus krachtig en spoedig, want men donke niet dat de nood minder is geworden nu er een weinig dooi is ingetreden. Het ijs is vooreerst nog niet uit het water, en mocht hot blijven dooien, dan nemen in den eersten tyd de behoeften integendeel juist toe, want zij, die nu nog iets met baanvegen of op andere wijze verdienen,' worden dan geheel broodeloos. Met genoegen vernemen wij dat iemand reeds de beneodigde kommen gratis ter beschikking heeft gesteld. Van hot goede kan men ook te veel krijgen, en dan kan die overvloed nadeelig werken. Dit ondervonden eveneens de financiën der -Leidsche IJsclub," welke door den buiten gewoon langen duur der vorst op geduohte wijze moesten worden aangesproken. Vandaar dat de leden werden samengeroepen tot oene vergadering, welke Zaterdag-avond in de groote zaal van „Zomerzorg" werd gehouden. De opkomst was matig. De voorzitter, de heer Henri Van de Velde, opeDde de verga dering na de aanwezigen vooraf welkom te hebben geheeten. Vervolgens deelde by mede dat op zulk een langen winter als we nu hebben zeker niet gerekend was geworden, aangezien de baan thans reeds vier weken open is geweest, (verleden jaar was 't maar vier dagen), waar door de kas der Vereenlging in minder giin- st.igen toestand is gaan verkeeren. De kosten van enderhond der baan toch bedragen per week ongeveer ƒ150 aan arbeidsloon. Ten einde nu in de behoefte aan kasgeld te voorzien, deed het bestuur het voorstel om van de leden voor eiken keer, dat zy vaD de baan gebruik maken, 10 cents te heffen. In het tegenovergestelde geval zou het be stuur zich genoopt zien de baan te sluiten, tenzy oen ander voorstel, waarmede het be stuur zich kon vereenigen, werd gedaan. De heer Th. B. Pleyte. hulde brengende aan het bestuur voor de uitstekende zorgen, aan do baan besteed, waardoor de leden er zoo spoedig en langer, tfjd gebruik van konden maken, achtte hef, kingen id het mid i nn men overal kae maken, beter de bii open re 1 .ten met o Op enkele door de voo z iter mede ■a nog enkele optner n te hebben gebracht, rilden en zelfs tochten i- «luiten of haar aliwen runst tnogelyke kosr-ri. edane vrage de .|jö ie kosten der avond feesten grootendeels door de entrees werden gedekt en dat voor de hardrydery voor kin deren de pryzen niet uit de kas waren be taald, maar door particulieren geschonken. Met de Studenten-ysclub waren voor het houden van hardrijderyen reeds meermalen besprekingen gevoerd, welke echter telkens waren afgesprongen, de laatste maal wegens hetoverlyden des Konings, toen het Studenten corps den rouw aannam en voorloopig van het geven van ysfeesten afzag. De heer Pleyte bleef de meening toege daan dat het beter was ds baan tydeiyk te sluiten en haar b. v. alleen des Zondags open te stellen. Daardoor zouden z. i. vele kosten worden uitgespaard. Ds heer Damsté, bestuurslid, gaf toe dat de ysbaau, nu men overal kan ryden, op het oogenblik eigeniyk geen recht van bestaan heeft, doch wees op de bezwaren, welke aan het sluiten er van verbonden zyn tegen den tyd, dat het ys elders niet meer berydbaar zal wezen. Wat voorgesteld wordt, is slechts een tyde- lyke maatregel. Gaat men elders rijden, dan is men aan baangeld ook spoedig 10 cents kwyt. Wordt de ysbaan nu gesloten, wat dan, als het gaat dooien en dan weer vriezen? Dan is de 'oaan zoo spoedig weer niet in orde. Hy herinnerdo er aan, dat de winter pas den Olsten December is begonnen en dat dus nog heel wat te wachten kan staan. Op verzoek van den heer Ridderhof deed d» heer Caron, als penningmeester, met cyfers opening van den toestand der kas, ton eindo te doen zien dat de voorgestelde maatregel inderdaad noodig was. Gaat men zoo voort als tot heden, dan wordt het tekort van ver leden jaar, dat nu gelukkig met 700 ver minderd is, weer even groot, en dat wenscht hy niet. Contanten waren niet meer voorhanden. Door andere sprekers werden vervolgens nog verschillende middelen aan de hand gedaan om de kas tè hulp te komen, b. v. verhooging van contribution, instelling van leden en dona teurs, boekjes met 20 coupons ad 5 cents om baangeld te heffen, enz. Toen de lieer PlaDjer zeide te kunnen verze keren dat de studenten reeds met twee timmer lieden alhier in onderhandeling waren geweest tot afzetting van eene hardrydersbaan op het Galgewater, ontkende de heer Schoemaker, dat dit voor hardrydery'en zou zyn geweest. Overigens was ook hy tegen het dubbeltjes- systeem, omdat hy dit toch maar een halven maatregel achtte, te meer, toen de voorzitter, in antwoord op eene vraag van den heer Heintz, mededeelde dat het aantal personen, dat gemiddeld dagelyks van do baan gebruik maakt, 150 a 200 bedraagt. Volgens den heer Van Hamel gaven deze cyfers geen basis aan, emdat ook hy vreesde dat, als er baangeld geheven wordt, er minder gebruik van de baan zal gemaakt worden. Ook was hy er bang voor, dat er zelfs leden zouden bedanken. Door den loep der discussie achtte de voor- zitter het noodig op te merken dat bet be stuur niet wordt begrepen. Het is het bestuur volstrekt niet te doen om dubbeltjes te maken. Wil men de baan sluiten, dan neemt het daar ook genoegen mede. De bestuursleden krygen het daardoor bovendien veel gemakkelyker. Ook was het bestuursvoorstel slechts een voorloopige maatregel, want het zou kunnen blijken dat het baangeld van 10 cents niet voldoende was, om de kosten van het ondor- houd te dekken, en dan zou de baan toch moeten gesloten worden. Op een voorstel van den heer Heintz om, het baangeld op vyf cents stellende, dan couponboekjes in te richten (waarvan hij een meerder gebruik verwachtte, mst het oog op l.imilièn met vele kinderen, die door hunne ouders op de ijsbaan boter vertrouwd worden isn elders), zeide de voorzitter dat hy de oston van het drukken daarvan zou onder zoeken. Een ander lid, de heer Van der Harst, wenschte 5 cents in geld te laten betalen, teil eiüde de drukkosten uit te sparen. De hoer Schoemaker bleef echter by zyn voorstel om de baan te sluiten, waartegen de heer Sytholf meende te moeten opmerken dat die voor een goed rijder als de heer Schoemaker inderdaad met moer noodig iSj maar nog zeer veel goede diensten kan blyven bewijzen voor dames en kinderen, die niet op de stadsgrachten kunnen gaan ryden. Eindelyk werd tot stemming overgegaan en met 40 tegen 29 stemmen het voorstel om 10 cents baangeld te heffen, verworpen. Het bestuur had zich van medestemming ont houden. Een daarop gedaan voorstel De Goeje om een hoofdelyken omslag van een gulden te heffen, vond mede geene ondersteuning. Er werd opgemerkt dat, als msn geen dubbeltje van de leden kan krygen, zy dan zeker ook geen gulden zullen geven, om van de baan gebruik te kunnen blyven maken, zooals de heer De Groot verlangde. Na het gevallen besluit, gaf de heer Rinkes Borger in overweging om, evenals in Fries land, de baan ook epen te stellen voor het houden van wedstrijden, welke misschien tot styving der kas wel iets kunnen afwerpen. Hy bedoelde geene hardryderyen, maar bepaalde wedstrijden in schoonryden enz. De voorzitter deelde mede dat het bestuur met den heer Borger gaarne in nadere be sprekingen zal treden. Verder stelde de heer Pleyte als motie voor om Je haan te sluiten. Deze motie, als zynde van verdere strek king dan het nieuwe voorstel om 5 cents baangeld met couponboekjes te heffen, kwam het eerst in stemming en werd aangenomen met 31 tegen 28 stemmen. Zes leden stem- den niet mede en anderen hadden de vergade ring reeds verlaten, welke daarna gesloten werd. Wy vernemen dat met het opbergen van het materiaal enz. der ysbaan heden bereids een aanvang is gemaakt. In deze zelfde vergadering is het bestuur, na een kort debat daaromtrent, ook uitge- noodigd geworden om zich tot het gemeente bestuur te wenden, ten einde in de Politie verordening, welke eeilang moet herzien worden, ook bepalingen op te nemen op de watoren als ze door vorst gesloten zynwaar door handelingen van baanvegers, die het ryden nn onder bruggen door planken of op andere wyze verhinderen, worden voorkomen, en waardoor ook in de singelgrachten goede banen kunDen worden aangelegd. Donderdag avond a. s. zal in den schouw burg alhier een concert worden gegeven, dat schoon belooft te zullen wezen. Louise Hey- mann, Johanna Heymann en Henri Bosmans, die zich zullen laten hooren. doen er veel goeds van verwachten. Gedurende het afgeloopen jaar werden door het Rykstelegraafkanteor te Leiden 73 883 telegrammen behandeld, verdeeld als volgt35,293 verzonden gewone en regoe- ringstelegrammen en 58 diensttelegrammen 35,339 ontvangen gewone en regeeringstele- grammen, benevens 400 diensttelegrammen. Daarby kwamen nog 1993 telegrammen, welke door het kantoor Leiden werden opgenomen en weer naar andere kantoren geseind. Het telephoonkantoor te Leiderdorp behan delde in 1890 het niet onbelangryke getal van 1473 telegrammen, waarvan het er 445 verzond en 928 ontving ter bestelling. Het telephooDkantoor te Koudekerk, dat mede onder Leiden ressorteert, werd den 22aten Juli voor het publiek geopend. Van dien datum tot het einde des jaars verzond het 317 telegrammen en ontving er 319 ter bestelling aan de belanghebbenden. Niet a. s. 'Wuensdag-avond, maar Woens dag avond 14 Januari, zal de vergadering der „Vrijzinnige Kiesvoroenigir.g" plaats hebben, waarin o. a. zullen besproken worden de ont worpen legerwetten. Gedurende de eerste helft der maand December zyn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Wed. L. Koelewyn, (twee stuks) en J. Plemp, Amsterdam; J. J. Keljser, Den Burg; J Do Klaass, Delft; Uesschens, DeventerJ. Muller, GorkumG. Oudshoorn en A. 'Smit, Den Haag; mr. J. Dirks, Leiden; G. Rosenberg, Zevenaar; wed. Buytenhek en D. Box, niet vermeld. BriefkaartenMevr. Van Eeden van Vloten, Heelsum; W. Bos, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Afrika: A. Zekveld (2 stuks), Potchefstroom. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: 56, 28.50, 6.20 en 3.05de laagste 56, 28.50, 6 en 3. H. M. de Regentes heeft Zaterdag cour gehouden voor de leden van het corps diploma- t que en hunne dames. Heden zullen ook de leden van het civiele en militaire huis door de Regentes in audiëntie worden ontvangeD. De Oppar-Ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, de leden der corporation van Kerk en Staat, bedoeld by de aankondiging van 31 December 1890, in de Staatscourant van 1 en 2 Januari 1801, voor zoover die leden geene betrekking vervullen, waaraan een kostuum of ambtekleoding is verbendon, voer ditmaal ter audiëntie zullen worden toegelaten, gekleed met zwarten rok, witte das, zwarte handschoenen, en met een rouwband om don linker arm. Ambtstoga wordt met kostuum geiykgesteld. Het galakostuum blyft overigens zonder 'uitzondering verplichtend. (Sls.-Qt.) De afdeeling Noordwyk der Nederland)» sche Vereeniging voor Bloembollencultuur is opnieuw gevormd. Tot leden van het bestuur zyn benoemd de heeren W. A. Blokhnish voorzitter, J. Braun, secretarie, W. N. Alke made, penningmeester, J. Van Konynenhurg Gz. en A. Van Raai van Konynenhurg,, leden. Men zegt dat er pogingen zullen aangewend worden om, naast deze afdeeling, eene af- zonderiyke plaatselyke vereeniging op te rich ten, welke zich eveneens .bevordering der bloembollencultuur zou ten doel stellen. Reeds eenigen tyd werden door de Hol* landsche Spoorwegmaatschappy met den minister van waterstaat onderhandelingen gevoerd over eene wyzïging van den winter- dienst, hoofdzakoiyk bestaande in de ophef fing van eenige personentreinen. Na lang aarzolen, wyi eene dergelyke wyziging een bedenkeiyk precedent kon worden, heeft de minister in de voorstellen der spoorwegmaat schappy toegestemd. Met ingang van beden vervallen nu lo. Amsterdam Haarlem de treinen van 12.58, 4.13 en 5.30. 2o. Haarlem Amsterdam de tremen van 11.49, 3.38 en 7.54. De treinen van 1.14 en 4.29 van Amster dam naar Haarlem en van 4.40 van Haarlem naar Amsterdam, zullen te Halfweg stoppen beide eerstgenoemde houden bovendien slit te Sloterdyk. 3o. Amsterdam Uitgeest de trein van 10.36 namiddag. 4o. Uitgeest Amsterdam die van 10.35 nam. 5o. Uitgeest Schagen de trein, welke des Donderdags om 0 uren 's morgens vertrekt. 6o. Schagen Uitgeest die, welke op den zelfden dag om 12 uren 's middags vertrekt. 7o. Amsterdam-Utrecht (Oosterspoor) de treinen van 7.10 's m. en 3 21 nam. 8». Utrecht Amsterdam (Oosterspoor) ri:e van 7.13 's avonds. Oo. Utrecht Hilversum, de trein v,™ voorm., terwyl dan de trein, welke

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1