Dinsdag 30 December. A« 1890. (%y^^ML NIEUWJAARSWENSCHEN Leiden, 29 December. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. ?r. 8485. e> Q, PRUS DEZER COURAIïT: Toor Leidon per S maandenL10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Evenals vorige jaren zal in ons op Oudejaarsavond verschijnend num mer de gelegenheid opengesteld wor den tot plaatsing van naar gelang van ieders maatschap pelijke betrekking, ad 50 cents per advertentie, mits men ze ons doe toekomen uiterlijk op Woensdag 31 Dec. a. s., te halfdrie des namiddags. Officieele Konnfiigftyin|y^ai Inkomstenbelasting 1890. Burgemeester en Wothonders van Leiden brengen in Lerinnoring dat met 81 December e. k. de laatste termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den lsten Januari e. k. de geheele aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van liet verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2? Dee. 1890. E. KI8T, Secretaris. Bij de aan het departement van water staat enz. gehouden aanbesteding van het doen van postritten enz. waren minste inschrijvers voor: Leiden-Gouda v. v. de heer C. Dieben, te LeideD, voor ƒ5900; voor Lsiden-station de heer J. H. H. Borgerding, te Leiden, voor 32'/. cents per rit. B(j de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen50054, 27.50, 6. en 2.85 de laagsteCOO, 54, 27.50, 5.70 en 2.86. De hoogleeraar mr. J. Th. Buye hoeft gemeeld, zich niet weder benoembaar te stellen tot secretaris van het College voer de Zeevisscherijen. Met den eersten Jan. 1891 wordt hij vervangen door z(jn ambtgenoot, den hoogleoraar mr. H. Van der Hoeven. Zijne aftreding staat niet in verband, zooals men wellicht zou meenen, met de aanneming van het voorstel van den heer Keekers in de Staton-Generaal, tot opheffing van het verbod om met den wonder- of moordkuil te visscben - ofschoon prof. Buys van oordeel is, dat met de aanneming van dit wetsvoor stel de zaak der Zuiderzee visschertjen, welke thans in zoo bloeienden toestand verkeeren, sleeht is gediend. Maar na 33-jarigen arbeid op het gebied Naar het Duitsch. 10) Integendeel! - nu zouden zich eenige dingen verwezenlijken, welke na zijne intrede in de Kamer onvermfldbaar moesten volgen. Greta kende de stopwoorden der mannen, waarvan iets in haar geheugen was blijven hangen. Het is waar, de beteekenis, legde z)j op h3re manier uit maar dat doen nog heel andere lui dan eene eenvoudige metselaarsvrouw. „Kocht op werk" beteekende b(j haar dat haar Willem winter en zomer werk zou hebben, en een flink duitje verdienen; onder „voor zorgen van den Staat voor de armen" be- gTeep zü ongeveer, dat het Ryk haar het verpande huisraad terug zon geven, en uit een „betere toestand voor de vrouw" haalde zjj de toestemming ona opruiende vrienden en verleiders voor h-ren echtgenoot eens voor altyd de deur te kunnen wijzen. Tot Greta's groot leedwezen word gesn haror wenscheo vervuld. Het ging alles als vroeger, toen Hellwig, in plaats van tref fende redevoeringen, onschuldige sigaren der zeevisscherijen (van 1857 1890), wilde by van een deel van zijn op menig gebied zoo belangrijken werkkring omheven zijn, om zjjne verdere levensdagen en God geve dat die nog vele mogen z(jngeheel aan zijne studiën en de leerlingen der Leid- sche hoogeschool te kunnen wyden. Men moge dit besluit voor de zeevisscherijen be treuren, maar moet het toch eerbiedigen. Want inderdaad, prof. Buys heeft zeer veel gedaan voor onze zeevisscherijen, en het is naar aanleiding daarvan, dat het „Hbl." aan de werkzaamheid van onzen geachten atad- genoot een zeer waardeerend artikel wjjdt. In eene vergadering van het hoofdbe stuur van „Maatschappelijk Belang", te Utrecht gehouden, is mr. L. H. J. Lamberts Hurrel- brinck benoemd tot vice-voorzitter, in de plaats van den heer J. W. M. Massink. Tot het aanleggen van een register van in Nederland uitgesproken faillissementen werden in commissie benoemd de heerenmr. H. Massink, mr. Jan Vyn en A. Geelsook werd benoemd eene commissie, welke zich in ver binding zal stellen met de bevoegde autori teiten om do aanneming (zoo noodig herziening) van hot ontwerp-wet op de faillissementen te bevorderen. Daarin werden benoemd de heeren mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, mr. P. J. Snel en J. Nionhuis. Aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland is het navolgend adres gericht: Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst, ver nomen hebbende, dat er door uwe vergadering, onder meer, ook het plan wordt overwogen om de verspreide gestichten voor krankzinni gen in de provincie Zuid-Holland tot een nieuw provinciaal gesticht te vereenigen, veroorlooft zich met bescheidenheid, maar met den mees ten ernst, tot hot verzoek te richten, dat het uwe vorgadering moge behagen: lo. Om aan bovengenoemd plan govolg te geven 2o. Om den bouw van dat provinciale ge sticht in do Dabyheid der gemeente Leiden te doen plaats vinden. Gewichtige belangen, die van hot onderwijs in de geneeskunde, nopen het hoofdbestuur, om dit verzoek tot u te richten. De wijze, waarop zich de geneeskunde heden ten dage ontwikkelt, brengt bot mede, dat er meer dan vroeger op onderwijs in psychiatrie aan de universiteiten wordt aangedrongen. Binnen niet langen tijd zal Nederland, evenals het in Duitschland, Oostenrijk en Italië is geschied, aan dien aandrang gehoor moeten geven, en het laat zich voorzien, dat er inrich tingen voor psychiatrisch onderwijs hier te lande zullen ODtstaan. Dan zal Leiden in de j eerste plaats behooren tot de universiteiten, waar psychiatrie zal worden gedoceerd. Al kan nu uit den aard der zaak het ge sticht voor krankzinnigen zelf de plaats niet zijn, waar onderwijs in psychiatrie aan stu denten wordt gegeven, toch is aan de andere zijde eene inrichting voor onderwijs in psy chiatrie nauwoiyks denkbaar, als er niet eea gesticht in de nabijheid is. Groot zouden de moeilijkbeden z(jn als een verband moest gevonden worden tnsschen de inrichting van onderwijs aan de universi teit en eene reeks ver afgelegen gestichten. Groot zou hot voordeel zijn als daarentegen door een gesticht in de nabijheid van Leiden het ontstaan eener inrichting voor onderwijs aan die universiteit werd in de hand gewerkt.1 Met het oog op deze gewichtige belangen neemt het hoofdbestuur voornoemd de vrij heid uwe aandacht op nevenstaand verzoek te vestigen. Namens het hoofdbestuur voornoemd: Dr. M. J. Godefroi, Voorzitter. Dr. Nuhoff, Secretaris. Amsterdam, 22 December 1890. By het personeel der Ryksveldwacht zyn lo. ingetrokken de verplaatsing van den ryksveldwachter der 3de klasse (jachtopziener) H. Van der Mejjden, van 's-Gravenzande naar Noord wyk; 2o. aan den van Dordrecht naar 's-Graven- zande verplaatsten ryksveldwachter der 3de klasse (jachtopziener) M. A. Den Hartog, nader als standplaats aangewezon Noordwyk. In byua 58-jarigen leeftijd is gister ochtend te 's-Hage overleden de heer H. Heyen, predikant by de Luthersche gemeente aldaar. De Eerste Kamer zal morgen do spoed- eischende begrootingon behandelen. Beroepen is by de Chr.-Ger. gem. te Noordwyk aan Zee da. H. Op 't Holt, te Zuillchem c. a. De hier te lande zoo gevierde zanger Orelio heeft, naar het „Hbl." verneemt, zyne verbintenis te Toulouse opgezegd en vertoeft thans te Parys, waar by concerten geeft. De volgende maand wordt hij to Amsterdam verwacht. H. M. de Regentes heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest aan Koningin Wilheimina een kamerschut, styl Lode wijk XV, geschon ken. Dit schut is versierd met vior sapverf- teekeningen, voorstellende gezichten van het Loo en geschilderd door J. Van de Sande PRIJS DHR ADVERTENTIEN: Vin 1—6 regels 1.05. Iodero regel racer 0.17 j. Grootero lettors naar plaatsruimte. Voor het in- cssseeron buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bakhuyzen, J. W. Van Borselen, W. Roelofs en Jan Vrolik. By koninkiyk besluit zyn, met iDgang van 1 Januari 1891, by het departement van binnenlandsche zaken benoemdtot hoofd commies mr. C. Telders, thans commies; tot commies de heer G. J. Van Oort, thans adjunctcommies. Gemengd Nleuwia Reeds zyn door het comité, dat zich hier ter stede samengesteld hoeft voor eene buitengewone bedeeling, aan verschil lende personen uitdeelingen gedaan van hetgeen voornamelijk aan kleedingstukken enz. was ingekomen. Aan den heer dirocteur der Stedelyke Werk inrichting is oen bedrag van 250 ter hand gesteld, ten einde daarvoor levensmiddelen aan te schallen voor dogenen, die deze in richting bezoeken. Volgens achterstaande advertentie is eene circulaire verzonden aan alle inteekeaaren, ten einde op deze wyzo adressen te verkrygea van huisgezinnen, waaraan het werkeiyk be steed is en waarvoor de naam des inzenders natuuriyk een waarborg moet zyn. Ovorbly- vende gelden zullen dan onder de instellingen van weldadigheid worden verdeeld. Het gebouw van don Schouwburg is door lieoren commissarissen kosteloos aan het co mité voor de soiróe afgestaan, terwyi ook de stafmuziek van het vierde rog. inf. hare be langlooze medewerking heeft toegezegd. De ODkosten van dien avond worden zoodoende tot een minimum teruggebracht. De winter biyft mot zyne felle vorst nog maar steeds aaDhouden. Zelfs neemt het vriezen immer toe. Heden nacht moet het zóó hard gevroren hebben als 't tot nu toe dezen winter niet heeft gedaan. Van ochtend te acht uren wees de ther mometer 14 graden Celsius vorst. Het ys hoeft nu eene gemiddelde dikte van 50 centimeter, d. i. dus van een halvon meter. Het ys in eene bijt, welke gistoravond was opengemaakt, had hedenmorgen eene dikts van 7 centimeter. By vonnis van de a r r o n d.r ec h t- bank te 's-Gravenhago werd heden veroor deeld F. P. E., te Leiden, die zich alhier schuldig maakte aan vier feiten van oplich ting, tot zeven maanden gevangenisstraf. maakte. De vrienden bespraken bunne ver beteringsplannen niet meer zoo druk, daar zy nu wisten hoe ieder or over dacht. Greta hoopte al dat Willem nu uit verveling weer aan het werk zou gaan, maar Frits Berold haaldo op zekeren ongeluksavond een pak vuile kaarten te voorschyn en nu was er van verveling geen sprako meer. De speel- duivel is nog veel gevaarlyker dan de duivel der politiek, omdat zyn invloed niet van biiten af komt. Er werd van 's morgens tot 's nachts kaartgespeeldbet eind was er niet van te voorzien. Des te bster kon Greta het einde van haar huisraad berekenen. Hare kussens uit het bed en potten en pannen aan den wand ver minderd -n steeds. Uit kasten en koffers waren al lang hare beste kleederen en haar linnen goed naar de bank van leening verhuisd. Het begon to dooien ydelohoop! Willem bleef in de kamer hokken. Greta zuchtte slechts diep en keek naar buiten, waar juist twee vrouwen voorbygin- gen. die een eind vorder woonden, in de nabijheid eener fabriek, waar z(1 wo'kten. Zy waren warm on netj-'S gekloed en lachten vrooiyk. Oor acht. uren 'x waren zy met haar werk klaar, hadden -y -mmi- dara- taak volbracht, terwyl nog l- na m dnér nacht haar lampje braDdde en zy by de rate lende machine zat en hare magere vingers zich tevergeefs - kwelden om het dage- lykscbe brood te verdienen! Waariyk, zoo Willem het haar nist gezegd had dat die arbeidsters slavinnen waren en zy eeae vrye vrouw, zou Greta nooit van haar leven uit zichzelve op dit denkbeeld gekomen zyn. Zy was er ook in het geheel niet trotsch op. Acht dagen later begon het weer te vriezen. Nu schold Willem als een dolleman op de onrechtvaardigheid van het noodlot, waar door vlytige menschen hun brood niet konden verdienen. De kinderen kropen schuw voor hem weg, en zoo ging het steeds voort. Grata had een gevoel alsof haar hoofd moest bersten en in het hart der eens zoo toegevende vrouw kookte en bruiste het van toorn. Zy dacht nu veel toegevender ook over Trien Wittigen, en er waren oogonblik- keti, waar:,; z(i het kon bogrypen dat die vrouw we 1-jopen was, alles achterlatende, waur-ia h »rt lung In haar binnenste gistte '1 r<, iets vreeseiyks, dat zich t'M, -l wsühopigen dood moest oi-'o nlecoiB niet hoe en T b- van Februari zaten de drie vrienden op zekeren namiddag in de keuken van de familie Rómer byeen. Berold nam den laat3ten trek rillende op. „Verduiveld koud is hst hier in de kamer. Willem, kyk tach eens naar het vuur!" Willem bewoog zich niet. Het was hom wonderlyk te moede. Des morgens had hy een voormaligen makker ontmoet, een (linken kerel, aan wiens oordeel hy veel hechtte. Met een nat en half bevroren boezeroen liep hy naast een wagen, waarop hy uit de rivier groote blokken ys geladen had, een onplei- zierig b Jantje, maar toch tamolyk winst gevend. Toen hy Rómer opmerkte, had hy zyn hoofd omgedraaid, zyne hartelyke begroeting met scherpe woorden beantwoord, en meer nog dan zyne woorden, zeide z(jn gezicht voor welk oen kerel hy zyn gewezen kameraad hield. Dat hinderde Willem; hy kon do be- leediging niet verkroppen. Was hy dan een kind, dat niet alleen door Greta, maar ook door zyne vrienden geka pitteld moest worden? Hij zou eens... Hy greep naar de flescb - zy was le-.g, wosdond sloeg by op do tafel. WLTji ilervclgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1