Burgerlijke Stand. ÜUIÏIEKÏ.AND. Dul tooh tend. De Rjjksdag lieeft gisteren, in eene na middagzitting, liet handelsverdrag tusschen Duit8c'nland 6n Turkije in derde leziDg goed gekeurd en is daarop tot 13 Januari a. 8. uiteengegaan. By den Bondsraad is een wetsvoorstel in gekomen, strekkende om het recht op arak, cognac en rum in vaten, van 125 M. tot 180 M. te verhoogen. De algemeene beraadslagingen, in den Rijks dag over de suikorwet gehouden, geven nog geene aanleiding om een oordeel te vellen over de kansen der wet, daar de leden van het centrum het stilzwijgen bewaarden. De conservatieven en een doel dernationaal-libe- ralen verklaarden zich tegen het ontwerp, dat naar eene commissie werd verzonden. OreotrBrltaanM. De heer Farnell heeft op z(jne reis van Dublin naar Cork geene onverdeeld vriendschap pelijke ontvangst genoten. Te Mallow, Cbar- leviile en Limerick werd hij vijandig ont vangen. Herhaaldelijk hield hij toespraken uit het raampje van bet spoorrijtuig. Te Cork echter werd Parnell met eene ovatie verwel komd en hield h(j eene rede, waarin hij ver klaarde dat hij zeker was van den goeden uitslag van zijn veldtocht. Vijf der Iersche afgevaardigden, die op het oogenblik in de Veroenigde Staten vertoeven, hebben eene proclamatie gericht tot het Iersche volk, waarin zfl zeggen, dat „Parnell's betreu renswaardige beschuldigingen van muiterij van de zijde zijner ambtgenooten en van ver raad van den kant van den heer Gladstone", onrechtmatig en alleen gedaan waren om het oordeel der Ieren van zijne ware bedoe ling af te leiden. Deze was eigenlijk alleen of het mogelijk zou zijn, de eerstvolgende algemeene verkiezing onder Parnell's leiding te winnen. Ging Parnell op deze wijze voort, dan waren, volgens de onderteekenaars van het adre3, voor den tjjd der verkiezingen daarvan de noodlottigsto gevolgen te wachten. De heer Gladstone hield dezer dagen eene rede in eene kiezersbijeenkomst te Retford. IVat Ierland betreft drong de grand old man er op aan, dat de liberalen de Iersche zaak even geestdriftig als altijd zoudon steunen en zeide. dat de jongste geschillen slechts eene roden te meer waren voor do invoering van home rule. Do staatkunde van Engeland, Schotland en Wales behoorde, zeide hy, niet afhankelijk te zijn van de keus van een Ierschen leider. Het echtscheidingsprcces zou z. 1. het zedelijk overwicht en de kracht, die in het parlement voor ieder leider eener groote nationale zaak noodzakelijk zijn, ge heel te niet doen. D9 heer O'Brien ontkent alle rechten van Parnell tot liet afzetten van de redacteurs der „United Ireland." Volgens hem staat min der dan de helft van het aandeelenkapitaa'r ten name van Parnell geboekt. Ook is dez» nog geen 5 jaren lang commissaris geweest. HU ie op eigen verlangen afgetreden en het i3 onwaar dat, toon hij do redacteurs ont sloeg, een commissaris van het blad hem vergezelde. Het optreden van den heer Parnelr was daarom, volgens O'Brien, eene onwettige daad van geweld. Groote opgewondenheid heerschte er gisteren te Dublin, toen het bekend werd dat er twee oplagen van „United-Ireland" ver schenen waren, hot eene Parnellistisch, het andere een van Mac Carthy. De aanhangers van Parnell deden al het mogelijke om het debiet van Mac Carthy's courant te belemme ren. Gemaskerde mannen poogden den trein, waarin het blad verzonden werd, te overrom pelen, om zich van de exemplaren van het blad meester te maken. Dit werd eeliter ver hinderd door de politie. Beter slaagden andere gemaskerde en gewapende dienaren van Par nell, die eene groote hoeveelheid van Mac Carthy's blad, op weg naar het Zuidorstation te Dublin, onderschepten en in de rivier wier pen, na de begeleiders gedwongen te hebben, hen hierbij behulpzaam te zijn. De aanvallers verdwenen spoorloos. Spanje. Kaar men uit Manilla meldt, is de expeditie, uitgezonden om do rebellen op het eiland Ponapo (C.rrolinen) te tuchtigen, schitterend afgelóopen. Ka oen verwoed gevecht zyn alle versterkingen der inboorlingen onder zware verliezen van dezen genomen en twee kanon nen vermeesterd. Van de Spanjaards waren 1 officier en 2-1 soldaten gesneuveld, 4 offi cieren en 47 man gc-kwotst. Do rebellen zyn uiteengedreven en hunne landerijen aan be vriende stammen gegeven. - De leening, welke de regeering met eene hypotheekbank wil sluiten ten behoeve van de uitvoering van openoare werken, zal 15,000,000 fr. bedragen. Rusland. Anton Rubinstein heeft zijn ontslag aan geboden als directeur van het Conservatorium te St.Petersburg. De voornaamste beweegreden daartoe was, dat de Czaar niet geantwoord heeft op de mededeeling, die do beroemde componist hom eenige maanden geleden deed, aangaande de hervorming van het conserva torium en van het keizerlijk Russisch muziek genootschap. Rubinstein had een uitvoerig hervormingsplan voorgesteld, waarvan de uit voering vrij hooge kosten zou medebrengen. Amerika. Het is nu zeker dat de hear W. O'Brien heden met de Franache Transatlantische stoomboot „La Gascogne" naar Frankrijk vertrekt. De heer Harrington vertrekt tege lijkertijd naar Londen. De penningmeester van het Iersch-Ameri- kaarsche fonds te Chicago hoeft reeds 7000 dollars achtergehouden, welke hij eerst uit handen zal geven nadat hij van de heeren O'Brien en Harrington instruction zal hebben ontvangen aan welk deel der Iersche party de bijdragen voortaan zullen worden uitge keerd. De commissie, die io Lowell bestaat, heeft besloten hare 1500 dollars aan de party van Mac Carthy te do3n toekomen. - De minister van buitenlandeche zaken der republiek Uruguay, do heer Vidal, heeft zijn entslag genomen. - De nieuwe Bank, welke te Rio-de-Janeiro za! wordon opgericht, zal den naam dragen van „Bank der Braziiiaansche republiek", en za! gemachtigd worden tot uitgifte van 600,000 conto's aan bankpapier. 9e Congo-qaacstle. Ook hst „Haagsche Dagblad" preekt zeer stellig het telegram uit Lor.den tegen, dat onze Regeering officieel bericht heeft gezonden, te willen toetreden tot de algemeene akte van de Brusseische Conferentie en zou hebben toegestemd tot het heffen van inkomende rech ten in het Congo-gebied. S8dert zes maanden toch heeft Nederland de algemeene akte willen teekenon, en wat de invoerrechten betreft, zoo is de conferentie daaromtrent tot heden niet tot eenstemmig heid gekomen. Volgens het „Vaderland" had onze gezant to Londen dezer dagen een langdurig onder houd mot lord Salisbury, vermoedelijk over de Congo-quaestie. De Beriynsche correspondent der „Standard" meldt, dat baron Von Marschall opnieuw een onderhoud heeft gehad met den Nederland- scbon gezant, ba?on Van der Hoeven, en dat de minister den gezant daarbij opmerkzaam maakte dat het beffen van invoerrechten niet alleen in den vrijen Congo-staat, maar over geheel Mkldel-Afrika eens quaestie van hoog belang ie voor alle Europeesche mogendheden, die in dat land bezittingen hebben. Gemengd Nlenwri. De buitenwateren zijn nu overal berijdbaar en te vertrouwen, verondersteld na tuurlijk dat men uitzie naar mogelijke zwakke plekken, welke echter meerendeels zyn afge bakend. Hier en daar is het ijs natuurlijk niet spiegelglad vanwege schuiten en stoom- booten en men moet wel eens over schotsen en wat dies meer ajj, heenstappen, maar de tijd voor het maken van tochten wij be doelen voornamelijk met dames is nu ge komen. Mon kan en moet nu profiteeren Voor morgen kunnen wij aanbevelen een tochtje te maken naar de Brasemermeer, hetzy over Alfen langs den Rijn of langs de Does even voorbij Leiderdorp waar het ijs mets te wenschon overlaat. Op de Brasemermeer kan men tevens ge- makkolijk een tochtje per zeilsehuit maken; overbekend toch is de bereidwilligheid der eigenaars, om daartoe de gelegenheid te openen op verzoek van dames en heeren. Van de Brasemermeer kan men langs Oude- Wetering en Ringvaart door de Buurt de eerste breede vaart links op het prachtige ijs van het Kagermeer komen. Daar is het ijs onberispelijk 1 Langs de Zijl gaat de weg dan naar Leiden. Paard en ar zuilen nu weldra tevens op het ijs verschijnenmeerendeels heeft dit eene dikte van 12 a 15 centimoters. Men schrijft ons: Toen ik zoo h«fc doel van de IJsclub „de Rijnstreek" naging, kwam onwillekeurig de gedachte b(j my op: wat is het toch jammer dat de IJsclub hare werkzaamheden slechts uitstrekt van af Zwammerdam en de Brasemermeer tot aan de grens van Hazerswoude (Hooge Zyde) en waarom niet tot aan Leiden toe. Meermalen toch heb ik gezien dat de Ryn, wanneer hy door de IJsclub betreden werd, er uitzag, dat een ieder zou zeggen: „onmogelijk dat ooit iemand daarop zal ryden, zóó zijn de schotsen opgehoopt, zóó hebben de stoombooten het ys bedorven". En wat zien wy reeds den volgen den dag: eene baan - de geheels afstand door van zeker 3 a 4 meter breedte, die goed berijdbaar is. Komt mon twee dagen later, niet alloen is de baan voor ryders aanmerkelijk verbreed, maar dan is er reeds eene baan voor arren ook in orde. Van af de grens van Hazerswoude nu kan men overal heonnaar Utrecht (ln Zwam merdam en Bodegrave bestaan ook vereonigin- gen, welke aan die van Alfen-Hazerswoude aansluiten), Amsterdam en Haarlem, doch minstens een uur gaans is de Ryn tot aan Leiden onberydbaar. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat zy, die vau uit Leiden eens een tochtje willen maken en niet houden alleen van baantje ryden, verplicht zyn Of naar Hazerswoude te wandelen of te ryden, dan wel zich dat eerste uur zóó te vermoeien, dat van verdere tochten wordt afgezien. Nu weet ik zeer goed, dat er ook eone vereeriging bestaat te Leiderdorp en Zoeter- woudo en dat daarvan het bestuur alles aan wendt om toch maar eene baan in orde te krijgen, maar de groote factor ontbreekt èn om materiaal aan te schaffen èn om werk volk te betalen. Wat het doel dier vereeni- ging is, is my onbekend, maar dat der „Ryostreek" is werkverschaffing aan arme menschen. Nooit wordt een cent voorpleizier uitgegeven, maar komt er ys, welnu, dan stroomt het geld ook inde handen der armen. En juist dat doel doet onze vereeniging leven, want het is mjj verteld, dat zelfs niét al te bemiddelde boeren lid wenschton te worden alleen omdat het streven zoo mooi is. Wat echter te doen om dat streven te vereonigen met bet aangename en nuttige en wel om gedaan te krygen, dat er van af Leiden eene goede baan komt? My dunkt, do weg is aangewezen voor de Leiderilorpsche vereeniging. Primo: leden trachten te werven zoowel aan den Ryn als ook in Leiden, er. secundo: zich in connectie te stellen met de IJsclub „de Kynstreek", terwjjl de contributie slechts f 2.50 is. By eeno te Aalsmeer gehouden hardrijderij is de pryjs behaald door den lieer G. N. Lemmerzaal te Kaag en de premie door don hoer J. Schouten te Aalsmeer. Vijf- en twintig ryders, waaronder eenige Friezen, namen aan den wedstrijd deel. Ook werd vanwege de Sloter IJselub eene nationale hardrijderij gehouden. Twintig flinke rijders namen daaraan deel. Na hardnekkigen stryd werd de prys van f 40 behaald door A. Diepenveen, te Kampen; de premie van f 20 door G. Willems, te Haarlemmermeer, terwyl aan N. D. Heitsma, te Bolsward, en H. P. EL Van Drooge, te Amsterdam, f 5 werd toegekend. Te Nieuwkoop is op de ringvaart vanwege de „Nieawkoopsche IJsclub" een wedstrijd op schaatsen gehouden, waarby aan de overwin naars eenige ponden spek on hammen werden uitgereikt. Van "s morgens 10 tot 12 uren reden jongelieden van 12 tot 17 jaar, en daarna van 1 tot 3 uren volwassenen, de meesten van welke hunne vaardigheid betoonden ten voordeele van behoeftigen, aan wie de over winnaars de gewonnen prijzen afstonden. Te Nieuwkoop werd gisternacht by een landbouwer eene poging tot inbraak gedaan by de bergplaats der kaas, door het uitsnijden van eene ruit. Toen de bewoners door het gerucht gewekt wsrden, namen de inbrekers de vlucht. Do 18-jarige zoon van J. K. Ter Aa, die te Maaresen diende, zou eergisteren op schaatson zyn ouders een bezoek brengen. Niet ver van het huis zijner ouders reed hy in een wak, waaruit by levenloos werd opge haald. Te Boek (L.) werd de hoefsmid C., die een paard wilde beslaan, door het dier zoodanig tegen den uik getrapt, dat hij bewusteloos nederzeeg i er weinig hoop bestaat hem in het leven te houden. In hot ys op het vérbindingska- naal Damster-Boterdie? er de stroohulzen- fabriek te Groningen was eene byt gehah Een jongen, die aldaar schaatsenreed, geraak; daarin. De heer F., boekhouder aan bedoek fabriek, getuige V3n dit ongeval, riep zjjn hot en gelastte dit dier te water te gaan. Na eeni? oogentlikken van spanning kwam de viervoe tige redder weer boven, met het knaapjs Het kind was daarna spoedig op den vr; geholpen on kon vervolgens ongedeerd hub waarts keeren. Een gewapend d e ta chem ent vai het 7de regiment infanterie, onder bevel vj een luitenant, heeft gisteren een tocht t, schaatsen gemaakt van Amsterdam nts Haarlem. Uit Harlingen wordt gem el, dat wegens heerschenden mist te Lende gisteren geene stoomboot van daarnaar eerst genoemde haven vertrekken kon. Te Ophemert overleed deze dagen de heer I. Formyne. Hy was ht oudste raadslid, waarscbtjnlyk wel van gt heel Nederland, want sedert 1823, dus 6 jaar lang, had hy in dat college zitting waarvan hy gedurende vele jaren eerst assei sor, daarna wethouder was. De „Aborigines-Society" te Loc den hield gisteren hare vergadering ter t, handoiing van de schandalen in het kampti 5 amfcoeya. De voorzitter, het parlemsntsli. Fowler, verdedigde de houding der regeering welke weigert eene enquête in te stelle: naar de Emin-expeditie, omdat twee der hoofd personen dood zyn en de derde hoofdpersoo: con vreemdeling is. Zonder eeno Afrikaanse! commissie zou eene dergelyke enquête onvol lod'g en waardeloos zyn, terwyl het moeiljji zoude gaan, betrouwbare commissarissen na® Afrika te zonden. Indien echter Stanley hel ernstig meont met zyno verklaring dat hi opheldering en rechtvaardiging wenscht, da: moet hij een procos wegens laster instollec opdat de Yamboeya-quaestio in de rechtszaa opgelost worde. De Britscho regeering behoor intusschen maatregelen te nemen, opdat va: harentwege voortaan geene Afrikaan3che expa ditiên meer gesteund worden gelijk die vai Stanley, welke de inboorlingen meer schade: dan baten. De vergadering nam eene molii aan in dien geest, welke word voorgestel' door het parlementslid Pease, die de Einin expeditie nog sterker brandmerkte, omdatti den handel en het Christendom zou liable: geschaad, zonder onze aardrykskundige ken nis veel te vermeerderen. De gehoele expedili noemde by vrijbuiterij, donquichottisch e: overbodig. Frederic Harrison ried der vereen: ging aan, juridisch te laten onderzoeken o tie ledon der Emin-expeditie niet strafrechter lyk vervolgbaar waren wegens het plege: van geweld. Spreker betoogde dat dit wé het geval was, zich beroepende op eeno akti van liet Parlement, uitgevaardigd onde George IV. Twee andero sprekers trachtter Stanley te verdeaigen, maar zy werden me! gesis en geroep van „neen, neen!" begroet Do vergadering nam verder eene tweede motie aan, in welko de regeering uitgenoo digd wordt, aandrang uit te oefenen, opda do algemeene akte van hot Brusseische anti siavernij-congres spoedig worde aangenomei en ton uitvoer gelogd. Het is der politie te Breslai gelukt aan het Opper-Silezische station aldaa den beruchten Warschauer handelaar in meia jes Kantor op do doorroi3 naar Hamburg ii hechtenis te nemen. Verscheidene meisjes die hy naar Buenos-Ayres wilde zenden, wei den bevryd. Volgens bericht uit Antwerpei is nu de besmettelijke longziekte ook uitge broken in de welbekende, voor 1100 stuk rundve# ingerichte stallingen der groote bran dary van L. Meeus te "Wyneghem. ZOETERWOUDE. Geboren: Cornelia Jobanut en Petrus Cornelis, zoons van A. Paardekooper. e: A. J. Lagerberg. Hendrika CornoJia, dochter va: J. P. M. Yoerraans cn C. J. Hoppenbronwer. - Cornelia Gerarda, dochter van D. Keij en C. Raaphorst Gehuwd: P. Spijker, jm. '21 j. met P. v. d. Mart we<l. van J. Bugs, SO j. Overleden: Jacobs Orerdevcel, vronw va J. Slingerland, 52 j. WARMOND. Overleden: Johannes Steenkami 59 j. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelij geslacht vau W. H. Yorkoliï en M. Bader. KOUDEKERK. Bevallen: S. Boer gob. Smit D. J. Reijneveld gob. Spruitenburg, D. Overleden: A. A. Roodenburg, echtgcn. va A. Yan Noort, 72 j. (overleden te Leiden). Gehuwd: Jan Yan Aalst cn Cornelia Weenie; NOORDWIJK. Geboren: Johannes, z. van v. d. Raad en A. Verloop. Nicolaas Jacobus, van J. Vink en M. Yan Maastrccbt. Getrouwd: J. v. d. Raad, weönr. 40 j. e A. Paardekoopor, wed. 35 j. Overleden: I. Yan Dnijn, 5 m., d. van J. Ya Duijn en L. Zuidhoek. II. Plug,. 79 j., wednr. va A. Kemp.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2