aar armen waren vele, maar de ryken voor sagen daann uit innenyke erbarming. Moge de wetenecbap, wat en hoeveel goeda zij den armen deden, ons, hunne nakomelingen, steeds aansporen hun loffelijk voorbeeld te volgent Mogen en dit was ook hun hartgrondige wensch de armen te allen tijde in hun ellende en nood geholpen worden 1 Terecht herinnert diezelfde Leidsche oud burgemeester aan het woord van den grooten, barmhartigen MeDschonzoon, ale hij tot wel doen aan de armen opwekt, wat gi) den minsten van hen allen in zijnen naam gedaan hebt, dubbel te zullen vergelden. Wie de tranon der stille armoede weet to drogen, hy handelt in den geest der voor ouders, die zooveel weldeden, waarvan menig gesticht in doze stede nog het zichtbaar be wijs levert. Gelukkig zijn er ook onder ons midden vrienden en vriendinnen der armen, die zich verblijden hun bitter lijden in dezen strengen winter te kunnen en te mogen ver zachten. Z(j zyn ware navolgers van onze voorvaderen. Moge hun aantal meer en meer toenemen De zelfbewustheid het ïyden der armen ge lenigd te hebben, schenkt eene edele voldoe ning. Dit wieten onze voorouders. Zoo gaarne wilden zy hunno nakomelingen te allen tijde in dat genot doen deelen, hetwelk weldoen verschaft. En de armen, hoe toonden zu hunne dank baarheid? Van dien oud-burgemeester weten wij, dat zy dageiyks om zegen en bescher ming van hunne weldoeners baden. Erkenteiykheid, ze is eene deugd onder arme, behoeftige natuurgenooten voor de wel daden, hun bewezen in den tyd, toen het hun bang was, daar ze aan voedsel, dekking en kleoding, ja ook aan verwarming gebrek leden. Gemeagd Nleuwa Zooals uit achterstaande ad vertentie blijkt, is het bestuur van de Leidsche IJsclub wederom voornemens Dinsdagavond een feest te geven, waarop mon nu niet alleen gekostumeerd zal zijn, maar waar ook kermis vermakeiykbeden de feestvreugde zullen komen verhoogen. De langdurige vorst is natuuriyk niet gun stlg voor de kas der Voreeniging, waarvoor een dergeiyk avondfeest te bezwaariyk wordt. Het bestuur wenscht echter niet stil te zit ten en heft daarom een klein entrée van de leden, waardoor het mogeiyk wordt dit feest te doen plaats hebben. Als eene zeldzaamheid kan ge meld worden dat 1. 1. Woensdagmiddag door de jagers Driessen en Van Ewyk op de plaat3 van het kasteel „Endegeest", bij Leiden, ge schoten ie een groote en tevens prachtige otter. Vele winkeliers en neringdoenden zyn nog steeds in de veronderstelling dat ze aan politiebeambten de visitatie van den yk, in hunne winkels of plaatsen van verkoop kunnen beletten. We kunnen hun echter mededeelen dat dit niet het geval is, daar een neringdoende te dezer stede gerechteiyk zal vervolgd wor- dOD, wegens het bsletten der visitatie van den yk. Men meldt ons heden uit Den Haag: Do sneeuw lag gisteren hoog genoeg om er met de arresloden overheen ts glydsn. Vooral het Voorhout, waar het sneeuwtapyt eon stevigon vorm had aangenomen, was in de middaguron het tooneel van dit winter vermaak. Tal van arren, bespannen met fraai opgetuigde en gepluimde dravers, maakten goede sier In de uitgestrekte lanen van deze wjjk der residentie en snelden in vliegende vaart langs de ryen der talryke toeschouwers, die zich op de middenpaden bewogen. H. M. Koningin Wilhelmina d9ed in den namiddag een sledetocht door het Bosch en passeerde op den terugweg het Voorhout. Ds slede was bespannen met de vier ponnies var. de jeugdige Vorstin. Uit Koel o f a r en d s v ee n wordt ons gemeld: Eene zeer eigenaardige, zeker zeldzame, wellicht nooit vertoonde ysvermakelijkheid, welke stellig eene menigte toeschouwers zal tot zich trekken, is hier op touw gezet. In dien n.l. weer en jjs eenigszins medewerken, dan zullen de zesiion in deze plaats bestaande, nat vlaggen en wimpels rjjk versierde, ilsschui- ten, toekomenden Dinsdag, 3d December, met gestreken zeilen, een sleeptooht maken vanuit 3 Brasemsrmeer langs de Heymans Wate ring en den Kjjn naar Leiden. Twee of meer fiere rossen zullen deze ry van ruim bemande schuiten vooiuitsleden, en, wat niet weinig de aantrokkelykheid verhoogen zal, is de mogeiykheid dat het Harmoniscorps van Roelofarond8vsen door zyne opwekkends tonen dezen tocht zal opluisteren. Als oou staaltje van buitenge wone broedschhe-id by duiven wordt ons uit Oude-Wetering medegedeeld, dat by den heer Fokken aldaar, voor een tiental dagen in eene open til dus in de strenge periode by een paar „witte meeuwtjes" twee gezonde, krachtige, thans nog lovende jongen zyn uitge komen. Te Oude-Wetering zal Maandag s.s. eene hardrydery op schaatsen gehouden worden. De uitslag van de op 26 dszer te Hoofddorp gehouden echoonrydery op schaatsen is dat de l6te prys werd behaald door den heer H. Jonkman, de 2de prys door den heer C. 9tassen en de 3de prys door den heer P. Egberts. Er waren 24 deelnemers. 10 deelneemsters namen aan den wedstryd deel; de 1ste prys won mej. T. Verhoef, de 2de prys C. Immink en de 3de prijs mej. N. De Vlieger. Hedonnacht is de postkar,welke ongeveer één uur de gemeente Oegstgeest naar Leiden passeert, in de Leidsche Buurt by de Pen ineengestort door het breken van eens der assen. De kar is achtergelaten en door esn smid te Oegstgeest in bewaring genomen. Weer kon men te Delft getuige zjjn van een waigeiyk schouwspel. By het iaden van vaten brandewyn aan het station van den Hollandschen spoorwog aldaar, sprong een der vaten lek, ten gevolge waarvan het vat spoedig ledigliep. Nauweijjke kregen vgf daar aanwezige sjouwers lucht van het onge luk, of zy wierpen zich op den grond en slurpten het vocht van de straat. Eén hunner echter vond dat hy op die wyze niet go noeg kreeg, maar hield don klomp onder het sterk iekk9r.de vat en dronk nu in lange teugen het zoo goedkoop verkregen vocht. Het einde laat zich denken. Het vyftal werd vreeseiyk b83chonk»n, drie hunner zelfs ge heel bewusteloos, zoodat zy per handwagen naar het politiebureel moesten worden over gebracht; de beide anderen werden door eenige burgers r.aar hunne woning gesleept of gedragen. Vóór Kerstmie omstreeks tien uren ontstond te Amsterdam brand in de Stoonrdiamantsiypery Kromme Palmstraat 7, welke door de brandweer met 3 stoombrand- spuiten en 4 bmndkranen werd bedwongen. De fabriek ts van binnen bijna geheel uitge brand. De oorzaak is onbekend. Het gebouw was gelukkig van geon grooten omvang en staat in de nauwe straat tegon over osn zeer laag huis. Het onheil deed intnsachen het ergste voor de belendende perceelon vreozon, want het vuur verspreidde zich enel door het geheele perceel en tastte het met groote kracht aan. Er bevonden zich geon manschen in het gebouw, zoodat het vuur waarschyniyk reeds goruimen tyd heeft gesmeuld. Hoe het zy, ondanks dekraohtige pogingen van de brandweer, die moeite deed het percool te redden, brandde het van boven geheel uit. De belendende perceolen kregen, voor zoover men weet, geen belangryke schade. Dienzolfden avond omstreeks halftien ge raakte aldaar op de Utrechtscbestraat, by do Kerkstraat, een man van ongeveer dertig jarigen leeftyd, door het breken van een tele- phoondraad, welke op de straat neerkwam, daarin verward, op hetzelfde oogenbllk, dat eene tram passeerde. Een voorbyganger trok den man nog eenigBzlns op zyde, doch kon niet verhoeden dat de tram over de beide beenen van den ongelukkige reed, die daarop naar hot naastbyzynde koffiehuis werd ge bracht, waar dr. Hosterman hem de eerste geneeskundige hulp verleende. Door de politie te Groningen is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zokere G. C., die aan een geacht ingezetene aldaar een brief had gezonden, waarin hy vroeg om f 25, onder bedreiging anders den boel in brand te zullen steken. Gisteravond werd bij de arresta tie van een beruchten dief en inbreker onder de gemeente Klimmen de marechaussee v. d. B. door een ongolukkig schot van een zijner kameraden cloodeiyk getroffen. Even buiten Maastricht zijn twee personen bij h6t uitgraven van leem onder ifschuivende aarde geraakt, '.net bot gevolg dat iCn hunner op de plaats dood bleef. Woensdag is een blinde liedjes zanger, 64 jaren oud, wonende te Deventer, aldaar in het huweiyk getreden met eene daar wonende 76-jarige jongedochter. Te Londen blyven koude en mist aanhouden, waarmede tevens vermindering van werk in do dokkon gepaard gaat. Het aantal werkloozen onder de dokwerkers ver meerdert dus nog en ook onder de overige werklieden heerscht groot gebrek aan arbeid. Het aantal werklieden, die op het oogenblik in geheel Londen leagloopen, wordt op 90,000 geiohat. Te Broadatone, acht mylen van de EDgelsche badplaats Bournemouth, is de trein van Bath, die een uur te laat aankwam, io volle vaart tegen eene zware locomotief geredeD, welke in het station gereed stond. De locomotief en de eorst9 wagens werden geducht beschadigd. Een waggon eerste klasse, waarin vier dames zaten, werd geheel ineen- gadrukt. Eene der dames werd terstond gedood on de anderen gekwetst. Het ongeluk werd veroorzaakt door het geven van een verkeerd eein, maar het is nog niet uitgemaakt, wie hiervoor aansprakeiyk moet worden gesteld. BSDITENLAKID Frank rjjk. De Senaat heeft, na de aanneming der ver schillende begrootingen, ook het voorstel van den minister Bouvier tot het sluiten van eene loening, geiyk dit door de Kamer is gewyzigd, aangenomen. Nadat het leeningsplan met 217 tegen 63 stemmen was goedgekeurd, word de geheele begrooting en bloc met 220 tegen 10 stemmen aangenomen. Ook de Kamer van Afgevaardigden heeft de Staatsbegrooting in haar geheel aango nomen met 363 tegen 29 stemmen. De zitting is daarop gesloten. De journalist Labruyère, die den moorde naar Padeiewski hielp ontvluchten, is tot 13, terwpl mme. Due Quercy en Grégoire als daarby medeplichtig, respectievoiyk tot 2 en 8 maanden gevangenisstraf zyn veroordeeld, do laatste by verstek. Biütsohland. Tusschen de ministers van onderwy3 en financiën eenerzyds en prof. Koch en zy'ne modewerkers aan den anderen kant, zijn be sprekingen gehouden over de bereiding van Koch's geneesmiddel tegen tuberculose. De uitslag is dat eene overeenkomst is getroffen, welk» ter beoordeeling aan den minister raad is verzonden. Alle mededeelingen over den inhoud dezer overeenkomst dienen met voorzichtigheid te worden ontvangen. De finantieelo zyde der quaostie moet aan de goedkeuring van den Landdag worden onder worpen. Naar men nameiyk verneemt, bedraagt de som, welke de regeering aan prof. Koch en zyne medewerkers, dr. Pfuel on dr. Libbertz, voor hst staatsmonopolie ter bereiding van Koch's middel tegen de tuberculose betaalt, drie millioen mark, en naar lu d van de „Börsnn- zeitung" ontvangt prof. Koch dadeiyk een millioen en dr. Pfuel en dr. Libbertz elk een half millioen. Het resteerende zal in gelyke verhouding in volgende termgnen uit de op brengst van het staatsmonopolie worden uit gekeerd. Daarentegen verbinden Koch en zyne beide medewerkers zich tot een voortdurend toezicht over het vervaardigen der lymphe. Volgens het ontwerp tot wyziging van de alcohol-belasting, gelyk het nu openbaar wordt gemaakt, zal het invoerrecht voor alle soorten van alcohol in vaten, dus ook voor arak ea cognac, 150 mark bedrageB. Italië. De minister van oorlog, die geacht werd zich schrap te hebben gezet tegen eike be zuiniging op zyne begrooting, heeft, naar tbans wordt bericht, toegestemd in eene reeks van bezuinigingen, gezameniyk ten bedrage van ruim dertien millioen lire. Een millioen moet echter hiervan afgetrokken worden wegens verhooging van den post voor de veld-artillerie. De buitengewone Nederlandsche gezant, ridder Alewyn, heeft "Woensdag aan het Itali- aansche hof de offlci&ele aankondiging gedaan van het overlyden van koning Willem III en de troonswisseling in Nederland. Volgens een gerucht zond de Paus de G»uden Koos, die hy gewoon is met Kerst mis weg te geven, dit jaar aan mevrouw Carnot. iSelgië. BU de Belgische Bank. zun verduisteringen ten bedrage van. 400,000 fr. ontdekt. Een ctef du bureau is gevangengenomen. Da commissie, die te Brussel list bedrag der invoerrechten voor den Congo staat heeft vastgesteld, is vóór Kerstmis uiteengegaan Het geschil tusschen Frankryk en de Congt regeering over de vaststelling van een ge raeenschapp6lijk tarief voor Fiansch en Be! gisch Congo, is bijgelegd door eene schikking, welke volgene de „Standard" reeds door beide partijen 13 gsteekond. Na afloop van den arbeid zyn de gemachtigden huiswaarts gekeerd. De tarieven, welke veor de Duitsehe, Engel sche en Italiaanscbe koloniën op Afnka'i oostkust en voor Fransch en Belgisch Congo ter westkust zijn vastgesteld, zuüen vóór 1 Januari ter kennis vas. de verschillende States worden gebracht. Don sten Januari vorstr(jkt naar men weet, het uits'el. dat der Neder landsche regeering vóór de orderteekenlng ran de algemeene akte der conferentie is toegestaan. Crruue.d4iritaiQatA De Parneliisten zyn, gelyk te begrijpen is, volstrekt niet tevreden over den uitslag der verkiezing te Kilkenny, waar zy esne zo» geduchte nederlaag leden. Naar men bewseit, heeft de geslagen candidaat der Parnellisten, de landeigenaar Scully, protest aangeteekecj tegen de geldigheid der verkiezing, op grond dat sommige personen op ongeoorloofde wjjze invloed" hebben geoefend op de kiezers. De heer Parneil zal na don strgd oenige dagen gaan uitrusten op zyn buiten te Avondal» en dan een uitstapje maken naar Parijs. Het dool dezer reis is eene byeenkomst te houden met dan afgevaardigde William O'Brien, dis uit de Vereer.igdo Staten is teruggekeerd, maar zich wegens zjjn proces niet in Engolani wii wagen. O'Brien, die, naar men weet, partij heeft gekozen tegen Parneil, heeft den gewe zen leider der nationalistische party tot deze bijeenkomst uitgonoo-ligd ten einde te pogen tot een vergeiyk te komen, wat betreft hei besteden van óe byöragan, door do Ameri- kaansche Ieren voor de Rome-rule bowpginj geschonken. TeïeffraKttmiffl!». MADRID, 26 December. De minister van financiën hoeft der koningin-regentes de decre- ton tot wyziging van het tarief van invoer rechten ter onderteokening voorgelegd. NIEUW-YORK, 26 December. Biykens be richten uit Peru is in deze republiek weer een revolutionaire aanslag beproefd, en wel ie Lima, op 2 December. De aanslag, doot partygangers van generaal Pierola onderno men, mislukte, na een gevecht, waarby 41 personen gedood worden. LONDEN, 27 December, Hot stoomschip „Ferdinand Van der Taelen", van Odessa naar Antwerpen, is by Gibraltar gezonken. Het colk is gered. EEÏBESf, 27 Becentber. Thermometerstanagisteravond om 8 uren -4° C. 24.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 4 uren —2.5° G. 27.5' F.; 's middags 13 oen —2.5° C. 27.5° F.'a namiddags 4 u-en -2° C. 23 4° F. De voorzitter van de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamern der Staten-Generaal brengt ter algemeene kennis, dat de jaarlijksche cursus van steno graphic zal worden geopend den 2den Februari 1891. Zy, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden by den heer C. A. Steger, De Kuyterstraat 50, te 's-Gravenhage. De „Staatscourant" meldt.; Blykens be richt van Harer Majestelts gezant teLoriöon, js een order of council uitgevaardigd, waarby tiet Nederlandscb vee wederom in Engeland wordt toegelaten, op voorwaarde dat het eene tiendaagsche quarantaine zal ODdergaan, wan neer het niet aan do losplaats geslacht wordt. Te Broda is overleden de heer H. P. Van Leer6um, sedert vele jaren directeur van het postkantoor aldaar, een algemeen geacht ambtenaar, wiens dood niet alleen door zyno inferieuren, maar door een ieder, die hem in zyn werkzaam ieven en voorkomendheid kende, levendig wordt betreurd. Te Bolsward is in den ouderdom van 78 jaren overleden de heer W. U. De Jong, voorzitter der Schippersvereoniging „Schut- tevaer." CORRESPONDENTIE. - Een paar inge zonden stukken moesten tot een v.lgem nommer blijven liggon. MarktbevJeliten LEIDEN, 27 December. BoLsr: Aanroer 4560 me pe? l4 va 5-2.a ƒ64.—; 2dó gualir. psy V. cat f ƒ50.— luw qnalit. kilo-ir. f 1.80 a 3 M quklit. jor lilógr. f 1.— a 1-25.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6