i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 December. Feuilleton. Aan den rand des af'gronds. Naar het Duitsch. Wordt vcrwtyü.) PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN? Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer O.ftT.t. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. 9461 IDinscIag: 23 J3èeesïv'-1 Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Dec., Jan. en Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cents voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. ÓfëUsieele Keimi»«feviEgen, De Burgemeester dor gemeente Leiden brengt tor algemeene kennis dat de gemeenteraad in zijne zitting van boden tot Wethouder der gemeente heeft benoemd don heer Mr. J. J. SCHNEITHER, die tevens is benoemd tot Ambte naar van den Burgerlijken Stand. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 2 2 December 1890. DE KAK TER. "WU achten het een plicht nog even terug te komen op de soiree (den gezelligen avond), in den Schouwburg alhier in Januari voor het bekende doel te geven en waarvan w(j in ons vorig nummer reeds mededeelden een schema van h9t programma, dat het bestuur zich heeft voorgesteld dien avond te doen volgen. Morgen zal een aanvang gemaakt worden met de aanbieding der inteekenljjsten. Zeer aangenaam zal hot voor het comité z(jn, indien men op die lgsten in de rubriek vrij willige bijdragen zal willen te kenr.on geven of uitdrukken of men genegen is bij te dragen in den vorm van levensmiddelen, kleederen of dekking, welk een en ander metriankbaar heid zal aanvaard worden. Eigenaardig voorzeker is het, dat een 20-tal dames zich bereid heeft verklaard die lijsten den ingezetenen te komen aanbieden. Dat is er een sprokond bewijs van hoeveel toewij ding men heeft voor het goede doel, dat het plan beoogt; dat toont ook sympathie met het plan zelf. B{j voorbaat zfl een woord van dank, van hulde voor dat bewijs, voor die daad van liefde gebracht. Wü gelooven te kunnen vertrouwen op een goeden uitslag. Heden werd ten Raadhuize alhier de openbare her»erhuring gehouden van het recht van bevisschen van een gedeelte der Haarlemmertrekvaart van af het tolhek tot aan den achtkanten watermolen, waarvan de gunning onlangs niet heeft plaats gehad. Thans is daarvan voor de som van f 47 's jaars huurder geworden de heer J. C. Spaargaren, viachhandelaar onder Oegstgeost. 4) „Ja", zei Römer, „ik heb nu toch meer vrijen tyd dan ïntf lief is. Morgenavond ga ik naar de „Bijeenkomst." Hij wees op eene donkere poort. „Hier is mijne woning. Goeden nacht, Frits I" „Berold scheen den afscheidsgroet niet te hooren. „Een paleis heb je ook juist niet uitge zocht, Willem", merkte hij op, terwijl hij het lange smalle hofje spottend monsterde, „al doe je ook alsof je ©on graaf waart I Raar ben ik me nu voor jouw genoegen met mijn lam pootje door de geheele stad gestrompeld en nu krijg ik nog niet eens een stoel om uit te rusten! Laat het maar, ik b9gryp het al; moeder de vrouw wil dat niet... Lat komt wel meer voor; goeden nac'nt dan maar. In mijn buis bon ik baas. Wanneer ge mij dus nog iet a te zeggen hebt. Zóó hoor ik het grasg! Ik ben er bl'j om, Willem, dat jy niet onder de pantoffel Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's-Hage is heden o. a. aanbesteed het onderhouden van en het doen van herstel lingen aan de gebouwen der Rü^jb-universiteit te Leiden, gedurende het jaar 1891begroo ting ƒ28,850. Minste inschrijver was de heer J. Van Dam, te Leiden, voor 26,988. Bij de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 1000, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: ƒ480; 52, 26.50, 5.80 en 2.80; de laagste: ƒ480, 52, 26 50, 5.50, en 2 75. Men meldt ons uit Oegstgeest dat de navolgende circulaire door den burgemeester aan eenige ingezetenen is gezonden „De dagbladen behelzen verschillende mede- deelingen betreffende hardrijden op schaatsen, verlotingen, collecten enz., alles ten behoeve van armen in dit barre jaargetijde. Zal dan de gemeente Oegstgeest, een der welvarendste dorpen dezer provincie, daarin achterblijven, terwijl ook hier huisgezinnen worden aange troffen, welke aan voedsel en dekking gebrek hebben? Is het onverschilligheid in het lot der ars0n$*Voorzeker neen; want de spre kendste bewijzen van het tegendeel zijn voor handen men hoort dan ook fluisterenwan neer zullen mannen opstaan om daaraan den stoot te geven? „Die fluisterende stemmen zijn tot mü ge komen, en het is dientengevolge, dat ik de vrijheid neem u uit te noodigen om Dinsdag a. s., des namiddags te twee uren, ten Raad- huizo dezer gemeente te willen komen om met mij de middelen te bespreken ter voor ziening in den nood der armen, en eene com missie daarvoor te benoemen. „Ik twijfel niet, of u zal aan mijne roep stem gehoor verleenen en aan mijne uitnoo- diging voldoen." Met goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie is door den Raad der gemeente Oegstgeest aan het Algemeen Armbestuur aldaar een subsidie van 450 toegekend. De groothertogin van Saksen-Weimar heeft voor f 1000 deelgenomen in de verloting ten bate van het Burgerziekenhuis te Am sterdam. Gemengd Nie'uwiy.. Het was giste re'n als 't ware kermis op het Galgewater. Het ijsvermaak was er in vollen gang. Behalve de vele schaat senrijders bewogen zich ontzaglijk vele wan delaars over de bevrozen watervlakte, die zit. Als ik eene vrouw had, die mij den om gang met mijn ouden kameraad zou verbie den, dan ik ben anders een doodgoede kerel, maar mijn recht, daar moeten zy afblijvenI - Iets te zeggen? - ja, ik heb je velerlei te zeggen wat ik moeilijk op straat kan doen. Maar", voegde hij er met brutale openhartigheid aan toe, „ik heb een schan- daligen dorst, Willem. „Ge zult een borrel hebben." „Werkelijk? Nu, dan is het tor liefde van jou, Willem! Zonder gekheid, slechts om jouwentwil. Je weet zoo wat van niets, arme vent! Er is iets aan het gisten, Willem; als het goud regent, zult gij er by zijn, laat dat maar aan mij over." Zy traden de donkere poort in, sloegen linksom en gingen twee uitgesleten treden op in een klein huis, een van de netste der lange ry. Romer opende de keukendeur. „Kom binnen, Frits!" „Goeden avond!" bromde de .straatveger, de klep van zyne müts aanrakende Vervol gens monsterde hy met ee e oofofeschaamde vrypostigheid het vertrek en do familie van zijn vriend. De keilden was niet groot en zag er een beetje berookt uit, daar de huisbaas haar in lang niet had laten witten; maar de tafelen niet altyd buiten de banen der ryders bleven, wien het rijden daardoor niet gemakkelijk werd gemaakt. Het ware wel wenschelyk dat de voetgan gers zich in het vervolg zoo veel mogelyk buiten de baan hielden, evenals nu ook de arresleden, welke eveneens niet ontbra ken en alzoo aan het wintergenoegen leven en beweging byzetten. De met twee paarden achter elkaar bespannen arreslede van den heer Borgerding troic wegens haar kranig voorkomen en nette optuiging niet het minst de aandacht. Do pachter van „Rhynzigt" heeft den ryders en wandelaars zeker geen gering genoegen gedaan door het ysloest met muziek te deen opluisteren, waardoor zyne inrichting, welker c-afó en bordes voor iedereen openstonden, het middelpunt der beweging werd. Erkentelyk tegenover het personeel van het Staatsspoor zullen de ryders ongetwyfcld ook zijn, omdat het de brug van delyn Leiden Woerden in tegenstelling van vorige jaren niet langer gesloten hield dan voor het laten passeeren der treinen noodig was. Door het openlaten der brug werd thans veel ongerief voorkomen en kon men nu het geheele Gal gewater van de stad af, beryden, ten gevolge waarvan het ook aan „De Vink" zeer druk was. Niettemin was het bezoek aan de baaD der „Leidsche IJsclub" eveneens beter dan andere dagen, omdat velen zich daarheen hadden begeven wegens de vele scheuren in het Galgewaterys. Do jeugd was er vooral goed vertegenwoordigd, v/aardoor zelfs h6t plan werd geopperd eene geïmproviseerde hard rijderij te doen houden. Vele jonge kampioenen meldden zich by het bestuur aan en zoo ontstond er op de middelbaan een geregelde, hardnekkige stryd om taartjes en appelbollen. De kamp vond blykbaar veel belangstelling, getuige het talryke publiek, dat zich om de baan schaarde. Ook op andere gedeelten in en om de stad was het zeer woelig. "Waar de gelegenheid zich slechts aanbood, werd schaatsen gereden. "Woensdagmiddag a. s. zal er, blykens eene in dit nummer voorkomende advertentie, op de baan der „Leidsche IJsclub" eene officióele hardrydery gehouden worden van jongelieden. Een lid dier club heeft zyne sympathie jegens de vereeniging getoond in den vorm van eenige losse sigaren voor de werklieden aan de baan en een kistje sigaren voor het bestuur. Eene matinee bracht heden leven en vroo- lykheid op de spiegelgladde baan der IJ>club. stoelen waren keurig netjes, potten en pannen stonden en hmgen in de beste orde tegen de muren, en de blikken koffiekan glom als het mooiste zilver. Een petroleumlampje brandde op tafel, waaraan Hans, de oudste, met eene lei zat, geheel verdiept in zyn schoolwerk voor den volgenden dag. In eene kleine wa8chmand lag de jong3to languit te spar telen. Juffrouw Romer stopte by voorkeur, zooals vele vrouwen uit het volk, hare kleine kinderen in waschmanden. Eene vrouw, die het erg druk heeft, behoeft dan niet zoo op te passen, als by een wieg of kinderwagen; valt het schaap er by ongeluk eens uit, dan is het niet zóó hoog, dat het kwaad zou kunnen. De vierjarige Martha zat op een krukje er naast en gevoelde zich heel gewichtig en voornaam, dat zy als oudere zuster op het pakje goed mocht passen, waar een menscbje in lag, terwyl hare moeder voor de kachel stond en m een dampenden pot roerde. Zy was niet meer dat beelderige mooi schepseltje, dat Willem Römer vóór acht jaar trouwde. Het mooi blond haar, dat toen zoo weelderig om haai voorhoofd krulde, was gladder en bleeker geworden en was in twee 6tyve vlechten van achteren opgestoken; Waarrond gezichtje was door teleurstellingen heel wat Ons wordt verzocht de lezers van dit blad nog eens te herinneren aan het fraaie, vroeger reeds beschreven presenteer blad, dat by den heer P. Somerwil, op de Breestraat alhier, i3 tentoongesteld en tevens daaraan, dat de opbrengst der verloting er van geheel bestemd is voor broodelooze v»'erk- lieden, die thans als schippers en tuinders niets kunnen verdienen, zooals ook vroeger reeds meer uitvoerig vermeld werd. Het lot kost niet meer dan n gulden. Twee bom etjes voor levensmiddelen voor de gezinnen dier werklieden werden in eene bus langs de ijsbaan op den Rijn van de club Leiderdorp-Zoeter- woude gevonden. Dank den gever! In de straat op de Middelste- gracht alhier was in de gasleiding eene lek kage ontstaan, waarmede do directeur dor stedelyke gasfabriek werd in kennis gesteld. Weldra was toen het gebrek verholpen. Dicht daarby werd in eene woning eene bejaarde vrouw ongesteld gevonden. Haar man was te Gouda werkzaam en hem werd door de politie per telegraaf van de ongesteldheid bericht gezondeD. Hy kwam dan ook over. Inmiddels had do commissaris van politie er ook voor gezorgd dat dor vrouw geneeskun dige hulp werd verleend. Een en ander deelen we mede ter weer spreking van de loopendo geruchten, als zou er binnenshuis eene gasontploffing hebben plaats gehad, waarby zeven personen be dwelmd zouden geraakt en reeds één over leden zyn. Beklaagd een winkelier te Lei den te hebben opgelicht voor een aantal bont mutsen, een paar dozyn zakdoeken, tien knot ten sajet, eenige zyden doeken en nog ver schillende andere goederen, had zich heden voor de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden F. P. E., een 16-jarige bengel, die reeds twee vonnissen wegens op lichting had ondergaan. De „veelbelovende" knaap bekende zonder blikken of blozen het hom ten laste gelegde. Het O. M. vorderde veroordeeling van den knaap tot 18 maanden gevangenisstraf. Ü9 verdediger, mr. J. M. Van Stipriaan Luisijius, hoewol er geen gebruik van makende voor zyn cliënt, wees er op dat het recht van den verdachte is geschonden, daar geen 8 dagen zyn verloopen tusschen de verwyzing en de dagvaarding. In het belang van den knaap, om hem niet te verharden en onverschillig temaken, vroeg pleiter het opleggen van eene lichtere straf. langer, hare wangen waren van rozenrood matgeel geworden. Slechts bare oogen waren nog mooi, haast nog mooier dan in hare meisjesjaren. Toen scheen haar schitterende blik te vragen of het hart wel groot genoeg was om al heb geluk te omvatten, dat uit alle hoeken der wereld den menschen toelachte; nu lag er eene weemoedige verbazing in, dat zooveel glanzend goud in grauwe stof veranderen kon, maar tegelykertyd een onuitputtelyke schat van goedheid en geduld. Zyzelve droeg een donker, eenvoudig katoe nen japonnetje, maar haar jongen had knoop laarzen en een Jakensch pakje, en kleine Martha zag er in haar blauw jurkje meteen helder schortje als een wassen popje uit. Willem kuste zyne vrouw vluchtig op het voorhoofd. „Kom binnen", zei hy tot zyn gozel. Berold ging naar tafel en kneep den jongen in zyne wang. „Ook al aan het zwoegen? Malligheid! Al studeert ge je hoofd ook vol, ge moet toch je heeie levenlang tobben, dat wil zeggen, wanneer ze je voor dion tyd by de soldaten niet doodschieten." Greta hielt haren man vast.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1