W 3455 ULO December. ft*. tm J ?v_y geze <Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering ran rgpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 December. Feuilleton. Iets over Czaar Peter. i DAGBL JPRIJB DBZRB OOURJJfT: f»r Leldw p»r S msAndea..Ï.1C. fnacc per post.. 1.40. Aü*cüd«rtflk« Nocamert.Q.Ot PRIJS DUB ADVTURTELNTIEÜ: Tea 1—6 regel* 1.06. Iedere regel meer /O.S - Q roe tere letten neer plaatsruimte. Voor het r eeeeeenn b ai ten de eUd wordt f 0.10 berekend Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer J. N. J. E. Tbyssen, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift, get.„Het geheim van den medicus", en de heer C. W. Schllngemann, geb. te Zwolle, met acade misch proefschrift, get.„Het Warrantstelsel". Tot opvolger van prof. dr. G. D. L. Huet, op verzoek eervol ontslagen, is by koninkiyk besluit benoemd tot hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de Leidsche univer siteit dr. W. Nolen, te Rotterdam, om onder was te geven in do geneeskunde, de kennis der geneesmiddelen en de geneesmiddelleer. Ten Raadbuize dezer gemeente vond heden de openbare verhuring plaats van lo. een stuk weiland gelegen in den Pesthuie- polder, loopende langs de noordzijde van de achterlaan der Rijkswerkinrichting voor vrouwen. By afmijning is daarvan huurder geworden da hoer J. H. H. Borgording alhier, voor 245 'sjaars. 2o. het grasgewas op de bolwerken, buiten singels en wegen, verdeeld in vyf perceelen van perceel 1 is huurder geworden H. v. d. Lee, voor de som van ƒ15'sjaars, perceelen 2 en 4 S. v. d. Werf voor ƒ6 'sjaars, perceel 3 G. v. d. Mey voor ƒ10 'sjaars, perceel 5 D. Gerritsen voor 2 'sjaars en perceel 6 J. Sogaar voor ƒ28 'sjaare en 3o. het stukje land. genaamd „het Galgeveld", buiten de Mor3chpoort, onder Oegstgeest. Als eenige inscbry ver is daarvan huurder geworden E. A. F. Vermond voor 56 'sjaafê. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 1000, 100, 50, 10 en 6 hectoliters, waren de hoogste prijzen48052, f 26.50, f 5.90 en f 2.75 de laagste: 480, 52, ƒ26.50, f 5.50, en 2.75. Beroepen is by de Hsrv. gsm. te Schel linkbout en te Wieringerwaard de heer H. L. Oort, cand. te Leiden. Door den directeur-generaal der Maat- schappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zyn ten behoeve van het personeel van het zieken- en ondersteuningsfonds dier Maat- schappy o. a. de navolgende geneesheeren benoemdde heer dr. C. Van der Boon, te Alfen, voor het traject Woerden - Leidende heer W. J. Slagter, te Woerden, voor het traject Utrecht-Gouda en Woerden-Lelden. De minister van buitenlandsche zaken heeft heden persoonlyk met H. M. de Koningin- Regentes aangelegenheden van zijn depar tement behandeld. De cadetten van de Koninklyke Militaire Academie te Breda zyn heden in het genot gesteld van het door den minister van oorlog bevolen vervroegd verlof. Naar wy vernemen, worden eerstdaags buitengewone gezanten naar de buitenlandsche Hoven afgevaardigd om officieel het overlijden van Koning Willem III en het optreden van H. M. de Koningin-Weduwe als Regentes mede te deelen. Graaf Schimmslpenninck zou voor de be kendmaking aan bet Engelsche Hof z(jn aan gewezen en zal eerstdaags naar Londen ver trekken. H. LI. de Koningin-Weduwe was gisteren teil déjeuner by den groothertog en de groot hertogin van Sakeen. Aan het station van het Staatsspoor te 's-Hage is Zaterdag van „het Loo" aange komen een ex tra-trein voor het koninklyt stal-departeinent mot eene zonding paarden, rytmgen en arreBleden. In de koninklijke stallen bevinden zich oek reeds de ponney's van H. M. Koningin Wilhelmina. Ook zyn van het paleis het Loo verschil lende meubolen en voorworpen naar 's-Hage overgebracht. Met de volgende aannemers zijn togen daarby vastgestelde pryzen eontracten geslo ten voor de levering van ryst, gort, bruine- boonen enz., ten behoeve van de troepen der landmacht voor het jaar 1891. J. A. Heus, te Leiden, rjjst tegen 11.81; firma A. Van Aalderen Wzn., te Zwolle, gort tegen f 10.35 (late en 2de mil. afd.), bruine- boonen tegon ƒ12 16 (late en 3de mil. afd.); L. Van Gerrevink, te Deventer, bruineboonen ƒ11.92 por HL. (2de mil. afd.)firma A. Van Aalderen AVzn., te Zwolle, groene erwten tegen ƒ10.79 (1ste mil. afd.); J. E Mulock Houwer Dzn to Zieriksee, groene erwten tegen f 10.47 per HL. (3de mil. afd.) De groothertogin van Saksen-Weimar beeft aan de „Vereerdging voor het verschaf fen van warm voedsel aan arme schoolkinderen" te 'a-IIuge ook voor dezen winter weder eene belangryke gift geschonken. Suriname is met het algemeen tele- graafnet verbonden. Het tarief der telegrammen naar Parama ribo bedraagt, by verzending over Niouw-York en Kev-West, van alle kantoren in Nederland ƒ8.12 per woord. (Sts.-Crt.) Het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gra- venhage zal van af 15 December weder voor het publiek toegankelijk zyn gesteld. Door het „Nederlandsch Tooneel" zullen eerstdaags in studie worden genomen twee oorspronkelyke tooneelstukken, aan onze ge schiedenis ontleend. Tweede Kamer. By het heden aange vangen algemeen debat over de Staatsbegroo- ting verklaarden de heeren Tak Van Poortvliet en A. Van Dodem namens vele hunner vrienden zich van een politiek debat te zullen onthou den in afwachting van eene latere door den voorzitter aan te bieden gelegenheid. De beer Domela Nieuwenhuis verweet der Regeering haar niets doen op elk gebied, ook in het sociale vraagstuk, waarschuwde ernstig tegen dat stilzitten en eischte ander maal den aanmaak van groots openbare werken en een acht urigen werkdag. De heer Van Viymen vroeg of de geheele Regeering en ieder harer leden zich aanspra kelijk stelt voor de indiening der Legerwet. De heer Vermeulen zeide namens vele zyner vrienden het vertrouwen aan da Regeering op, indien z(J de Legerwet handhaaft. De heer Veegens verweet der Regeering eveneens niet-nakoming harer belofte omtrent de kiesrechthervorming. Do minister Mackay heeft ook zyn politiek debat verdaagd, hopende dat by de Legerwet zal biykon dat de rechten en vryheden des volks geëerbiedigd zyn. In strijd zyner meening dat de pers. dienst plicht geen Katholiek dogma aantast, vér- klaarden de heeren Harte en Van Nunen dat wel degelyk het beginsel der Katholieke Staatsparty is aangetast en dat de Regoering .den steun der Katholieken verbeurt, dus geen meerderheid meer beeft. Het algemeen debat Is gesloten. De hoofdstukken I en II zyn aangenomen. De heer C. M. J. Willeumler, 1 d van den Amsterdamschen gemeenteraad, is sedert geruimen tjjd ïydende aan eene leverziekte, die hem belet zyne gewon# werkzaamheden waar te nemen. Hoewel verre van gunstig, is de toestand van den zieke gedurende de laatste dagen bevredigend. (Amst. Cl.) Bjj beschikking van den minister van waterstaat zyn, met ingang van 16 Jan. a. s., bevorderd tot opz. van den waterstaat der lste kl. A. Hollestelle, thans opz. der 2dekl.; tot opzichter van den waterstaat der 2de 11. J. Van Ernst, thans opzichter der 3de kl. tot opzichter van den waterstaat der 3de kl. J. G. Thamer, thans opzichter der 4de klasse. Biykens by het departement van marine ontvangen bericht, Is Hr. Ms. scbroefstoomscbip lste kl. „Johan Willem Friso", onder bevel van den kapt. ter zee G. Doorman, den 12den Dec. jl. te Bermuda aangekomen. Aan boord was alles wel. Gemengd Nieuws. Het carnaval op het tie, door de „Leidsche IJsclub" op hars baan Zaterdag avond georganiseerd, mag uitstekend geslaagd genoemd worden. Het terrein was met gas, ballons en lam pions overal verlichtvoortdurend deden de vroolyke tonen van een muziekcorps of der draaiorgels zich hooren; by herhaling werd er bengaalsch vuur ontstoken: en te mid den van dit alles vloog een talrjjk publiek over de groote vlakte, want de leden waren mot hunne dames ook nu weder in menigte opgekomen, velen hunner thans in het een of ander zwierig kostuum en sommigen zelfs ook gemaskerd, zoodat zy moeiiyk te her kennen waren, maar toch uitstekende proeven van hunne vlugge of sieriyke schaatsenryders- kunst aflegden. Men zag er ridders, graven, hertogen en andere edelen met hunne jonkvrouwen, vreemde- boeren en lieve boerinnetjes, domino's, schoor steenvegers, spierwitte pierrots, belrinkelende hansworsten, enz., waartegen heeren in ge kleed kostuum met zwarten rok eon eigen aardig figuur maakten. De élite der Sleutelstad, met haar keur van Leidsche echoonen, was hier aanwezig. Er heerschte zeer veel opge- wektheid en eene prettige stemming, en het de lucht doorklievende vuurwerk, hetzy zwaar knallend, hetzy veelkleurig licht verspreidend, zette met kwi6tige band aan het steeds woe lige tooneel luister by. In de reBtauratie-zaal was men by herhaling ln de gelegenheid op te merken boe voldaan de bezoekers wareD. Het bestuur zag zyne zorgen tot het goed in orde houden der baan, door een en ander op aangename wyze beloond. Nu Sint-Nicolaas achter denrug is, komen de Kerstmis- en Nieuwjaarsfeesten met snelle schreden. Met l:«t oog daarop heeft de heer O. Los, boek- en Kunsthandelaar op de Hoogewoerd alhier, eene nette étalage ln gereedheid gebracht van alles, wat op zyn gebied voor die dagen van nut kan zyn. i De sorteering kaarten en kaartjes, vooral in Engelfoh genre o. a., is rfyk. 4> Als zy hem verklaringen gaf en de groote glanzende oogen op hem richtte, dan beant woordde by dezen blik met een vuur, dat niet de schilderkunst, maar de schilderes gold, en als zy, om het penseel beter te kunnen hanteeren, de mouw van haar pelsjacquet opschoof en den vollen blanken arm op het te9kenbord logde, als hare schoone hand over de voor haar verryzonde bloem zweefde, dan volgde by in verrukking elke beweging en verstrikte zich meer en meer in het toovor- net, dat Johanna onzichtbaar, ja onbewust om hem apon. Waat dit verstandige, ernstige meisje was geenszins behaagziek, en allerminst dacht zy er aan zich te aoiuseeren mot de kwellingen van een verliafdo, of een half dozyn slaven voor haren trlumfwagen te spannen. Met wien z.(1 het goed meende, dien toonde zy hef zonder plleh'plsgingen, en als iemand haar onverschillig was, dan wilde zy ook door hem met onverschillige blikken aange zien worden. De Rus nu oefende vati het begin af eon invloed op haar uit, waarvan zy zich geene rekenschap wist te geven. Het was tot nog toe niet by haar opgekomen, by hem aan liefde te deDken, evenmin als zy hare ge voelens voor hem als liefde beschouwde. Maar zy was opgewonden, als hy komen zou en als hy ging, en zoo lang by er wae voelde zy zyn wil als een juk op haar rusten, maar dit juk was niet zwaar, en zy droeg het gaarne. Eens, toen zy op een kanaal voor do stad schaataenreed, kwam zy ln de nabyheld van eene timmermanswerkplaats en ontdekte tot hare verrassing onder de arbeiders haren voornamen leerling Peter Barlnin. Zy ver schrikte, maar had zich in het volgende oogenblik weder hersteld, en daar Peter haar niet bemerkt had, sloeg zy haren sluier neer en naderde voorzichtig eenige werkliedeD, om naar den zonderlingen vreemdeling te informeeren. Het is oen Rus, heette het, en hij noemt zich Peter Michawlofl'. Wat moest dat beteek6nen? Hier Michaw lofl'. by haar BarinlnOp eeno derde plaats misschien onder een derden naam? Yvie was deze man? Welk geheim verborg hy voor baar, voor da wereld? Johanna was er niet naar, omwegen te makenzy ging altyd openiyk en recht op haar doel af. Zoo ook hier. Toen Barinln denzelfden avond by haar kwam, riep zy hem onmiddeliyk ter verant woording en vertelde boe zy hem tegen haren wil als arbeider had ontdekt. Hare openhartigheid ontwapende hem. In het eerste oogenblik fronste hy de wenk- brauwen, maar reeds spoedig glimlachte hy weder en sprak „Voor u, meisje, zal ik geen geheim heb ben; gy hebt geiyk my te verwyten dat ik u wilde misleiden, maar bet zyn politieke overwegingen, welke my dwingen, hieronder vreemde namen op te treden. Ik ben echter evenmin Peter Mlchawloff als Barinln, maar Peter I, keizer van Rusland. Johanna deinsde verschrikt terug en hield zich met de eene hand aan een stoel vast, terwyl zy de andere op het hart drukte. „En jaag ik u nu vree3 aan, meisje?" vroeg Peter verlogen. „Sire.gqj hebt my te zeer verrast. stamelde Johanna. „Noem my Peter, zooals vroeger", ver zocht hy. „Hoe zou ik het wagen", gaf zij kalmer ten antwoord, „en wat zou de wereld van ons denken?" Poter naderde baar snel en vatte hare hand, welke in de zyne beefde; tegolykertyd trad Sibylla binnen en maakte een einde aan het gesprek. Peter ontmaskerde zich nu ook tegenover haar en deelde mede dat de Franschman, die hom meermalen had vergezeld, Lefort, zyn vertrouwde, was. Sibylla, die met beur wit haar en hare majestueuss houding zelve het voorkomen van eene vorstin had, verloor geen oogenblik hare kalmte, maar bood den Czaar zooals gewooniyk een stoel aan. Hy sprak van de academie van kunsten en wetenschappen, welke hy te St.-Peters- burg dacht te stichten, en bood haar eene betrekking aan die inrichting aan. Ook sender dat verlangde hy dat zU zich te St-Peters- burg zou gaan vestigen; daar wilde hy alles wat zy noodig had voor hare onderzoekingen tot hare beschikking stollen. Sibylla, die altyd aan. haar vraagstuk dacht, begon weer van de Tois naar hot aequa- toriaal gebied to spreken. Ook dat wilde Poter mogeiyk makon. Eene wetenschappelijke expeditie zou uitgerust on onder hare bevelen gesteld worden. Wcrrdt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1