Het 0. M., repliceerendo, hatwlstte dat er e enige verkorting der -e/filon van den ver dachte heeft plaats getjad. Ingevolge de be palingen van de wet heeft de dagvaarding plaats gehad, doch in het belang van den VLdachto ie do tormyn zoo kort mogelijk ge nomen. Do verdachte bleef niettemin volkomen bevoegd om verzet aan te teekeaen. Uitspraak heden over 8 dagen. Uit Oegstgeeet schrijft men ons: Onlangs maakten wjj molding van eene diefstal! van steenkolen uit eene schuit, lig gende onder dezo gemeente. De politie te Leiden, bijgestaan door die van Oegstgeest heeft thans den bedrijver opgespoord, name lijk zekeren D., thans te Leiden woonachtig Voorts is nog gebleken dat dit dezelfde persoon is, dio zich aan het ontvreemden van bloemkoolen heeft schuldig gemaakt. Bij huiszoeking zpn nog verschillende voor werpen, als een horloge, een kruiwagen, eei vat, alle onder deze gemeente ontvreemd, ter zijnent gevonden. Genoemde persoon be dreef deze diefstallen met zijn vjjftierjarigen zoon, die alle gevorderde inlichtingen daarom trent heeft gegeven. Zon dag-morgen ongeveerhali twaalf had eene juffrouw uit Noordwgk bij het uitstappen van de tram te Katwgk-Binnen het ongeluk met hare japon tusschen de rem der machine te komen, waardoor ze eenige meters medegesleept en aan een arm en been verwond werd. Gelukkig had dit geene andere gevolgen dan een kwartier vertraging in den dienst. Hot gerechtshof te 's-Hage 63ft. met vernietiging van het vrijsprekend vonnis der Haagsche rechtbank, een werkman ti Aarlanderveen tot 3 maanden gevangeniss'rai veroordeeld wegens mishandeling van eer- student in een logement te Alfen. De hardrijderij te Wadding s- voen op Vrijdag om prijzen en premiün van ƒ25, ƒ10 en 5 ging wegens 't ongunstige weder niet door. Vermoedelijk zou deze nn beden plaats hebben. Brand te Amsterdam. De olie- pakhuizen van de firma F. Alberdingk ei Zonen aan de Brouwersgracht, bij de Binnen Oranjestraat, zijn voor een groot deel esm- prooi der vlammen geworden. De firma oefende bare zaak in oliën uit ii vier pakhuizen. In één daarvan, het derdi gerekend van de BiDnen-Oranjestraat, bemerk ten Zaterdag-avond drie van de acht werk lieden, tegen hatfzes in de ruimten werkzaam dat doeken, gespreid boven groote bekkens met patent-olie, in vlam stonden. Zy riepen hulp, poogden met zand en water het vuui te dooven, maar werden gedwongen te vluch ten. Eén hunner alarmeerde de brandweer en toen hjj terugkwam, sloeg de vlam reeds uit. Ds brandweer rukte aan met groote macht, van alle kanten in de buurt werd gewaar schuwd. De commandant, van wien tien minu ten te voren in de raadszitting een schrijven was ingekomen dat hij zich op dit oogenblik ongeschikt achtte het bevel te voeren bjj brand snelde naar de plaats waar de vlammen woed den en nam als gewoonlijk de leiding op zich. Het pakhuis, waar de brand ontstond, was in weinig tijds in lichterlaaie en daar de ruimten binnendoor gemeenschap hadden, was er vrij spel voor de vlammen Daar alle rich tingen. Vyf brandkranen, zeven stoomspuiten, een paar handspuiten en de „Jatr Van der Heijden" kwamen in werking. De laatste lag in een slop voor de kazerne op de Prinsengracht. Door eene pas voor rekening der heeren Deich- manD en Vom Rath gezaagde geul in de Prinsengracht en in de Brouwersgracht ver haalde de spuit spoedig tot vlak voor de bran dende gebouwen. Uit ongeveer 25 straalpijpen werd water gegeven op da zich steeds uitbreidende vuur zee. Do wind was naar den kant van de Oranjestraat. Tien straalpijpen lagen door de in veie gadeelten verhuurde buizen van de Vinkenstraat, waar weenende vrouwen do meubeltjes uitdroegen. Tusschen de achterzijde dezer huizen en brandende pakhuizen, twee waren spoedig in vlam en de beide andere konden slechts ten deele, meest uitwendig, worden gespaard is eene groote open ruimte. Toch zouden die achterhuizen gevaar hebben geloopenware het vuur niet van achteren met groote energie bekampt. Links en rechts op de daken der belendingen manoeuvreerden de brandwachts met straal pijpen; voor, op ds straat, werden krachtige waterstralen geworpen in de vuurkolk, welke soms reusachtige vonkenregens verspreidde, dan weer opdwarrelde tot groote vlammen, aan op een achtergrond van rooden gloed dikke rookwoiken, grijs en "mollig, of zwarte gepluimde massa's uitwierp. p;en vreeseiyk schoon schouwspel, De brandweer slaagde En hare zorgen de belendingen te beschermen, zoowel naast els achter de pakhuizen, die van binnen nagenoeg geheel werden vernield met hun kostbaren inhoud. Van het derde pakhuis van de Binnen-Oranjestraat af gerekend viel het bovendeel van den gevel even halfzeven naar beneden. Aan de andere zijde der gebouwen zijn pakhuizen gevuld met tabak en rijst. Door de aanwezigheid van vele reservoirs met patent-olie (de totale hoeveelheid wordt gezegd -400,000 KG. te bedragen), welke ge lukkig open zijn en dus niet barsten, maar alleen lekken, wakkerde de brand telkens aan, zoodat te balféén een der pakhuizen van onder tot boven in brand stond. Dezo op flikkering was echter spoedig bedwongen. In wendig toonden de pakhuizen, vooral he laatste (No. 232), telkens eene vuurzee. De brandweer had te halféén hoop den brand tot de pakhuizen en de fabriek beperkt te houden. De hooge schoorsteen dezer laat ste is omstreeks halftwaalf ingestort, geluk kig in de richting van de brandende percee- len, waarvan de achtergevels vernield werden zoodat geene meerdere ongelukken plaats had den. De wind was naar het oosten gekeerd zoodat de vonken over de Brouwersgracht vlogen. Deze wind bracht vorst mede, waar door het terrein langzamerhand een ijsveld werd. Tegen 1 uur voorzag de stadsreiniging hierin door het strooien van zand. Van af een zolder in de Vinkenstraat nam een verslaggever van het „Hbl." een over zicht van de ramp. Voor hem lagen de ruïnes van de machinekamer, waarboven de brand was aangekomen, terzijde een groote vuur poel. Daar schijnt een groot aantal vaten gelegen te hebben, althans telkens verrees met een sissend geluid eene hooge vlam, door eene rookwolk achtervolgd een oogenblik van duisternis en terstond daarop weer hetzelfde tafereel. Wel 10 minuten duurde dit schit terende schouwspel, om langzaam op te houden. Omstreeks halftwee was de vuurgloed bijna geheel verdwenen en kon men den brand als geheel bedwongen beschouwen. Tdrwjjl op ds Brouwersgracht tegen het vuur werd gestreden, werd de brandweer gealar meerd voor een uitelaanden brand in de Focke- Simonstraat 32. Van de posten Albert Cuyp- straat, Pieter Vlamingstraat, van hst Weesper- er. Leidschepiein reden de met een paard bespannen handspuiten er heen. Eene stoom spuit was van ds Brouwersgracht gezonden, doch bleek onnoodig en was spoedig weer aan het werk bij de pakhuizen. Het de wer king van twee brandkranen werd deze brand spoedig gebluscht. Het proces-Eyraud. De derde zitting van het proces-Eyraud is zeer rumoe rig geëindigd. De geneesheer der gevangenis, de heer Jules Voisin, weigerde te geiuigen, omdat het beroepsgeheim hem dit zflns inziens verbood. De advocaat van Gabrielle Bompard onthief hem namens zijne cliënte van de verplichting tot zwjjgen, maar de geneesheer, die Gabrielle in de gevangenis had behandeld, bleef weigeren. Het publiek gaf toen ttekenen van afkeuring, hetgeen den president noopte de zaal te doen ontruimen. Niet zonder moeite en onder groot rumoer werden toen de nieuwsgierigen door de politie verdreven. In de volgende zitting hield de bekende jurist Liégeois, uit Nancy, een uitvo9rig betoog over hypnotisme, dat niet alleen het publiek, maar ook den president te lang voorkwam De heer Liégeois is hooglesraar in de rech ten te Nancy en dus geen geneesheer, en daarom voor de justitie niet toegelaten om ds vatbaarheid van Gabrielle voor hypnotisme te onderzoeken. Da geneeskundige dr Bern- hoim, z(jn stadgenoot, was wegens ziekte verhinderd. De heer Liégeois had den geheelen tyd noodig vóór de pauze en ook daarna hc-rvatio by zpne verklaring, welke hij besloot met eine herinnering aan de woorden van den raadsheer Ferey, die in 1835 een dergelijk proces leidde: „Ik zou mjj liever de hand laten afhouwen, dan den beschuldigde voor schuldig te ver klaren." Het tweede gedeelte van het betoog over hypnotisme van don heer Liégeois werd met grooter aandacht aangehoord dan het eerste. Evenwel sluimerde Gabrielle Bompard onder de hand in, blijkbaar gehypnotiseerd door do lengte van het wetenschappelijk betoog. Do presidsnt gaf toen het woord am dr. Brouardel om zijn standpunt tegenover het betoog van professor Liégeois te handhaven. Dó heer Brouardel sprak als zijne moening uit, dat de heeren Liégeois en Bemheim meer malen de slachtoffers zijn geworden van on waarheden, welks verteld werden door de personen, op wie z;j hunne proeven namen. Dat de heer, Liégeois zich vergist, schreef dr. Brouardel hieraan toe, dat de hoogleeraar zich bij zijne proefnemingen niet door een praktizeerend geneesheer heeft laten bijstaan. De heer Brouardel eindigde zijn betoog aldus „M(jne persoonlijke meening is, dat Gabrielle Bompard in de zaak-Gouffé aan geene enkele suggestie heeft gehoorzaamd, maar dat zij daarbij met eene volkomen helderheid van geest heeft gehandeld." De geneeeheeren Mottet en Ballet verklaar den het in dezen geheel eens te zijn met dr. Brouardel. Gabrielle's advocaat, Robert, ver langde dat nog ten overvloede tot voorlichting der juryleden door de heeren Brouardel en Liégeois eens proefneming met Gabrielle Bom pard zon genomen wordeD. De procureur generaal verzette zich tegen dit verlangen, op grond dat dergelijke proef nemingen geheel nutteloos zouden z(jn en slechts kunnen dienen om het proces te rek ken. Het hof beraadslaagde daarna eenigen tijd en kwam tot de slotsom, dat het voor stel van den advocaat Robert niet kon wor den aangenomen. Derhalve zal geene openbare proefneming met Gabrielle Bompard, waarop het nieuwsgierig publiek had gerekend, wor den gehouden. In de volgende zitting werd Michel Eyraud door het hof van assises der Seine veroor deeld tot do doodstraf en zjjne medeplichtige Gabrielle Bompard tot 20 jaren dwangarbeid. Vóór deze uitspraak was Eyraud zeer kalm. Gabrielle zag buitengewoon bleek. Na het hooren van het vonnis bleven bel den onbeweeglijk. Alleen zeide Eyraud dat hy die uitspraak verwacht had, terwijl Gabrielle met een zucht van verlichting tot haren advocaat sprak: „Nu is het eindelijk gedaan." Daarna werden beide veroordeelden weggeleid. Onder het publiek heerschte er veel rumoer. Op raad van zijn verdediger, den heer Decori, is Eyraud besloten in hooger beroep van het vonni3 te komen. In hunne cellen zijn de veroordeelden nu zeer terneergeslagen en men zegt dat zij niet wilden eten. Eyraud wierp zich in zijne cel op zijn bod en weende langen tijd. De heer Decori heeft hem des avonds een bezoek gebracht en deed hem zjjn cassatie verzoek teekenen. Ook do heer Robert bezocht Gabrielle. Deze heeft gevraagd om naar Nieuw- Caledoniö vervoerd te worden. Rlvlcrbe richten. Terschelling, 20 Dec. Dó postboot „Ter schelling" heeft tweemaal vruchteloos beproefd uit Harlingen te komen. De haven is hier vol ijs. Voorst, 20 Dec. De IJssl zit over de geheele breedte dicht. In deze nabijheid is evenwel ongeveer 1600 meter open water. Deventer, 20 Dec. In de ijsbezetting is geene verandering gekomen. Van af de schip- tot de spoorbrug is blank water. Kampen, 20 Dec. Op den IJssl bleef de ijsbezetting onveranderd. De communicatie met het Kampereiland wordt hier en te Graf horst onderhouden door eene sleuf in het Ganzediep met pont. Voorts wordt de IJsel overal te voet gepasseerd. Deutichem, 20 Dec. Daar de IJsel te Does burg tot aan de ligplaats der schipbrug is dichtgevroren, is deze gisteravond weder gelegd. Geveilde pereeeleu. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 20 Dec., ten overstaan van den not. L. J. C. A. GordonDrie huizen in de Korte Paradijssteeg, Nos. 72, 74 en 76, ge combineerd kooper C. C. Van Ingen q.q., voor ƒ2085. iTEN L-A. W Frankrjjk. De Senaat heeft de begrootingen van eere- dienst, justitie en binnenlandsche zaken iD haar geheel aangenomen, benevens de arti kelen 1 tot 40 der begrooting van oorlog. Uit Parijs wordt geschreven: Mogelijk besluit de minister van financiën den termijn voor de uitgifte der nieuwe leening te stellen na de liquidatie van midden Januari, om de aanstaande ultimc- iquidatie niet te hinderen en w(jl in het begin van Januari veel divi denden worden ontvangen. .Ooltaoiüand. Met de keizerin van Duitschland enden jongen prins gaat het zeer goed. De voor zitters van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag hebben tot den keizer en de keizerin adressen van gelukwenschen gericht. Groot-Britauulé. De Brit: c ie Zuid-Afrika-maatschappij ver- klaait, nog geene mededeeling van de regee ring betreffende Monicaland ontvangen te hebban, zoodat de bewering van Portngeeeche zijde, dat de Engelsche regeering bevolen zou hebben Massikesse-land te oniruimen, voor barig zoude z(jn. Toch zou de Portugeesche regeering thans besloten hebben, hare expe ditie naar Mozambique uit te stellen tot den 7den Januari. Volgens de Eogelsche bladen wordt eene nieuwe Bank in Afrika opgericht, onder den titel van de „African Banking Corporation (limited)." Het kapitaal is 2.000.000 pd. st Inschrijvingen worden aangenomen door de Mortgage, Loan and Finance Comp. (limited^ Een der met prof. Kocbs lymph behan delde patiënten is in het hospitaal te Edinburg bezweken. Gemeenteraad, Zitting van hedennamiddag te tioee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Bool, Knappert, Van Lidth de Jeude, Ziliesen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andrtfe, Van der Breggen,Van Reenen, Lo Poole, Verster van Wulverhorst, De Sturler, Van HoekeD, Cock, Tieleman, Koetser, Zaal berg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Vooidat tot de lezing der notulen wordt overgegaan, legt het nieuwe Raadslid, de heer Van Lidth de Jeude, de by de wet voorge schreven eeden af, waarna de Voorzitter hem gelukwenscht met het in hem door de kiezers gestelde vertrouwen, en de hoop uitspreekt dat hy veel genoegen in zpne betrekking zal ondervinden en zjjne werkzaamheden zullen strekken tot heil der gemeente. (Applaus). Na leziDg en goedkeuring der notulen deelt de Voorzitter mede dat waren ingekomen eene dispositie van Ged. Staten van Zuid- Holland ten geleide van het goedgekeurd Riad8besluit tot afstand aan grond van de Watersteeg aan den heer A. Somerwil Az. en een verzoek van W. Van der Hoogt om eene waterloozing te maken naar de UiterBte- gracht, vóór perceel No. 14. Verder is in de Leeskamer neergelegd de voordracht ter benoeming van een derden onderwyzer aan de school 3de klasse No. 3. Daarna kwamen aan de orde do volgende punten der agenda: 2°. Benoeming van een Wethouder. S°. Idem van drie leden der Commissie van Financiën on uit dezon van den Voorzitter. 4°. Benoeming van eene leorarea in de Engelscbe taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (262) 5°. Idem van oen lid der Commissie voor de Bewaar scholen. (264) 6°. Idem van een derden onderwijzer aan do school 8de klaaeo No. 1. (272) 7°. Yorzoek van de Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Qnick", om het gymnastieklokaal der school aan de Van-der-Werlatraat to mogen gebruiken. (269) 8®. Idem als voren van Dr. H. J. M. Boonaeker om oen lokaal der Kweekschool voor ouderwijzere to mogen gebruiken voor het honden van een cnrsna. (260) 9°. Voorstel betrekkelijk het maken en herstellen van eenigo bliksemafleiders. (261) 10°. Idem tot aanschaffing van sohoolbanken voor do school Brandewijnateeg. (261) 11°. Verzook van P. Koe, om een zerkje te loggen. (263) 12°. Voorstel tot verhooging van de Jaarwedde van den Amannenais voor natnnr- on schetknnde aan do Hoogere Burgerschool en het Gymna sium. 1265) 19*. Idem betrekkelijk de vroeger aan de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij verkochte gronden aan do Zijl. (266J 14°. Verzoek van J. Meyer Sr., om eene stoop te leggen aan de Zonneveldsteeg. (267j 15°. Idem van Movronw de Wed. Sobole, om vrijstel ling of torogbetaliDg van schoolgeld Middelbaar en Lager onderwijs. 1268) 16®. Voorstel betrekkelijk do verbetering en de ver huring van het Schuttersvold. (269) Benoemd werd tot wethouder de heer inr. J. J. Schneither met 15 stemmen. Verder waren uitgebracht op heeren De Sturler 4, Juta 2, Driessen, Alma en Kaiser ieder 1 stem, terwyl 2 biljetten in blanco waren. De heer Schneither, die, gelijk men weet, behoorde tot de commissie van financiën, welke haar ontslag genomen heeft wegens verschil ven meening met den Raad en B. en Ws., dankte den leden voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaarde de benoeming aan te nemen. Dientengev-lge stelde de Voorzitter voor om nu ook dadeiyk over te gaan tot de be noeming van een wethouder voor den burger-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2