L.ttacjaaata'Yvayi ópoedig kwam men met allerlei reddings middelen aansnellen, alsladder, touwen en eteigerpalon, welke op het (je werden gescho ven; en nu toog elk aan het werk om den drenkelingen hulp te bieden. De Koning was de eerste; de tweede hulpvaardige volgde weldra en eindelijk wierp men den jongen eon touw toe, dat hy stevig om den arm deed, ten einde zoodoende ook op het droge ge bracht te worden. Den brievenbesteller werd inmiddels by den heer v. W. en den tweeden porsoon by dier.s patroon oenige verwarmde drank toegediend. Gelukkig zjju ze er allo drie met den sckr k en een nat pak afgekomen. In de omstreken van onderschei dene garnizoens plaatsen, ook van Leiden, worden thans militaire oefeningen op schaatsen gebonden. Men schrjjft ons het volgende: De stoomboot Gouda - Rotterdam trachtte gistemamiddag nog met behulp van twee krachtige paarden huiswaarts te koeren. Dat zulks den Koudekerkers niet in don smaak viel bewees hun krachtdadig verzet door te gooien met steenen, waarbjj er waren van minstens 4 kilo. Ongeveer tweehonderd mannen en knapen hadden post gevat op do brug over den Ryn, allen gewapend met genoemde 6teenen en anders projectielen, zoodat de bootslieden allen moeeton vluchten er. de kapctein der boot genoodzaakt was de terug reis aan te nemen, welke gisteravond te on geveer halftien tot aan deze stad was vol- bra-at. Hieruit bljjtt het andermaal hoe gewenscht hot toch is om voor dergelijke feiten eene verordening in het leven te roepen. Immers, ■men mag varen of men mag het nietindien de wet het toelaat, dan behoort ze voor de schippers op te komen, daar nu te Koude kerk zich niemand anders vertoonde dan de veldwachter, terwijl het als een wonder mag beschouwd worden, dat zich aldaar niet de treurigste gevolgen als nasleep hebben voor gedaan. Het is dus alleszins te wenschen dat de hooge autoriteiten hierop hunne aandacht zullen vestigen. Gisteren om 4 u. 3 0 m. werdde brandweer te 's-Hage door middel van schel- Boekhoretstraat gealarmeerd voor een uit- slaanden brand in perceel Boekhorstetraat 91, bewoond door den hoer Van "Wachem, kapper. Met stoomspuit en siangenwagen word uitge rukt. Het gelukte den brand te bepalen lot het oenedenhuie, waarvan eene voor- en ach terkamer afbranddenhet overige gedeelte be kwam alleen waterschade. De burgemeester der residentie was op het terrein tegenwoordig. De oudste ingezetene van Loos duinen, Mozes Bliihm, is in den ouderdom van 194 jaar overleden. Uit Delft meldt men: Zoo lang- zamerhand komen allerlei bijzonderheden aan den dag omtrent het gedrang, hetwelk op 4 cezer alom hier heerschte. Men kan zich daarvan dan ook nauwelijks een denkbeeld vormen. Menige tragi komische scène viel voor, waar van er hier ééns zfl medogedeeld. Voor de distilleerderij van de bekende firma Van Meerten en Zonen stonden 3an den wal- kant enkele tonnen, die natuurlijk als wolkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort, d.k ventje was een van de eereten, die zich op een groot fust een plaatsje verovorde. .Maar de geïmproviseerde tribune zakte in en de man viel in het, gelukkig, ledige vat. Hij was to klein om er alleen uit te komen, en bet gedrang liet niet toe hem de behulp- zame har.d te bieden. Er bleef due Diets anders over dan hom te laten waar hij was, totdat de treurige stoet zou zijn voorbijgetrokken on caarmsdo het gedrang afgenomen. Aldus ge- sch.eddo. Onze reiziger echter was tevergeefs naar Delft gekomen; hij heeft van don stoet i.:o:s hoegenaamd gezien. Onder de slachtoffers van de op 4 dezer ts Delft werkzame zakkenrollers behoort ook de aoofd-commissaris van politie te Amster dam, de heer Steenkamp, wien oon horloge werd ontroofd. Terwijl de heer P. F. De Bordes gis:smacht b(j zijn kindje waakte, in zyne woning aan do Wiihelminastraat te Haarlem, bespeurde lij) omstreeks dón uur plotseling, tot zijn grooten schrik, dat het in zjjne slaap kamer aanwezige spirituslampjo op oene of andere wijze da gordijnen van hot kinderled!- lm'.' c vlam had doen vatten. In eeo oogwenk moest hij, met hot kindje in de armen en zijne vrouw en schoonmoeder het huis ont vluchten, wilden zjj niet door de vlammen worden aangetast. De hoer De Bordes verkreeg daarbjj aan beide handen hevige brandwonden. De dienstbode kon niet meer naar beneden komen, maar heeft zich gelukkig nog langs do goot b(j eon dor huren kunnen reddeD. Onderwijl was de slangenwagen der politie op het terrein dos onheila tegenwoordig, doch niet in staat het gevaar te bedwingen, wes halve do brandweer gealarmeerd werd, die dan ook vrij spoedig aankwam. Do twee bovenverdiepingen van het huis stonden thans in lichterlaaie. Met alle haar ten dienste staande middelen trachtte do brandweer het gevaar la overwinnen, hetgeen haar in zoover gelukte, dat te even twee uren door de Damiaaljos het sain kon worden ge geven, dat men zich vorder niet ongerust behoefde ts maken. Toch woodde de brand voort en hebben de brandspuiten tot bijna halfvijf water moeten geven; te meor, daar men voel moeite had om de beide belendende huizen te behoeden, hoezeer ook doze door hot water veel geleden hebben. De pijpgasten vooral hebben ditmaal, in den kouden winter nacht, oeno zeer moeilijke taak gehad; één van hen moest dis zelfs een oogenblik later, rusten. Van den inboedel bon nog een deel in veiligheid worden gebracht; ook meubelen onz. der buren, waartoe het nabestaande kerk- gebouw der Romonatr.cntscho gemeente eene uitmuntende gelegenheid aanbood. Hot huls en de goederen waren verzekerd, doch het verlies van geldswaarden schijnt te moeten worden betreurd. Er was vrljwat pu bliek, dat onder den schoonen sterrenhemel den brand stond te aanschouwen. Hot kindje heeft niet hot minste letssl gekregen. (ff. C De Rijksappel. -B(j de begrafe nis des Konings heeft men weder gelozsD van den „Rijksappel". Het is ons echter ge bleken dat volsn do heteekenis van dit zin nebeeld niet bennen. Wy achten het daarom niet ondienstig het volgende, ons door eene vriendelijke hand verstrekt, daaromtrent mede :e doelen. Rijksappel is de met een kruis voorziene bol, welke op munten, zegels enz. in de hand van een vorst voorkomt en als een teeken van heerschappij wordt aaDgemerkt. De oor sprong van dezen bol moet worden gezocht bij de RomeineD, by wie hy ten teeken van heerschappy over de gansche wereldwas. Op munten van keizer Augustus zyn somwyien drie bollen voorgesteld, de eene met de letters Asi, de tweede met APR en de derde met EVR, waardoor de toen bekende drie wereld- doelen werden voorgesteld. Op de munten van latere Romsinsche keizers komt deze bol dikwyls voor. Men vindt hom afgebeeld onder ■ie peoten 6eas adelaars en later versierd met het beeld van de Godin der Overwinning, in de hand des keizers. Het kruis verving by Je Christenen het beeld der godin. De Duit- sche keizers hadden ook dit zinnebeeld van macht en by sommige gelegenheden word de vyksappol door een daartoe bestemden beambte van den vorst gedragen. (Hbl) Te Devonter waren drie meiejes, van wie het oudste 11 jaar is, zonder toe zicht alléén te huls gelaten. Het oudste meisje kwam te dicht by de kachel, waar door hare kleeren in brand geraakten. Met brandwonden bedekt, werd zy naar het zie kenhuis gebracht. Door do IJsclub te Monniken- dam ie vastgesteld, dat, (;s en weder dienende, oen wedstryd op de zee tusschen Marken en Monnikendam met ysschuiten zal gehouden worden. Do prys zal uit eene gouden, de premie uit eene zilveren medaille bestaan. Do Antwerpse he „Escaut" deelt mede dat de vermiste stukken der Daira- loening, ter waarde van 550,000 fr., die uit den trein tusschen Ostende en Antwerpen gestolen zouden zyn, zyn teruggevonden. By vergissing waren de stukken naar eene andere plaats van bestemming vervoord. Men deelt dit bericht onder aile voor'oo- houd mede. De directeur dor bierbrouwerij te Halle, lid van den gemeenteraad, die lydende was aan eone ernstige zenuwziekte, heeft zich gisterochtend in zyne woning doodge schoten. Te Clermont-Ferrand is des nachts het „theatre des variétés" geheel ver brand. Monschen kwamen by den brand niet om. Te Valladolid (Spanje) is een schildwacht doodgevroren gevonden. Eon trein, gaando van Mechoria naar SaïJa, hleef 10 uren in de sneeuw steken, die 00 centimeter hoog lag. DUITBNLAND. Fnuikrjjk. Nadat de Kamer van Afgevaardigden gis teren verschillende artikelen dor begrooting van financiën In den geest der regeering had aangenomen, i8 het geheels hoofdstuk goed gekeurd, behoudens enkele gereserveerde posten. De vader van Gambetta is te Nizza be graven. Hoewol liet stortreger.de, was eene talryke menigte op de been en uit Parys waren vele bloomen gekomen. De stad Nizza had een grooten krans gezonden. De heer Ploquet is wel altyd nog on gesteld, maar toch op weg om to horstellen. De Fransche regeeiing deed Spanje mededoelen dat zy niets tegen de vrijlating van Redon heeft. ï-nvenibm-gf, Groothertog Adolf van Luxemburg heeft zyn intocht gedaan in de hoofdstad van zyn groothertogdom. De ministers waren den groothertog tot de grens te gemoot gereisd en vergezelden hom, toen hy met zyne echtgenoote en zoon zyn intocht in Luxemburg deed. Ofschoon Adolf ter wille van den rouw had verzocht hem gesne feestelyke ontvangst te bereiden, waren toch do meeste huizen der hoofdstad feesteiyk versierd. Hier en daar zag men nog Oranje vlaggen, maar in de meeste huizen was de Oranjevlag reeds door de Naseausche vlag vervangen. Eone ontzagiyke volksmenigte was uit alle doelen des lande naar de hoofdstad «amongekomen om den nieuwen vorst te begroeten. Weldra zullen namens de naburigs staten byzondere gezanten komen om den groothertog in zyn Rijk te verwelkomen. Tot dusver ia het alleen bekend, dat dit zal geschieden namens de keizers van Duitschland en Oostenryk, den koning der Balgen en president Camot. De groothortog Adolf bracht, voordat hy gisteren den eed aflegde, hulde aan nu wylen den Koning Groothertog, die aan het land geluk, voorspoed en onafbankeiykbeld heeft bezorgd. „De dankbaarheid van een vry volk", zoide by verder, „is het loon geweest van nu wylen den KoDing-Groothertog, en hierin ligt eene les voor my en myn zoon. Het volk zal de nagedachtenis van Willem III in eere houden. Ik ken de plichten, welke de Grondwet my oplegt, en om die te vervullen zal ik trachten het vertrouwen dor bevolking te be houden. Ik smeek God den band tusschen Luxemburg en my te zegenen." Daarna legde de groothertog den eed af. Dnltsohland. By den Duitschen Bondsraad is eene keizer lijke verordening ingekomen, volgens welke, op grond van de wet op de voedingsmiddelen, bet vervaardigen en verkoopen van werktui gen tot het maken van kunstmatige koffie- boonen moet verboden worden. Doze aange legenheid heeft de regoering reeds langen tyd bezig gehouden. Met het oog op de naderende conferen tie tot schoolhervorming, hebben de 137 hoog- loeraren van al de faculteiten der Berlynsche universiteit tot den minister van onderwys eene verklaring gericht, waarby zy in bet belang van het acaderfiisch onderwys er tegen opkomen, dat er op de gymnasia aan hot onderwys, in verband met de klassieke oud heid, feiteiyk afbreuk gedaan zou worden. België. Het gerucht uit Brussel, dat door de mogendheden eene nota aan Nederland is ge zonden over do quaestie der invoerrechten in den Congo-Staat, wint veld. De nota zou zyn opgesteld door Duitschland, Groot-Britannië, Oostenryk en Italië, en aan de Nederlandschö rogeering door den Duitschon gezant te 's-Gra- venhage overhandigd zijn. Zy zou in krasse bewoordingen zyn vervat. Prof. Martin Pbilippson te Brussel vol hardt, ondanks het verzoek van den raad der Academie, oy zijn ontslag als hoogleeraar in de faculteit van wysbegeerto en letteren. De heer Eugène Anspach, directeur van de Belgische nationale bank, is ernstig ziek. Groot-Brltaumlë. Het Hoogerhuis is tot 22 Januari a. s. uiteengegaan. Hot Lagerhuis begon gisteren met de be handeling van het wetsontwerp tot oprichting van een departement voor landbouwzaken in Ierland, en ging daarop insgelyks uiteen tot 22 Januari. Te Londen is gisteravond in het „Hotsl Metropole" een feestmaal ter eere van gene raal Joubert gegeven door sir Donald Curris. Vele leden van het Parlement on 150 anders personen, die belangstelion in Zuid-Afrika, waren tegenwoordig. De generaal voerde hst woord en gaf een overzicht van het gebeurd* met Swaziland. Hy hoopte dat de vrede voor goed gesloten was; indien Engeland wildo, zouden in die stroken altyd vrede en goede wil heerschen. Sir Donald Currie deelde mede dat het brief port naar de Kaap spoedig op 21/n p. en dat naar de Transvaal op 4 p. zouden gesteld worden. nc k e gz" ar as vu arvs ROME, 9 December. De heer Grimaldi is benoemd tot minister van financiën ter ver vanging van den heer Gioletti, minister der schatkist, die ad interim het goheele depar tement van financiën behoorde. BELGRADO, 9 December. Het bericht der verbanning van den ex-koning Milan wordt tegengesproken. PARIJS, 9 December. De Spaansche reges ring heeft de republiek Brazilië erkend. WASHINGTON, 9 December. De operation der schatkist hebben ten doel, den geldomloop met 6 millioen dollars te vermeerderen. De kabinetsraad zal zich met den finantiëelen toestand bezighouden. BRUSSEL, 9 December. De nu gesloten inteekeniyst van damee in België ter aanbie ding van een geschenk aan de koningin naar aanlefdine van het Jubileum harer troons- bostyging vóór 25 jaren toont een bedrag van 74,540 fr-, waarvan 60,000 fr. gestort wordt in de ondersteunings kas voor slachtoffers van ongelukken by den arbeid. Het overige zal besteed worden aan een voorwerp van kunst, der koningin aan te bieder. LONDEN, 10 December. (A. ff.) De vooruit zichten der geldmarkt te Nieuw-York worden gunstiger. Men verwacht nog één millioen pd. st. aan goud van hier te zullen ontvanpeD. De minister van financiën heeft nog voor 3 millioen gekocht De firma Colbrow, Chauncey en Co., make laars te Nieuw-York, en de firma Whitten, Burdette en Young, fabrikanten te Boston, hebben hare betalingen gestaakt. Het passief der laatste firma ie 1 millioen dollars. I.KIBKV, 10 December. Thennometerstandgisteravond om 8 uren 4° C. 24.8° Fahrenheithadonmorgen om 8 uren —7° C. 19.4' F.; 's middags 12 uren -3° C. 26.6° F.; 's namiddags 4 uren -3.5° C. 25.7° F. Biykens heden by den Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, in gekomen koninkiyke besluiten, is o. a. ge handhaafd: het besluit van Gad. Staten van Zuid-Holland, dd. 17/24 Juni 1890, tot goed keuring der benoeming van H. Koeter tot lid van het bestuur van den Broek- en Si- montjespolder; metniet ontvankeiyk-verklaring vao het daartegen door J. L. Hoos ingsBtelde beroep en ongegrond-verklaring vsd het be roep, ingesteld door J. De Graaf en H. Bisschop. De Staatscommissie van arbelds-enquëte, voorziende dat zy by- hare werkzaamheden wellicht de hulp van andere stenografen zal behoeven dan die der Staten-Generaal, noodigt hen, die bewyzen knnnen leveren daartoe ten volle bokwaam te zyn, uit zich vóór 16 Doe. e. k. by gefrankeerden brief, houdende opgave van hunne voorwaarden, aan te melden by den heer C. A. Steger, directeur der Steno- graphische inrichting van de beide Kamers der Staten Generaal, Do Ruyterstraat No. 50, te 's-Gravenhage. Door het kiescollege der Ned. Herv. kerk te Haarlem is het volgende drietal op gemaakt: dr. J. H. Gunning JHzn., prod, to Gouda; ds. C. J. Lammerink, prod, te Sche- veningen; ds. W. Hoek, pied. te Steenwyk. Dit is nog voor de vacature-ds. Snethlape, daar het vroeger opgemaakt drietal door den kerkeraad nietig is verklaard, omdat by de oproeping van de kiesbevoegden een misver stand had plaats gehad. Naar men bericht, zal in het volgende jaar tweemaal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van een vergelijkend examen in de gymnastiek. Van die examens zal het eersto, in April, in de hoofdplaatsen dor pro vincie en het tweede, in October, in eene nader aan te wijzen stad gehouden worden. Naar het „A. H." verneemt, zal aan staanden zomor in het Paleis voor Yolksvlyt te Amsterdam een internationale wedstryd voor muziekcorpsen en zangverenigingen worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2