Aangezien velen der vergaderdon te kennen gave», dat de betrokken besturen voldoende ia de behooften voorzien, en voor zoover be kend, geen gebrek wordt geledeD, leidde deze bijeenkomst tot niets. Aider presidium van den heer J. Eeenk Jr. had zich te Leimuiden eene commissie gevormd om op Oudejaarsdag eene uitdeel ing te houden aan behoefttgen. Een bedrag van f 92.50 was daarvoor bijeenge bracht. Aan de uitdeeling was een ijsfeestje verbonden, waarbij het fanfarecorps van Lei muiden gratie zijne medewerking verleende. Dank zij het goede werk, had menig behoef tige op Kieuwjaarsdag steenkolen, spek en undere behoeften in zijne woning. Behalve de aanrijding op den Hollandschen IJzeren-spoorweg te Leiden, wel ke vertraging in het verkeer veroorzaakte, is Woensdag-avond ook een ledige markttrein b(j het rangeeren te Uitgeest in trein 620 gereden, waardoor alleen twee wagens defect raakten, doch geene vertraging in den dienst is veroorzaakt. Te Valburg liep eene locomotief op een personentrein, welke voor het station stond, met het gevolg, dat een bagagewagen ver brijzeld word en de locomotief veel schade bekwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, behalve dat een conducteur licht ge kwetst werd. Omtrent een te St.- Jansteen ge- pleegden moord deelt de „Midd. Ct." het vol gende me le Zondagmorgen te zeven uren ging zekere Maria Van Doreelaer door do PuttiDg naar Hulst, toen zjj in een slootje aan den kant van den eenzamen weg een man voorover vond liggen. Angstig ging zjj voorby zonder te durven onderzoeken, wie dat was, en zette haren weg voort totdat zij op den grooten weg Hulst St.-Nicolaas den molenaar Plaa- scbaert ontmoette, wien zy hare ervaring vertelde. Deze ging met het meisje terug en beiden zagen toen, dat do man op bet ys lag met het gezicht op zyno pet en gedeeltelik op een haas. He: gelaat was echter zóó bebloed en blauw, dat zy den ryksveidwachter Adriaansen me: herkenden. Zy gingen daarop naar St.- J-ansteeu, waar zy eerst den veldwachter opzochten. Daar deze echter niet thuis was, maar op pad om zy'n collega te zoeken, spoedde i hunner zich naar den burgemeester, die dadelijk zich naar de plaats van het onheil begaf en den ongelukkigen man naar zyno wooing liet vervoeren, waar door den heer Caüenfsls, dokter te Hulst, de eerste genees kundige hulp werd verleend. Deze consta teerde zware beleediging van den schedel in de slaapetreek, verwonding in hot aangezicht, het been en den pols. Hoop op herstel be stend zoo goed als niethet bewustzyn keerde niet terug. Men kan zich den toestand der vrouw van den verslagens, de moeder zyner zes jeugdige kinderen, voorstellen, toen haar man, dien zy sedert Zaterdag-avond te zeven uren tevergeefs wachtte, op een kruiwagen werd thuis ge bracht en Maandag overleed. Wat er gebeurd is, ligt nog in het duister. Waarschyuiyk is Adriaansen, na aan het plantsoen dicht by St.-Jansteen te zyn aan gevallen, medegevoerd tot op een 500 meters der bebouwde kom, waar hy vreeseiyk is mishandeld en men hem voor dood heeft laten liggen. Minder waarschyniyk is het dat de mishandeling by het plantsoen haar beslag gekregen heeft en dat de man toen, naar huia willende kruipen of gaao, verdwaald i9. Op zyn vuurwapen vond men eene ledige en eene gevulde patroon. Meuschen, die Vrijdag-avond om zeven uren vaa Hulst naar St.-Jansteen kwamen, be'oben in de richting van het ongeval een schot en gerucht gehoord. Kaar men zegt, is in het naburige Bel gische gehucht „Hot Kalf" iemand met een schot schroot in het been thuis gekomen. Gistermorgen ontstond te Venloo door onbekende oorzaak brand in do woning van den landbouwer H. Peters. Hot huis, bewoond door 3 gezionen, en al het meubilair werden eene prooi der vlammen. Alleen het vee word gered. Alles is verzekerd. By twee ïykschouwingen, in Lon den gehouden, bleek dat de overledenen door gebrek aan het noodige voedsel waren omge komen. Eon zeer bejaard eclilpaar woonde in eene hut in het Ierache graafschap Galway Vrjjdag schpnt de hut in brand te zijn geraakt en daar er niemand wae om hulp te bieden, kwam hot paar in de vlammen om. Onder de asch en het puin werden later slechts wat half verkoolde hoenderen gevonden. Onder de paarden in Londen is de influenza uitgebroken. William John, do bekende ingenieur-scheepsbouwkundige van Lloyd, is plotseling te Madrid aan eene longaandoening overleden. Dinsdag stond te Londen terecht eene jonge vrouw, die voor haren beminde, een kunstenmaker, het kind vaD hare zuster had gestolen. Het iyk van Schliemann ie g e- balsemd en naar het Engelsche kerkhof te Napels gebracht, van waar hot later naar Athene zal worden vervoerd. Het testament van Schliemann 1b te Athene geopend. Zyne verzameling van oudheden nit Hissarlik heeft hy vermaakt aan het ethno- logisch museum te Berlyn. Eene algemeene werkstaking is gisteren te Hamburg ontstaan onder de stokers en sjouwers, ofschoon het tegenwoor dige tydstip al zeer ongeschikt is voor eeno werkstaking, wegens de byzonder onguBStige omstandigheden, waarin genoemde haven thans verkeert. Uit Areenes w o r d t b er i ch t d at in het hosch van La Neuvllle hst iyk is ge vonden van zekeren Pierron, die sedert 12 October wae vermist. Wolven hadden de han den en den linkervoet opgegeten; door de vorst waren de overblyfselen aan den grond vastgeraakt en men moest zich van spaden bedienen om het iyk te kunnen los krygen. Te Edinburg brak tydena de mis brand uit in de kerk van de H. Maria- Er ontstond eene paniek, maar ofschoon vele menschen gekneusd of gewond werden, zyn er geene ernstige ongelukken gebeurd. In Groot-Britanni6 biyft de koude aanhouden. De scheepvaart op de Theems is geheel gestremd. Vooral heeft men te London grooten last door hot bevriezen van het water in de geleibuizen. De koude kau echter niet verhinderen dat op de vy vers in de parken druk werd schaatsen gereden. Dergelijke berichten komen ook van andere kanten van Europa. In vele deelen van Oosten- ryk gaat de koude gepaard met hevige sneeuw stormen, waardoor het verkeer zeer wordt belemmerd. Ook te Weenen en teBeriyn onder vindt men grooten last van het bevriezen van gas- en waterpüpen. In Noord-Amerika beerscht eveneens felle koude. Op de Oostkust woedden bevigesneeuw stormen, waardoor de scheepvaart groote ver liezen leed. Volgens een bericht uit Halifax zyn by den laatsten storm honderd visschers vaartuigen verongelukt, waarby veertig per sonen het leven verloren. HUITEKLAKD. Fntaliryk. De president Carnot heeft op de gelukwen- sehou, welke hem gisteren door den pause- lyken uuatius namens het corps diplomatique werden gebracht, geantwoord dat hy met byzonder genoegen kennis had genomen vaa de betuigingen van sympathie, welke Frankryk grootendeele te danken heeft aan de oprecht heid en de gematigdheid zyner politiek tegen over het buitenland, en aan de beginselen van vrede en rechtvaardigheid, welke de republiek steeds blyft toegedaan. Het huis Rothschild heeft 50,000 fr. ge schonken, om brandstof in de twintig arron dissementen van Parye aan de behoeftlgen uit te deelen. Greot»Br(taaiBlA De werkstaking der spoorwegbeambten in Schotland begint haar einde te naderen. De „Glasgow and South western Railway" heeft weer 100 der vorige beambten in dienst go- nomen. Op deze lyn loopen alle treinen weer geregeld en ook op de ar.dere lynen begint de dienst weer aanmerkelyk te verbeteren. VGEZONDEH Mijnheer de Redacteur I Is dat verbaal dezer dagen in Uw blad waarheid of verdichtsel, dat verhaal van een armen timmerman, wiens gereedschap, dat omstreeks f 25 waaide had, hem ontstolenis door een dief, die het voor f 3 50 verkochi aan een Hoe zal men iemand noemon, die zoc.'n inkoop doet? Do di'-f is gevat en gestraft nadat hy den opkooper heeft aangewezen. Nu wordt die ookooper niet gestraft, geeft het gestoler.e niet aan den armen timmerman terug, maar wil bet hem (en dat is dan nog eene edelmoe digheid) voor de ƒ3.60, die hy beweert er voor betaald te hebben, weer overdoen. Het tragische in dit geval wordt verhoogd, door dien inmiddels de timmerman te arm gewor den is om ƒ3.50 uit te leggen ter herkryging van zyn eigendom. Hierin is stof voor eene novelle van de roerendste soort. Wat moet zoo'n arme tim merman gevoelen tegenover zulk eene wet, want aan de rechtspleging was het niet te wyten, dat de bestolene zyn goed moest laten in het bezit van den??, die er zich voor eene kleinigheid van had meester gemaakt. De eerste dief wordt wel gestraft, maar die op- kooper? Wel zeker zullen die timmerman en al de timmerlieden en al de luiden, met wie hy omgaat, niet den indruk krygen, dat hun recht en eigendom door de wet voldoende tegen diefstal is beschorrad. De magistraten en Hooggeleerden moeten zich zulke toestanden eens levendig voor don geest halen en zich er op bezinnen of derge- ïyke ongelukken niet te weeren zyn met en door de wet. D. H. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen zag Ik, hoe ook Leidene ingezetenen het door den feilen winter, welken wq thans beleveD, buitengewoon harde lot ▼an vele»; die anders eene eeriyk» broodwin ning hebbeD, ter harte gaat. Ik vernam dat op de lysten, door eenige dames de vorige week der burgery aange boden, voor een belangryk bedrag is getee- kend en dat de commissie het doel, dat zy zich voorstelt, zal bereiken. Eén van de middelen echter, die zij daartoe aanwendt, het geven van eene weldadigheids- soirée, ontmoet tegenstand en ook my komt het voor, dat het niet juist is gekozen. Want al moge het op zichzelf loffeiyk zyn, dat de meergegooden by den materiëelen steun,welken zy reeds gaven, ook hunne geestesgaven willen aanwenden om het lot van den arme draag- lyker te maken, ik voor my geloof, dat eena solrée, eene vermakelykheid dus, eene zeer ongeschikte gelegenheid daarvoor ie. Zelfs wanneer de koeten, die een dergeiyk feest uit den aard der zaak meebrengt, door de deelnemers worden gedragen; door die opoffe ring toch, niet alleon van geld, maar ook van tyd, wordt do arme allerminst gebaat. Gelooft ge niet, dat het stuitend is voor iemand, wien het al genoeg smart liefdegaven ie moeten aannemen, wanneer hy ervaart, dat wat hem wordt toegestoken de alval is van een feest? Hy zal voor de gift van een paar stuivers, die betn vrywillig door een kameraad wordt toegestopt, dankbaarder zyn dan voor een geiyk aantal guldens, de opbrengst van ééne toegangskaart, die de struggle for live hem noopt te aanvaarden. Ware philanthropie ligt aan niet één wel dadigheidsfeest ten grondslag: 't is een beroep op do zucht naar verstrooiing der welge stelden. Er wordt armoede geleden in Leiden, bittere armoede zelfs. Laat daarom geen penning van wat er thans door de commissie is byeen- gezameld tot een ander doel worden besteld, dan tot het lenigen van die ellende en etel de beweldadigden in staat u van ganscher harte dankbaar te zyn, door alle feestelijk heden te vermyden. Zy, die tot dUBverre hunne medewerking weigerden, zullen, als hunne be zwaren zyn opgeheven, zich niet laten wachten mede te werken tot het beoogde doel. Zouden er velen zyn, die den penningmeester den be taalden entréeprye terugvroegen? 't Is te betwyfelen. Ik hoop dat de commlSBie hare gedachten over de hier geopperde meeoing eens zal willen laten gaan. Iemand, die op de lijst geteekend heeft. Leiden, 1 Jan. 1891. Tolegvaimnaett. NIEUW-YORK, 2 Jan. Volgens berichten uit Columbia vertrekt de Engelsche viascbers- rtoot, ondanks de bedreigingen der Ameri- kaanecbe regeering, onder Engelsche vlag naar de Bohringzee. PEKING, 2 Jan. De vader van den keizer :s overleden. PESTH, 2 Januari. De heer Tiszabigroette op Nieuwjaar den minister-president graaf Czapary namens de liberare party. Graaf Czapsry betuigde zyn dank voor d-ze hulde en vei klaarde dat de Hongaareche re£eering er met y ver naar streeft het handf lstracta.it rue; Daitschland tot stand te brengen, "-t tractaat zal tot model dienen voor oe v.-r dragen, welke met andere volken zullen nu sloten worden. Oostonryk zeide de minister kan niet verantwoordeiyk gestold wordon voor de scherpe mededinging, welke er bestaat tusschen zjjne belangen met die van Servië en Rumomt). De minister keurde de godsdienstige on verdraagzaamheid in deze landen af en verze kerde dat de regeering krachtig zal blyven arbeiden aan de hervorming van de grondwet. Weldra zou zy ontwerpen in dezen geest hy de Kamer indienen. Met vertrouwen kan de regeering der liberale party voor de kiezers optreden. LEDEN, 3 Januari. Het plan van de te Roelof-Arends veen wonende personen om met biume ys- schulten Leiden te bezoeken, kwam heden tot uitvoering. Des morgens te negen uren van daar ver trokken, kwamen zy over halftwee te Lei derdorp in het gezieht, waarheen zich reeds langen tyd te voren vele Leidenaars per schaats of te voet hadden begeven. Het was er dan ook zeldzaam druk. Van uit de verte boden de met vlaggen en wimpels versierde masten der 17 jjeachuiten esn eigenaardig schouwspel aan. Eerst waren er drie paarden voorgespan nen, doch by '8-Moienaarsbrug werd er nog een vierde bygevoegd, daar de vracht voor de die ren te zwaar was. Onderweg had men nu en dan eenig op onthoud gehad, omdat de baan hier en daar te smal was, alsmede omdat er ook wel eens wat brak, dat hersteld moest worden; terwyi te 's-Molenaars de brug te smal was, zoodat de paarden afgespannen en de yeschuiten de brug doorgetrokken moesten worden. By die gelegenheid geraakte eene aldaar wonende dame door het jjs. Ze werd echter gered. Aan de grens der gemeente door eonige bestuursleden van de ysclub „Leiderdorp Zoeterwoude" opgowacht, werden de met hunne vrouwen of meisjes in hunne (jsschui- ten gezeten Roelofs-Arendsveendera door de overige commissie-leden verwelkomd te Lei derdorp zelf. Zy stapten daar uit en begaven er zich in bet koffiehuis aan het Leiderdorpsche hek, waar hun een warm glas wyn werd aange boden. Dit geschiedde op eigen koeten van de be stuursleden der ysclub „Leiderdorp Zoeter woude", niet uit de kas dier vereenigiag. Bovendien werden de gasten op hartelyke wyze toegesproken door den preaideat der club, den heer H. Hemmingson, burgemeester van Zoeterwoude, die hun dank zeide voor bet bezoek dat zy brachten en er tevens aan herinnerde dat het doel der ysclub ie: werk verschaffing, door het maken van goede banen. Feeeten werden er dus niet gegeven. Des te aangenamer was het bezoek alzoo, omdat daardoor nu een yifeest werd ver schaft, dat éénig kan genoemd wordon. Nie mand toch kan zich herinneren dat Leiderdorp of Leiden ooit op deze wyze door ysschuiten, al was het met gestreken zeilen als thans, was bezocht geworden. En al mogen de banen voor dit doel niet overal even doelmatig of prachtig zyn ge- woeet, men denke dan wederom aan het oor spronkelijke doel der ysclub. Nu ging ook het nuttige met het aange name gepaard. Van de Roelof-Arendsveensche IJsclub was ook de president, de byna 80-jarige Jan Bak ker, aanwezig. Aangezien hy echter heden niet de gave des woorde bezat, werd namens hem gesproken door den heer J. Hendrix, die zeide dat de deelnemers aan den ijstocht wel gehoord hadden dat zy te Leiderdorp zouden worden ontvangen, doch de wyze, waarop die verwelkoming plaats had, ging hunno verwachtingen verre te boven. Hy betuigde daarvoor aller hartelyken dank en gaf de verzekering, dat, als de wateren weer van hun winterboei zullen ontdaa» zyn, nog lang daarna op de byeenkomstan te Roelof-Arendsveen er van zal gesproken worden. Daarna bracht de heer Hammings»» ook zyn dank aan de tien muzikanten, tevens ieden der ysclub van de Veenders, die mid delerwijl ook eenige nummers in do groote biljartzaal hadden uitgevoerd en zich mode op den ystocht zeiven zoo dapper van hunne taak kweten. Na nog eenige oogenblikken te zyn bj-jeen- gebleven, word de tocht naar Leiden vervolgd, eerst over den eeuen tak van den Rijn tot ann de Spahjaardsbrug. toen terug weer tot de scheming van den Ryn en vervolgens over den anderen tak, den Nieuwen Ryn, tot »a»

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2