Burgerlijke Stand. 8 Oememgd StlavTVM. Nur w U Ternemen, heeft de iwnee-Toreeniging Armenzorg" alhier op den arond Tóór Kerstmis velen personen eene ver rassing bereid. Door tueschenkomst van den heer N. De Zwart, op de Gce.ogracht, werden namens haar aan 250 vrouwen ryst en brood, aan enkele ook turf en etseakolen uitgereikt. De gelukkige en dankbare harten mogen den dames een spoorslag z^n om op d6zen weg voort te gaan en eene aansporing voor anderen om haar in hun edel doel te steunen. lien schrift ons: De IJsclub- Yoreeciging te Roelofarondsvesn heeft op tsIo plaatseo, waar menschea komen, zooals koffiehuizen en scheerwinkels, biljetten doen qjthangeu, ten einde de bezoekers op te wekken, om het menschiievènde doel dio: Vereeniging werkverschaffing aan behoef- tlgen In den winter te steunen. Ook wordt door haar ijverig gezorgd voor eono (linke baan op de Braeemermeer. Mogon d8 vreemdelingen, die hiervan gemak en ge noegen ondervinden, zioh niet onbetuigd laten door een offertje te laten glijden in de langs die baan geplaatste bussen. Elk penninkskr zal dankbaar wordan aanvaard en tot een goed doel aangewend 1 Evenals vorige jaren is to Zoo termeer Zegwaard weder eene publicatie af gekondigd en aangeplakt., waerbij het zoog* naamde Nieuwjaarwenschen ver .oden wordt, waarover gedurende enkeie dagen denoodige surveillance door de politiebeambten zal wor den gehouden. Om evenwel de minvermo genden in dit te ïydou verlies te gemout te komen, zal uit de opbrengst eener buitenge wone eoll6cte, gedurende ds aanhoudende strengo vorst, voor de behoeftigen uit beide gemeentes en van alle gezindten eene brood- bedeeling plaats hebben. Zy echter, die zich, ondanks het verbod, aan bedelary schuldig maken, worden van deze bedeoling uitgesloten. Tevens heeft zich aldaar eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt eene buitengewone bedeeling aan alle bohoeftigen in beide gemeenten, behoorende tot alle ge zindten, van brandstoffen en levensmiddelen te houden. Tot uitvoering van dit plan hoeft men in beide gemeenten eene buitengewone collecte gehouden. Ook te Rypwetering heeft een: hardryderj) op schaatsen ten bate van de be hoeftigen aldaar plaats gehad. Bg deze gelegenheid was de wintervorst niet zoo goed gehumeurd als op de vorige t dagen, hetgeen ble6k uit ean ijzigen mist en de berijpte boomen. Deze laatsten leverden echter eene aardige woordspeling met den naam der plaat3 en dienden om het verruk- keiyke wintergezicht, dat de Poel (waarop de hardrtldery zou geschieden! dezer dagen aan bood, volkomen te maken. Wel had de commissie gedurende verschei dene uren eene koude taak te vervuilen, doch baar warm voor de behoeftigen kloppend hart vermocht den wintervorst te trotseeren. Aan den wedstrijd hebben 65 personen deelgenomen; eonigen van hen voor die be hoeftigen, dio dit niet konden doen. Alle deel nemers kregen hun aandeel, bestaasde in mondbehoeften, als: ham, spek,brood es ryst. De prye (eene ham van 10 pond) werd be haald door H. Disseldorp en de premie (eene dito van 7 pond) door N. Tan Immerseel. Beiden reden Toor behoeftigen. De baan wa» slechts 150 meter» lang, wat met het oog op het gevaarlijke van deze wedstrijden verkieslijk is, en werd door de overwinnaars in 9 en 10 seconden afgelegd. Door het 1 oseprIngen van eane dor vlampijpen van eens maohine der West- landsche stoomtram, werden Donderdag-mld dag te Leosduinen de chef machinist en een machinist deerlyk aan aangezicht en handen gebrand. Zy werden ter verpleging naar hunne woningen overgebracht. By eenete Woerden gehouden schoonrijdery op schaatsen werd de prys behaald door den heer P. J. Hazebroek en mejuffr. J. G. Hazebroek, beiden te Drio- brugge; de lste premie door den heer W. Hagoort en mejuffr. C. Hagoort, beiden to 'Papekop, by Oudewaterde 2de premie door d6A hoer C. Yergoer te Uontfoort ea mejuffr. A. De Beste te Polebroek. Ds koffiehuisbouder Jens, in de Warmo83&fcraat te Amsterdam, die voor eenige weken door de politie aldaar werd ge vangengenomen om aan de Duitsche justitie te worden uitgeleverd, is thans door de recht bank in Hannover veroordeeld wegens meineed tot 3 jaren tuchthuisstraf en vervallenver klaring van zyno burgerrechten. De internationale hardryderty te Groningen, om het meesterschap van Neder land, is niet doorgegaan. Het avondfeest, dezer dagen door de ,Am3terdamscho IJsclub" op hare banen gegeven, is goed geslaagd en velen hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid, dat busson en opschriften aan den ingang gereed gezet waron om eon penningske aan „Lief dadigbeid naar Vermogen" te offeren. Op het ys was het gezellig druk. Behalve de gewone electrischo verlichting waren slingers van lampions o. a. aan de tribune gehangon. Een gekostumeerde optocht van zoons van leden (niet op schaatsenging mat muziek de baan rond en later werd op ine afgeschoten ruimto voor hot orkest ge danst, zoowel op schaatsen als ta vost. De dansvloer was prachtig glad, maarniet heel mooi verlicht. Het middel van Koch. De arts I. Nord, officier van gozondbeid, wiens plannon voor een senatorium van longiyders in Neder- fid indartyd zyn vermeld, heeft vier Weken rchtersen te Berlyn in de gasthuizen de toe passing der methodo-Koch, speciaal wat be treft do behandeling van iydera aan long tuborculose, waargenomen. De inspuitingsstof is bom door dr. Libbertz verschaft. Do hoer Nor-J stelt zich voor d< r.of onder tooziebt van goueoskufidige autori teiten te verdunnen en daarna mot do behan deling een aanvang te maksn in het „Hotel Garni," Plantage Pransche Laan, te Amstor dam, onder modewerking van andere doctoren. In dit hotel kunnen iyders hun intrek nemer. Te Groningen ia Woensdagavond te ongeveer 6 uren eon vry ernstige brand uitgobroken in do bovenwoning, bewoond door Do Vries, timmerman, in de Sledemennerstraat. Do vrouw was uitgegaan en had twee kinde ren van 3 en 1 jaar thuis gelaten. Door een of andor toeval is de petroleumlamp omge vallen, waardoor de kamer spoedig in lichter l.iaio stond. De twee kindertjes, met brand wonden overdekt, werden mat groote moeit" gered, doch het oudste kind is sedert aan de wonden overleden, terwyl het andere wei nig hoop op behoud geeft. Een gedeelte der meubelen is geborgen. Wegens het epidemisch heer- ichon dor mazelen zyn de openbare on b\j ron dere scaolen te Bost gesloten. De werkstaking der «poormg beambten in Schotland hroidt zich steed6 nit, zoodat bet gebeele aantal der werkstaker» rm reeds bijna 8000 bedraagt. Het spoorwegverkeer tusschen Edinburg en Glasgow Btaat byna geheel stil. Dat dit grooten invloed oefent op den algemeenen toestand, spreekt wel vanzelf. Zoo o. a. be gmt men te Glasgow reeds gebrek tekrygen -an steenkolen. Indien de toevoer niet epos- d e weer toeneemt, raakt ook ie voorraad uer gasfabrieken uitgeput, aoodat dan ook nog duisternis dreigt. Tot overmaat van ramp is ds stad reeds sedert eenlge dagen in een dichten mist gehuld, waardoor de gaslampen don geheelen dag moeten branden. Eenigen der grootste handelsfirma's te Edin burg, Glasgow en Dundee hebben zich be reid verklaard ale bemiddelaars tusschen de direction en de beambten op te treden, maar tot dusver is er geen vooruitzicht, dat spoedig eene schikking zal tot stand komen. Uit Pittsburg wordt wesr be richt dat drie paarden in aanraking kwamen met door den wind nedergeworpen electrische draden. De beesten hieven op ds plaats dood en vele personen werden gewond. De elec trische tram moest haren dienst op bevel der stedeiyke regoering tjjdeiyk staken. Te Lier, zoo msldt men nit Brus sel, bevroor een schildwacht In zyn scbliderhuis op een fort Te St.-Petersburg heeft zich eene vennootschap gevormd tot don bouw van arbeiderswoningen. Volgens een telegram uit Toronto heeft op de kust van New-Foundland een hevigs storm gewoed en zyn niet minder dan zestig echepon verongelukt. De geheels schade wordt begroot op 100,000 dollars. De heer Walter Flint, eenrök koopman op Borneo, is door da Dajaka ver moord. Zyn broeder is daarop aan het hoofd eener expeditie de Quarneta-rlvier opgetrokken naar het dorp Nassau en bolegerdo daar do woning van Umpal, het hoofd van hot district, die, naar allo omstandigheden doden vermoeden, de bodryver der misdaad was. Na een hevig gevecht werd het huis inge- .omen en werden Umpal met 130 zijner aan hangers gedood. Dood van koude! - Te Fiches, in het noorden van Frankryk, werd dezer dagen eene tachtigjarige vrouw, die met hare zuster, niet minder dan 60 jaren oud, samen woonde, plotselings des nachts ongesteld. Do zuster ging spoedig een geneesheer halen, maar niet verre van hare woning gleed zy uit en viel zóó, dat zy het bewustzijn verloor. Men vond haar eerst den volgendeu morgen, byna dood van koude. Zy werd bij gebracht, maar stierf eenige uren later. Iutusschen was ook hare zuster van kou eestorven.- r NGEZONDKN. Mijnheer de Redacteur/ Zoudt G(J zoo beleefd willen zyn, my voor het volgende een plaatsje in uw veelgelezen blad te willen afstaan, in de hoop, dat, met het oog op de goede zaak, andere bladen plaats en lust hebben, hot over te nemon? In de laatsto dagen, met ar en paard, de ulooio arrebanon in Loiöens omsireien be volkende, zag ik tot myne verbazing, dat >j het meorende6l van hen, die arren, nog steeds gebruik werd gemaakt van het oude scherpzetten, nl. één kalkoen langs en de andere dwars bytolvormig gesmeed. De nadeelen van mik oen beslag springen terstond ia het oog; niet alleen dat het zeer duur is, het qeen minder was, al3 het aan de gestelde eischen voldeed, maar ieder zal inzien hoe bcht de paarden zich daarmede kunnen be- zeeren, en hebben de paarden eenige malen geloopen, zoodat do kalkoenen rond, in plaat- ',ra scherp zyn, hetgeen het paard nog veel minder vast doet staan, dan in het geheet geen kalkoenon, dan moeten de Ijzers weder worden afgenomen, opnieuw in orde gebracht -tn weer ondergelegd worden. Ook dit herhaald .'fnemen en onderleggen dor yzers ie natuur- iyfc niet do methode om de voeten te cod- verveeren. Veel zou ik nog kunnen bybrengen t' t verwerping van bovengenoemd beslag, doeti zoo kort mogelijk willonde zyn, wil ik nog even een ander beslag bospreken, nl. hoi schroefbesiag. Alhoewel veel beter dan het besprokene, heeft ook dit beslag vele eigen schappen, minder aanbevelenswaardig. Hol fait van afstompen der scherpe kalkoenen blyft ook hier bestaan. Men kan evenwel na het «enigszins afstompen der scherpe kal koenen, die laten aanscherpen zonder het yzer af te nemen. By dit beslag doet zich echter ean ander bezwaar voor. Meermalen gebeurt het dat de smid de kalkoenen te bard maakt en zy door het forsch aanzetten van het paard of afgiyden van een eneffen steor. bjj den hals afbreken, zoodat de schroefdraad in het yzer blyft zitten en men daardoor tiei paard aan dien voet geheel stomp heeft. (Ge- passeerden Zondag oen tocht per ar naar 's-Molenaarsbiug en Brassmermeer makende, zag ik een paard, waarvan aan bet rechter achteryzer beide schroef,kalkoenen aan den hals waren afgebroken. Die voerman zat daar vrooiyk op het midden van het Brasomermeer!) Ik zou haast moeten vragen: leest dan nie mand van die menschen, die dagslyks met paarden omgaan, vakbladen als „das Pferd", „Nederlandsche Sport" enz.? In het laatst genoemde blad stonden in Nos. 348 en 349 van 30 Maart en 6 April 1889 artikelen van de hseren Yiruly van Pouderoyen, kapt. der ryd. artillerie te Arnhem, en Edmund Van Hoboke te Rotterdam, over het Patent-Neuss- Winterbeslag, en het was myn vast voorne men, zoodra ik de gelegenheid had, daar proeven mede te nemen. Dezen winter nn heeft my daartoe ruimschoots gelegenheid gegoven. Sneeuw om te arren was er niet, echter eene prachtige gelegenheid om daar van op het ys te profiteered. De vraag kwam echter by my op: „zou Ik Patent-Neuss- baslag op het ys kunnen gebruiken?" waar van ik uit het schryven van bovengenoemde heeren geene zekerheid had; en, om met myn paard op het ys komende, door de goè ge meente uitgelachen te worden, als myn paard tegen de vlakte ging, daarin had ik ook geen zin. Ik liet dus een paard op scherp schroefbesiag zetten, om aan de veie aanvragen, welke ik had, te kunnen voldoen en schreef middelor- wyl aan de firma Nagel en Co. to Arnhem om inlichtingen en toen die gunstig uitvielen, om eene bozoading stoekicalkoenen No. 3 Patent-Neuss. Toen ik 's avonds mijn smid mijn voorne men mededeelde en bem verzocht, voor ben paard een stel ijzers klaar te maken met vierkante gaten in de takken, voor welke gaten Ik hem een konischen doorslag gaf, welken ik van genoemde firma gratis by honderd kalkoenen ontving, keek de man my erg ongeloovig aan; hu had bepaald medelij - den net my, dat ik my zoo had laten beet nemen?! In den vroegen ochtend van den volgenden dag bracht ik de acht steekkalkoenen in de yzers en ging, met het paard en de ar nasr het Galgewater vol verwachting van de din gen, die komen zouden. Het beestje ging van den giooienden kant goed op het ys; myn knecht hielp inspannen, eed tongslag, en daar ging het over de gladde schaatsenbaan. Neen, Mynheer de Redacteur 1 het was alsof bet paard stond op het scherpste beslag, dat men zich denken kan. Heeft u lust en wilt gy u overtuigen, kom ten mynent en ik wil u eaarne proefondervindeiyk laten zien hoo de paarden op het Neusa-besiag staan en gaan en niet alleen u, maar eik belanghebbend» kan ten mynent bet Neuss-beelag zien on gaarne geef ik daaromtrent inlichtingen en desverkiezend een stel kalkoenen tegen kosten- den prys, daar hot aanschaffen van 100 stuks kalkoenen (minder kan men niet brygen) menigeen zou afschrikken, om mot genoemd beslag eene proef te nemen. U m;Jn dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn. Uw Dienstw. DieDaar, D. JUBRIAANSE, Directeur der Ryks-Uiiiversiteits- Manége te Leiden. Leiden, 24 Dei ember 1890. ALFEN. Bevallen: A. Göbel g»b. Nagtogaal, -ü. 8. Van Rooyen geb. StolwijkD. (wonende t* Gouda.) M. Klomp gob. v. d. Zijden, Z. A. H. Koorn geb. Kortekmar, Z. Overleden: J. J. Edel, jm. 5 j. G.Zwaam, jm. 31 j. 8. Van Rooyen, Jd. 1 d. (wonende ta Gouda). N. Van Leouwom, jm. 3 m. Gehuwd: P. Zuijdam en B. Tan Leeuwen. J. v. d. Hidde en A. Schouwenburg. A ARL AN DER VEEN. Bevallen: J. E. Henge- vold geb. Tan "Wijk, D. J. De Leeuw geb. Hakker, D. 8. De Graaf geb. Groenendijk, D. H. Van iiilk geb. Olieman?, D. Overleden: C. E. Van Wicringe», jd. 11 A. Den Blanken, jm. 22 j. BODEGRAYE. Bevallen: N. Kaptciju geb. Pak, D. G. Van Egdom geb. Oosteiom, Z. N. Spij ker geb. Baao, D. A. Zaal geb Van Wgk, Z. B. M. IJdo geb. v. d. Plaa, D. C. Den Nerjsel güb. Hoogendoom, Z. A. v. d. That geb. Put kamer, Z. M. Oudshoora gob. Snel, D. C. J. Molenaar, D. T. Van IJk geb. Geerekink, D. J. Van Leenwon geb. Verwoerd, D. T. B. v. d. Breggen geb. Do Komingj Z. Overleden: M. Hoogendoom, 42 j. J. Yam Achterberg, lj. H. Ten Brugge,' wed. van J. Lockermaii, 89 j. -- J. O. Zaal, 7 w. M. Y»m Leeuwen, wed. van W. Do Jong, 84 j. N. Sobce, 13 m. B. W. M. Konwenhoven, echfcgen. van \Y. KouweDhoven, 32 j. BOSKOOP. Bevallen: I. Kurjf geb. Tan Kla veren, Z. P. Geera gob. Kerabergen, Z. Gehuwd: J. A. Uittenbogaard en H. De Bar. 7<7. Bcheris en J. H. Van Klaveren. HAZERSWOUDE. Bevallen: E. II. Loominn geb. Janmaat, Z. J. v. d. Ten geb. Bating, Z. H. Uljeo geb. Koot, Z. F. Uljee geb. Koot, D. G. Van Gorkum gob. Hofman, D. H. J. Groom geb. Kaatelijn, Z. T. Dogterom geb. Hendriks, Z. H. Zonderop geb. Müjer, Z. Ovorledon: B. H. Van den Bogaard, 13 m. F. Wijaburg, wed. Hóner, 79 j. J. Patrju, 14 m. W. Zintel, jm. 7 m. A. Schenkels, jm. 26 j. C. J. Van Paridon, jm. lid. H. Rohreij, jd. 8 m. J. C. Gaarkeuken, jm. 3 m. KOUDEKERK. Bevallen: K. Van Leeuwen geb. Do Jeu, D. E. Leenheer geb. Larrewrjn, Z. M. Van Harakamp geb. Van Klaveren, D.W. Vergunst geb. Burggraaf, Z. Overleden: K. Omweraloot, 4 m. OUD8HOORN. Bevallen: L. Keelewoudt geb. Coodee, D. M. M. Van Oordt geb. Van Oordt, D. J. 11. Van Egmond geb. Van Wglt, D. C. Tam Kalkeren geb. De Raad, Z. N. Van Schalkwijk geb. Stoffijn, D. Overleden: K. d. Neut, jd. 3 J. J. v. d. Hegden, Jm. 8 m. D. J. v. d. Wagt, JnL 8 Gehuwd: A. Reeriogh, wednr. 42 J. ei A. v..«k Lede, Jd. 46 J. TER-AAR. Bevallen: J. Van Egk geb. Marbus, D. A. Kordes geb. Van 't Woud, Z» (X A. Cftta geb. Viaaer, twee D. Overleden: C, Stegman, wed. van K. Hek man, 75 j. UCaTiTBRHTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 14 tot en met 20 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Start dk. 14 Deo. 4.30 7.— 7 16-G 15 4.30 7.16 8 J6.9 16 4.30 7.— 7 0.9 17 4.30 7.15 8 7-0.8 18 4.30 7.15 7 '-7.0 IJ) 4.00 7.— 8 r-9 20 4.30 7.15 0.9 Dit beteekent: Wannoer men 5 entio fee-' 143.6 liters per uur vtn zulk gta verbrandt is c- Sugga London-Argand-Standard burner No. 5. -'Mit te wordt ec-n Jicht verkregen, dit 'in. ïjturkte g- jk t. met 16.6, 16.9 enz? Stand:-r.rók-■&-rah" un due kaaia 20 graina 7,? gTCsaa&r. Spermacei uur vorbr&ndt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2