<§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 December. Feuilleton. Uit Dostojeffski's jeugd. K°. 34 yfi JDoudcrdag X© I^eceiiiLer. A®. 1C30. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poatn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Von 1G regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren bolton de stad wordt 0.10 berekeDd. woude (Hooge Ryndyk), zich hoenspoedden naar het catechisatielokaal der Ned.-Herv. kerk, alwaar de dames der Naai-Vereeniging „Dorcas" aan circa honderd arme huiegezinnen hare gewono jaariyksche uitdeeling hielden van de door hen in het afgeloopen jaar ver vaardigde kleedingstukken en aanverwante artikelen. Door milde bijdragen van particu lieren uit genoemde gemeenten waren zy in staat gesteld, om daarenboven nog een 14-tal wollen dekons onder de bedeelden uit te reiken. Moge dezo zoo nuttige Veroeniging steeds in bloei toenemen en zich meer en meer in den geldelyken steun der ryk be deelden verheugenten einde alzoo nog eene reeks van jaren een verrassenden dag aan behoeftige lieden in dit barre jaargetyde te kunnen bereiden! Men achryft ons heden uit Zoeterwoudo De gelden, welke zich bevonden in de Armen bus, daarin gestort by gelegenheid van het sluiten van huwelyken, bedroegen over oenige jaren ƒ156 en zyn verdeeld onder de in deze gemeente zich bevindende instellllngen van weldadigheid. De ljeer F. P. Bos, liberaal, is heden verkozen tot lid van den gemeenteraad van Alfen. De plaatselyke schoolcommissie te Wad dingsveen confereerde Maandagavond met de hoofden der beide openbare scholen, ten einde onderling zaken te bespreken in het belang der schooljeugd. Alle leden waren tegenwoor dig, behalve ds. Peter, die naar elders is ver trokken. H. M. de Koningin-Regentes heeft ge- neraal-majoor C. H. F. graaf Dumonceau be noemd tot adjudant generaal van H. M. Ko ningin Wilhelmina. Voorts tot particulier secretaris van H. U. do Regentes, den par ticulier secretaris van wyien den Koning, jbr. S. M. S. De Ranitz, en tot hofdame jonk vrouw A. J. Juckama van Burmania baro nesse Rengers. Door den minister van justitie is eene circulaire uitgevaardigd, waarby zonder eenig voorbehoud wordt gelast aan alle onder zyn departement ressorteerendo ambtenaren, in wier handen eeden plegen te worden afge legd, om voortaan, in plaats van trouw aan den Koning, te doen zweren trouw aan de Koningin. Men meldt dat er een plan is gevormd om te Amsterdam e9n standbeeld op te richten voor onzen overleden Koning Willom III en dat men het beeld van den vorst wenscht te vereeuwigen in a Imiraals-nniform. De heer Domela Nieuwenhuis heeft een memoriepost op het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken voorgesteld voor de oprichting van een centraal bureel van statistiek. De minister van oorlog heeft aan da Tweede Kamer toegezonden het verslag der commissie, belast met het onderzoek nopens- de watervoorziening in oorlogstyd van Amster dam en (uitsluitend ter kennisneming en onder voorwaarde van verzegelde terugzending) hek plan van de stelling van Amsterdam. Tweede Kamer. By de algemeene beschouwingen over da begrooting van het hoofdstuk Justitie, dienst 1891, werd door don heer Veegens gewezep. op de onvolledige naleving der arbeidswet, vooral in de steenfabrieken. De coöperatiewet en hare verkeerde toe passing had de heer Van Kempen voor zyn aandeel in de algemeene beschouwingen ge kozen, terwyl de heer Van der Velde de vogelen- en jachtwet besprak en ook nog even de arbeidswet aanroerde ten opzichte van de bleekeryen. Door den heer Domela Nieuwenhuis werd gewezen op den langzamen gang van zaken, waardoor veel wordt uitgesteld, dat noodwen dig geregeld moest worden, terwyl de heer Hartogh aandrong op vereenvoudiging in de berechting van politie-overtredingen. De hesr Travaglino bepleitte de wensche- ïykheid van den dubbelen rechtsbystand, welks afschaffing hy betreurde, terwyl de heerVan Houten die integendeel toejuichte. De heer Heldt wees op den hoogen prys der enquête verslagen, waardoor het doel, ver spreiding van de kennis der toestanden, ver loren gaat. De minister van justitie verzekerde dat, als overtredingen van den elf-urlgen arbeidsdag gesignaleerd worden, hij daartegen eene circu laire zal uitvaardigen. Verhoeren over prys- verlaging zyn niet te verwachten. Herziening der strafbepalingen op baldadigheid is voor eerst niet te verwachten. Zonder afschaffing der jachtwet kan de landbouw gebaat worden door de vrygevigheid om by vergunning wild te schieten. Het amendement-De G»er-Hartogh, om geen acht nieuwe ambtenaren aaii het Öpenb. Ministerie by de kantongerechten aan te stel len, werd nu verworpen met 51 tegen 27 stemmen. Verleden jaar werd het aangenomen. Het hoofdstuk Justitie is aangenomen. Heden is dat van Binnenlandsche Zaken aan de orde. Ofttcieeie Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Loiden Gezien art. 8, l«rte alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het- oprichten, van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brongen bij deze ter algemeene kennia dat doof hen vergunning ia verleend aan C. VAN HAASTEREN ön rechtverkrijgend en, tot het oprichten van eene slachterij enrookerijin het perceel Nieuwe Rjja Langeatraat, No. 107. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Deo. 1890. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. A. Van der Does, geb. te 's-Hertogenbosch, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De rede nen van wrakiog van getuigen in het burger - lyk geding". Aan dezelfde universiteit is het theoretisch- geneeskundig examen afgelegd door de heeren C. J. Van Putten en Razoux Kühr. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 16 dezer, is, met ingang van 20 Januari 1S91, aan den heer J. Agema, op zpn verzoek, eervol ontslag ver leend als apotheker in bet ziekenhuis aan de Ryks-universiteit te Leiden. Maandag a. s. wacht ons volgens achter staande advertentie in den Schouwburg een waar kunstgenot. Alsdan zal gegeven worden „Frou-Freu," waarin mej. Vink de hoofdrol vervult. Het verslag van den staat der ryks- sterrenwacht té Leiden en van de al'daar.in <len afgeloopen cursus volbrachte werkzaam- heden, van de hand van den directeur, prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, is ver schenen. Daaraan is het volgende ontleend: De groote observatiekoepel is in het afge loopen jaar gebesl voltooid, en het voorloopig gunstig oordeel, dat in het vorig verslag er over werd geveld, is gebleken juist te zijn. Aan de instrumenten werden belangryke ver beteringen aangebracht. De voorraad instru menten, die uit een geschiedkundig oogpunt van belang zyn, is vermeerderd met een ouden heliometer van Dollond en met eene objectieflens, van een brandpuntsafstand van 25 voeten, die, blijkens het opschrift, door onzen beroemden landgenoot Christiaan Huy- gens is geslepen. De bibliotheek werd verrijkt door talryke i) Mevrouw Sonia Kowaleffsky te Stokholm, hoogleerares in de wiskunde aan de univer siteit aldaar, heeft onlangs een boek ge schreven over haar Russisch geboorteland, welks inhoud een belangwekkend licht werpt op het „Russisch leven" - zoo lmdt de titel van het werk van vroeger en thans. In de laatste helft van dit werk speelt de dichter Fedor Dostojeffski eene zeer belang rijke rol. Aan deze helft ontleenen wy het volgende brokstuk, waarin Dostojeffski persooniyk ver telt van de lotgevalion zyner jeugd, toen hy, plotseling in de gevangenis geworpen, ter dood veroordoeld en daarna - per gratie naar Siberië verbannen werd. „Nu kwam er leven en beweging in de letterkunde. In het volgende jaar kwamen Turgenieff, Goutscharofl" en Herzen met hunne eerste werken voor den dag. Buiten hen doken nog vele namer. aan den letterkundi gen hemel op, die 'ater -vel is waar spoedig uitdovende me eoren bleken to zyn, maar die, geschenken van een zeer groot aantal instel lingen en byzondere personen uit binnen- en buitonland. Voor de waarnemingen was in het afgeloo pen jaar de weersgesteldheid zeer ongunstig. Ds door de verschillende observatoren ver richte waarnemingen worden in het verslag uitvoerig besproken. Een aantal publicaties betreffende waarne mingen en onderzoekingen van de Leldsche sterrenwacht zyn verschenen. In de eerste plaats: „BeschreibuDg eines Apparats zur Bestimmtmg des absoluten portünlichon Fab lers by Durchgangsbeobacbtungen, nebst Mit- theilung der damit erbaltenen Reeultate, von H. G. Yan de Sande Bakhuyzen." Hierin vindt men eene beschryving van een door den scbryver bedacht en aan de sterrenwacht vervaardigd werktuig, voorna- meiyk bestemd om de persooniyke fouten te bepalen by de waarneming der doorgangen van sterren. Ook de met dit werktuig ver kregen uitkomsten worden in de verhandeling medogedeold. Eor.e tweede publicatie is die van het vyfde deel der Annalen. Byna geiyk- tydig verscheen tevens het zesde deel, in welks inleiding o. a. ook eon volledig overzicht is opgenomen van al de onderzoekingen der instrumentfouten, die voor 1876 te Leiden volbracht zyn. Wyders heeft de directeur een gedeelte volbracht van het door hem op zich genomen aandeel van de samenstelling van den catalogus voor de photograflsche hemelkaart, welke uit ongeveer 20,000 platen bestaat, en waaraan, bshalve prof. Bakhuyzen, van onze landgenooten nog dr. Kapteyn medewerkt. Als internationale uitgave verscheen op ge meenschappelijke koston van Nederland en Frankr\jk: „Dé:ermioation de la ditférence de longitude Leydo-Pari?, par H. G. Van de Sande Bakhuyzen et Bassot", en elndeiyk verscheen nog een rapport, door prof. Bak huyzen op de algemeene vergadering van gede legeerden der aardmeting te Parys over de lengte-, breedte- en azimuthbepalingen uitge bracht. Door hot gemeentebestuur van Zoetei- wonde is ontvangen een schryven van hot bestuur der afdeeling Leiden en omstreken van de Maatachappy tot bevordering der Bouw kunst, houdende dankzegging voor den steun, gegeven aan den gehouden wedstiyd voor handwerkslieden en leerlingen. Men schryft ons uit Leiderdorp, dd. 17 Dec.Het was heden op den weg drukker dan gewooniyk, aangezien vele arme menschen, zoowel uit dezo gemeente als uit Zoe'er. te oordeelen naar hun debuut, sterren van de eerste grootte beloofden te worden. En het publiek toonde eene engewone belang stelling voor de letterkunde. Zelden werden in Rusland zoovel boeken verkocht als in dien tyd. Geheel Europa het was in het onrus tige jaar 1848 was verhit, overat wachtte men op de dingen, welke komen zouden. Vryheid, gelykheid, volksrecht, at deze ideeën zweefden in ds lucht, nog geheel omgeven door eene bedwelmende atmospheer. Te St. Petersburg ontstonden, met name onder de 8tudent9n der polytechniecke schooi, talryke kleine clubs, die in bet eerst slechts een zuiver letterkundig doel hadlen. Jonge lieden vereenigden zich om buitenlandsche boeken en tijdschriften aan te schaffen en ze elkander luide voor te lezen. Op grond van het strenge verbod ton aan zien van ailo vereenigingen, van welken .aard ook, moest men zeer voorzichtig te werk gaan en dit leidde er weldra toe, dat de clubs een politiek karakto: aannamen. Petrascheffski, een zeer begaafd man en oen vurig aanhanger van Fourier's denkbeel den. veieenigde het eerst ai doze kleine clubs door eene gemeenschappelijke organisatie en maakte er eene 600rt van geheime politieke i vereeniging van. Toch was het doel dezer vereeniging, zooals later in h9t proces tegen Petrascheffski uit de documenten bleek, van gelioel theoretisehen aard, en vergeleken met de latere nihilistische propaganda, vry on schuldig. Petrascheffski en zjjne aanhangers beraamden goene aanslagen tegen het leven van den Czaar en evenmin beoogden zy eene revolutie. Hunne byeenkomsten waren wel zeer ge heimzinnig, maar de vragen, welke daarin besproken werdep, vry naïef, zooals bjjv. de volgende Kan men bet beginsel dor menschenliefde met don moord der spionnen en verraders in overeenstemming brengen ofIs de Gri6ksch- Katholieke godsdienst in stryd met de denk beelden van Fourier? Ook Dostojeffski had zich by Petrascheffski's aanhangers aangesloten. Zooals later uit het onderzoek bleek, werd hem ten laste gelegd in eene der bovengenoemde byeenkomsten eene verdediging van Fourier's denkbeelden voor gelezen te hebben, dat de vereeniging er aan dacht eene geheime drukkerij op te richten. En deze „misdaden" moest by met ver banning naar Sibsrifc boeten! De 23 ste April 1849 was een noodlottige dag vcor de aanhangers van PetraschefTeki. Hy en dertig zyner geestverwanten werden gevangengenomen. „Den 22sten April kwam ik tegen twee uren in den nacht van een onzer kameraden thuis", vertelt Dostojeffski. „Ik ontkleedde my, begaf my te bed en sliep weldra in. Maar korten tyd daarna bemerkte ik, half in den slaap, dat eenige ongewone -en bedenke lijke personen in de kamer waren. Ik hoorde sabslgekletter. 7Y.it beteekende dat? Ik opende royne slaperige oogen en hoorde eene sympathieke stem zeggen: „Sta op!" Ik richtte my op en zag een commissaris van politie met een prachtigen bakkebaard. Dezo had die woorden evenwel niet gespro ken, maar een heer in lichtblauwe uniform. (Dit was de uniform van de gendarmen, die ter beschikking van de geheime politie stonden.) „Wat moet dit beteekenen?" vroeg ik, ter wyl ik op den rand van het bed ging zitten. „In naam des keizers!" Ik zag my omringd - dat scheen wer- keiyk „in naam des keizers" te geschieden. {Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1